افغانستان ، این بار میزبان ایران

مدبریت ۹:۵۷ ب.ظ ۱

به گزارش بخش سیاسی شبکه اطلاع رسانی افغانستان ( afghanpaper)، داکتر محمود احمدی نژاد،

دیدار احمدی نژاد با ریسجمهور کرزای  در کابل

رییس جمهور ایران ساعت ۱۰ صبح امروز چهارشنبه ۱۹ حوت وارد کابل شد و پس از استقبال جنرال محمدقسیم فهیم در فرودگاه کابل، در کاخ ریاست جمهوری مورد استقبال رسمی محترم حامد کرزی قرار گرفت.

پس از تعارفات مرسوم ، دو رئیس جمهور به همراه هیات بلند پایه ایران و مقامات ارشد و علما و سران گروه های جهادی افغانستان در ضیافت رسمی نهار که از طرف حامد کرزی به افتخار حضور احمدی نژاد (که طی یک دعوت رسمی به کابل آمده بود نه سر زده و غیر منتظره) ترتیب داده شده بود ، شرکت کردند.

رییس جمهور ایران در نشست خبری که ترتیب داده شده بود با بیان اینکه جنگ، ویرانی و آوارگی شایسته مردم افغانستان نیست و مردم افغان می بایست در مسیر استقلال و پیشرفت حرکت کنند ، گفت: باور ایران این است که رفع مشکلات افغانستان راه حل انسانی دارد و حضور نظامیان در افغانستان مشکلی را حل نمی‌کند و خارجی ها باید از دولت افغانستان برای حل مشکلات حمایت کنند.

در این هنگام داکتر احمدی نژاد که پشت تریبون ایستاده بود رو به محترم کرزی کرد و گفت: آقای رئیس جمهور، من در گزارشی خوانده ام که سالی صد میلیارد دالر هزینه نیروهای بیگانه در افغانستان می شود؛ بودجه سالانه شما چه مقدار است؟
محترم کرزی پاسخ داد: یک و نیم میلیارد دالر و احمدی نژاد ادامه داد: اگر سالی ۲۰ میلیارد از هزینه نیروهای نظامی شان را به شما می دادند آیا نمی توانستید کشورتان را آباد کنید؟ در حالی که آنها با حضور نظامی شان در کشورتان حتی سالانه بیش از ۲۰ میلیارد دالر به شما ضرر می زنند و جلو پیشرفتتان را می گیرند.

سفر یک روزه دکتر احمدی نژاد از افغانستان

رئیس جمهور کشورمان نیز به نشانه تأیید در هنگام سخنان احمدی نژاد سرش را تکان می داد که رئیس جمهور ایران ادامه داد: ده سال است مردم افغانستان را عقب نگه داشته اند اگر واقعاً دلسوز مردم شما بودند باید کار را به خودتان واگذار می کردند.

احمدی نژاد همچنین در پاسخ به سوالی پیرامون ادعای وزیر دفاع آمریکا درباره سیاست دوگانه ایران در افغانستان، گفت: آمریکایی ها سیاست دوگانه دارند، آنها خودشان تروریزم را طراحی کرده اند و حالا نمی توانند با آن مبارزه کنند، مبارزه با تروریزم به لشکرکشی نظامی نیاز ندارد، کار اطلاعاتی لازم دارد. همچنان که دولت ایران یک تروریست بنام ریگی را دستگیر کرد بدون اینکه خسارتی در پی داشته باشد. ما برای دستگیری او مردم عادی را نکشتیم، لشکرکشی هم نکردیم. این روش صحیح مبارزه با تروریزم است نه روش آمریکایی ها.

این سخنان رئیس جمهور ایران در کابل در حالی صورت گرفت که قرار بود افغانستان تریبون ایران و آمریکا ، و یا هند و پاکستان نباشد. در کشور ما غربیها از تحریم ایران حرف می زنند و امروز احمدی نژاد در یک اقدام متقابل اقدامات آمریکا و بریتانیا را محکوم کرد.

هرچند باید تصریح شود که این سخنان در روابط دو کشور لطمه ای وارد نمی کند، زیرا گوش رئیس جمهور کرزی از این انتقادات پشت سر، پر است. ولی آنچه مهم است اینکه برخی از حرفهای داکتر احمدی نژاد حرف بسیاری از آزادمردان افغان نیز هست. مانند این موضوع که ما نیز با حضور خارجی ها در افغانستان مشکل داریم و حضور دوام دار آنان در افغانستان را تحت هیچ شرایطی نمی خواهیم. و ما خوشحالیم که امروز این سخنان دیرینه ما از زبان رئیس جمهور کشور همسایه مان ایران مطرح شد.

در مورد سفر غیر منتظره وزیران دفاع بریتانیا و آمریکا در آستانه سفر رئیس جمهور ایران به کابل نیز چند دیدگاه وجود دارد. اگر از یک دید نگاه شود، آمریکا افغانستان را مستعمره خود می داند و هر وقت بخواهد بدون هماهنگی با دولت افغانستان می آید و رئیس جمهور کرزی مجبور است از آنان پذیرایی نماید حتی اگر باعث بر هم خوردن یک قرار مهم با مقامات همسایه شود.

از دید دیگر ، مقامات آمریکا و بریتانیا با این سفرهای غیر ضروری شان به کابل و به تعویق افتادن سفر احمدی نژاد خواستند بگویند که دولتهایشان حضور مسئولین و تلاشهای قدرتمندانه ایران در افغانستان را نادیده می گیرند.

اما با یک دید بی طرفانه اگر به قضیه نگاه شود می توان اینگونه برداشت نمود که بسیاری از کشورهایی که با یکدیگر درگیرند در افغانستان با هم کنار آمده اند. یعنی ایران عملا پذیرفته است که نیروهای آمریکایی وجود دارند و آمریکایی نیز پذیرفته است که افغانستان از جهات بسیاری از ایران تاثیر پذیری دارد.

این پذیرش دوطرف موضوع ارزشمندی است که در داخل افغانستان روابط این دو جناح مانند هند و پاکستان به درگیری کشیده نشده است و این نشان دهنده درایت مهم مسئولین ایران و آمریکا در مورد مسائل منطقه می باشد.

امیدواریم که در آینده نزدیک، با اقتداری که در نظامندی حکومت افغانستان انشالله به وجود می آید ، علاوه بر اینکه دولت تحت تاثیر هیچ حکومتی قرار نگیرد ، حتی میانجیگری هم بین دو دولت مخالف از جمله ایران و آمریکا درباره مسائل مورد اختلافشان بنماید.
در پایان این نشست رئیس جمهور ایران افزود: ایران پشت دولت و ملت افغانستان تا آخر ایستاده است و هر کاری که از دستمان بربیاید، برایتان انجام م
ی‏دهیم.

البته باید اذعان
داشت که در حال حاضر در حدود دو میلیون تن از هموطنانمان در ایران مهاجر هستند که دولت ایران حدود نهصد هزار نفر از این افراد را قانونی می داند که امیدواریم برخی از مشکلات دوران مهاجرت این افراد نیز با درایت مسئولین ایرانی بر طرف گردد.

منبع : افغان پیپر

+;نوشته شده در ;چهارشنبه نوزدهم اسفند ۱۳۸۸ساعت;۲۱:۵۷ توسط;مدیریت وب سایت ; |;

682بازدید

یک دیدگاه »

  1. احمدزاده حوت ۱۹, ۱۳۸۸ در ۱۱:۳۵ ب.ظ -

    چهارشنبه ۱۹ اسفند۱۳۸۸ ساعت: ۲۳:۳۵

    فکر میکنم اقای کرزی حد اقل در ارتباط با این دو کشور متخاصم یعنی ایران و امریکا خوب بازی میکند و سیاست متعادل را به پیش میبرد. امید که سیاسیون ما هم از جهت گیریها و دوشمن تراشی های بیخودی بپرهیزند و روابط شان را بر اساس منافع مردم عیار بسازند که در سیاست نه دوشمن همیشگی وجود و نه دوست دائمی.