استفاده از دانش‌آموزان به عنوان سیاهی‌لشکر در گردهمایی‌های جاغوری!

عزیزالله جاغوری ۱۱:۴۷ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
استفاده از دانش‌آموزان به عنوان سیاهی‌لشکر در گردهمایی‌های جاغوری!

استفاده از دانش‌آموزان به عنوان سیاهی‌لشکر در گردهمایی‌های جاغوری!Screenshot_۲۰۱۷۰۸۲۸-۱۶۱۶۴۱_1
—-
معارف در جاغوری طی سال‌های متمادی رشد چشم‌گیر داشته و هم اکنون در بیش از هشتاد لیسه و ده‌ها مکتب متوسطه و ابتدائیه، بیش از ۵۰ هزار دانش‌آموز ذکور و اناث در این مکاتب، مشغول درس خواندن هستند. همچنان سالانه نزدیک به ۲۰۰۰ تن از سراسر این ولسوالی وارد دانشگاه‌های دولتی و تعدادی قابل توجهی دیگر وارد دانشگاه‌های خصوصی، موسسات تحصیلات عالی خصوصی و نیمه‌عالی می‌شوند، اما باآنهم معارف در این ولسوالی با چالش‌های زیادی دست‌وپنجه نرم می‌کند که بر همه‌گان هویدا است.

نبود کیفیت در معارف جاغوری، یکی از عمده‌ترین چالش‌ها محسوب می‌شود. از کمبود معلمان مسلکی گرفته تا مواد درسی و عدم ساختمان‌ها برای برخی از مکاتب. با آن‌که اکثر ساختمان‌های مکاتب در ولسوالی جاغوری توسط مردم و کمک‌های مالی مهاجرین ساخته شده‌اند، اما هنوز هم در شماری از مناطق جاغوری دانش‌آموزان زیر خیمه‌ها، چادرها و فضای نامناسب مشغول آموزش و پروش هستند که بدون شک آنها نمی‌توانند در چنین فضایی نامناسب، بهره قابل ملاحظه را ببرند. ضعف مدیریت در معارف جاغوری و فساد اداری، نیز بر مشکلات معارف در این ولسوالی افزوده است. مسئله استفاده از دانش‌آموزان در میتینگ‌های انتخاباتی و برنامه‌های تشریفاتی مقامات دولتی و سران احزاب سیاسی، به عنوان سیاهی لشکر و پر رنگ نشان دادن محافل‌شان، این مشکلات را بیش از پیش بیشتر کرده است.

زیرا در اکثر از برنامه‌های تشریفاتی مقامات دولتی و کمپاین‌های انتخاباتی نامزدان در جاغوری، بدون اینکه حتا دانش‌آموزان (ذکور و اناث) در مورد برنامه‌ها چیزی بدانند، از تعدادی زیادی از مکاتب جمع‌آوری شده و از آنها به عنوان سیاهی لشکر و استقبال کنندگان محافل سیاسی استفاده ابزاری می‌شوند. طی سال‌های گذشته دانش‌آموزان در اکثر برنامه‌های سیاسی و کمپاین‌های انتخاباتی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، شوراهای ولایتی و پارلمانی، بیش‌ترین اشتراک کننده بوده‌اند. بدون شک، اشتراک دانش‌آموزان مکاتب در این برنامه‌ها با هماهنگی سازمان دهندگان محافل سیاسی یا نامزدان انتخابات با مدیران معارف و مکاتب صورت می‌گیرد، زیرا مدیران معارف و مکاتب از دانش‌آموزان می‌خواهند، تا در این برنامه‌ها اشتراک کنند. در بسیاری از موارد حتا اعضای خانواده دانش‌آموزان نمی‌دانند که فرزندان‌شان بجای یادگیری درس، برای محافل سیاسی و میتینگ‌های انتخاباتی نامزدان برده شده‌اند. بناً باید گفت که استفاده از دانش‌آموزان در محافل سیاسی و میتینگ‌های انتخاباتی که بعضی از آنها حتا واجد شرایط رای نیستند و نمی‌دانند بخاطر چه و چرا در این برنامه‌ها برده شده‌اند، یک عمل ناپسند است، زیرا معارف جای تعلیم و تربیت است، نه مکانی برای محافل سیاسی.Screenshot_۲۰۱۷۰۸۲۸-۱۶۲۴۰۶_1

باید تلاش شود تا دانش‌آموزان به درس خواندن ترغیب شوند، انتقال آنها در چنین برنامه‌ها در تضاد با اصول معارف بوده و ضربه‌ی جدی بر پیکر آن است. بدون شک نقش معلمان در آموزش و پرورش نقشی تعیین کننده، ارزنده و ارزشمند است، بنابراین مسئولیت آن‌هاست که به تعلیم و تربیت دانش‌آموزان توجه کنند و از اشتراک آنها در کمپاین‌های انتخاباتی و گردهمایی‌های سیاسی که تحت عنوان حمایت مردمی و پُر رنگ نشان دادن محافل استفاده می‌شوند، جلوگیری نمایند. همچنان بر برگزارکنندگان محافل سیاسی و نامزدان انتخابات چه ریاست جمهوری یا پارلمانی و شوراهای ولایتی است که از دانش‌آموزان استفاده ابزاری نکنند، آنها تلاش نمایند تا معارف را از سیاست دور نگهدارند، زیرا با این اقدام‌شان موانع جدی برای رشد معارف هستند.

همان قسمیکه شاهد بودیم در آخرین موارد شاگردان دو لیسه دخترانه و پسرانه مرکز برای پررنگی سمینار روحانیون تازه برگشته از قم – مکتب شان تعطیل شد.

امیدواریم که در این قسمت… ادامه متن را در ویب سایت رادیو پیام جوان بخوانید

http://payamjavan.net/?p=3707

656بازدید

کامنت بسته شده است.