اغلام بخش سوم نتایج ابتدایی انتخابات ریاست بدون تغیر جدی در جایگاه ها

عزیزالله جاغوری ۵:۴۷ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
اغلام بخش سوم نتایج ابتدایی انتخابات ریاست  بدون تغیر جدی در جایگاه ها

nuristaniکمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در یک نشست خبری بعد از ظهر روز پنجشنبه بخش سوم نتایج ابتدایی انتخابات را اعلام کرد این نتیجه باشمارش حدود ۵۸۵۷۴۴۲ رأی می باشد که ۸۲.۵۹ درصد کل آرا را دربر میگیرد.
براین اساس عبدالله عبدالله با بدست آوردن بیشتر از ۴۳ درصد آرا کماکان در صدر قرار دارد.
احمد یوسف نورستانی گفت : عبدالله عبدالله با بدست ۲۵۶۴۲۸۴ رأی ۴۳.۸ درصد آرا در مقام نخست، داکتر اشرف غنی احمدزی با ۱۹۲۸۱۵۳ رای ۳۲.۹ درصد در جایگاه دوم و داکتر زلمی رسول با ۶۵۲۱۱۶ رأی ۱۱.۷ درصد آرا در رتبه ای سوم قرار دارند.

همچنین عبدالرب رسول سیاف با ۴۰۹۸۷۹ رای، ۷.۰ درصد در مقام چهارم، قطب الدین هلال با ۲.۸ درصد آرا در مقام پنجم، گل آغا شیرزی با بدست آوردن ۹۶۴۰۷ رای ، ۱.۶ درصد آرا در مقام ششم، داود سلطان زوی با بدست آوردن ۲۷۳۱۲ رای ۰.۵ درصد آرا در مقام هفتم و هدایت امین ارسلا با کسب ۱۳۷۲۴ رای ۰.۲ در صد آرا به ترتیب در مقام هشتم قرار گرفتند.
آقای نورستانی گفت:”در حدود ۱۷۱۹ مرکز رای دهی بدلیل شکایات مورد تفتیش قرار گرفته مورد محاسبه قرار نگرفته اند قبل از وقت است که در مورد رفتن انتخابات به دور دوم صحبت کنیم، اما اگر انتخابات به دور دوم کشانیده شود کمیسیون آمادگی لازم را برای برگذاری آن دارد.”
ایشان متاسفانه تائید کرد که بیشترین تخلفات را در این روند کارمندان کمیسیون انتخابات مرتکب شده اند درحال این افراد که باید حافظ رای مردم مجری قانون باشد . آنان حتما به نهادهای عدلی و قضایی کشور معرفی خواهند شد.
در همین حال، رییس انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان نادر نادری گفته است که روند رسیدگی به آرای مشکوک باید در حضور ناظران و نمایندگان نامزدان صورت گیرد.

گرچند آقای عبدالله از رای بدست آمده راضی نیست ایشان می افزاید:” براورد ما بیش از این ارقام بوده است. درعین حال هفده درصد نتایج که باقی مانده بر نتایج نهایی تاثیر خواهد داشت.”
باید منتظر ماند و دید که آیا این تاثیر به حد خواهند بود که اقای عبدالله را به کرسی ریاست جمهوری نزدیک سازند ؟ ۵۰ به علاوه یک را کسب کنند ؟

با این  حال  باتوجه به وضع موجود ؛ احتمال اینکه  انتخابات  به دور دوم کشانده شود افزایش یاقته ، باید دید  که چه خواهند شد ؟

926بازدید

کامنت بسته شده است.