” از عاشورا تا عصر ما!؟”

مصطفی خرمی ۳:۰۹ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
” از عاشورا تا عصر ما!؟”
” از عاشورا تا عصر ما!؟”
*****
در غروب عطش آلود، وقتی صدای شکستن استخوان در گوش سم ها می پیچید و آنگاه که خیمه ها در رقص شعله ها گم شدند، ۸۴ زن و کودک در ازدحام نیزه و شمشیر، از ساحل گودالی که همه هستی شان را در آغوش گرفته بود گذشتند!؟
تازیانه در پی تازیانه، تحقیر و توهین و قاه قاه ی که با آه کودکان گره می خورد. دشمن به جشن و سرور ایستاده بود و همه را اندیشه این بود که با فرونشستن غبار نبرد در کربلا، دیگر قیام و جهاد و حماسه مرده است و با افراشتن سر ها بر نیزه ها، همه سر ها فروشکسته است. اما خروش رعدگونه زینب همه چیز را شکست. آنگاه که دلیرانه در جواب جلادان فریاد زد: “من جز زیبایی چیزی ندیدم!”اس-ام-اس-عاشورا-مهرماه-96
****
به راستی ما از عاشورا چه دیدیم؟ اگر پاسداشت عاشورا صرفا با گریه، زاری، شیون، اشک و آه و روضه خوانی سپری گردد، آیا بر این قیام بی نظیر جفا نشده است؟ اگر «کل یوم عاشورا و کل ارض کربلا» را سرمشق خود کرده و ندای «هیهات من الذله» را طنین انداز گوش ظالمان می کردیم، شاید دیگر نام های میانمار، سوریه، افغانستان و… مظلومیت و خون را به یادمان نمی آورد. آیا فجایعی که امروز گوشه گوشه زمین را چنگ می زند اسفناک تر از عاشورا نیست؟ بدون شک قتل عام مسلمانان میانمار و سربریدن بی گناهان بدست داعش و کشتار و بیداد در میرزاولنگ یارای برابری با فجایع کربلا را ندارد; اما وقتی با سکوت خفت بار جهان و سران دنیای اسلام همراه می شود چه؟
****
به راستی چرا عاشورا، عاشورا گشت؟ فقط به این دلیل که خون پیامبر در رگ های امام مان جاری بود؟ نه! بلکه به این دلیل که قیام امام حسین(ع) بصیرت را به چشمان انسان های حق جو هدیه کرد و باعث حرکت و تکاپو در جامعه گردید. قیام عاشورا برای اصلاح دین و احیا ی معروف بود.
شب عاشورا تراژدی عمیق بشریت است، آنگاه که یاران امام، باوجود آزادی عمل، راه آزادی از بند های دنیوی و دفاع از حق را برگزیدند و جاودانه گشتند. پس کاش می شد به عاشورا زینب ی می نگریستیم و زیبایی می دیدیم. به قیام امام مان افتخار کرده و خوار شدن یزید و یزید صفتان را به رخ جهانیان می کشیدیم! آنگاه دردمان دوری از اهداف قیام بود و تلاش برای احیای آرمان های امام شهید! نه تنها به ظاهر کربلا چسپیدن و گریستن، ناله و فریاد مظلومیت سر دادن!؟
امام حسین(ع) هرگز مظلوم نبود و نیست; وگرنه ۱۴۰۰ سال هرساله چنین جوش و خروش ی در دل مریدان اش ایجاد نمی کرد. مظلوم کسی است که بی هدف کشته شود و حال آنکه چه هدفی والاتر از احیای دین و اصلاح امت فاسد گشته!
آیا تاکنون با خود اندیشیده ایم اگر امام عصرمان ظهور کند، ما چه خواهیم کرد؟ آیا در صف کوفیان و یزیدیان زمان خواهیم بود یا از یاران امام زمان؟ می دانیم که شرایط پیچیده تر از آن است که بتوان برای بیماری بشر در تمایل به همنوع کشی، یک نسخه ساده پیچید. مخصوصا برای جامعه ی در هم تنیده ی ما که کار گره ها از دندان هم گذشته و نومیدی در وجودمان ریشه دوانیده!؟ بااین وجود، این وعده خداوند است که ظالم و مظلوم در قیامت هر دو مواخذه می شوند. ظالم به دلیل بیداد اش که بر دیگران روا داشته و مظلوم به دلیل بیداد پذیری اش، که اجازه داده بر او ظلم کنند!
****
پس، همیشه اهداف بزرگ از عملکرد صحیح اهداف کوچک سر بر می آورد. یک انسان خوب، یک خانواده خوب، یک شهر خوب، یک جامعه خوب و سرانجام یک کشور خوب، اگر هر کدام از پیر و جوان و زن و مرد به خود و جایگاه مان در هستی باور داشته باشیم و تمام تلاشمان را در مسیر بهبود زندگی جمعی مان به کار بندیم، می توانیم حتی یک نقش برای اصلاح جامعه و دفاع از حق و جلوگیری از ظلم داشته باشیم، آنگاه به مسؤلیت ایمانی و وجدانی خودمان به نیکی عمل نموده ایم! خوب در این صورت نقش ی هرچند کم و کوچک در ساختار زندگی داشته ایم و اندکی سازنده بوده ایم!
****
پس بیایید تلاش کنیم خوب زندگی کنیم وظیفه مان را که همانا [معرفت حسینی] و تکامل خود و تربیت نسل جسور و شجاع آینده در جلوگیری از ظلم و بیداد است را، به خوبی انجام دهیم و نسل جدید مسؤل و مسؤلیت پذیر پدید آوریم!
نسبت به آرمان های امام حسین(ع) و دفاع از حق پویا و کوشا باشیم! و نیز به فرموده قرآنکریم: کسی از خداوند ناامید نمی شود مگر قوم کافران! هرگز ناامیدی را به وجود خود راه نداده و به نسل های بعد منتقل نکنیم!
به امید برچیده شدن بساط تلخ و تاریک بیداد و استبداد در سراسر جهان و به امید روزی که انسان ها و مسلمانان، در مقابل کمترین ستم و بیدادی بر هم نوعان خود، مهر سرد و تلخ سکوت را بر لبها شان بشکنند و همگان یک گلو فریاد شوند! تا جهانی عاری از بیداد، استبداد، نیرنگ، فریب، فساد و خودخواهی داشته باشیم!
*****
شکوفه خرمی
شب عاشورا ۹۶
تهران.
****
یادآوری:
دخترم شکوفه جان خرمی، دانشجوی کارشناسی ارشد رشته شیمی دانشگاه الزهرا تهران، نوشتار عاشورایی خویش را، گرچند دیرترک برایم فرستاده که در مورد اش نظر دهم، حیفم آمد که نشر اش نکنم!
172بازدید

کامنت بسته شده است.