استرالیا پناهجویان را به جزایر نارو و پاپوگونیا می فرستد

احمد نوید طنین ۴:۳۴ ب.ظ ۱

جولیا گیلارد، نخست وزیر استرالیا، روز دوشنبه در نشستی با خبرنگاران از تغییر احتمالی پالیسی دولت استرالیا مهاجرین و پناهجویان خبر داد. قراراست وی امروز طرح اصلاحی را به پارلمان پیشنهاد کند تا پناهجویان قبل از رسیدن به خاک استرالیا به جزایر نارو و پاپوگونیا انتقال داده شوند.

این تصیم درحالی اتخاد می گردد که تیم متخصصان امور مهاجرت بعد از انجام تحقیقات پیشنهاد کرد که حکومت نباید ازاین حد بیشتر با پناهجویان مدارا داشته و پناهجویان را درکمپ های مراقبتی اجباری داخل استرالیا راه دهد.

خانم گیلارد دیروز بعد از نشر شدن گزارش هییات متخصصان گفت:”قبل ازهمه ما فردا درپارلمان خواهیم بود تا طرح مشخصی را در رابطه با مهاجرین و پناهجویان به قوه مقننه پیشنهاد کنیم. این اصلاحات ما را قادرمی سازد تا پروسه های کاری را در نارو و پی این جی{ پاپوا نیوگونیا} شروع کنیم. این اصلاحیه درمرحله ی بعدی برای پارلمان وسیله ی خواهد شد تا حد معینی برای شهروندان کشورهای دارای پناهجو {دراسترالیا} تعیین کند.”

درعین حال وزیرمهاجرت استرالیا گفت:”پارلمان نمی تواند و نباید این شانس را از دست بدهد.” وی اخطار داد:” ازاین به بعد هر آن پناهجوی که از طریق قایق به استرالیا می آید، باید خطر فرستاده شدن به ساحات بیرون از خاک استرالیا را به جان بخرد.”

سخنگوی حزب مخالف نخست وزیر ازاین پیشنهادات استقبال کرد، اما افزود که تعهد نمی دهد که آیا حزبش از طرح گیلارد حمایت کند.

حزب سبزهای استرالیا،اما، ازاین گزارش استقبال نکرده است. نهادهای مدافع حقوق بشر و پناهجویان این دو جزیره را برای زندگی نامناسب می دانند. به نقل از گزارش ها درجزیره ی نارو میزان عنصر فاسفور از حد معمولی بیشتر است و به همین خاطر برای انسانها مضر است.

درسال جاری میلادی بیش از ۷۵۰۰ پناهجو از طریق ۱۰۰ کشتی خود را به استرالیا رسانیده است. از طرفی از سال ۲۰۰۱ به این سوء ۹۶۴ تن در آبهای استرالیا غرق شده اند.

خبر حمایت حکومت گیلارد از اصلاحیه مذکور در زمانی نشر می شود که رسانه های اندونیزیایی خبر از مفقود بودن یک کشتی حامل ۷۵ سرنشین داده است. این کشتی از پانزده روز قبل سواحل اندونیزیا را ترک کرده و مقام های استرالیایی می گویند که تاهنوز اثری از این کشتی ندیده اند.

نارو جزیره ایست در اوقیانوس هند که به فاصله ی دور از استرالیا موقعیت دارد. از این جزیره در زمان جان هوارد هم جهت نگهداری پناهجویان کارگرفته می شد. عده ی از پناهجویان افغان که مدت زیادی را دراین جزیره گذرانیده اند، از شرابط بد زندگی آنجا حکایت می کند.

+;نوشته شده در ;سه شنبه بیست و چهارم مرداد ۱۳۹۱ساعت;۱۶:۳۴ توسط;احمد نوید – طنین; |;

1,264بازدید

یک دیدگاه »

  1. علی اسد ۲۴, ۱۳۹۱ در ۱۰:۴۲ ب.ظ -

    سه شنبه ۲۴ مرداد۱۳۹۱ ساعت: ۲۲:۴۲

    ولش کنیددیگرنروید.به همان سرگردانی وخطرش نمی ارزد!این همه سرگردانی وضایعات انسانی واینقدربازماندگان درنگرانی ارزشش ندارد!ندارد!ندارد!پناه بخدا.