ارزگان وچند خبر

عزیزالله جاغوری ۷:۵۸ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
ارزگان وچند خبر

ارزگان چند وخبر

خبر اول اینکه :

سلام شب همه بخیر هیت ویژه دولت بعد از بازدید شیرداغ وسخنرانی کردن اعضای محترمشان برای مردم وشنیدن شکوایه اهالی شیرداغ حسینی وکندلان بدون اینکه ازمناطق جنگی دیدن کند مع الخیر برگشتند به پشی واز آنجا به مرکز ولسوالی مالستان این همه هیت… البته وضعیت منطقه فعلا آرام است

احمد صابری

خبر دیگر اینکه :

حکیم شجاعی را “رمضانی” قومندان امنیه جاغوری از صحنه جنگ ارزگان کشید . این کار با همدستی اسدالله  شجاعی مالستان، مرادی هیچه،نیازی و غلام حیدر صورت گرفته ، انها در غیاب شجاعی شورای نظامی تشکیل دادند و خودش را در راس شورا قرار داده است .
از روزی که رهبری جنگ در اختیار این شخص رمضانی  بیکفایت قرار گرفت و با دسیسه و پروپاگندهای احمقانه و ناجوان مردانه حکیم شجاعی را از فرماندهی جنگ کنار زده و دشمن روحیه گرفت است در نتیجه  سنگرها پشت هم سقوط کرد و درنهایت با شهادت بیش از سی تن ، سنگرهای مقاومت را با تمام امکانات به دشمن تسلیم نموده و خودش مفتضحانه به مقر قومندانی جاغوری برگشته است .

وقعیت های جاغوری

از طرفی نادر تظری نوشته :

حکیم شجاعی و هم رزمانش، راه های خروج اهالی شیرداغ و سایر مناطق ارزگان خاص را بست تا کسی سکنه را برای طالبان خالی نکند.
آنها گفتند نه به طالبان اجازه داخل شدن می دهیم و نه به اهالی اجازه خروج شدن.
اینجا می مانیم و می جنگیم. یا کشته می شویم و یا پیروز!

خبر دیگر اینکه :

علی فطرت در رابط با نوشته واقعیت های جاغوری واکنش نشان داده  می  گوید :

قمندان رمضانی فاتح وقهرمان جنگ غزنی است، امکان ندارد خیانت کنه، ممکن است اسدالله شجاعی اورا هم گول زده باشد، لطفا در مورد رمضانی احتیاط کنید.

ایشان می گوید :

سال گذشته طالبان چندین بار در مناطق قیاق وگل بوری حمله کردند اما موفق نشدند، بالاخره جناب اسدالله شجاعی ره دولت اونجا مقرر کرد، در اولین حمله تمامی پسته ها سقوط، نیروهای پلیس ره با تبر کشتند وتنها فردی که توانست جان سالم به در کنه همین قمندان بود، این یک معما. قبل از جناب شجاعی در یکماه ۳ قمندان یکی پس از دیگری ترور شدند، اما جناب شجاعی در امنیت کامل قمندان است وهمیشه هم همراهان اش کشته و ایشان مثل سوپرمن فرار میکنه، این دیگه معما. تا قبل از ورود قمندان اسدالله شجاعی جنگ در ارزگان به نفع نیروهای مقاومت بود، طالبان یک قدم نمی توانستند پیش روی کنند، به محض ورود این قمندان، در شب اول یازده نفر از پشت مرمی خورده شهید شدند ودیشب که شب دوم حضور جناب بود، خط های دفاعی شکسته و طالبان توانستند حدود ۳۰ نفر از نیروهای مقاومت ره نابود کنند، این دیگه معما. در جنگ غزنی قمندان رمضانی جاغوری با پنج تانک همراه قمندان چنگیز توانست هجوم ده هزار نفری طالب ره شکست بدهد، طوری که کشته های طالب تا چند روز در سرکها بود، حالا با فضایی بی اعتمادی که در ارزگان به وجود آمده، نیروهای چنگیز اصلا وارد جنگ نشده وقمندان رمضانی هم احتمالا گول شجاعی ره خورده که خداکند امشب کشته وفاجعه ای دیگری رخ ندهد. خدا به مردم ما حافظه بدهد تا یک سال پیش ره به خاطر بیاورند اگر نتوانستند بیست سال پیش ره به یاد بیاورند وقتی اسدالله شجاعی رسما طالب بود.

میثم صحرا در این خصوص به میدان امده کمی اسدالله شجاعی را بیشتر معرفی کرده ، در مجموع چیزی از حوادث عجیب غریب در دوران حضور اسدالله شجاعی خبر داده من جمله مفقود قومندان امنیه جاغوری در جبه جنگ ، اینکه این مدت در کجا بوده ، کسی توضیح نشنیده ، ویا جرات توضیح را نداشته است . واینکه پشت سری هم افراد تحت فرمانش کشته می شود ولی خودش نه ، ایشان می نویسد :

اسد الله شجاعی
……………..
من نه زبان به اتهام می گشایم و نه بی سند کسی را متهم به خیانت می کنم. اما می دانم که عساکر زیر امر «اسد الله شجاعی» همیشه قتل عام می شوند. روزگاری شجاعی در اندر قوماندان بود. بخشی از جوانان غیور هزاره، بیشتر از مالستان در اندر جام شهادت را نوشیدند. شما بروید «تپه‌ی قبرستان» در نواباد غزنی را نگاه کنید. در سنگ قبر بیشتری از جوانان نوشته اند« محل تولد مالستان …. محل شهادت اندر …» همواره برای من سوال بود که چرا هزاره ها این گونه جوانان را فدایی اندر کرده اند؟! پسانترها، برخی ها گفتند:« این جوانان در دوره‌ی قوماندانی اسد الله شجاعی در اندر شهید شده اند ….»؛ پس از آن شجاعی، آمر امنیت قوماندانی بود. در یکی از تظاهراتی که در غزنی صورت گرفت، من و ذکی رحیمی، به خاطر طی مراحل جواز تظاهرات پیش او رفتیم. او، بیدرنگ زبان به فحاشی گشود و مردم را متهم کرد. من نیز با تندی برخورد کردم و گفتم: متوجه حرف زدنت باش. می فهمی که ما از سوی کدام نهاد آمده ایم؟! گفت کدام نهاد؟! گفتم:«جامعه مدنی غزنی …» من گفتم:« تظاهرات حق ماست. تو اگر امضا نمی کنی … من از همین اداره، در فیسبوکم می نویسم: که شجاعی امضا نمی کند …..» حساسیت و برخورد تند من در واکنش با فحاشی او سبب گردید تا تغییر رویه دهد و عذرخواهی کند. این گفتگوی متشنج، سبب گردید تا به زودی جواز تظاهرات را امضا کند. جواز امنیتی گرفتن در تظاهرات غزنی کار حضرت فیل بود. خاطرات شگفتی از این مساله، در بیشتری از تظاهرات ها دارم. در هر حال، به روز تظاهرات، شجاعی پیشتر از دیگران در مسجد محمد مصطفی(ص) آمده بود و از رویه‌ی روز گذشته پشیمان بود. آن روزها گذشت. در سال جاری، امنیت جغتو، روز به روز بدتر می شد. شهادت قوماندانان اُلسوالی جغتو کم کم عادی شده بود. روزی از روزها، همزمان با داغ شدن انتخابات پارلمانی، خبر شدم که نشست مردمی به حمایت اسد الله شجاعی در یکی از مساجد برگزار شده است. در آن نشست، هر کسی به حمایت شجاعی حرف زد، من به نمایندگی از جامعه مدنی، پیرامون مساله‌ی انتخابات حرف زدم. ما آن روزها تیم رضاکار تشکیل داده بودیم تا مردم را تشویق به ثبت نام در انتخابات نماییم. در هنگام سخنرانی، هر لحظه تصویر سنگ قبرهای نواباد، جلوِ چشمانم مجسم می شد. اما رسالت من، فقط این بود که پیرامون انتخابات حرف بزنم و مردم را تشویق نمایم. در هر حال، در آن مسجد شجاعی سوگند یاد کرد که در جغتو تغییرات می آورد. او گریه کرد و با روحیه‌ی متاثر از شهادت جوانان یاد نمود. ولی پس از آنکه شجاعی قوماندان امنیه‌ی جغتو گردید، وضعیت دره‌ی قیاق بدتر شد. بارها شهرستان جغتو سقوط کرد. به تعداد صدها جوان هزاره در جغتو قتل عام شد؛ اما شجاعی همچنان رویین تن است و هیچ آسیبی به او نرسید. او از پس هر حمله و سقوط جغتو، همچنان قوماندان ماند و کسی نپرسید در موقع سقوط کجا بوده است؟! بر اساس گزارشها، این روزها در اُرزگان اسد الله شجاعی نیز حضور داشته است و تلاش داشته است تا رهبری جنگ را بگیرد. اما باز هم نیروهای تحت امر او شهید شده اند و از جمله قوماندان امنیه‌ی جاغوری ، شبی از شبها گم شده است و فردای آن پیدا شده است. خلاصه عساکر شجاعی شهید شده اند؛ اما او همچنان رویین تن است. خدای او را حفظ کند!

باز شهید از هیچه

FB_IMG_1541534836096

غرب جاغوری باز هم با مردم جاغوری و ارزگان هم ناله شدند.
این بار شهید علی آقا را تقدیم کردند.
منطقه هیچه در طی دو سال اخیر بیش از ده شهید تقدیم کردند.
تسلیت عرض میکنم.

برهانی

اسامی شهدای غیر نظامی بی دفاع و مدافع بدست طالبان در کندلان و حسینی
۱. قنبرملک ولد اسحاق ۶۵ ساله، کشاورز و کلان قوم، محل تیرباران پشت مکتب کندلان.
۲. حاجی ملک عبدالله ۶۹ ساله دکاندار و کلان قوم، نحوه شهادت تیر باران کنار خانه اش. (ملک عبدالله را روز از خانه اش بیرون و تیر باران کردند)
۳. قومندان خانعلی ۲۵ ساله(پلیس محلی) نحوه شهادت اصابت گلوله در تپه پشت بازار کندلان.
۴. اسحاق جعفری ۷۰ ساله دهقان و کلان قوم، نحوه شهادت تیر باران کنار خانه اش. (اسحاق جعفری را سه روز بعد از آغاز جنگ از خانه اش بیرون آورده تیرباران کردند.)
۵. صمد حیدری ۵۵ ساله، دهقان، نحوه شهادت تیر باران کنار خانه اش.
۶. جمعه خان ولدغلامسخی، ۲۲ ساله، دهقان، نحوه شهادت، تیر باران کنار منزلش.
۷. اسحاق ولد غلامحسین. نحوه شهادت تیرباران پهلوی منزلش.
۸. عبدالخالق ولد ملا بستان ۱۸ ساله، دهقان، نحوه شهادت اصابت گلوله در منطقه سر کندلان پشت خانه سید.
۹. عبدالخالق اخلاصی ولد اسحاق ۳۵ساله دهقان، نحوه شهادت اصابت گلوله در منطقه حمزه.
۱۰ خدادادحسینی ۲۳ ساله دکاندار، نحوه شهادت، تیرباران کنار منزلش
۱۱. اختر ولد عبدل ۵۰ ساله، نحوه شهادت مضروب کردن با بارچا در منطقه اسپی آو
۱۲شیر محمد ولد غلامعلی، ۲۵ ساله دهقان،نحوه شهادت خفه کردن در منطقه اسپی او (شیر محمد و اختر هردو از یک خانواده در حال باز گشت از مهمانی به خانه خود در منطقه اسپی با ضربه بارچه و خفه کردن توسط طالبان شهید شدند)
۱۳. محمدعلی رضوانی، ۳۵ ساله، کشاورز، نحوه شهادت تیرباران ( محمدعلی از حسینی در کندلان منزل اقوام خود رفته بود. طالبان اورا کنار خانه میزبان در منطقه دخنی تیر باران کردند)
۱۴. محمد علی فرزند محمد تاتا، ۴۰ ساله، دهقان، نحوه شهادت، تیر باران سرزمین کشاورزی

شهدای قریه حسینی
۱. ابراهیم میثم ۷۵ ساله دهقان و موسفید قوم، نحوه شهادت تیر باران جلو خانه اش.
۲. شیر مهدوی ۵۵ ساله دهقان، نحوه شهادت تیرباران پیش خانه رزاق (همسایه خود)
۳ سلمانعلی ولد حاجی عزیز ۲۷ ساله دهقان، نحوه شهادت تیرباران در منطقه قچاچه.
۴محمد علی ولد قنبر کارگر، ۴۰ ساله، نحوه شهادت تیرباران در منطقه قچاچه.
۵.استا سلمان ۶۹ ساله، نحوه شهادت تیرباران در منطقه قچاچه. (سلمان، محمدعلی و استا سلمان همراه با خانوادهای خود از تنگی کندلان به طرف حسینی می رفتند که طالبان در منطقه قچاچه از موتر پاین و تیر باران کردند.
۶. سلطان ولد سمیع ۶۰ ساله، نحوه شهادت تیرباران جلو در مسجد سنجگ.
۷. امیرخان۴۵ ساله، دهقان، تیربان
#سلمانعلی_زکی

329بازدید

کامنت بسته شده است.