اجلاس سالانه مجمع برگزار گردید

مدبریت ۷:۰۰ ق.ظ ۳

اجلاس سالانه مجمع علما و طلاب جاغوری ساعت پیش ( ۲۶/۱۲/۸۹ ) برگزار گردید در این اجلاس عمومی برنامه ذیل انجام شد:

۱-   گزارش سالانه توسط دبیر محترم مجمع

۲-   شعرخوانی توسط شاعران.

۳-   سخنرانی توسط حجت الاسلام و المسلمین حاج عیزاده

۴-   رای گیری در قبال نحونه انتخاب شورای مرکزی.

مطالب و فعالیتهای این اجلاس بطور خلاصه از نظر شما دوستان می گذرد.

ابتدا آیاتی از کلام الله مجید توسط آقای احمدی تلاوت شد سپس شاعران آقایان ناصح، یزدانی و سعیدی اشعار خود را تقدیم حضار نمودند. و بدنبال آن آقای علیزاده به سخنرانی پرداخت ابتدا با تلاوتی از کلام الله مجید و مناسبت آن با جلسه و رسالت علما و تقدیر و تشکر از شورای مرکزی و شورای نظارت و تشکر از حضورگرم و باشکوه اعضای عمومی مطالبی را ارایه فرموده گفت:

در این فرصت اندک در مجموع نگاهی به گذشته حال و آینده مجمع می­نماییم گذشته راجع به گذشته در سال ۸۴ در همین زمان با یک گردهمایی بزرک علما و طلاب جاغوری مجمع شکل گرفت البته من مثبت نگر هستم قبل از دیدن قسمت خالی لیوان قسمت پر لیوان را می بینیم به نظر بنده خود ایجاد تشکل جمعی یک جهت مثبت است البته در گذشته نیز چنین تشکلی بوده است ولی زود منحل شده که به نظر می رسد تشکل مجمع از عمری نسبتا خوب برخوردار بوده و کارنامه خوبی در عرصه علمی و فرهنگی و اجتماعی داشته است که مسلما بود آن بهتر از نبود آن است.

ساختار شکنی مسأله بعدی ساختار شکنی اجتماعی توسط مجمع است که از دیر باز تعلقات و بستگی های قومی، قولی و قبیله وی وجود داشت که مجمع توانیست این ساختار را تاحدودی بشکند این یک تمرین دموکراسی و ترویج شایسته سلاری است و ثمره آن مبارک است. در گذشته مجمع مشکلاتی زیادی داشته و با اهداف فاصله زیادی داریم و از رسیدن به وضعیت مطلوب دوریم. کاستیها داشته ایم مشکلات بوده است، که امید واریم با همکاری شورای مرکزی و همکاری دوستان به اهداف برسیم و اهداف جدیدی نیز طرح نماییم.

راهبردهای آینده بحثی بعدی چشم انداز و راهبردهای آینده است که در دو محور عرض می شود.

۱-  یک طرح ها و برنامه های کوتاه مدت یکی از راهبردی که فعلا در دست اقدام است و یک برنامه و پروژه ملی است مسأله «غزنی شناسی» است که مسأله و موضوع خیلی مهم است و جنبه حیثیتی دارد . مجمع می تواند این پروژه را مدیریت نماید که متشکل از دو بخش و دو قسمت است یکی قسمت کارهای نرم افزاری است که با وجود اعضای زیاد و محققین و پژوهشگران زیادی، مشکل نداریم که باید زمینه تحقیق پژوهشگران حوزوی و غیر حوزوی چه در داخل و چه درخارج بوجود آید. باید همکار جمع شود و محورهای جدید و نشست های تخصصی صورت گیرد. از صاحب نظران دعوت به عمل آید که این طرح یک طرح ملی است بلکه یک همایش بین الملی است و نباید محدود به یک ولسوالی و یا یک کشور شود از کشورهای دیگر که در گذشته غزنی نقش داشته اند دعوت به همکاری شود. و یکی از کارها برنامه های سخت افزاری است که در این خصوص باید تلاش شود سعی شود کمک های سخت افزاری جلب گردد. باید طرح و پلان قابل قبول و قابل عرضه داده شود.

راجستر نمودن مجمع، تهیه بانک اطلاعات از علما و طلاب منطقه، تهیه بانک اطلاعات جامع از آثار فکری طلاب و غیر طلاب و تولیدات علمی آنها، طرح جامع جاغوری شناسی در همه ابعاد است که باید انجام شود و اگر بتوانیم آنرا طرح و در کشور ارایه نماییم این مسله یک الگو و سرمشق خواهد شد و بقیه از آن الگو بگیرد آنوقت ما می توانیم آمار ارایه دهیم و با زبان ارقام حرف بزنیم و این یک خدمت فرهنگی است. کاربعدی ایجاد مراکز ارتباط است که اولویت با منطقه است و کارها باید معطوف به منطقه باشد و مرکز و آدرس در منطقه باید داشته باشیم مسله بعدی اصلاح و بازنگری اساس نامه است که باید باز نگری شود.

۲-  سیاستها و برنامه ها و استراتژی بلند مدت  علما و طلاب در چند عرصه می توانند نقش آفرینی نمایند.یک عرصه تبلیغ که اساس کار نهاد روحانیت است تبلیغ دین که کار انبیا و امامان است رسالت اصلی ماست. دو عرصه آموزش که از قدیم در چارچوب کاری علما بوده است سه عرصه پژوهش و چهارم استفاده از رسانه و بکارگیری از این ابزار است که با توجه به تکنولوژی امروزی باید به آن توجه شود در راستای اهداف از این ابزار استفاده مناسب گردد. در تبلیغ باید اولویت شناسایی گردد خلاها باید مشخص گردد وبا توجه با آن یک سیاست راهبردی دراز مدت و با مدیرت مجمع باید انجام شود در عرصه آموزش باید در چهار عرصه فعالیت صورت گیرد. یک حوزه مکاتب سنتی دو معارف دولتی که اولاد ما و اولاد مردم در این مکاتب درس می خوانند. سه آموزش عالی در سطح دولتی است که باید علما در آن نقش داشته باشد گذشته تاریخی نشان می دهد علما در آن حضور داشته است و بعد از این نیز چنین باشد کاتب هزاره، مرحوم بنیش از جمله این افراد اند یکی هم موسسات عالی خصوصی است که می شو به صورت بهتر انجام شود. عرصه بعدی مدارس و حوزه های علمیه است که باید توجه شود هم در برنامه و هم در مسایل پژوهشی و سایر برنامه های آن.اما در عرصه رسانه که می تواند در دو بخش رسمی و در بخش آزاد مورد عنایت باشد و یکی هم
ایجاد رسانه های متعددی مسقل و تولید برنامه است که با توجه به توانمندی دوستان در بخش نرم افزاری و فکری و تولید برنامه ایفای نقش نمایند و در این عرصه ما مشکلی نداریم و همچنین حضور در رسانه های ملی و رسمی است که باید مورد توجه قرار گیرد از این فرصت و ابزار باید در راه توسعه علمی و فرهنگی و اهداف بهره گیری شود. عرصه بعدی عرصه سیاست و اجتماع است که در گذشته علمای داشته ایم بخشی دیگر که خیلی مهم است حرکت به سوی خودکفایی اقتصادی است با توجه به تجربه های بشری و همسایگان تلاش برای خود کفایی اقتصادی ممکن است و در این مسیر باید افرادی که در بعد اقتصادی تخصص دارند و با همکاری علما بتوانیم با فعالیتها و کارهای اقتصادی در این خصوص نیاز های مالی خود را برطرف سازیم. آخرین مطلب که خیلی مهم است این است که ما متعلق به مردمیم و متعلق به افغانستان هستیم وظیفه ما اقتضا می کند تا با حضور در کشور این تکلیف را ادا نماییم از ظرفیت ها و توانمندی های خود استفاده نماییم.

گفتنی است در اخیر رای گیری در خصوص مکانیزم انتخاب شورای مرکزی انجام گردید که از سه گزینه پیشنهادی یک گزینه رای آورد و آن همه ۲۵ نفر اعضای شورای مرکزی بارای مستقیم مجمع عمومی و بادادن هر نفر یک رای به یک نفر- نه به ۲۵ نفر-. موفق و پیروز باشید.

+;نوشته شده در ;جمعه بیست و هفتم اسفند ۱۳۸۹ساعت;۷:۰ توسط;مدیریت بخش خدای داد -غفوری; |;

1,179بازدید

۳ دیدگاه »

 1. د حوت ۲۸, ۱۳۸۹ در ۹:۴۳ ق.ظ -

  شنبه ۲۸ اسفند۱۳۸۹ ساعت: ۹:۴۳

  اقای غفوری سلام . موشه که این مقوله های تان را در ضربه قرار ندهید ودر حد توان منفرد فیر کنید . یعنی اینکه لا اقل هفته یک مقوله در این سایت بگذارید . دیگران هم حق دارند .

 2. بی طرف حوت ۲۹, ۱۳۸۹ در ۱:۲۵ ق.ظ -

  یکشنبه ۲۹ اسفند۱۳۸۹ ساعت: ۱:۲۵

  اگه مردی بیه تو هم مثل امی لاله مه مطلب نوشته کو تو ره که نیشته این خانه هرکسی استه که توره دشته شه تو چکه بخیلی مونی قد از توره که تنگ نکیده این خانه پیراخه او لالی دل خوره پیراخ بگر

 3. علی از بلجیم حوت ۲۹, ۱۳۸۹ در ۳:۴۶ ق.ظ -

  یکشنبه ۲۹ اسفند۱۳۸۹ ساعت: ۳:۴۶

  سلام به همه دوستان

  کاش میشد اینها یک طرحی را برای جلوگیری از ریشوه خواری در راس مقامات دولتی بریزد. به امید دولت نباشد که این فساد را ریشه کن کند که تحقق نخواهند یافت.
  از جمله کسانیکه دست اش به فساد اداری آغشته است جناب ریس معارف است که از معاش معلمین بیچاره هم به عنوان حق الزحمه خود شان دزدی میکند. از آنجمله یکی از کسانیکه با رییس معارف باهم این کار را میکنند شخصی که حقوق معلمین بیچاره لیسه استاد شریفی را از رییس معارف میگیرد و از هر معلم بخواطر این کارش مبلغ ۲۰۰ افغانی باج میگیرد. تف به این غیرت. نمیدانم که در بقیه لیسه ها هم چنین کاری صورت میگیرد یانه؟؟؟؟؟؟؟ اینها وضیفه اش را انجام میدهد و بخاطر آن حقوق میگیرد نباید از معاش معلمین هم دزدی کند. وقتی کسی از اینها سوال نشود ازین کارها بد تر اش را هم میکند. این پولها از کثافت کرده هم مردار تر است نمیدانم با کدام وجدان از این خسگ دزدیها میکنند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟