آیا بودیجه ها به جای خودش مصرف می شود ؟ آغار بکار ساخت دو سرک در جاغوری

مدبریت ۴:۰۲ ب.ظ ۱۵

سلام دوستان

آغاز کار جاده سنگماشه انگوری

تخصیص بودیجه در کشور به چه صورت است ؟ و آیا بودیجه ها روی چه ملاک در کشور تقسیم می شود  و در طول بیشتر از ده سال سهم ولسوالی جاغوری از این بودیجه ها چیست ؟ کدام وزارت خانه مشخص از این بودیجه مربوطه در جاغوری استفاده کرده وان پروژه  کدام بوده است ؟  وکدام پروژه را دولت و یا وزارت خانه ی خاص آن را احداث و یا  تکمیل و احیانا  کار آن را تمام کرده باشد؟ ! آیا در اختصاص بودیجه تبعیض درکار نیست ؟!!! اگر بودیجه هم اختصاص پیدا می کند گاهی چرا برگشت  ویا سر از جای دیگر در می اورد ؟ مشکل درکجا است ؟  

و براستی آیا  بودیجه ها به جای خودش مصرف می شود ؟ قرار داد ها با پیمان کار ها چطور ؟  این قرار داد ها  روی چه ملاک بسته می شود ؟  چرا این همه پروژه های نیمه تمام در کشور و در جاغوری داریم  پروژه های که تمویل کننده آن دولت هم نبوده  است  مثل پروژه راه مالستان حرف و حدیث مسیر جاغوری قره باغ  و …

این مشت نمونه از خروارها سوال است که امروزه ذهن بسیاری از هموطنان را به خود مشغول کرده  و تا هنوز پاسخ مناسب برای آن نیافته است .

دراوایل یگان پروژه هم احیانا در مناطق مرکزی ایجاد می شد توسط انجو ها و کسانی که به افغانستان  کمک می کنند صورت می گرفته است . 

 دولت  به قولی بعضی رویم به دیوار بودیجه اختصاص نمی دهند که بماند اگر مانع دیگران هم نشود باید خدا را شکر کرد  که متاسفانه  تا هنوز  یگانه مانع جدی در خصوص پروژه های پی آر تی مخصوصا در خصوص راه جاغوری غزنی همین دولت بوده است . تا هنوز چندین بار بودیجه نه از طرف دولت بلکه از طرف کشور های کمک کننده نظیر پی آر تی به  این مسیر اختصاص پیدا کرده ولی در نهایت با کار شکنی های دولت سر از هلمند و جای دیگر از مناطق پشتون نشین  بیرون اورده است .

اما در این اواخر گوش شیطو  کر شنده می شود که وزارت فواید عامه افغانستان کمک های را  برای وسعت جاده های در نظر گرفته است این بار خوشبختانه اثار آن نیز در جاغوری مشاهده می شود . !  به همین بهانه برای اولین بار سرک سنگماشه الی بازار انگوری که گفته می شود تمویل کننده آن وزارت فواید عامه افغانستان می باشد  نه کدام  موسسه خارجی  ، کار آن شروع شده است . یک دانه اسکواتور در این روز ها مصروف کار می باشد .

 قرار است  طول این سرک ۲۵ کیلو متر و عرض آن ۶ متر به شکل  نمبر سه ساخته شود . حال اگر  بعدا نمبر ۴ و یا ۵ و یا شاید شش هم شد تعجب زیاد ندارد .

این جاده  از سنگماشه و از مقابل ساختمان جدید ولسوالی جاغوری و آشیانه سمر آغاز  از مناطق سیرقول  ، جوی نو  ، آبرده ،  جوی سلطان  ، قادی یا همان کلینک مزار بی بی  بعد هم داله ، سنگشانده ، لوخک ، قره   و بعد  به  انگوری خواهند رسید . 

 اطلاع دقیق از چند چون قرار داد ها نیست و تا حالا هیچ یکی از مسؤلین که قرار داد این مسیر را به عهده گرفته به جاغوری تشریف نه آورده اند که ما معلومات بشتر را از آنها می گرفتیم .

آغاز به کارسرک بازار غجور الی بازار لومان

  همچنان کارسرک بازار غجور الی بازار لومان نیز این روز ها جریان دارد .  کار گران که این روز ها  در این مسیر مصروف کار هستند  گفتند : تمویل کننده این مسیر کمیته ناروی مقیم جاغوری بوده و برای هر نفر کارگر روز ۳۰۰ افغانی می پردازند . امید که بودیجه های  این مسیر ها هم به سرنوشت بودیجه های مسیر جاغوری مالستان مواجه نگردد .

 

مسیر مالستان که بودیجه آن ۱۲میلیون ۴صد ۶۴  هزار دالر امریکای بوده  به سرنوشت اسف بار مبتلا است  . حالا اگر خدای نکرده به مالستان بروی با گودال های فراوان مواجه می گردی در این جاده آثار جاده سازی را  کمتر  به چشم می بینی .

با این امید که پروژه های جاغوری  با موقیت به پایان برسند شما عزیزان را تا گزارش بعدی به خدای بزرگ می سپارم  روز بخیر خداوند یار نگهدار همه شما دوستان

مومن زاده جاغوری  

+;نوشته شده در ;چهارشنبه بیست و سوم آذر ۱۳۹۰ساعت;۱۶:۲ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

1,427بازدید

۱۵ دیدگاه »

 1. farid qasimy قوس ۲۴, ۱۳۹۰ در ۳:۲۱ ق.ظ -

  پنجشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۳:۲۱

  salam khidmati dast anderkarani jghori 1 be khosos aghaye mominzada aziz, tashakor mikonam azinki mara dar jaryani tahawolati rozmara mantagha gharar midihid. ma 4 namayanda dar parlaman darim az hamin manatighi jaghori wa eeftikhar ham mikonim ki ma namayanda dar parlamani Afghanistan feristadim, inha chi dardi ma ra dawa mikonad? dar tamani kishwarha waqti mardom namayanda dar parlaman mifresta be onha miga ki rafti onja az haqi ma defa koni wa sahmi mara bayad begeeri! wa inha ta be hal chi karda braye mardom????

 2. جویا قوس ۲۴, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۳ ق.ظ -

  پنجشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۳۳

  دوست عزیز تشکر از گزارش خوب شما امید وارم که پیگیر این برنامه باشید ودر اینده شاهد گزارش های بعدی شما هستیم

 3. احمد از جاغوری قوس ۲۴, ۱۳۹۰ در ۲:۴۱ ب.ظ -

  پنجشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۴۱

  من از همه این ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ سر در نیاوردم شاید منظورت این باشد که شما در جریان نیستید از قرار دادها؟

 4. زکی سلطان حسین قوس ۲۴, ۱۳۹۰ در ۸:۰۳ ب.ظ -

  پنجشنبه ۲۴ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۲۰:۳

  سلام بر همه دوستان وبلخصوص برادرعزیز اقای مومین زاده تشکر ازسایت بسیار زیبای شماارزوی موافقیت برایت دارام

 5. ازره قوس ۲۵, ۱۳۹۰ در ۳:۲۰ ق.ظ -

  جمعه ۲۵ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۳:۲۰

  مومن زاده برار سلام . روزکه کمپاین کرزی شروع میشود اغای خلیلی امده در سنگیماشه سخن رانی مونه به نفع کرزی مردم ازمو درای شی گاو الال مونه شیر میخوانه و…
  وعده های سر خرمن داد کجاشد دوم یالی شکر ۴ نفر نماینده در پارلمان داریم چرا برای ازمو کار ننه . از خود خو بوگی از خلیلی بوگی از کرزی خو مالومدار است که نمد سیای خاک پور سفید نموشه .

 6. احمد قوس ۲۵, ۱۳۹۰ در ۲:۰۷ ب.ظ -

  جمعه ۲۵ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۷

  سلام
  تشکر مومین زاده از گزارشات شما
  همیشه صحت وسلامت باشی .
  احمد از بورنمود

 7. hazara قوس ۲۵, ۱۳۹۰ در ۹:۱۹ ب.ظ -

  جمعه ۲۵ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۲۱:۱۹

  tashakor momin zadah jan qand az guzaresh khob tan
  ami azra nam chera drust naweshta namona ki dan kho ra kaj kaj mona ami nam hazara ra bad kardan ami adama wa …….

 8. ازره قوس ۲۶, ۱۳۹۰ در ۱:۰۰ ق.ظ -

  شنبه ۲۶ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱:۰

  اری هزاره برار ازی که بادرت را حرف حق زدم باید کمی زورت بده .
  از تو گیله نیست زیرا دور بر دسترخان شان بودی شاید امی تورای مه توره زور بدیه . سیل کو که شیر ده شیر و اب در اب موره .

 9. نصیر قوس ۲۶, ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۲ ب.ظ -

  شنبه ۲۶ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۲:۵۲

  با تشکر از جناب مومن زاده با نشرگزارشات خوب و به موقع شان از منطقه.
  خدمت جناب "ازره" از باب فضولی عرض کنم که اولا آقای خلیلی در غجور آمد نه درسنگماشه. ثانیا در راهش گاو حلال نکردند بلکه با اهانت و دشنام از منطقه راندند. ثالثا به همین چهارنفر نماینده هم جناب شما نه تنها رای ندادید، بلکه تا توانستید تخریب کردید.
  وعده های سرخرمن خلیلی، در ختم همان جلسه ضرب صفر شد؛ چون هنوز هلیکوپتر ایشان از زمین برنخاسته بود که قوما بجان نماینده اش (عرفانی) حمله کردند و هرچه بد وبیراه نثار نمودند. در اخیر هم قومای جاغوری رای شان را به جناب بشردوست داد؛ بشردوستی که در پایان انتخابات، در میزگرد به پاسخ گرداننده تلویزیون طلوع گفت: "هرکی از راه قومی به من رای داده، خیانت کرده!"
  من خودم که با تعدادی از مردم جاغوری که مشخصا به بشردوست رای دادند، دید وبازدید داشتم و پرسیدم که چرا به بشردوست رای دادید؟ گفتند که بچه قوم بود؛ برای اینکه در مقابل دیگران کم نیاید، ما رای دادیم! بناءً جاغوری من و تو از دید بشردوست، خاین شمرده شد.
  نه از خلیلی، نه از محقق، نه از محسنی، نه از کرزی، بلکه فقط از دید و درایت سیاسی خود بنالیم. درحالیکه ولایت شدن جاغوری در صدر برنامه ها بود و خلیلی ومحقق، آبروی خودرا با این خواست گرو گذاشته بودند، ما مردم جاغوری برخلاف آنها و برخلاف مصلحت منطقه ای خود، صرفا بخاطر مسایل سلیقوی وگروهی که با افراد خلیلی ومحقق در جاغوری داشتیم، از کنار کرزی دورشدیم و یکدست به بشردوست رای دادیم!
  در قضیه نماینده ها هم همینطور است؛ صرفا در موردی آنهارا برزبان و دهان می آوریم که بهانه ای برای تخریب شان پیداکنیم و انگشت بگذایم. خدا هوش وانصاف مان بدهد تا از دایره های تنگ گروهی و پوسته های پوسیده قومی و شخصی بیرون بیاییم!

 10. اشرف قوس ۲۶, ۱۳۹۰ در ۵:۰۵ ب.ظ -

  شنبه ۲۶ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۵

  نصیر عزیز سلام . من حرف شما را من حیث یک فرزند هزاره قبول دارم و از باقی قوما خواهش میکنم که صبر داشته و نقد بجا نماید . اما راستش که مردم جاغوری به بشر دوست رای داد که من هم نظاره گر حرف شان از تلویزیون طلوع بودم .
  اقای خلیلی و محقق با بر نامه های کاری که به کرزی داشت جاغوری و بهسود ولایت و سرک بامیان و کابل ,با ز سازی در هزارستان و نارفتن کو چی در منطقه بهسود . فعلا اگر بهسود ولایت شود و باز سازی در هزارستان و کارهای سرک سازی با میان کابل اغاز و ۵ وزارت که تازه سر جای خودش . همه وهمه در تاقچه نسیان گذاشته شد خدا به دولت مردان ما و شما کمی شعور سیاسی بدهد. شما زنده باشید نصیر عزیز !!

 11. حامد قوس ۲۶, ۱۳۹۰ در ۶:۳۹ ب.ظ -

  شنبه ۲۶ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۸:۳۹

  سلام دوستان

  ضمن احترام به دوست مان نصیر جان وضمن قبول نظرات تان شان در اکثر موارد ولی درخصوص رای به کرزی نه به بشر دوست قبول ندارم با اشرف در این خصوص نظرات نزدیک تر دارم .

  برای اینکه دیکر ولایت ها اگر به این ادم رای داده چه گل به سرش زده و چه کاری برای آنها انجام داده است .

  مگر ما در دور اول کم به این ادم رای دادم برای ما چه کرد که این دفعه بکند؟!!!

  وانگهی رای به کرزی ندادیم غصه کمتر می خوریم به قول داکتر نجیب اب از بالا خت است با فلتر انداختن ده پل باغ امی صاف نمی شه . تا باند و تفکر افغان ملیت ها باشد و معامله گری های حرفه ای وجود داشته باشد قصه همین است .

  استدلال شما تحت تاثیر همان معامله گر های حرفه قرار گرفته است انها چون نتوانست باج کلان به جهت رای مردم جاغوری به جیب بزند همیشه دلش از این ناحیه از مردم جاغوری خون است انشالله که بترکد .

  من برخلا ف دوستان اعتقاد دارم که مردم جاغوری با ندان رای نشان داد که شعور سیاسی بالای دارد هرکسی اگر خدمت برای این مردم نکند قصه همین است .

  وانگهی بشر دوست نقض کارش این است که از زمان خود جلو است مشکل جامعه عقب نگهداشته شده در همین است .

  یکی مثل باند افغان ملیت ها دنیا را از عینک خوش می بیند همان تفکر عبدالرحمانی در سر دارد .

  ولی از طرفی بشر دوست که ایده ال تراز خود ایده ال پرست ها فکر میکند فاصله بین این دو را فقط معامله گر های حرفه ای اگر پر کند دیگر کاری از دست عامه مردم بر نمی اید .

 12. حکیم قوس ۲۷, ۱۳۹۰ در ۷:۱۲ ق.ظ -

  یکشنبه ۲۷ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۷:۱۲

  اگر در خانه کسی است یک حرف بسست اقای نصیر واقعیت را گفته

 13. محسن زردادی قوس ۲۷, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۸ ق.ظ -

  یکشنبه ۲۷ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۲۸

  سلام به دوستان عزیز جاغوری یک و مومن زاده عزیز!
  اگر هدف بازی دادن مردم است ، ازاین بهتر نمی توان فکر کرد. دونفر با یک کراچی دستی و در روز چند بیل خاک ، نامش را هم میگذارند سرک سازی. ایکاش یک کسی پیدامیشد تا جدول و یا لیست اسمای کارگران این پروژه را میدید که شاید از صدها نفر هم تجاوز کنند که از وزارت فواید عامه روزانه ۳۰۰ افغانی معاش میگیرند. این پول ها که به حساب کارگران مجازی و با امضاهای ساختگی گرفته میشوند همه اش در جیب چند نفر محدود رسوب میکنند . برای کسانی که با حسابات مالی وزارت مالیه خوب آشنایی ندارند مشرحتر می نویسم.
  اول – چرا کار سرک سازی درماه قوس که صرف سه ماه سرد زمستان که قابل استفاده لازم کاری در جاغوری نیست از ختم سال مالی مانده است آغاز میگردد؟؟. میدانیم که بعد از ختم سال مالی پولی که در بودجه ی سال جاری برای ساختن سرک تخصیص داده بودند ، اگر مصرف نشود دوباره به دوره میرود یعنی شامل بودجه کل و از دسترسی ولایت خارج میگردد . و برای اینکه این پول به دوره نرود مسئولین ولایت و ولسوالی کوشش میکنند که به هر وسیله که شده هم باشد یک عمل نمایشی را انجام دهند و سر وصدای آغاز کار سرک را از طریق مطبوعات به گوش مسئولین وزارت فواید عامه و از طریق آنها به وزارت مالیه برسانند تااین پول با این کار نمایشی وجه مصرف پیدا کرده و از طریق ارایه حساب معاشات و مصرف تیل و تخنیک و غیره و غیره در جیب آقایان ولسولی ولایت و مسئولین وزارت ها رسوب نماید.
  دوم- اگر پولی که برای پروژه ی سرکسازی سال جاری تخصیص داده شده است مصرف نگردد ، در سال آینده هیچکسی برای این پروژه پول نمی دهد و دلیل شان هم این خواهد بود که پروژه سرکسازی جاغوری بودجه ی تخصیص داده شده را جذب کرده نتوانسته است و بناءً باید به پروژه هایی داده شود که قابلیت جذب را دارند. روی این علت مسئولین ولایت چال اسب (در شطرنج) را فکر کرده اند که از یکطرف چیبهای خودرا پر و از طرف دیگر دل مردم را خوش و از طرف سوم درامدی برای سال آینده هم داشته باشند..
  خدا کند که حقیقت چیز دیگری باشد و من پسیمستیک (بدبینانه) قضاوت کرده باشم..

 14. n_m قوس ۲۷, ۱۳۹۰ در ۲:۲۳ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۷ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۲۳

  khob malom nashod ki sarag az nawey kahgili sakhta mishawad ya agozira qir am baleshi modawna?

 15. زکی سلطان حسین قوس ۳۰, ۱۳۹۰ در ۶:۰۴ ب.ظ -

  چهارشنبه ۳۰ آذر۱۳۹۰ ساعت: ۱۸:۴

  سلام برادر زردادی شما حقیقت رابیان کردید بنده باشما موافیقم