افغانستان در بند سیاستهای دو گانه کرزی

مدبریت ۹:۲۰ ق.ظ ۲

درست چند هفته قبل بود که حامد کرزی ریس جمهور افغانستان در پی ترور برهان الدین ربانی ریس شورای عالی صلح “برای اولین بار در طی زمامداری اش “سیاستی را در قبال حکومت پاکستان اتخاذ کرد که به مزاج اکثر افغانها خوش امد که از این رو نمایندگان مردم در پارلمان اکثر به قریب جامعه مدنی احزاب سیاسی و حتی اپوزسیون پشتیبانی خود از ریس جمهور را در پی اتخاذ این سیاست اعلام کردند.

اقای کرزی سریح و بی پرده در برابر رسانه های داخلی و خارجی گفت که روند گفتگوهای صلح که دولت او مقابل طالبان پیش گرفته بود به کلی اشتباه بوده و جز ترور شخصیتها دستاوردی در پی نداشته است و دولت به این نتیجه رسیده که گفتگوها برای اوردن صلح و ثبات درافغانستان باید مستقیما همراه دولت پاکستان انجام شود یقینا انها هستند که گروههای دهشت افکن مانند طالبان و گروه حقانی را برای بی ثباتی در افغانستان اکمال می کنند. همانطور که یاداور شدم اکثر افغانها که در طول سالیان متمادی همیشه از ناحیه پاکستان اسیب دیده اند همراه و همصدا شدند با اقای کرزی و تصمیم به جا و درستی که گرفته بود هر چند باید مدتها قبل به این نتیجه می رسید. از طرفی امریکا و متحدین غربی اش نیز به این نتیجه واحد با افغانها رسیده است که اگر پاکستان را از مداخله در امور افغانستان وا ندارد برقراری صلح و ارامش ارزویی دست نیافتنی خواهد بود مخصوصا بعد از چند حمله پلان شده اخیر طالبان و گروه حقانی که طی ان می خواستند از یک بلند منزل در کابل سفارت امریکا و مقر فرماندهی نیروهای ناتو در کابل را اماج قرار دهند از این رو روابط امریکا و پاکستان هم به تیرگی گرایید و همانطور که همه مستحضر هستید امریکا چندین هزار قوای بحری خود را در سرحدات افغانستان با پاکستان گسیل داشته است که از مدتها قبل هر روز هدف حملات راکتی پاکستان قرار داشته و دارد و همچنان موضع گیریها و اظهار نظرهای سخت مقامات نظامی پاکستان و امریکا در قبال تحولات جاری گواه بر این مدعاست . واما در چند روز گذشته در صورتی که هنوز هم اظهارات اقای کرزی راجع به پاکستان را در صفحات نخست خبر گذاریهای معتبر دنیا می توان دید جناب ایشان با چرخشی ۱۸۰ درجه ای به کلی تغییر موضع داده و از نشرات و رسانه های داخلی خواسته تا علیه پاکستان واکنش منفی نشان ندهند و در مصاحبه ای با یک تلویزیون خصوصی پاکستان عکس العمل خود به عنوان ریس جمهور افغانستان را در رابطه با جنگ احتمالی امریکا و پاکستان این گونه ابراز داشته که اگر این احتمال به وقوع بپیوندد در این صورت کنار برادان پاکستانی و همسایه نیک افغانستان می ماند ! که در نوع خود بسیار تعجب بر انگیز است. سه هفته قبل با خشم و انزجار استراتژی جدید حکومت در قبال پاکستان را اعلام کرد و حتی از سفر ستراعظم  انها به افغانستان جلو گیری کرد و لی امروز دم از برادری می زند . اقای کرزی سالهای سال طالبان را برادران ناراضی خود خطاب کرده و انها را دعوت به پروسه صلح می کرد که هر دفعه با پاسخ طالبان که هیچ نبود جز شدت دادن حملات انتحاری و ترور شخصیتها مواجه می شد که چند ماه قبل برادر خودش احمدولی کرزی نیز قربانی دیگر برادران ناراضی اش شد . حالا با پیش گرفتن این سیاست دو پهلو از طرف اقای کرزی در برابر پاکستان و برادر خطاب کردن انها که بر تمام دنیا پوشیده نیست “متولیان جنگ ” ناامنی و بیچاره گی افغانها انانند به کدام نا کجا اباد خواهد انجامید؟ غرق شدن افغانستان در منجلابی که درگیرش است ” و یا شاید هم تجزیه افغانستان ” همه و همه علامت سوالهای بی جوابی است که در برابر فرد فرد افغانها قرار دارد و در این هیچ جای شک و تردیدی نیست که کرزی راه اسیاب و مسجد را اشتباه و گم کرده است و زنده ایم به امید روزی که همه خود را ببینیم در صلح صفا و رفاه . به امید ان روز

+;نوشته شده در ;دوشنبه دوم آبان ۱۳۹۰ساعت;۹:۲۰ توسط;رضا اعتمادی; |;

762بازدید

۲ دیدگاه »

  1. ازره عقرب ۲, ۱۳۹۰ در ۲:۲۳ ب.ظ -

    دوشنبه ۲ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۲۳

    بقول مردم ازره کرزی نه . او دره نه دانه . خیلی بیکفایت ادم است . چکنیم بچه خورو با کنار امدن شان . این داغ تو دیده ره بلی تولغی مردم ایشته .

  2. علی عقرب ۲۰, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۳ ق.ظ -

    جمعه ۲۰ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۰:۳

    آقای کرزی اگرکفایت می داشتی ویک پشتون باغیرت بودی همان توهین جنرال مشرف اوراکافی بودکه گفت تومثل مرغابی سرخودرازیربرف برده وازافغانستان اطلاع نداری .اگررفتاروکردارمتضاداین آدم جمع بندی شوددیده می شودکه اصلاتعادل وتقررندارد.خداعاقبت راختم بخیرکند.