اعلام اسامی داوران افغانستانی و ایرانی ششمین جشنواره قند پارسی از سویی خانه ادبیات افغانسان

مدبریت ۱۲:۰۷ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش

اعلام اسامی داوران افغانستانی و ایرانی ششمین جشنواره قند پارسی از سویی خانه ادبیات افغانسان

 روابط عمومی خانه ادبیات افغانستان: داوری آثار رسیده به دبیرخانه ششمین جشنواره قند پارسی از نیمه ماه دلو (بهمن) ۱۳۹۰ خورشیدی با حضور داوران افغانستانی و ایرانی آغاز می‌شود.

دکتر محمدامین زواری، مدیر علمی ششمین جشنواره قند پارسی با اعلام این خبر گفت: آقایان محمدکاظم کاظمی، قنبرعلی تابش و مصطفی محدثی خراسانی در بخش شعر و آقایان ابوطالب مظفری، محمدرضا گودرزی و بانو تینا محمدحسینی در بخش داستان داوری خواهند کرد.

عضو دبیرخانه ششمین جشنواره قند پارسی در این باره افزود: حضور داوران افغانستانی و ایرانی در کنار هم سبب می‌شود تبادل علمی و فرهنگی به شکل بهتری صورت بگیرد و با رعایت توازن و جنبه‌های علمی و ادبی در داوری، آثار پخته‌تری به مرحله نهایی راه یابد. وی در همین مورد، از حضور داوران ایرانی مانند زنده‌یاد منوچهر آتشی، فتح‌الله بی‌نیاز، محمدرضا عبدالملکیان، مژده دقیقی، حافظ موسوی، حسین سناپور، محمدعلی سپانلو، علی‏محمد مؤدب و بلقیس سلیمانی در پنج دوره پیشین این جشنواره یاد کرد.

به گفته مدیر علمی ششمین جشنواره قند پارسی، آثار شاعران و نویسندگان جوان افغانستان در دو مرحله اولیه و نهایی داوری می‌شود و سرانجام به نه نفر در سه بخش شعر کلاسیک، شعر آزاد و داستان جایزه تعلق می‌گیرد. زواری در ادامه بیان داشت: مهلت شرکت در این جشنواره، پایان جدی (دی) ۱۳۹۰ است و داوری اولیه و نهایی آثار رسیده به دبیرخانه در ماه دلو (بهمن) انجام می‌شود. بر اساس بازخورد جشنواره‌های پیشین، از جشنواره چهارم به بعد، آمار شرکت‌کنندگان از داخل افغانستان سیر صعودی داشته است و امسال نیز چنین خواهد بود.

عضو دبیرخانه ششمین جشنواره قند پارسی درباره میزان اثرگذاری این جشنواره بر فضای ادبی افغانستان گفت: یکی از ویژگی‌های این جشنواره آن است که تنها افراد زیر سی سال می‌توانند در این جشنواره شرکت کنند. هدف خانه ادبیات افغانستان هم از راه‌اندازی این گردهم‌آیی بزرگ ادبی، شناسایی استعدادهای جوان در عرصه شعر و داستان است که در این زمینه، موفق بوده است. بسیاری از فعالان کنونی ادبیات افغانستان در داخل و خارج کشور از کسانی هستند که در یکی از جشنواره‌های قند پارسی، برای نخستین بار، معرفی شده، رتبه آورده یا برگزیده شده‌اند.

 محمدحسین فیاض، مدیر روابط عمومی جشنواره قندپارسی

۹۱۲۸۰۹۵۰۳۱+(۰۰۹۸)

+;نوشته شده در ;پنجشنبه بیست و دوم دی ۱۳۹۰ساعت;۰:۷ توسط;مدیریت وب سایت ; |;

737بازدید

کامنت بسته شده است.