««پاک سرزمین کی پاک میشود؟؟»»

مصطفی خرمی ۴:۰۲ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
««پاک سرزمین کی پاک میشود؟؟»»

««پاک سرزمین کی پاک میشود؟؟»»
(به بهانه ۱۴ اگست سالروز آزادی پاکستان)

آن زمان که بانیان پاکستان به خصوص قائد اعظم مرحوم محمد علی جناح، تمام سعی و تلاش خود را برای ایجاد یک کشور مستقل در هند شمالی با اکثریت مسلمانان به کار بسته بود، به یقین مهمترین هدف وی تنها جدایی بخش از خاک هند و تشکیل یک دولت مستقل برای مسلمانان نبود، بلکه در کنار تشکیل دولت، وی اهداف مقدس را دنبال میکرد که مسلمانان این کشور تازه تأسیس باید بدان دست می یافتند. download (4)
بدون شک میتوان مهمترین اهداف بانی پاکستان را  در چند عنوان اصلی به شمارش گرفت: ۱) ثروت برای همه ۲) علم برای همه ۳) عشق برای همه ۴) امنیت برای همه و عدالت برای همه ! حال ممکن این پرسش به ذهن ها راه یابد: اکنون که حدود هفت دهه از استقلال این کشور میگذرد، آیا پاکستان به اهداف بانیان خود رسیده یا حتی بدانها نزدیک شده است؟
مسلما پاسخ منفی است، زیرا تا کنون در این کشور اکثریت مردم زیر خط فقر زندگی بسیار سخت و دشواری سپری میکنند؛ پس از توزیع ثروت و یا ثروت عادلانه در این سرزمین خبری نیست که نیست! اینجا همانند تمام کشور های سرمایه داری، تمام ثروت و دارایی ها در انحصار تعداد اندکی سرمایه دار قرار دارد! جالب آنکه این جماعت بیشترین زمین های زراعی را نیز در اختیار دارند و جالبتر آنکه زمامداران سیاسی این کشور نیز همین سرمایه داران فؤدال اند که به شکل سنتی و حتی خانوادگی زمام سیاست و کیاست کشور را در دست دارند. و جذاب تر اینکه اینجا تمام نیروهای نظامی و انتظامی در اختیار همین جماعت اندک و حاکم و در واقع نقش چماق بدستان ایشان و حافظ منافع ایشان را بازی میکنند!؟images (9)
اینجا متأسفانه هنوز از توزیع عادلانه دانش و سواد آموزی نیز خبری نیست! اینجا هنوز میزان بالای از اقشار مختلف جامعه یا کاملا بی سواد اند و یا کم سواد. اینجا حتی علم و دانش اندوزی نیز انحصاری بوده و بستگی تام و تمام به ثروت و پیسه و پارتی دارد. اینجا تنها کسانی از آموزش خوب عالی بهره مند اند که پول زیاد یا زور زیاد و یا پارتی کلفت داشته باشند. برای همین، برخی از منتقدان خوش فکر نظام حاکم بر پاکستان گاهی با طنز تلخ  بر در و دیوار می نویسند: پاکستان کا مطلب کیا؟ آنگاه در پاسخ می نوسیند: پاکستان کا مطلب:{ P, P, P,} یعنی تمام معنا و مقصد پاکستان در سه ؛پی؛ خلاصه میشود: پاور، پارتی و پیسه!؟
در این کشور، شوربختانه روزگاری درازی است که عشق و محبت و پیار تنها در فیلم ها و سریال ها به صورت غلوآمیز و مسخره ای خلاصه شده است! در دنیای واقعی و جهان حقیقی میان مردم با دولت و میان مردم با مردم جز نفرت، بی رحمی، انتحار، انفجار و کشتار و… خبری نیست که نیست!؟ اینجا در این سرزمین امنیت که رکن اصلی زندگی فردی و جمعی جوامع انسانی را تشکیل میدهد؛ متأسفانه روزگاری بسیاری است که حکم کمیا را پیدا نموده! نه تنها انسان این سرزمین در هیچ حالتی از امنیت برخوردار نیست که حتی بخشی از خاک این سرزمین به مرکز پرورش تروریستان رنگارنگ و تمام کشور به معبر آنان بدل گشته است! گروه حراس افگنی که هم امنیت داخلی پاکستان را به هم زده و هم حتی کشور های همسایه به شدت از آن متأثر کشته اند! به گونه ای که میشه به تلخی اعتراف نمود:download (10)

؛پاکستان امروز به شدت ناپاک گشته؛ آیا روزگاری دیگرباره این کشور از این پلیدی ها پاک خواهد شد؟ آیا اهداف مقدس بانیان پاکستان روزی و روزگاری تحقق خواهد یافت؟ آیا مردم این کشور به مهمترین گم شده شان یعنی امنیت دست خواهند یافت؟ آیا…. ؟؟؟؛

م، خرّمی
۱۴ اگست ۲۰۱۷

 

 

148بازدید

کامنت بسته شده است.