(( امت، راه سوم !؟))

مصطفی خرمی ۵:۵۹ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
(( امت، راه سوم !؟))
(( امت، راه سوم !؟))
****
در آغازین روزگار دهه هشتاد میلادی، فضایی سیاسی – اجتماعی جامعه هزاره کویته، با تأثر از دو جریان سیاسی پیروز در دو کشور همسایه به شدت ملتهب و متشنج گشته بود!؟
زیرا، جماعتی از سیاستمدران، فرهنگیان و دانشجویان هزاره، با اندیشه ملی گرایی و با الهام از رژیم چپگرایی خلق در افغانستان، حرکت به سوی این مسیر را برای جامعه هزاره مفید، مؤثر و سازنده میدانستند، بخصوص که برای نخستین بار در تاریخ تاریک این کشور، فرزند شایسته از قوم محروم هزاره (سلطان علی کشتمند)، بر کرسی صدارت تکیه زده بود!؟
در دیگرسو، جماعتی دیگر از هزاره های مذهبی در کنار هم مذهبان غیر هزاره، انقلاب اسلامی ایران را الگوی خویشتن قرار داده و با الهام از اندیشه جدید و جذاب حاکمیت ولایت فقیه در ایران، در یک باور افراطی، راه نجات تمام مسلمانان بویژه مردم هزاره را، در پیروی بدون چون و چرا از این جریان نوپدید اسلامی- شیعی و برقراری حکومت ولایت فقیه میدانستند!؟
تنش میان دو گروه مذهبی و ملی گرا، به صورت روز افزون، تا جای ادامه یافت که بخش دانشجویی ملی گرا یعنی[ هزاره ستودنت فیدریشن] (H-S-F) و شاخه مذهبی دانشجویان یا [ امامیه ستودنت فیدریشن] (I-S-O) را در برابر هم قرار داد!
سرانجام تنش ها و تهدیدهای دو شاخه دانشجویی هزاره، به درگیری فزیکی انجامید و با کشته شدن یکی از دانشجویان ملی گرا به نام محمد ابراهیم به اوج خود رسید!؟
****IMG_20160922_105741
در این میان; جمعی از فرهنگیان و نخبه گان جامعه هزاره کویته، به زعامت شخصیت های فرهنگی و دور اندیش [راه سوم] ی را، در پیش گرفتند که به زعم خودشان، تنها راه نجات جامعه هزاره از اوضاع نابسامان آن زمان، میتوانست باشد! این جماعت به حق معتقد بودند که تمام نارسایی های یک جامعه، برخواسته از ناآگاهی ها، کج اندیشی ها و تعصب های کور نژادی، مذهبی است، پس تنها راه علاج این بیماری خطرناک، مسری و و یرانگر، همانا [ گسترش دانش و فربه گی فرهنگ] میتواند باشد و بس !؟
تلاش های خستگی ناپذیر اندیشمندان خیر آقایان: میرزاحسین حسینی مشهور به [آغای میرزا]، سید فاضل حسین موسوی، حسن علی جعفری و… با تشکیل [مرکز تعلیمی و فرهنگی امت] به ثمر نشست و این مرکز ضمن آموزش های متداول، راه اندازی برنامه های فرهنگی، رویکرد بازگشت به زبان غنی مادری (زبان فارسی دری) را، برای نخستین بار در تاریخ تعلیم و تربیه هزاره های کویته، روی دست گرفتند!
بانیان [امت] مهمترین علت فقر فرهنگی و نبود اندیشه سازنده در جامعه هزاره کویته را، دوری از زبان [غنی دری] و میراث بی بدیل و گرانبهایی آن میدانستند! اینان معتقد بودند که آموزش زبان شرین دری که ریشه در گوییش مادری هزارگی ما دارد، علاوه بر اینکه این پاره گم گشته و بریده از اصل (هزاره های کویته) را، به پیکر اصلی مردم هزاره در سرزمین مادری هزارستان وصل میکند، نسل های بعدی هزاره را به دلیل درک، فهم و وصل به میراث کم نظیر و غنی فارسی، قدرت و توانایی بی پایانی در عرصه های فرهنگی می بخشد و نیز توانایی بالایی از تفکر، تدبر و اندیشیدن را به این جماعت بخشیده و اوضاع نابسامان اجتماعی- سیاسی را نیز، بهبود فراوان خواهد داد!
****
مهمترین فعالیت های این مرکز در سالهای نخست:
- ایجاد نخستین کتابخانه مختلط فارسی، اردو و… .
-راه اندازی شعبه تعلیم بالغان (کورس سواد آموزی) .
- راه اندازی کلاس های آموزش نهج البلاغه توسط استاد اسدی و کلاس آموزش مسائل جدید روز توسط استاد اخلاقی .
- دعوت از دانشجویان مذهبی و ملی گرا برای شرکت مختلط در این کلاس ها .
- راه اندازی کلاس های آموزش زبان فارسی .
- تدریس، مطالعه و ترجمه آثار دکتر شریعتی، استاد مطهری، آیت ا… طالقانی و… .
- تأسیس اسکول امت و آغاز تعلیم رسمی۱۹۸۶ .
- همکاری در ساخت مسجد ولیعصر(عج) .
- انتشار ماهنامه [شمع] به زبان فارسی۱۹۸۸ .
- رجستر و رسمیت اسکول امت۱۹۹۶ .
- راه اندازی کلاس های تقویتی مجانی، توسط دانشجویان امت به دانش آموزان فقیر و بی بضاعت.
- راه اندازی نشست های علمی توسط بچه های امت.
- پرداخت حق العضویت به صورت ماهانه توسط اعضایی اصلی امت، بیش از شصت نفر .
- تدریس مضمون زبان فارسی از صنف۳ تا۷ .
- تدوین کتاب درسی فارسی دری، توسط استاد ربانی سنگ شانده و چاپ و تکثیر توسط امت .
- هم اکنون بیش از ۷۵۰ نفر دانش آموز در دو شیفت دخترانه و پسرانه در [اسکول امت]مشغول تحصیل اند.
****
مشکلات و موانع فرا روی امت :
- به دلیل جو ضد ایرانی حاکم بر کویته، بانیان امت هرگز حاضر نشدند که پیشنهادات مکرر و متعدد خانه فرهنگ و کونسلگری ایران را، برای دریافت کمک های مشروط، بپذیرند!
- به دلیل عدم اجازه علما در مصرف وجوهات شرعی، امت از این سرمایه ملی- مذهبی، نیز محروم بوده است.
- تا کنون هیچ فرد خیر، در هزینه های سنگین امت، سهم نگرفته اند.
- کرایه ماهانه ساختمان های مربوط به امت، بیش از یک صد و پنجاه هزار روپیه .
- پرداخت حقوق معلمین، حدود ۶۵۰ هزار روپیه ماهانه و… !
- به گفته بانیان امت، بدترین مشکل فراروی ایشان از آغاز تا کنون، همانا نبود جای ثابت و پرداخت کرایه سنگین ماهانه بوده است و… !؟
****
مهمترین موضعگیری و فعالیت های سیاسی- اجتماعی امت:
- برگزاری نشست های متعدد برای ایجاد وحدت میان گروه های مذهبی و ملی گرا .
- مخالفت صریح با نخستین راهپیمایی روز قدس، به دلیل اوضاع ویژه هزاره های کویته، که نخستین درگیری هزاره ها با حکومت و فوج را در پی داشت.
- مخالفت با تظاهرات ششم جولایی ۱۹۸۵ (چهه جولایی) که با کشتار خونین پلیس و مردم هزاره انجامید و با دخالت فوج سرکوب گردید. این خیزش ناشیانه با تأثر از انقلاب ایران با شعار [نفاذ فقه جعفری] به راه افتاد، پیآمدهای ویرانگری برای مردم هزاره داشت که سرانجام با دخالت بزرگان هزاره بخصوص مرحوم جنرال موسی خان، خاک پوشی و پرونده اش بسته شد.
- این موضعگیری های واقع بینانه باعث دوری مذهبی ها از امت، تحریم درس و برنامه های امت از سوی شیوخ و نیز مخالفت و موضعگیری تند برخی سادات و دیگر اقشار مذهبی را، درپی داشت.
- برگزاری سالیاد رهبر شهید بابه مزاری.
- شرکت در تحصن و تظاهرات مردم برای توقف نسل کشی هزاره ها.
- حمایت از جنبش تبسم و روشنایی. و… !؟
****
- رئیس کنونی امت جناب میرزاحسین حسینی، متولد ۱۹۵۴ با اصالت از قوم پشی- جاغوری، با مدرک تحصیلی سیکل یا میتریک، با شغل دوکانداری، اما با مطالعه بسیار و اطلاعات و آگاهی بسیار و با انگیزه خدمت بسیار بالا، با آرزوی توفیقات بیشتر ایشان و… !
- مهمترین آرزوی بانیان امت، داشتن جای ثابت بوده، که متاسفانه تا کنون برآورده نشده است!؟
- بانیان امت به تلخی اعتراف میکنند، که تا کنون نه تنها به اهداف از پیش تعیین شده خود نرسیده اند، بلکه در بسیاری موارد ناچار شده اند به دلیل نبود بودجه و هزینه، از بسیاری برنامه های فرهنگی خود، چشم پوشی کنند!
ایشان صادقانه قبول دارند: امت که در آغاز همچون [مشعل] ی در شب دیجور بی فرهنگی کویته، درخشان و تابان ظاهر گشت، اکنون به یک [شمع] تبدیل گشته و تنها در عرصه تعلیم، به گونه ای کمسو روشنایی دارد!
اما این جماعت با درد و درک، هرگز ناامید نگشته و هنوز اهداف بلند و امید های بسیار دارند که به یاری حضرت حق، روزی و روزگاری،[امت] درخشش خود را در عرصه های گوناگون: تعلیمی، تربیتی، فرهنگی و… دیگرباره باز یابد! انشاالله
���������
م، خرمی
۲۵ سپتامبر ۲۰۱۶
««با تاخیر نشر گردید، با عرض پوزش!؟»»
1,319بازدید

کامنت بسته شده است.