افتتاح اولین شهرک مسکونی شهید مزاری در جاغوری

مدبریت ۸:۲۷ ق.ظ ۲۶

سلام دوستانماستر پلان شهرک شهید مزاری

شهرک مسکونی مسما به شهرک مزاری که از جمله ی ماسترپلان شهری جاغوری می باشد در بازار غجور افتتاح شد.

مقامات و نمایندگان محلی ولسوالی جاغوری دیروز یکشنبه شهرک مسکونی شهید مزرای را افتتاح کردند .

طی مراسم که به هیمن نسبت در منطقه دشت سفید کوتل غجور برگزار شده بود به شمول ولسوال جاغوری ، قوماندان امنیه ، امنیت ملی ، شاروالی جاغوری مسؤلین و منصوبین امنیتی ، بزرگان قومی ولسوالی جاغوری از مناطق مختلف ، گرد هم جمع شدند و با ایراد سخنرانی و قطع نوار رسما این شهرک مسکونی را که مطابق به پلان امورشهرسازی می باشد افتتاح کردند.

 دراین جمع آقای ظفر شریف ولسوالی جاغوری ، دگروال اسدالله قوماندان امنیه ، آقای یعقوبی وکیل پیشن در شورای ولایتی ، جاجی میرزای شاروال جاغوری آقای محسنی نماینده مردم ناوه انگوری ، آقای رضوانی یکی از رحانیون جاغوری ، و آقای احسانی ، هر کدام به ایراد سخنرانی پرداخته  وافتتاح این شهرک را سر آغاز خوبی برای تطبیق ماسترپلان شهر جاغوری خواندند و آنرا قدم نیک در راستای پیشرفت و ترقی مردم جاغوری دانستند.

ماستر پلان شهرک شهید مزاری

و نیز در این مراسم گفته شد از زمین های که لم یزرع می باشد باید به نفع مردم جاغوری استفاده گردد و هیچ کس نباید در چنین زمین ها مانع ایجاد مراکز صحی ، فرهنگی و ورزشی شوند و همچنین از ساخت وساز خانه های شخصی نیز جلو گیری گردد .

وهم از مردم جاغوری خواسته شد که در حفظ وحدت اجتماعی خود تلاش ورزند تا به همکاری هم در بهبود وضعیت جاغوری در تمام موارد کار نماییم .

اتبدا مراسم با تلاوت چندی از قرآن مجید برنامه را  آغاز کردند .بعد از آن آقای یعقوبی وکیل پیشن شورا ولایتی ضمن سپاس و قدردانی از حضور مهمانان در جلسه و افتتاح این شهرک را یک آغاز نو و گام تازه جهت ارتقاع ظرفیت کاری در این ولسوالی خواند .

وی اعلان کرد که  در ولسوالی جاغوری هیچ زمینی دولتی وجود ندارد تا دولت آن را تقاضا کند بلکه تمامی زمین ها مربوط مردم جاغوری می باشد. و من به نمایندگی مردم اعلان می کنم که هیچ زمینی دولتی وجود ندارد.

وی همچنان اضافه نمود گفت : تا حالا در افغانستان میلون ها حکتار زمین توسط زور مندان و مافیای زمین غضب می گردد کسی نیست که سوال کند چرا زمین ها در افغانستان به کام یک عده افراد زور مند بلعیده می شود . وی نیز از مقامات ولسوالی جاغوری خواست که در قسمت اراضی با مردم مدارا داشته باشند .

ضمن صحبت های اقای یعقوبی ولسوال محترم ولسوالی جاغوری آقای ظفر شریف ابراز خورسندی نمود و گفت : که خوشحالم از اینکه در محفل افتتاح شهرک نو بنیاد به اسم شهرک مزاری در جمع شما قرار دارم .

ولسوال جاغوری ابراز امید واری کرد که افتتاح این شهرک در جاغوری آغاز خوب و ادامه خوب برای تطبق ماستر پلان در جاغوری باشد .

آقای ظفر شریف در ادامه افزود : مردم جاغوری باید در ضمینه رشت اقتصادی هوشیارانه عمل نمایند و تلاش ورزند که سرمایه های خود را بصورت قانونی آن به کار اندازند .و سرمایه گذاری کنند و از هرگونه سرمایه  گزاری در سایر  زمینه ها که بدون اسناد غیز قانونی می باشد خودداری نمایند و آینده نگری در مورد سرمایه ها خودشان داشته باشند زیرا پولی که به دست می آید پولی است که به آسانی به دست نیامده و از آبله دست کسانی می باشد که در خارج از وطن کار می کنند .

آقای ظفرشریف ولسوال جاغوری گفتند : باید زمین ها به نفع تمام مردم جاغوری باشد نه اینکه هر شخصی بخواهد ادعا شخصی نماید و نیز از ساخت و ساز بدون مدرک قانونی جلو گری نمایند و در ایجاد مراکز صحی ، فرهنگی کمک کند .

در افتتاح شهرک شهید مزاری در دشت سفید کوتل غجور محترم دگروال اسدالله قوماندان امینه جاغوری در جایگاه حاضر شد و طرح ماستر پلان شهر جاغوری را گامی به سوی ولایت شدن جاغوری خواند زیرا ولسوالی جاغوری آماده ولایت شدن است و تمام عرصه های فرهنگی ، اقتصاد ، و نفوذ ضمینه ی است که ایجاد گردد تا ولسوالی جاغوری ارتقا پیدا نماید .

قوماندان امینه جاغوری در ادامه سخنان اش اضافه نمود : که امدن نقشه و تسبت  پلان یک مرحله ابتدای است و کاری بعدی که درعرصه عمل باید انجام شود به دست شما مردم می باشد و شما مردم می توانید با هرچه تحمل پذیری به کمک هم در راستای تطبیق پلان شهری جاغوری گامی فراتر از پیش بر دارید .

و نیز آقای حاجی میرزای شاروال جاغوری که در جریان انجام وظیفه اش ماستر پلان جاغوری و شهرک شهید مزاری را  از وزارت شهرسازی به ولسوالی جاغوری منتقل ساخت با ابراز خوشحالی افتتاح شهرک شهید مزاری را تبریک گفت و در مورد پلان استراتیژیک شهر جاغوری معلومات ارائه نمود .

آقای میرزای یاد آور شد برخی از افراد بخاطرتخریب  زمین های شان نگرانی دارند اما وی گفت هیچ جای تشویش نیست زیرا هرگاه پلان شهری جاغوری تطبیق شود هیچ باشنده جاغوری متضرر نه خواهند شد .

و همچنین در این محفل آقای محسنی نماینده مردم ناوه انگوری و روحانی محترم آقای رضوانی  در این مراسم سخنرانی کردند و از کسانی که برای دفاع و آسایش مردم جاغوری تلاش می کند تشکر و قدر دانی نمودند.

و از مردم خواستند تاریخ گذشته را در نظر گرفته و به آینده بنگرند و نیز توجه خاص در مورد عو

3,121بازدید

۲۶ دیدگاه »

 1. سیدعصمت الله نقوی جوزا ۱۰, ۱۳۹۰ در ۱۰:۲۴ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۰ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۲۴

  گپ خوب است ارزو دارم که با تشکیل همچون شهرک های جاغوری یک شکل زیبارا بخود بیگرد ودرامید آنروزیکه به ولایت ارتقانماید.

 2. دردمند جوزا ۱۰, ۱۳۹۰ در ۱:۲۳ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۰ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۲۳

  سلام مومن زاده عزیز امی شهرک ره کی جور مونه ؟مردوم خودشی ارکس بخشی خو یا نه دولت جور مونه؟ ودیگه ایکه زمین ازی شهرگ را رایگان ده اختیار مردوم میله یا سودا مونه؟

 3. یعقوب لومانی جوزا ۱۰, ۱۳۹۰ در ۲:۰۹ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۰ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۹

  به نظرمن اصلا گپ خوب نیست بخاطر ای که ازجانب دولت فاسد و خائن و بلکه بگوییم دشمن، نیست وقتی مردم نا امید شدن خودشی جمع شدن یک جای راه خط خط کیدن که اینه این هم شهرک نامشی هم شهید مزاری ایشته اند که کسی توان مخالفت ندشته شه.

  مه می گم بجای ازی کار ولسوال و موسفیدان بی عرضه همه مردم جاغوری ره جمع می کدن و برای شان می گفتن که دولت نه تنا برای شما کاری نمی کنه بلکه ده صدد کشتن ونابود کدن شمایه از ماهم کاری ساخته نیه بیایید اول یک تظاهرات کنی هرچه بادا باد!
  منتهی اینا با ای کارا مردمه سرگرم مونه و بی عرضگی و ترس خوده پوت مونه. اگه بنا باشه که مه از جیب شخصی خود شهرک بسازم و حد اقل دولت نجس جاده و آب و برق و فاضلاب و پارک و بیمارستان و مدرسه و فضای سبز و جوی شهرداری و… شانه تمویل نکنه هروقت و ده هرجای که دلم خواست می سازم و و لسوال و نمایندگان دولتی ره نزدیکش هم نمی گذارم که برای قیچی زدن و خوشنام کدن جمع شوند!!
  از طرف دیگه یک عده بخاطری که زود تر و بیشتر زمین خوندی کنه از فرصت استفاده کده هرچه زود تر دست به کار می شن اونا آنقدر احمقند که کار به نفع و ضرر جامع ه و مردم ندارن فقط امو فایده زود گذر خودشان پیش چشم شانه سرخ کده !
  ده برچی کابل امی چیزی ناخوردنی ره خوردیم آلی ده غم شی ماندیم تازه بوی شی بال شده. نوشته امیری ده جمهوری سکوت ره ده باره برچی که همه خوانده انند.
  اگه دولت حداقل زیربنای این شهرک ره تمویل کنه باید گزارش بدین و کاربسیار خوبی است. بزرگان ما بشتر فکر کنند و نظر بدین تشکر از کلگی.

 4. بسم الله احمدی جوزا ۱۰, ۱۳۹۰ در ۷:۳۵ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۰ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۹:۳۵

  اینجانب از هرجای هزارستان که خبر می پالم می بینم کدام پروژه بازسازی که به معنی واقعی بازسازی و در زیر کار باشد در هیج جای هزارستان ندیدم.

  وقتی عنوان این خبر را دیدم بسیار خوشحال شدم اما وقتی متوجه شدم که برای این شهرک حتی یک ملیون دلار هم از جانب پی آرتی یا دولت چیزی پرداخت نشده واقعا از مردم خود نا امید شدم . ما چقدر مردم ساده لوح و نادانیم . چرا خودشان خصوصی پیشقدم می شوند بروند از همین ولسوال گفتنی یا نمایندگان بخواهند که از دولت برای زیر سازی این شهرک حد اقل بیست ملیون دلار بگیرند و فاکتورهای برق و آب و فاضلاب و اسفالت جاده ها و خط تلفن و بیمارستان و مدرسه و… را تأمین کند بعد ساختن شهرک بسیار آسان است.
  شما هم حتما خبر شدید که یک مؤسسه ی خارجی برای دولت طرح داده بود که در جاغوری و اکثر مناطق هزارجات خط تلفن فیبر نوری می کشد که هم سود خوبی عاید آن شرکت می شد و هم برای مردم مفید بود، دولت اجازه نداده بود. هم اکنون نیز فیبرنوری برای بامیان در دستور کار بعض شرکتها قرار دارد که فقط دولت کارشکنی و مانع تراشی می کند.
  بیایید کمی از دیگران یاد بگیریم، بخدا همه مارا کشته نمی توانند اگر یک کمی وحدت و ازخود گذشتگی داشته باشیم با همین شرایط سخت که داریم نیز کسی به طرف ما چپ نگاه نمی تواند. بگذارید جامعه جهانی و همه بدانند که دولت حتی در صدد نابودی ماست و ده سال است با ما دشمنی کرده است اگر همه مارا کشت نیز هیج باکی نیست زندگی با این وضع خیلی مشقت وذلت دارد. بیایید اول از نمایندگان و مسئولین محلی شروع کنیم . همه راجواب بدهیم و بگوییم برای مناطق ما هیج کاری نشده و حتی یک سنگ روی سنگ گذاشته نشده . تا جامعه جهانی هست این کار را بکینم وگرنه بعد ازآن رسما جنگهای داخلی شروع می شود. بعد دولت مجبور می شود برای خوشنام کردن خود نیز حد اقل کارهایی بکندو…

 5. دوست خواه جوزا ۱۰, ۱۳۹۰ در ۷:۴۲ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۰ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۹:۴۲

  راستش بخواهید فقط مردم را بازی دیده ری استند! مه که اصلا باور ندارم مگر تا زمانی که این خط خطی به دیوار های حقیقی بدل شوند! مردم ما هم دل شان خوش است فقط این گونه داستان ها بعد از چندی که تکرار شوه راضی شان میکنه از دولت فاسد و کارمندان فاسد تر اش در ولایت و خود جاغوری که چندان امید نیست مگرم خارجی ها این پروژه را بسازند وگرنه بازی دیدون خالی استه از ای الوای خیالی دهن آدم شرین نموشه برارووووووووووووو!!!؟

 6. شاه جهان جاغوری جوزا ۱۰, ۱۳۹۰ در ۹:۲۶ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۰ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۲۱:۲۶

  هاها ها

  خلاصه یک پاره کاغذ به جاغوری رسیده است. بیایید که من در یک ساعت ده دانه نقشه برای نقاط مختلف جاغوری بسازم !!

  برای شهر سازی بودچه لازم است. زیر بنای شهر لازم است. مطالعه ای جیولوژیکی لازم است.

  با یک ملیون دالر هم نمی شود فقط مطالعه را انجام داد و یک زیر بنای ابتدایی ایجاد کرد. فکر می کنم دوستان می ایند خط کشی می کنند و از مردم می خواهند که بیایند جای خانه بخرندو شروع کنند به خانه ای خای گلین ساختن !!

  لااقل بیایند یک کوره ای خشت پزی بسازند برای ساختن یک شهر ! ا

 7. گری جوزا ۱۰, ۱۳۹۰ در ۱۰:۲۴ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۰ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۲۴

  جناب مومن زاده از گزارش تان تشکر ! نه شوروا و نه کاسه تر کو تر کوئی جاره ! من نمی دانم شما چرا کلمه افتتاح را بکار برده اید؟ جناب این موارد را معمولا کلنگ زنی میگویند و افتتاح آن زمان درست است که کاملا درست شود و به بهره برداری برسد. در ضمن شما از نام ((گری)) چرا گریزان اید؟ ناوه که شما از آن نام می برید در واقع ((ناوه گری)) است نه ((ناوه انگوری)) تنها ! باید بدانید که غیر از انگوری که یک باچه گری و جزی کوچکی از این ناوه است. اولاد های دیگر ((گری)) همچون : زیرک، داوود، حیدر، قره، دولت شه و نیز قوم اوتقول که از اولاد اوقی اند نیز در ((ناوه گری)) زندگی دارند. و جز از ((ناوه گری)) اند. پس خواهش می شود که نام اصلی این ناوه یعنی همان ناوه گری تاریخی را در گزارش های تان به کار ببرید نه اینکه کل را در جز خلاصه کنید . موفق باشید . و متشکرم .

 8. محمد یونس جوزا ۱۰, ۱۳۹۰ در ۱۰:۳۹ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۰ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۳۹

  . تلاش کنیم این کار از طریق تیم بازسازی ولایتی شود.

 9. نصوار پک جوزا ۱۱, ۱۳۹۰ در ۱:۳۹ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۱ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱:۳۹

  او بیادر همی ام یک نوع تجارت و دلالی برای پول به دست آوردن و سرکیسه کدن مردمه دیگه . از ریشوت و ریشوت خوری خو سیر نشدن ادمای ساده بسیار هستن که ده دام بفتن

 10. taryaki جوزا ۱۱, ۱۳۹۰ در ۵:۱۲ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۱ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۱۲

  öخوب نیرنگ ره ده کار گرفته! یک جای ره خط خطی کده و آوازه ام انداخته که مو شار جور مونیم. مردم ام که چشم و گوش بسته استه و پول های سرگردان ده دستای شی منده و منتظر یک هوی استه که همه پول ها ره دو دستی تقدیم دلالها کنه و باد از او همه عمر سرگردان وصول دوباره او باشه.
  شمو فقط یک نفر در میان امی افرادی که همین کار ها را میکند پیدا نمیکنید که برای مردم کار متعهدانه و درست انجام داده باشد . آگر میشناسید فقط نام ببرید. همه دلال، فریبکار، دزد و فاسد. ای ادما امتحان خوده داده و نمیشه به انان اعتماد کرد.
  پروژه های شهر سازی و توسعه ای و کار های که انکشافی زمانی به ثمر میرسد که نهاد های شفاف مسئولیت پذیر و کار آ به همراه افراد متعهد و کاردان سر کار اید و فساد و فریبکاری جلوگیری گردد. که امروزه متاسفانه شما خلاف همه اینها را مشاهده میکنید. سر افراز باشید.

 11. امان-تهران جوزا ۱۱, ۱۳۹۰ در ۹:۵۰ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۱ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۲۱:۵۰

  خاک توسرهمه تون بااین نظرهای منفی که نوشتید .هرمطلبی که توی این سایت منتشر میشه شما نظر منفی در باره اش مینویسید .محترمین خواهشآاینقدر موج منفی نفرستید مومن زاده خسته شد از بس نظر منفی تایید کرد .بگید آفرین به کسیکه همچین نقشه ای کشیده میبینید چطور تووسط شهرک یه میدون خوشکلی کشیده ؟.یارو میگه صبر باید کرد تا زغوره حلوا سازیم!.

 12. بسم الله احمدی به امان جوزا ۱۲, ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۵ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۲ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۰:۵۵

  با سلام و تشکر از همه من فقط از نظر خودم دفاع کرده به امان جان عرض می کنم:

  حرف حرف امان جانه ما مثبت اندیش نیستیم!!
  به چاقو کش که ترا چاقوزده از درد زخمت نگو، کمی مثبت بین باش بگو رنگ این خون زخمم چقدر سرخ و قشنگه! یا به قول دولت که: درسته کوچیها می آید زمینها ی شما را زیر پاکرده غذای خودتان با حیوانات تانرا باهم نابود می کند اما مثبت بین باش و بگو چقدر سرگین(پشقل) این گوسفندان شما برای زمینهای ما مفید است!!!!!
  امان جان واقعیت موضوع این است که شخص بنده می خواهم مردم ساده لوح و بی اندازه محروم ما کمی با چشم باز به قضایا نگاه کنند. بیرار جان! امروز صحنه سیاست و مدیریت افغانستان یعنی: میدان مسابقه دذدی و تبعیض و چپاول. برای اثبات آن نیاز به توضیح ندارد فقط کافی است کمی اخبار را چیک کنیم بیبینیم که حتی قاتلان مردم و دشمنان صلح را با چشم سفیدی و بدون حتی یک ذره حیا و خجالت، برادر خطاب کرده شعار صلح با آنها سرداده ملیاردها دلار را یکسره بدون سوال و جواب به کام شان می فرستد که اگر عادلانه توزیع می شد حالا جاغوری حتی از بهترین خدمات شهری مدرن برخوردار بود. و… اما با کمال قساوت و بی رحمی نکردند و نمی کنند و عجیبتر اینکه طلبکار نیز هستند اما من وتو از جیب خالی و گرسنه مردم مان می آییم مکتب می سازیم ویا شهرک و…  اما یک ذره این مردم بیچاره را آگاه نمی کنیم که ملیاردها دالر حق مسلم شما را از دهن شما گرفته ، نه به هموطنان تان بلکه دقیقا به قاتلان و دشمنان خونی تان داده اند و می دهند!! ما اگر جرأت دیگه کار را نداشتیم و نتواستیم کدام پروژه راستینی راه بیندازیم فقط همین مقدار به مردم خود کمک کنیم که درد آنها را تشخیص دهیم گرچند دوانمی توانیم اما ما… من باهیج کسی دشمنی خصوصی ندارم فقط می خواهم مردمم آگاه و دانا باشند آنوقت خودشان می فهمند چه کار کنند و به که رأی بدهند. شما شاید نتوانید در نظراتم حتی توهین به یک نفر هزاره را پیدا کنید.

 13. بسم الله احمدی ادامه جوزا ۱۲, ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۷ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۲ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۰:۵۷

  ادامه از قبل- من دلم برای محرومیت بی پایان مردمم پاره پاره است می خواهم درد دلم را با آنها در میان بگذارم و بفهمانم که شما مظلومید و حق شما هزاران برابر بیشتر از اینها ست مبادا با این سرگرمیهای که خودتان از جیب خودتان برای تان درست می کنید فریب بخورید. بخاطرهمین می گویم این موضوع گپی خوب و خوشایند نیست بلکه در پشت این خبر چرب و شیرین دنیا دنیا غم و درد و بی عدالتی و تبعیض خوابیده است که اگر به آنها توجه نکنیم درست مثل فاصله سواره و پیاده روز بروز شکاف طبقاتی بین ما و دذدان و غارتگران کشور که سوار بر گرده ی مایند بیشتر می شود.
  پس منظور من توجه دادن مسئولین و مردم به این توطئه ها و واقعیتهای درد آور و شرمگین است که اگر یک بی طرف بشنود طاقت شنیدنش را ندارد این من و تو هستیم که عادت کرده ایم و به روی خود نمی آوریم، دشمنی شخصی با هیج کسی ندارم و بیداری و بازشدن چشمان مسئولین و مردمم را آرزو می کنم و همه اش را دوست دارم گرچند گله های بسیاری نیزدارم و لی به خون شهدا قسم که همه اش را دوست دارم وجز بخاطر خیر خواهی و غفلت زدایی نظر نمی دهم. حالا تو می خواهی بگو خاک بسرت یا گل بسرت هردویش برای من شیرین است چون هرچه از دوست آید نیکوست و از سوی دیگر احتمال می دهم که ممکن شما از عمق قضایای ننگین کشور و توطئه های نا جوانمردانه ی که برای حذف و محرومتر شدن مردم ما طرح و اجرا می شود خبر نداشته باشی و با اصول روانشناسی و شگردهای سیاسی رسانه و سیاست نیز بصورت تخصصی آشنایی نداشته باشی.

 14. بازهم ادامه از بسم الله احمدی جوزا ۱۲, ۱۳۹۰ در ۱۲:۵۸ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۲ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۰:۵۸

  در پایان عرض می دارم اگر ما بتوانیم محرومیت بی نظیر وتاریخی خودرا برای دیگران و برای جوانا ن خود اثبات و به باور همگانی برسانیم راه برای طرح بسیار موضوعات اساسی و ادعاهای کلان باز می شود که گرچند ممکن توان نظامی نداشته باشیم ولی از نظر انگیزه ی درونی و قضاوتهای وجدانی و افکار عمومی برنده و در جایگاه حق طلبانه و عدالت جویانه قرار داریم که برای نسلهای فردای ما بهترین سرمایه است. کاش و ای کاش سی سال پیش این بیداری و هوشیاری برای هزاره ها پیدا می شد امروز من و تو اگر در مزدوری بیگانه یا دانشگاه و یا پشت میز اداره و در هرجایی که بودیم با یک جدیت و انگیزه ی بیشتر و اتحاد و همدلی بسیار بهتر به دور از حزب گراییها ی پوچ و تعصبات کشنده و بی اساس، فقط در صدد بدست آوردن حق مان و دفاع از مردم خود بودیم و این همه انرژی برای بیدار کردن و آگاه کردن مان صرف نمی شد. بازهم طولانی شد. دیگه کم کم مرا محکوم می کنند که نظرات شما از متن مقاله ها بیشتر می شود اما عیبی نیست بگذار محکومم کنند، فقط دهن بازکنند و قلم به دست بگیرند و برا ی مردم بنویسند هرچه می خواهند بنویسند. البته برای مردم نه کینه توزی یا…
  تشکر از همه کسانی که احیانا این نظر را می خوانند یا پاسخ می دهند

 15. چرسی جوزا ۱۲, ۱۳۹۰ در ۲:۵۸ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۲ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۲:۵۸

  اولا باید عرض شود خدمت امان صاحب و همه دوستان. راستش موضوع فرستادن موج منفی نیست بلکه اگر با دیده عمیق بنگری یک واقعیت است که متاسفانه جا معه هم از او رنج میبره. شما ببینید ایا میتوانید کدام دلیل منطقی برای ایجاد چنین شهرکی بیابید. تازه اگر با این تب و تابی که تعریف میکنند شهامت به اتمام رساندنش راهم داشته باشند. مه هم به نظر ای برار تریاکی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ موافق استم. واقعا راست میگه.
  درد و بیچارگی مردم از نداشتن شهرک و اینا نیست هر کسی در انجا خانه از خودش داره. اگر در کاخ سفید باشی و گنج قارون هم داشته باشی ولی شغلی نداشته باشید مفلوکی. فرضا خانه لوکس داشته باشی ولی نان خوردنه از کجا مونی. او که بلدی کسی نان نموشه. ای مردما ره خدا عقل بدیه. کسایی که ای کارا مونه به اصطلاح کلانای فاسد مردمه که اوقدر عقل داره وای به حال دیگرا.ف

 16. جاوید بوستانی جوزا ۱۲, ۱۳۹۰ در ۹:۳۶ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۲ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۹:۳۶

  سلام قوما
  مه با نظر آقای یعقوب لومانی موافقم
  مردم جاغوری نباید چون ده امید دولت خاین باشد
  سرمایه دار ها باید کارخانه هسپتال دانشگاه و….. سرمایه گزاری کند
  در جاغوری از ولسوال گرفته تا پاین ترین رتبه صرف به وظیفه خود می اندیشد
  ها لا قومندانی امینیه را در نظر بیگریم هیچ کدام شان لیاقت چنین چوکی را ندارد
  همه دزد یک جا شده

 17. حبیب جوزا ۱۲, ۱۳۹۰ در ۱۱:۰۹ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۲ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۹

  افتتاح شد؟ شهرکی که اصلا ساخته نشده چطور افتتاح شد؟ یعنی مردم کوچ شان را روی نقشه برده اند؟

 18. باشی جوزا ۱۲, ۱۳۹۰ در ۱۱:۲۴ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۲ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۲۴

  اقای بسم الله عزیز حرف شما کاملا درست است جان برادر زیاد غصه نخور این دفعه اقای خلیلی ومحقق در کنار کرزی رفت تا چهار سال دیگر هر چه که کرد میکند دفعه بعدی خدا جان اقای خلیلی را جور داشته باشد باز در کنار یک سیاگوش دیگرش میرود این دستان سر دراز دارد .بیایم اول خودرا اصلاح کنیم و خودرا بشناسیم و…

 19. یک دختر از سنگ ماشه جوزا ۱۲, ۱۳۹۰ در ۸:۴۴ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۲ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۲۰:۴۴

  برادرهای عزیز هیچگونه نزاع و کشمکش های ناقی نکنید مه فکر می کنم که علت افتتاح شهرک مزاری در غجوربرای همه گان بسیار واضح و روشن است. چند سال قبل وقتی که زمزمه ولایت شدن جاغوری حرف اول مردم در جاغوری شده بود کشمکش های فراوان برای ایجاد ولایت بین اهالی غجور و مرکز سنگماشه بلند شد و در نتیجه این بدبختی مردها از ان روز تا به این روز ولایت شدن جاغوری به یک رؤیا تبدیل شد.
  حالا که باز هم امید واری نسبی پیدا شده است مردم غجور بدون هماهنگی دولت مرکزی و پشتوانه دولتی اقدام به شهرک سازی نموده اند و حتما بزودی این شهرک آباد خواهد شد و علت اساسی اش این است که اینان اینبار می خواهند از طریق شهرک سازی می خواهند که مرکزیت جاغوری را به غجور انتقال داده و در نتیجه غجور را مرکز اصلی در صورت ولایت شدن جاغوری درست نمایند ، بناء مردم مرکز سنگماشه باید خیلی آگاه باشند و باید دست به شهرک بهتر و خوبتر بزنند که بازنده این بازی خودخواهی مردهای مغرور و کوتاه فکر ما نشوند.

  دانشگاه کابل (پول تخنیک )

 20. علی زاده جوزا ۱۳, ۱۳۹۰ در ۲:۰۹ ق.ظ -

  جمعه ۱۳ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۲:۹

  انا لله و انا الیه راجعون
  سایت پیام افتاب و سید مصباح زاده، ایت الا العظمی علامه مدرس افغانی، فخر جهان اسلام را منحرف، مغولیست التقاطی و بی دین معرفی کرده است:
  مصباح زاده: تا جایی که نویسنده به یاد دارد، در داخل افغانستان و در شهر کابل‌، مبلّغ‌، صادقی پروانی‌، محمدعیسی غرجستانی‌، شفق‌ بهسودی، محمد کریم خلیلی و … از چهره‌های تشکیل دهنده‌ی جریان مغولیسم شناخته می‌شدند. در خارج از افغانستان‌، در کشورهای پاکستان‌،عراق‌، ایران‌، سوریه و همچنین در اروپا مغولیسم در قالب‌های مختلف شکل گرفت‌. در نجف اشرف این اندیشه در قالب هیأت عزاداری به‌نام «شباب‌الهزاره‌» توسط برخی از طلبه‌های مسلمان مانند شیخ قربان‌علی عرفانی‌، سید غلام‌حسین موسوی‌، شیخ‌ عبدالحسین اخلاقی و شیخ محمدعلی مدرس ظهور کرد. آقای عرفانی در مصاحبه‌ای در سال‌۱۳۶۸ در این رابطه چنین اظهار داشته است‌: «مسأله‌ی شباب‌الهزاره که امروز بصورت یک اندیشه‌ی مبهم و پیچیده درآمده و سر و صدا ایجاد کرده و از آن به عنوان یک جریان سیاسی یاد می‌کنند، فکر می‌کنم جز یک احساسات ملّی و میهنی بیش‌نبود.»(۳۲)
  آقای عرفانی با وجودی که سعی می‌کند شباب‌الهزاره را یک جریان سیاسی معرفی نکند در ادامه‌ی مصاحبه‌اش می‌گوید که سازمان امنیت عراق او، موسوی و مدرس را تهدید نموده و سرانجام مدرس را زندانی و اخراج کرد. البته جناب آقای عرفانی سفارت افغانستان را متهم به دخالت در قضیه می‌کند، امّا اگر این قضیه سیاسی نمی‌بود دلیلی نداشت که سفارت افغانستان وسازمان امنیت عراق علیه آنان اقدام نمایند. مهمتر از همه چرا مرجع بزرگ شیعه در آن وقت‌، حضرت آیت‌ا… حکیم (ره‌) شهریه‌ی آقایان عرفانی‌، موسوی و مدرس را قطع کرد؟ آقای عرفانی ادعا می‌کند که شهریه‌ی آنها به دلیل‌ روا داشتن تبعیض بین طلاب افغانی و غیر افغانی قطع شد. اگر چنین تبعیضی وجود داشت چرا شهریه‌ی سایر طلاب افغانی‌قطع نگردید؟ شاید آیت‌ا… حکیم (ره‌) شباب‌الهزاره را یک حرکت انحرافی می‌دانست و با توجه به‌مسئوولیتی که در قبال شیعیان‌، طلاب و حوزه داشت باید جلو انحراف را می‌گرفت.
  http://www.rawshangar.com/fa/temp.php?m_af=1061&id1=13&detail=189&cnl=1&t_p=

 21. امین جوزا ۱۳, ۱۳۹۰ در ۳:۴۷ ب.ظ -

  جمعه ۱۳ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۵:۴۷

  بله من هم تبریک میگم راهی خوبی است برای سر کیسه کردن مردم چون مردم عقل شان ده چشم شان است نمیدانند که دلالان خون اشام چه دامی خطر ناکی برای شان گسترده اند

 22. امین جوزا ۱۳, ۱۳۹۰ در ۴:۰۳ ب.ظ -

  جمعه ۱۳ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۶:۳

  اقای مومن زاده سلام با تاسف شماهم به جمع سانسور گران بیوسته اید واول نظرات را برسی میکنید بعد انهای که خوش تان نمی اید را حذف میکنید این کار خلاف ازادی بیان ونرم معمول در رسانه داری است

 23. خادم جوزا ۱۴, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۴ ب.ظ -

  شنبه ۱۴ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۲:۴

  دخترک گل، قند، نبات، بوره، میتائی، شکرک و… سنگماشه ای از دانشگاه پولی تخنیک! خیلی در گرفته دود کده !؟ راستی اگه غجور که از نظر مساحت جغرافیای در موقعیت بهتر از سنگ ماشه قرار داره و پیراختر استه و هم در مرکز جاغوی استه و ده سر چهاره راه مهم مثلا شار شوه یا مرکز ولایت شوه برای سنگ ماشه چه ضرر استه ؟ از طرف دیگه سنگ ماشه آنقدر تنگ و جای ضیقه که دیگه واقعا جای یک میخ تبیله برای بسته کدون خر ام پیدا نموشه به خصوص ده روز های مراسم دیگه جای ………. هم پیدا نموشه ده زمان انتخابات که کاندیداتور ها آمدندجای پارک موتر ام پیدا نموشود. ده گذشته که مرکز جاغوری سنگماشه بوده بیشتر به دو دلیل بوده یکی آنکه غجور دشت خشک بود و کم آب بوده، دیگر ای که خان های خائن که با حکومت ها ارتباط داشتند بیشتر از قوم اوقی بوده و مرکزیت حکومت را در خاک اوقی برای خود و خاندان نوعی سلطه گری بر باقی اقوام جاغوری می دانستند. حال که آن دوران گذشته شما چرا بخاطر ساخت یک شهرک در غجور این قدر گرد و خاک کدید؟و تازه مردم سنگماشه یا همان اولاد اوقی را تحریک هم می کنین و هم نام خوده دانشجو گذاشتین! خاک بر سر قومی که دانشجوی اش تو باشی ! دانشجو باید روشن فکر باشه و دور نگر بشه نه اینکه جهان بینی اش از بینی خودش هم کوچکتر و از کون خوروو هم تنگ تر باشه حیف و صد حیف .

 24. جاغوری جوزا ۱۴, ۱۳۹۰ در ۳:۲۲ ب.ظ -

  شنبه ۱۴ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۵:۲۲

  قومای گل! ده ای ده سال که پی آرتی و دولت و جامعه جهانی اش، کاری نکرده؛ بعد ازی هم امیدی نیست. بازار سنگماشه و غجور و دیگربازارهای جاغوری، که انکشاف کرده آمده، کدامش را دولت پلان کرده و پول داده؟ اگر مردم خودشان همینقدرکارهم نمیکردند و به امید دولت و ماسترپلان و این و آن می نشستند، چه میشد و به کجا می رسید؟ ولایت به کجا رسید؟ سرک به کجا رسید؟ میدان طیاره چه شد؟ بالاخره، ما "هزاره" هستیم درین کشور تبعیض و تفاوت!! و بدتر از آن اینکه خودما هم در هزار راه روانیم!! گفته میشود که همین حالا یک تعداد از قومای جاغوری رفته در غزنی پیش والی صاحب؛ اما نه برای اینکه چرا این شهرک از سوی دولت و پلان و پول دولت طرح و افتتاح نشده و چرا مزایا و امتیازات شهرک رسمی و دولتی را ندارد و چرا دولت حق انسانى، اجتماعی و مدنى مردم منطقه را نمیدهد؟چرا مسوولیت ملی و دولتی خودرا در قبال ملک و ملت انجام نمیدهد ؟چرا راه جاغوری ناامن است ؟چرا سرک جاغوری پخته نمیشود؟؟ چرا جاغوری ولایت نمیشود؟… بلکه رفته اند تا فشاربیاورند که والی صاحب!! لطف کنند و شاروال را برکنارکند؟
  آرۍ، ما هزاره هستیم و خدا مارا برای خودخوری و خودشکنی خلق کرده! و به همین خاطرهم عبدالرحمن خان مارا قتل عام کرد و هویت مارا در این کشور به بندگى و بردگی رقم زد!!
  البته اگر مقامات جاغوری بخواهند و از خیر مقام و منصب خودبگذرند و گریبان پاره کنند، میتوانند فریاد خودرا به ولایت و پایتخت و رسانه ها و دنیا برسانند و حق مردم جاغوری را بخواهند که در قدم اول، امنیت راه های مواصلاتی را تامین کند؛ در غیر آن با این راه پرخون و خطری که هر روز توسط طالب و کوچی، یا لوچ میشویم یا کشته و زخمی، بهانه برای دولت، برای انجو، برای پی آرتی و… جوراست.
  افتتاح این شهرک شخصی، شاید هیچ ضرر و خطری را متوجه برنامه های ملی و دولتی نکند؛ اگر امنیت باشد، دشت های دیگری غیر ازغجور در هرنطقه از جاغوری فراوان است که ماسترپلان شهری دولتی در آن پیاده شود و به تجارت و اقتصاد جاغوری رنگ و رونق بدهد. همه اش همین چند جریب زمین غجور نبوده که تمام شده و چانس از دست رفته؛ ای گز و این میدان، یا الله! شاروال که همین قدرکارشخصی هم کرده، اگر قابل تحسین نیست، شایسته سرزنش و نکوهش هم نیست؛ زیاد بی انصافی نکنیم؛ خرید زمین دراین شهرک هم اختیاری است، اجباری نیست!

 25. ما همه ضحاکیم! جوزا ۱۸, ۱۳۹۰ در ۱:۰۶ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۸ خرداد۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۶

  نمی دانم؛
  پس از مرگم چه خواهد شد؟
  نمی خواهم بدانم؛
  کوزه گر با خاک اندامم چه خواهد کرد؟
  ولی بسیار مشتاقم؛
  که از خاک گلویم سوتکی سازد؛
  گلویم سوتکی باشد؛
  به دست کودک گستاخ وبازی گوش
  واویک ریز وپی درپی؛
  دم گرم خودش را ؛
  در گلویم سخت بفشارد
  وخواب خستگان خفته را؛
  آشفته تر سازد.
  بدین سان بشکند دایم؛
  سکوت مر گ بارم
  تحلیلهای بیشتر در وبلاگ “لیگان” مال استاد سرور جوادی بامیانی
  http://ligan.mihanblog.com/post/115

 26. zabiullah جدی ۲۵, ۱۳۹۲ در ۱:۲۰ ق.ظ -

  salam khedmat koli dosta wa qawmaye gulam. jai khorsandi asta ki chand tan az ham watanan ya brotherye dor az watan dar deyar ghorbat khod ra ba ham chon paishrafthi haye ba khabar ma sazin. tibiqi ki dosta arad farmod ki in sharhrak ra khod mardom az eqtisadi shakhsi khod ma khahad bana konad ya kodam hazinaye az tarafi dowlat barye in shahrak da nazar giriftha shoda. wa tashkur monom az maneger in site ki yak manegment khob dara wa az har khabari jaghori dostye dor az watan ra ba khabar ma sazad