ادامه بارندگی ها در جاغوری یاد اور بارندگی های قدیم درجاغوری

مدبریت ۸:۴۸ ب.ظ ۹

سلام دوستان بارندگی ها درجاغوری

با ادامه بارنگی ها در جاغوری ، جاغوری حال هوای کاملا زمستانی به خود گرفته است جاغوری زمنستانش نیز واقعا دیدنی است .  این بارندگی ها انسان را به یاد بارندگی های قدیم در جاغوری می اندازد  اما رسیدن به پای بارندگی های قدیم قضاوت ان کمی زود است .

 به هر حال دست ما از کار شناسان علوم جدید کوتا است  ولی کار شناسان محلی و یا همان پیر مردان  محل می گوید : بارش سنگین برف درجاغوری  می تواند تغییرات مثبتی برای آبیاری  در سال آینده داشته باشد. خوشبختانه در هفته روان در جاغوری برف زیادی باریده است.

آنان می گویند با بارندگی اخیر می تواند امید وار بود که شک آو بور شده است مخصوصا اینکه حالا زمستان نیز باقی مانده است .

ادامه بارنگی ها در جاغوری

جاغوری  در چند سال اخیر از خشک سالی رنج فروان برده است و شدت کمبود آب در سال گذشته به حدی بود که تمام کشت زارهای و نهال های مثمر و غیر مثمر در اکثر نقاط جاغوری  خشک گردید  و حتی مردم در فصل های تابستان و خزان با کمبود آب آشامیدنی رو برو شده بودند.

خشک سالی مردم مناطق روستایی یا” پیکره دهاتی” جاغوری  را که اقتصاد شان مثل بقیه هزارجات به زراعت وابسته است، به شدت متضرر کرده است.

پیر مردان منطقه می گویند:  بارندگی های اخیر می تواند مشکل ناشی از کم آبی را تا حدی کاهش دهد: «امیدواری برای ما پیدا شده که مشکل کمبود آب طوری که در سال های گذشته بود، در سال آینده نباشد».

مردم منطقه می گویند اگر بخواهیم  آب کافی برای زراعت داشته باشیم به باران های بهاری نیز نیاز است، زیرا بدون این باران ها کشتزارها و مخصوصا للمی  حاصل نمی دهند.

نباریدن برف های سنگین در چند سال اخیر مردم با رفت آمد عادی عادت کرده بودند ولی بارندگی های اخیر مشکلاتی را نیز برای مردم به بار آورده است ، چنانچه برخی از شاهراه به مرکز ولسوالی جاغوری مسدود شده  و راه های  بعضی مناطق  سرد سیر مانند بابه به مرکز ، چهل باغتو  الی مرکز ، مالستان – جاغوری ، و … به دلیل بارش سنگین برف مسدود می باشد  اما با آنهم ناراحتی جدی را از طرف مردم احساس نمی شود مردم در عوض امیدوارند که دیگر شاهد خشک سالی های شدید نباشند.

این بارندگی ها نه تنها پیر مردان را و دهاقین را خوشحال ساخته بلکه با  استقبال مردم نیزرو به رو شده است، زیرا کم آبی ها در سال های اخیر مردم را با مشکلات زیادی رو به رو کرده بودند .

 ارتفاع برف اخیر ۵۵ الی ۶۰ سانتی برف در منطقه ما که در حدود ۲ کیلوتری به بازار سنگماشه فاصله دارد می باشد. و در کل فعلا در مرکز ۱۰۰ سانتی برف بروی زمین جا خوش نموده است . و این بارندگی شور و شعف فراوان را میان دهاقین به راه انداخته است .

بارندگی ها امروز تا ساعت ۱۱ قبل از ظهر یکسره می ادامه داشت و بعد ازآن نرمک نرمک می بارید فعلا سه شنبه  ساعت ۱۰ شب است  هوا کاملا ابری است باریدن برف نرمک نرمک ادامه دارد .

تا گزارش بعد التماس دعا

مومن زاده مرکز جاغوری

+;نوشته شده در ;دوشنبه یکم اسفند ۱۳۹۰ساعت;۲۰:۴۸ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

1,420بازدید

۹ دیدگاه »

 1. سحر آلمان حوت ۱, ۱۳۹۰ در ۱۰:۵۱ ب.ظ -

  دوشنبه ۱ اسفند۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۵۱

  تشکر مومن زاده عزیز با این خبر خوشحال کننده
  به امید روزی دوباره وطن ما سبز و خرم شود

 2. sharifa حوت ۱, ۱۳۹۰ در ۱۰:۵۸ ب.ظ -

  دوشنبه ۱ اسفند۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۵۸

  momenzada berar tashkur az khabarey khosh wa ba mawqe tan omidwaram hamisha kamyab wa moafaq bashe ma hamisha montazery khabarhay new tan hastem az jaghuri nazanen. n

 3. farid qasimy حوت ۲, ۱۳۹۰ در ۵:۲۲ ق.ظ -

  سه شنبه ۲ اسفند۱۳۹۰ ساعت: ۵:۲۲

  salam khimati aghayee mominzada. wa tashakor mikonam azin gozarishi khobi tan. brayat arzoyee mowaffaghyat wa perosi mikonam. wa omidwaram ki ya k sali shadab wa ba tarawati dar pishi ro dashta bashim.

 4. نصیر حوت ۲, ۱۳۹۰ در ۸:۴۷ ق.ظ -

  سه شنبه ۲ اسفند۱۳۹۰ ساعت: ۸:۴۷

  مومن زاده گرامی و عزیز سلام و خسته نباشید. تشکر از گزارش سریع و مستند و بی مزد و منت تان. امیدواریم همچنان خستگی ناپذیر به اطلاع رسانی تان ادامه دهید و جدا از قضاوت های خوب و بد دوستان نسبت به کارتان، در خدمت مردم خود درسراسر جهان باشید.

 5. سلطان حسین زاکی حوت ۲, ۱۳۹۰ در ۹:۵۳ ق.ظ -

  سه شنبه ۲ اسفند۱۳۹۰ ساعت: ۹:۵۳

  سلام بر همه دوستداران جاغوری .وتشکر وسپاس فراون از برادر گرانقدر مومین زاده عزیز بااین خبرای خوشش که دلی همه را خوش کردن بااومید بارندگی های بشتر که انشالله موشکیل مردم عزیزمان کم وکمتر شوه الهی.وسلام

 6. فقیر احمد حوت ۲, ۱۳۹۰ در ۵:۲۰ ب.ظ -

  سه شنبه ۲ اسفند۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۲۰

  با عرض سلام و تشکر اقای مومن زاده گرامی از این گزراش شما. خدا کند که در سال آتی جاغوری عزیز چون سالهای قدیم سبز و خرم باشد.

 7. نعمت الله رحیمی حوت ۳, ۱۳۹۰ در ۳:۰۸ ب.ظ -

  چهارشنبه ۳ اسفند۱۳۹۰ ساعت: ۱۵:۸

  سلام جناب مومن زادۀ عزیز و گرامی – امید که خوب و سرحال باشی – اینکه همواره سعی در پوشش رویدادها و خبرهای جاغوری داری عالی است اما به عنوان برادر کوچک تر تان چند پیشنهاد: ۱_ باوجودیکه می دانم شاید در جاغوری با کمبود امکانات، همانند برق منظم و انترنت دائمی رو برو باشید اما تقاضا می کنم ….
  ……………………………………….
  سلام دوست عزیز :

  تشکر از ابراز نظر واظهار لطف تان

  دنیای مجازی ویا دنیای سایبیری دنیای عجیب است واقعا لذت بخش است که هر کس با هر چه که در چنته دارد می تواند اظهار وجود وابراز نظر کند شاید قشنگی شان در همین نکته باشد .

  ولی قشنگ تر وقتی می شود که انسان همه جوانب را در نظر گرفته به ابراز نظر بپردازد . به تعبیر واصح تر نظر ها تا حدود از شکل آرمانی خارج شده وبه واقعیت ها موجود واحیانا کاربردی اشاره شود .

  دوست عزیز : من همه مطالب تان را خواندم گاهی با توجه به مشکلات که روزانه به آن دست پنجه نرم می کنم و نظرهای داده شده آن قدر دور است که حوصله جواب هم برای انسان نمی ماند .

  نشستن و یا مشغول شدن به کاری شخصی تان در طول سال و یکبار مثلا سر زدن به این سایت آن سایت و نظر دادن جنین جنان ظاهرا کاری سخت نباشد . حرف این جانب را وقتی درک می کنید تا در عمل در هر کجای این کره خاکی که تشریف دارید یک گزارش یک صحفه را از همان جا تهیه کرده برای ما بفرستید آن وقت بر گردید به نکته های که اشاره کرده اید بیبینید تا جه اندازه به آن توانسته اید عمل کنید .

  جنین کردند جنان شدن گفتنش خیل راحت است . ولی این بنده سراپاتقسیر در کنار مشکلات روز مره زندگی ام بیش از من ساخته نیست .ادعای هم ندارم . وگر نه همه دوست دارد که کارش سکه باشد همه چهه چهه به به کند .

  تازه جاغوری یک درش بروی همه دوستان باز است همیشه وقت از ما بهتران را انتظار می کشد ولی چه سود ؟!!!

  بازم خدا اموات شما را رحمت کند که وقت گذاشته اید در صدد ابراز نظر شده اید ولی دکتران مهندسین وقلم بدستان و … این مرز بوم به خود زحمت … نمی دهند تا …

  به هر صورت بازم از لطف تان سپاس گذارم منتظر یک گذارش از منطقه ای که تشریف دارید می مانیم تا از ادبیات و نکات آموزنده شما بیشتر استفاده نمایم . یا حق
  مومن زاده -جاغوری

 8. کریمی حوت ۳, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۳ ب.ظ -

  چهارشنبه ۳ اسفند۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۳۳

  مه قربانت شوم پروردگارا سری یک بام بنگردوهوا را. درسنگماشه برف مثل سالهای قدیم میباردوراههاقطع میشه امادگردون هوتقول مراسم میدان ورزشی افتتاح میشه ودرسرکوهاش یک زره برف دیده نمیشود فقط گویی درسیبی وسکربوده است؟؟؟ک

 9. ظاهر سلطانی حوت ۵, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۰ ق.ظ -

  جمعه ۵ اسفند۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۲۰

  دروود!
  خبر خوش است

  جاغوری بی زر باشد بی برف نباشد.