اعتراض گروهی از فعالان ایرانی به اخراج افغان ها

مدبریت ۷:۲۴ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

اعتراض گروهی از فعالان ایرانی به اخراج افغان ها< ?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

;

گروهی از فعالان غیردولتی در ایران در واکنش به اجرای برنامه اخراج دسته جمعی پناهجویان غیرقانونی افغان از ایران توسط دولت، طی نامه ای سرگشاده علیه این اقدام استدلال کرده اند.

این نامه که به امضای بیش از ۲۰۰ نفر از فعالان سیاسی و اجتماعی، دانشگاهیان، نویسندگان و روزنامه‌نگاران از جمله سیمین بهبهانی، منصور اسانلو و فریبرز رئیس دانا رسیده است خواستار توقف این برنامه می شود.

آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد گفته است که در هفته پایان آوریل و دو روز اول ماه مه بیش از ۳۶ هزار پناهجوی افغان از ایران اخراج شدند.

دولت ایران می گوید بیش از ۵۰ هزار افغان را برای اخراج جمع آوری کرده است و استدلال می کند حق هر کشوری است که کارگران غیرقانونی را به کشورهایشان بازپس بفرستد.

به گزارش منابع خبری ایران در نامه اعتراض آمیز فعالان ایرانی آمده است: “از نیمه سال گذشته خورشیدی که سیاست‌های اعلام شده دولت ایران برای اخراج کارگران و مهاجران افغانی مقیم ایران به اجرا گذاشته شد، روز به روز گزارش‌های تاسف‌آورتری در این‌باره به گوش می‌رسد. به‌ویژه آن‌چه بسیار مایه نگرانی شده است، گزارش‌هایی است که اخیراً از به‌کارگیری قوه قهریه و اعمال خشونت پلیس در برخورد با کارگران و مهاجران افغان منتشر می‌شود.”

روز پنجشنبه گذشته منابع دولت افغانستان در هرات تایید کردند یک کارگر مهاجر افغان که “بعد از ضرب و شتم توسط پلیس ایران” از این کشور اخراج شده بود، در بیمارستان درگذشته است.

به گفته آنها سه مهاجر اخراجی دیگر نیز، در جریان آنچه ضرب و شتم توسط پلیس خوانده شده، زخمی شده اند و هم اکنون در بیمارستان مرکزی هرات بستری هستند.

به گزارش روزنامه “ایران امروز” امضا کنندگان نامه نوشتند “اخراج مهاجران افغان در شرایطی که هنوز کشورشان دستخوش ناآرامی‌‌های پیامد جنگ‌های اخیر است، و در شرایطی که هنوز معیارهای حداقلی زندگی و امنیت در بسیاری از مناطق این کشور متزلزل و دور از دسترس است، سیاستی غیر انسانی و ناپذیرفتنی است.”

< ?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />

;ما امضاکنندگان این نامه خواهان توقف طرح اخراج مهاجران افغان و رفع محدودیت‌ها و محرومیت‌هایی هستیم که در راستای اجرای این طرح اعمال می‌شود. ما به مجریان و طراحان سیاست‌های مورد بحث هشدار می‌دهیم که اعمال آنان می‌تواند سوای همه سویه‌های غیر انسانی و غیر اخلاقی‌اش، پیامدهای جبران‌ناپذیری بر روابط ما با همسایگان افغان‌مان داشته باشد
< ?xml:namespace prefix = w ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:word" />

;

از نامه فعالان ایران

آنها این استدلال دولت دایر بر اینکه نیروی کار افغان باعث تضییع فرصت های اشتغال برای ایرانیان می شود را “سست” توصیف کرده اند و می نویسند: “… حتی در صورت صحت چنین استدلالی، راه حل در پیش گرفته شده باز هم غیر انسانی و محکوم است. به علاوه، در شرایطی که دولت اجازه تحقق ساده ‌ترین خواست‌های نیروی کار داخلی همچون شمول فراگیر قانون کار و بیمه‌های تامینی، و حق داشتن سندیکاهای مستقل کارگری را برای تامین امنیت کار و جلوگیری از بیکاری نمی‌دهد، توسل به استدلال‌هایی از آن دست که در بالا آمد بیشتر پرسش برانگیز است.”

این نامه همچنین به آنچه محروم کردن افغان ها از حقوق اولیه انسانی می خواند اعتراض می کند:

“از جمله این محدودیت‌ها می‌توان به محرومیت غیر انسانی اعمال شده بر کودکان افغان برای تحصیل در ایران اشاره کرد که مدت‌هاست به انحاء گوناگون پیگیری می‌شود. همچنین گزارش‌های تاسف ‌آوری درباره محدودیت ارائه خدمات درمانی به مهاجران نیز وجود دارد.”

این نامه در ضمن از رسانه های وابسته به دولت می خواهد از پراکندن “نوعی از ادبیات نفرت علیه مهاجران” که به گفته آنها در هفته های اخیر مشاهده شده پرهیز کنند.

آنها در پایان می نویسند: “ما امضاکنندگان این نامه خواهان توقف طرح اخراج مهاجران افغان و رفع محدودیت‌ها و محرومیت‌هایی هستیم که در راستای اجرای این طرح اعمال می‌شود. ما به مجریان و طراحان سیاست‌های مورد بحث هشدار می‌دهیم که اعمال آنان می‌تواند سوای همه سویه‌های غیر انسانی و غیر اخلاقی‌اش، پیامدهای جبران‌ناپذیری بر روابط ما با همسایگان افغان‌مان داشته باشد. ما خواهان رفتاری برابر و انسانی با مهاجران هستیم و بهترین سیاست را در مورد آن‌ها سیاستی می‌دانیم که برپایه اصول برابری همه انسان‌ها و ملاحظه حسن همجواری با ملت افغانستان طرح شده باشد.”

سایر اعتراض ها

نهادهای مدنی افغانستان نیز به این سیاست دولت ایران اعتراض کرده اند و دولت افغانستان نیز هشدار داده که این اقدام تاثیری منفی بر روابط دو کشور همسایه خواهد داشت.

قرار است حامد کرزی رییس جمهور افغانستان نیز در این مورد نامه ای به رییس جمهور ایران بنویسد.

وزیر خارجه افغانستان روز سه شنبه گفت اخراج دسته جمعی مهاجرین، ولو اینکه مهاجران غیر قانونی باشند، مخالف اصول و معیارهای قبول شده بین المللی است و این مساله ممکن است تاثیر منقی

913بازدید

کامنت بسته شده است.