آغاز ثبت نام نامزدان ریاست جمهوری در افغانستان – ولیست کاندیدها

مدبریت ۲:۱۵ ب.ظ ۵

فاروق نجرابی ،
ذبیح الله غازی نورستانی ،
بشیر بیژن ،
حسن علی سلطانی ،
مولوی محمد سعید هاشمی ،
انجنیر هاشم توفیقی ،
رمضان بشر دوست ،
حامد کرزی ،
عبدالله عبدالله ،
عبدالجبار ثابت ،
سیدجلال کریم ،
شهنواز تنی ،
شهلا عطا ،
عبدالطیف پدرام ،
هدایت امین ارسلا ،
محمد اکبر بای ،
شاه محمود پوپل ،
محبوب الله کوشانی،
بسم الله شیر،
محمد سرور احمد زی ،
معتصم بالله مذهبی ،
عبدالغفور ظهوری ،
فروزان فنا ،
شهلا عطا ،
عبدالحسیب آرین ،
ملا عبدالسلام راکتی ،
معین الدین الفتی
محمد داوود مینکی ،
محمد نصیر انیس ،
عبدالمجید صمیم ،
عبدالقادر امامی غوری ،
محمدیاسین صافی ،
سید جعفر هوفیانی ،
رحیم فی سبیل الله شیرزاد ،
گل امحمد یما ،
بازمحمد کوفی ،
ضیاء الحق حافظی ،
عبدالله توتاخیل ،
سنگین محمد رحمانی ،
نصرالله بریالی ارسلایی ،
محمد حکیم تورسن ،
محمد هاشم توفیقی ،
تا ساعت پنج دیروز، که آخرین مهلت برای ثبت نام نامزدان انتخابات بود، حدود ۴۵ نفر برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام نمودند و دو نفر دیگر که پیش از ساعت پنج و در راس ساعت پنج وارد کمیسیون انتخابات شدند، روند اداری ثبت نام شان جریان داشت که بعلت نقص مدارک از ثبت نام بازماندند.
قرار بود که هرنامزد ریاست جمهوری پنجاه هزار افغانی پول نقد بهمراه ده هزار کاپی کارت رای دهی را در موقع ثبت نام به کمیسیون تحول دهند.
داکتر داوود علی نجفی، رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات که ختم پروسه ثبت نام را اعلام کرد، یاد آور شد بعد از این که لیست ابتدایی نامزدان انتخابات نشر شد، دو هفته به مردم وقت داده می شود تا اگر از نامزدان شکایت داشته باشند، به کمیسیون سمع شکایات مراجعه نمایند و بعد از بررسی شکایت های مردم، لیست نهایی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری اعلان می شود.
بیشترین نامزدان انتخابات ریاست جمهوری روز گذشته، آخرین روز ثبت نام نامزدان انتخابات، به کمیسیون آمدند و ثبت نام نمودند.
حتا تعدادی در آخرین دقایق به کمیسیون رسیدند تا برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام نمایند.
پیش از این نیز این مساله مطرح شده بود که تعدادی از کسانی که خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری کرده اند، بیشتر و پیشتر از آن که هدف و توانایی مبارزه برای در دست گرفتن ریاست جمهوری را در سر بپرورانند، در صدد خلق کردن مجال و فرصتی برای معامله و امتیازگیری می باشند.
به باور تحلیلگران یکی از دلایلی که بیشتر نامزدان در آخرین روز و آن هم در آخرین دقایق ثبت نام نمودند، همین مساله امتیازگیری و معامله و نه هوای رسیدن به ریاست جمهوری می باشد.
از سوی دیگر، در میان حدود بیست و پنج نفری که روز گذشته برای انتخابات ریاست جمهوری ثبت نام کردند، نمی توان چهره هایی را یافت که برای اکثر مردم افغانستان شناخته شده باشند، چه رسد به این که قبل از این فعالیت های موثری در افغانستان و در میان مردم داشته باشند.
از سوی دیگر، از پاسخ هایی که روز گذشته نامزدان بعد از ثبت نام به خبرنگاران ارایه می کرند، بی دانشی، بی تجربگی، و احتمال کنار رفتن شان به سادگی، آشکارا معلوم می گردید.
گذشته از همه، نامزدان در پاسخ به خبرنگاران هیچ برنامه ی منسجم و هدف تعریف شده ای نداشتند. تلاش برای صلح، عدالت، ختم جنگ و … اصطلاحات کلیشه ای را که امروزه ورد زبان هر دولتی و دانش آموخته و و حتا مردم عوام ما شده است، هر نامزد بیان می کرد.
هدایت امین ارسلا، وزیر مشاور رییس دولت، از چهره های شناخته شده ای بود که در دقایق آخر ثبت نام نمود. وی در پاسخ به این که سال هاست با رییس جمهور کرزی کار نموده و از نزدیکان تیمی وی می باشد، درحالی که رییس جمهور نیز نامزد است، پس با چه عملکرد و هدف آقای کرزی مخالف است که خود را نیز نامزد نموده است، گفت این یک پروسه دموکراتیک است و مخالفت مشخصی با رییس جمهور کرزی ندارد.
در ضمن، تعدادی از نامزدان کنار رفتن شان را نیز بعید نمی دانستند و این مساله از حال و هوای شان کاملا هویدا بود. بنابراین، چنین به نظر می رسد برای بسیاری نامزدان، ثبت نام کردن برای کنار رفتن و از این طریق صاحب چیزکی شدن، بیشتر هدف است تا رسیدن به ریاست جمهوری.
در این میان، معلوم نیست مردم افغانستان به کدام یک از این نامزدان و به چه چیزی از این نامزدان دل ببندند و امیدوار باشند. انتخاباتی که بیان کننده ی یک تغییر برای مردم نباشد، از همان ابتدا مردم نمی توانند به آن به دیده ی امیدواری بنگرند.
در همین حال براساس گفته های داوود علی نجفی، رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات، ۲۸۵۳ نفر برای انتخابات شوراهای ولایتی در سراسر کشور ثبت نام نموده اند که در این میان ۲۹۶ زن نیز شامل می باشند. پیش از این نیز از حضور کمرنگ زنان برای ثبت نام در انتخابات شوراهای ولایتی اظهار نگرانی شده بود، اما این رقم نشان می دهد که حضور زنان در انتخابات شوراهای ولایتی بسیار کمرنگ است. البته تصور می شود که اکثر زنانی که برای انتخابات شوراهای ولایتی ثبت نام نموده اند، در شهرهای کشور باشند. این نکته بیانگر این است که در ولایت ها و مناطق دوردست هنوز زنان نتوانسته اند زمینه و امکانات حضور گسترده در عرصه سیاسی-اجتماعی کشور بیابند.
مهلت ثبت نام نامزدان ریاست جمهوری در حالی به پایان رسید که زلمی خلیلزاد، علی احمدجلالی و انوارالحق احدی نامزدهای مهم احتمالی و از رقیبان
اصلی حامد کرزی رئیس جمهوری افغانستان ثبت نام نکردند.
در این حال یگانه رقیب نسبتا مهم برای حامد کرزی در انتخابات آینده دکترعبدالله عبدالله وزیرخارجه پشین افغانستان شمرده می‌شود و با این کار شانس پیروزی مجدد کرزی بیشتر گردید.
‌کمیسیون اعتبار اسناد نامزدها را بررسی خواهد کرد و تا یک هفته دیگر نخستین فهرست رسمی منتشر می شود.
انتشار فهرست قطعی نامزدها و اغاز رسمی تبلیغات انتخاباتی ۲۵ ماه جوزا خواهد بود.
اگر هیچ یک از نامزدها مرز پنجاه درصد ارا را به دست نیاورد دور دوم انتخابات بین دو نامزدی که بیشترین ارا را کسب کرده اند برگزار خواهد شد.
ساعت ۸ صبح شنبه ۱۹/۲/۱۳۸۸

آمار ثبت نام نامزدان ریاست جمهوری به ۲۷ تن رسید

از تعداد تقریبی یکصد تن مراجعه کننده به کمیسیون مستقل انتخابات تا کنون ۲۷ تن به دفتر مرکزی کمیسیون مراجعه کرده وصروت رسمی ثبت نام نموده اند.
امروز اشرف غنی احمد زی، رمضان بشردوست و بشیر بیژن بگونه رسمی ثبت نام کردند.
معاونین آقای اشرف غنی احمد زی، ایوب رفیقی و غلام سخی نبی زاده هستند.
معاونین آقای رمضان بشردوست، محمد موسی بارکزی و عفیفه معروف می باشند.
معاونین آقای بشیر بیژن، فاطمه نعیمی و عبدالغفار عرفانی هستند.
ذبیح الله قاضی نورستانی ،حبیب منگل، میرویس یاسینی، حسن علی سلطانی از دیگر نامزدانی هستند که امروز بطور رسمی ثبت نام کردند.
قبلا این افراد بصورت رسمی ثبت نام کرده بودند:
شهنواز تنی، حامد کرزی، اکبر بای، عبدالجبار ثابت، شاه محمود پوپل، محبوب الله کوشانی، بسم الله شیر، محمد سرور احمد زی، معتصم بالله مذهبی، عبدالغفور ظهوری، داکتر فروزان فنا، شهلا عطا، داکتر عبدالله، عبدالحسیب آرین، سید جلال کریم، عبدالسلام راکتی و الفتی .
کمیسیون همچنین از ثبت نام ۱۷۸ بانودر انتخابات شوراهای ولایتی در سراسر کشور خبر می دهد.
کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که تاکنون تن ۱۵۷۵ تن از نامزدان شوراهای ولایتی ثبت نام کرده اند.
این کمیسیون با اشاره به نگرانی ها درباره حضور کمرنگ بانوان در شوراهای ولایتی می گوید، شمار زنانی که خود را به شوراهای ولایتی ثبت نام کرده اند به ۱۷۸ تن رسیده است.
داوود علی نجفی ،رییس دارلانشا کمیسیون مستقل انتخابات می گوید که روزهای پنجشنبه و جمعه آخرین روزهایی است که کاندیداها می توانند در دفاتر ولایتی ما به عنوان کاندیداهای شورای ولایتی وکاندیدهای ریاست جمهوری در دفترمرکزی ما خود را ثبت کنند و تمدید امکان ندارد.
این کمیسیون همچنان درباره اتهامات درباره نامزدی مارشال محمد قسیم فهیم بحیث معاون اول کرزی می گوید که تابحال هیچگونه شکایت و یا هم اسنادی در باره آقای فهیم به این کمیسیون نرسیده است.
به گفته این کمیسیون اگر ادعاهایی در این مورد وجود داشته باشد در مدت دو هفته پس از نشر لیست نامزدان ریاست جمهوری به کمیسیون سمع شکایات فرستاده شود.
آقای نجفی نیز در این باره می افزاید که این فزصتی است که به مردم افغانستان داده شده است برتمام کسانی که از پروسه حمایت می کنند این حقی است که برمردم افغانستان داده شده که د راین دو هفته آنها باید به آن رسیدگی کند واین کاندیدا را اگر در موردش گپی دارد باید به کمیسیون سمع شکایات ،شکایات خود رادرج کند.
ساعت ۶ عصر پنجشنبه ۱۰/۲/۱۳۸۸   شبکه اطلاع رسانی افغانستان

+;نوشته شده در ;جمعه هجدهم اردیبهشت ۱۳۸۸ساعت;۱۴:۱۵ توسط;مدیریت موج سوم ; |;

1,591بازدید

۵ دیدگاه »

 1. رسول ثور ۲۳, ۱۳۸۸ در ۱:۲۴ ق.ظ -

  چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت۱۳۸۸ ساعت: ۱:۲۴

  سلام و احترامات فراوان خدمت رحیمی عزیز.
  امید است که خود و خانواده محترم در سلامتی کامل بسر ببرید. تاز پیدایتان کردم و از طریق همین نشرات زیبای تان که بیانگر شیرینکلامی خودتان میباشد. اگر مایل بودید من را هم میتوانید به اسم مردم لینک دهید.
  راستی فعلا در قم هستی یا در کویته. بااحترام
  یکی از شاگردان سالها قبل شما از دیار غربت.

 2. موج سوم ثور ۲۳, ۱۳۸۸ در ۹:۵۴ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۳ اردیبهشت۱۳۸۸ ساعت: ۲۱:۵۴

  رسول جان سلام واحترامات اینجانب را پذیرا باشید

  امید که در هر منطقه از این کره خاکی هستی خوش باشی

  خیلی خوش حال شدم از دیدن وبلاگ تان

  امید وارم مردم در دل مردم با مدیریت سالم جناب عالی جای برای خود برای همیشه دست پا کرده باشد .

  مردم هم از امروز مهمان موج سوم است امید وارم که میزبان شایسته برای مردم باشیم به امید دیدار بیشتر .

 3. رسول ثور ۲۵, ۱۳۸۸ در ۱۲:۴۱ ق.ظ -

  جمعه ۲۵ اردیبهشت۱۳۸۸ ساعت: ۰:۴۱

  آقای رحیمی از اینکه در کلبه بی در و دیوار ما تشریف آورده بودید خیلی خوشحال شدیم و منتظر آمدنهای همیشگی شما هستیم.
  یک دنیا ُخوشی و سلامتی برشما باد

 4. اسدالله جاوید ثور ۲۶, ۱۳۸۸ در ۸:۱۶ ب.ظ -

  شنبه ۲۶ اردیبهشت۱۳۸۸ ساعت: ۲۰:۱۶

  با عرض سلام خدمت مدیر محترم وب سایت "موج سوم"
  تشکر از این که به کلبه حقیری من تشریف اوردید.
  جای بسی افتخار برای من خواهد بود که با شما اشنا شده و از نظرات عالمانه شما مستفید شوم.
  سر بلند باشید!!!!

 5. محمدی ثور ۲۸, ۱۳۸۸ در ۹:۴۴ ق.ظ -

  دوشنبه ۲۸ اردیبهشت۱۳۸۸ ساعت: ۹:۴۴

  سلام دوست عزیز وارجمند آقای رحیمی!
  جامعه نو با برگی از تاریخ کهن در مورد «ورزگان» به روز است، تا نظر شما دوستان چه باشد!!
  آن چه در معنای ورزگان مهم و قابل توجه است؛ این نکته است که ورزگان پیوست تاریخی به زابلستان تاریخی و غور و غرجستان دارد که در هر دو سرزمین منبق بر هم و مراحل تاریخی یک سرزمین و مردم آن را حکایت می کند. در زابلستان قدیم برازو وراز یکی از مناصب مهم نظامی و مملکتی بوده است. در زابلستان؛ گراز، نماد ایزد بهرام است که ایزد جنگ و پیروزی است. وُرازگان تعبیر کنایی از دلیری و شجاعت این مردمان است. بنا براین معنای ورزگان، دلیران و پهلوانان است. در سرزمین آریان(ائیران وئیجه)، وُراز، یک لقب نظامی و سرداری بوده که به بسیاری از سرداران لقب «شهربراز» یا «شهروُراز» به معنای سپهبد می داده اند.