استاد آریانپور به جایگاه ابدی خود آرام گرفت

۱۱:۰۴ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
استاد آریانپور به جایگاه ابدی خود آرام گرفت

00استاد آریانپور به جایگاه ابدی خود آرام گرفت . او را تا جایگاه ابدی شان مشایعت کردیم و در غم از دست دادن او اشک ریخیتم . دار فانی بسیار بی وفا تر از آن است که ادم فکرش کند .

با استاد محمدعلی افتخاری معروف به اریانپور ، از دهه ی هفتاد با کتاب خراسانیان در قرون وسطی ایشان آشنا شدم . در ان زمان که ما تاریخ ملی هزاره را تازه چاپ کرده بودیم ، با نظریه اینکه هزاره ها اریایی اصیل است – و با نظر تیمور خانوف که هزاره ها را نژاد ترک مغول می دانستند -کمتر بها می دادند و یا به نظریه استاد بدیده غریب نگاه می کردند . استاد با این نظریه اش غوغای در محافل علمی ایجاد کرد . نظریه ای که تا هنوز با این شواهد و مستندات محکم تاریخی ، نظیری به خود ندیده است .

استاد در زندگی پر بارش فرصت یافت تا این نظریه را برای شیفتگانش به تحلیل و بررسی بگیرد  . در این میان دوستان عزیز ما فاضل محترم جناب اقای کیانی وجناب اقای شوکت محمدی بیشتر از همه ، شیفته ی نظرات این استاد فرزانه گشت و بیش از هر کس دیگر به اهمیت این نظریه پی برد و با تحلیل های مناسب به معرفی گرفت ، به طوریکه بیش از خود استاد این دو عزیز در بیان و معرفی این نظریه نقش مهمی را ایفا کرد .

تاثر عمیق این دو عزیز در از دست دادن استاد ، در هنگام مشایعت استاد به جایگاه ابدی بیان کننده این رابطه تنگاتنگ است . ان ها بیش از هر کس دیگر متوجه این نکته شده اند که چه عزیزی را با چه توان و سرمایه ی مهم علمی ، امروز از دست داده اند .

با همه این حرف ها ، واژه حق شناسی در میان ما غریب است انسان ها و شخصیت های علمی  ، خدوم در میان ما ، مع الاسف غریب تر .

این درد ی ا ست با بسیاری های از درد های دیگر،  که استاد با خود برد و داغش بردل نحیفش ماند .

رنجی که امروز گریبان بسیاری از دلسوزان جامعه ما را گرفته است ، با خود خواهی های خودمان  نتوانستیم ، خود را  ازاین رنج بی پایان ، نجات دهیم .

اسماعیل اکبر  و محمد علی افتخاری  و افتخاری های دیگر در این سرزمین  سوختند . در حالی که آنها  سرمایه های کلان این مرزو بوم بودند .حیف که  تا زنده هستند قلم و زبان ما اجازه ی به معرفی گرفتن آن ها را نمی دهد بسیاری اوقات حتی ما با نام انها آشنایی نداریم .

نمی خواهم بگویم زنده ی خوب ومرده ی بد نداریم . می خواهم بگویم   این نوع انسان ها جق شان به موقع ادا نمی شود. این ضرر جبران ناپذیر برای کشور و سرمایه ی این سرزمین است .

امید روزی برسد که ما تا سرمایه های علمی حود را از دست نداده ایم آشنا شویم قدر او بدانیم و از اندوخته های علمی او کسب فیض نمایم . برای استاد غفران الهی و برای بازماندگان صبر جمیل ارزومندم .

««روح این استاد تاریخ باستان هزارستان شاد و یادش گرامی باد»»

1,408بازدید

کامنت بسته شده است.