امضای متن توافقنامه تا ۴ روزدیگرمیان امریکا وطالبان درناروی ؛

عزیزالله جاغوری ۱۰:۵۰ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
امضای متن توافقنامه تا ۴ روزدیگرمیان امریکا وطالبان درناروی ؛

امضای متن توافقنامه تا ۴ روزدیگرمیان امریکا وطالبان درناروی ؛
*********FB_IMG_1539783887870ه نقل از : وبسایت اسپوتنیک
********
یک منبع نزدیک به گروه طالبان گفته است که متن توافقنامه صلح میان مقام‌های امریکایی و نمایندگان طالبان نهایی شده و تا چهارروزدیگراین توافقنامه رسما در شهراسلو پایتخت ناروی به امضا می‌رسد.
به گزارش اسپوتنیک یک عضو پیشین گروه طالبان درمصاحبه با رسانه ها گفته است که با امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، آتش‌بس درافغانستان اعلام و مذاکرات بین‌الافغانی آغاز خواهد شد.
وی گفت:” مقامات امریکایی و طالبان در نهمین دورمذاکرات خویش که دیشب خاتمه یافت، روی خروج کامل نیروهای خارجی ازافغانستان واینکه دیگرخاک افغانستان تهدید برای امریکایی‌ها نباشد توافق کردند.”
وی بیان داشت:” تعویق انتخابات ریاست جمهوری‌، اعلام آتش‌بس عمومی و آغاز مذاکرات بین‌الافغانی ازمواد دیگراین توافقنامه صلح میان مقامات امریکایی و طالبان است.”
تعویق انتخابات ریاست انتخابات جزء توافقنامه صلح درحالی قرارگرفته است که رهبری حکومت وحدت ملی به برگزاری انتخابات در شش میزان تاکید دارد.
طالبان گفته اند :” در شرایطی که جنگ درکشورجریان دارد یک آد مک آمده دیوانه‌ وارکمپاین دارد درحالیکه مردم افغانستان خواهان صلح اند نه انتخابات، فعلا انتخاباتی درکار نیست.”
این عضو پیشین گروه طالبان با بیان اینکه متن این توافقنامه به زبان‌های دری، پشتو وانگلیسی نوشته‌ شده است گفت:” امروززلمی خلیلزاد به منظورشریک ساختن مصوبه این توافقنامه با سران حکومت به کابل می‌آید.”
وی افزود: ” قراراست این توافقنامه تا چهارروزآینده با حضورنمایندگان کشور‌های اسلامی، اتحادیه اروپا و مقامات سازمان ملل متحد دراسلو پایتخت کشورناروی امضا شود.”
این عضو گروه طالبان گفت:” با امضای این توافقنامه ازسوی طرفین جنگ آتش‌بس عمومی اعلام شده و مذاکرات بین‌الافغانی آغاز می‌شود.”
این عضو پیشین گروه طالبان گفت:” نوعیت حکومتداری درافغانستان از موارد بحث بین‌الافغانی است که نظام آینده چگونه یک نظامی باشد، امارات اسلامی باشد و یا هم جمهوریت. اینکه شورای رهبری نیاز است یا نه، این موضوعات برمی‌گردد به توافق خود افغانها”.
گفتنی است که دورنهم مذاکرات میان نمایندگان امریکا و طالبان از روز جمعه هفته گذشته دردوحه پایتخت قطرآغاز شده‌ بود.
این در حالی است که پیش از ختم نشست دیروز، سهیل شاهین سخنگوی طالبان در قطرنیزدرتویتی گفته ‌بود که تلاش می‌شود دراین نشست متن توافقنامه نهایی شود.

250بازدید

کامنت بسته شده است.