انتخابات ریاست جمهوری در جاغوری در سال ۱۳۸۸ با سردی برگزار شد .

مدبریت ۸:۳۱ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

 انتخابات برگزار شد اما با سردی زیاد..

دیروز از ساعت هفت صبح صندوق ها برای رایدهی آماده شده بودند. کارمندان رایدهی با پوشیدن رولباسهای مخصوص، مشغول کار خود بودند. من فقط به دو حوزه ی رایدهی که نزدیک منزلم بودند سرزدم. یکی در سنگشانده و دیگری در سه قول.

از ساعت هفت من در سه قول بود و تا ساعت هشت خبری از رایدهندگان نبود. در صندوق مردانه فقط نه نفر در طول یکساعت رای داده بودند.به نظر می رسید که رای دهندگان اصلی در راه باشند. اما بازهم در طول ساعت های دیگر، شمار رایدهنگان کماکان به اندازه ی سالهای قبل نبود. دلها اکثرا با بشر دوست بود و برخی ها به کسانی که متمایل به دیگران بودند؛ مارک هایی همچون بی غیرت؛ نفهم…. و می دادند. اما کرزی هم در میان میانسال ها و کسانی که سن شان بیشتر بود؛ طرفدارانی داشت.

در سنگشانده وضعیت تفاوتی نداشت. اقای علی داد صفوی که خود در سه دوره ی انتخابات مسئوول صندوق ها بوده است می گوید که در دوره ی نخست انتخابات ریاست جمهوری، تعداد رایدهندگان بیش ار هفت هزار تن بود و در ساعات نخستین صفهای درازی از جمعیت برای رای دادن می ایستادند. در انتخابات پارلمانی حدود سه هزار و هفتصد تن در سنگشانده شرکت کردند اما اینبار خود شاهد بودم که تعداد مردها کمی بیشتر از ششصد تن و تعداد زنا بیش از یکهزار تن یادداشت شده بود. انتخابات امسال با بایکوت مردم مواجه شده بود.

ارا بعد از جمع آوری در همان مراکز شمارش می شدند. در مرکز سنگشانده بیش از هشتاد و پنج درصد آرا از بشر دوست بود و تعداد اندکی به کرزی و عبدالله رای داده بودند. در میان خانمها در یک صندوق تعداد رای به کرزی دو عدد بود. عبدالله هم شاید بیش از پانزده رای بیشتر نداشت. همچنین پدرام هم شاید یک رای بیشتر نداشت. اما وضعیت شورای ولایتی فرق داشت. در میان کاندیدهای مورد علاقه ی مردم حنیف بختیاری با تفاوت اندک پیشتاز بود و بعد از او حسین معرفت؛ رضا سلطانی؛ و علی دریاب صالحی قرار داشت. به باور اکثر مردم، رای هایی که به معرفت، سلطانی و بختیاری داده شده بود؛ عملا کاربردی نداشته و باطله محسوب می شدند.( آمار ها مربوط به حوزه ی رایدهی سنگشانده اند). با توجه به وضعیت اسفبار انتخابات امسال و قوم شدن صد در صد مسئله، انتظار نمی رود که از جاغوری غیر از علی دریاب صالحی کسی دیگر به شورای ولایتی راه یابد. از قوم هوقی علی دریاب صالحی پیشتاز بود و تنها نامزد این کتله ی بزرگ قومی جاغوری هم همین شخص محسوب می شد. برادران هوقی امسال موفقانه خود را جمع و جور کرده و یک نامزد واحد را معرفی کردند که بسیار قابل ستایش و در خور تحسین است. لازم به تذکر است که بنا بر آمار قوم هوقی دور و بر نوزده و نیم هزار رای دارد. از قوم مسکه سه تن کاندید بودند که عملا باعث پراکندگی رای ها شده و مردم را نا امید کرده بود. تلاشهای زیادی صورت گرفت که این مسئله حل شود؛ اما هیچ کاری از پیش نرفت. اوضاع در میان دیگر اقوام هم به همین منوال پیش می رفت. کاندید ها به انواع مختلفی به تبلیغات می پرداختند. جالب ترین موضوع برگه ای بود که از سوی یکی از نامزد ها پخش شده بود و در آن برگه امضای سیصد نفر از دانشجویان جمع آوری شده بود که به نامزد واحدی امضا داده و حمایت خود را از او اعلام کرده بودند. من خودم اصلا باور نکردم که این سیصد دانشجو همه با یک قلم از آن نامزد حمایت کرده بوده و امضا داده باشند و طرز امضا ها هم به نظر من بسیا ناشیانه بود. نام ها هم ظاهرا عجیب بودند و من حتی یک نفر آنها را نشناختم.

از تمامی صندوق ها، به قول ناظرینی که در گشت بودند، اوتقل شلوغ ترین آن بوده است. گفته می شود که حضور مردم در اوتقل بسیار زیاد و قابل تذکر بوده است. حتی گفته می شود که در این حوزه ی رایگیری پشتونهایی هم از راههای قاچاق آمده و رای خود را استعمال کرده بودند. از دیگر مناطق من اطلاعی ندارم ولی گفته می شود که از تلویزیون طلوع جاغوری به عنوان مکانی تعداد بانوان بیشترین اشتراک را داشته است؛ نام برده شده است. یکی از دلایل بی رغبتی مردم می تواند زمان رای گیری باشد که در جاغوری مصادف با فصل درو و برداشت محصول شده است.

راه های موصلاتی منطقه تا روز شنبه مسدود است و برخی از اقلام از جمله میوه و سبزی تازه با کمبود مواجه شده است.

فردا اول ماه مبارک رمضان؛ ماه عشق؛ ماه رحمت و برکت الهی است. حلول ماه مبارک را به همه ی دوستان مبارک باد می گویم. التماس دعا از همه دارم

گذارش  بعدی از  جاغوری یک۱

روز پنجشنبه مورخه ۲۹/۵/۸۸  مردم جاغوری نیز مثل بقیه مردم کشور ما در پای صندوق های رای حاضر شدند تعداد زیادی از هموطنان عزیز ما برای تعین سرنوشت آینده خود و  کشورشان به پای صندوق های رای رفتند .    گفته می شود که درآن روز در نفطه نقطه کشور مراکز رای دهی مانده شده  تمام افراد  حتی الامکان  توانستند  در نزدیک ترین محل که زندگی اش رفته رای خود را به صندوق ها بیندازد .

انتخابات امسال در مقایسه با انتخابات اول از جهات  قابل توجه است .

اول اینکه انتخابات امسال از شور وهیجان برخوردار نبود که بماند بلکه مردم کدام رغبت  و دلیلی برای برای اشتراک شان در این انت
خابات نمی دیدند . چون از انتخاب اول شان که جناب کرزی بود چیزی عاید شامل حال این مردم نشد به همین منظور  کدام دلیل توجیه کننده ی برای اشتراک شان نمی دیدند .

تنها دلیل که مردم را به صندوق های رای ریاست جمهوری می کشاند حضور جناب بشر دوست بود  که  نا پختگی سیاسی  وعدم مدیریت اجرای وی هم باعث شد که این علایق به مرور زمان کمتر شوند .

در انتخابات شورا های ولایتی داستان چندان فرق نمیکند  مردم با توجه  با تعدد نامزد  ها و کم نشدن نامزد ها  به سر حد مطلوب  انگیزه ای چندان برای شرکت نداشتند .

متاسفانه کدام مرجع مخلص و با مدیریت سالم هم وجود نداشت که به موقع به داد این مردم برسند  و از تعدد کاندیدها جلو گیری نمایند .

ظاهرا تا آنجای که من اطلاع دارم  سه گروهی در این مساله پا پیش گذاشتند  

۱ – شورای علمای داخل جاغوری

۲ –  شورای معارف جاغوری

۳ – مجمع علما و طلاب جاغوری

 که من وارد جزییات آنها نمی شوم .

 شورای  علمای داخل جاغوری  و شورای معارف جاغوری  به هر دلیل از واسطه گیری در بین نامزد ها انصراف دادند.  فقط علما و طلاب جاغوری اقدام به این کار کرده اند . که آنهم با مخالفت  بعضی نامزد ها مواجه شد . و باعث اختلاف جدید تر در بین مردم شد . 

در این که تعدد کاندیدها مطلوب نیست باید کم شود ظاهرا بحثی نبوده و  نیست  ولی سوال این است که این کار کی باید صورت می گرفت ؟ !!!

این پا در میانی وقتی انجام می شد  که تازه کاندید ها اعلام حضور کرده بودند.   آن زمان اگر این آغایان سراغ کاندیدها  می رفت و این مسلئه را  که الان مطرح کرده آن زمان مطرح می کرد  به احتمال زیاد نتیجه در پی می داشت . حالا که از همه کاندیدها هم چیزی در بساط نمانده  هم پول شان به هدر فته و هم آبروی شان . آیا در چنین زمان میانجیگیری می تواند مفهوم داشته باشد و آیا این کار عملی است ؟  و اصولا علما و فضلا چرا  ناشیانه و بی موقع  به مسایل مداخلت می کند . چرا کدام تدبیر منطقی از خود نشان نمی دهند .  واقعا عنوان به این بزرگی با خود یدک می کشند بدون اینکه از خود کدام ابتکاری وتدبیری  نشان بدهند جای تاسف است .  دو گروه دیگر که انصراف دادند شاید به همین دلیل بوده است  .   

و اما در جاغوری مراکز رای دهی به تمام مناطق های این ولسوالی مستقر شده و آماده خدمت رسانی می باشد  . برای دست رسی راحت و آسان مردم به صندوق های رای گیری  این مراکز بیشتر از  مساجد و مکاتب ها برای بهره برداری از رای گیری استفاده شده  که همه ملت به راحتی رای خود را داده بتواند.

در  جاغوری برای ارای مردم ۳۶ محل تعریف شده  بود و تقربیا  به همه مناطق صندوق مانده شده مردم  توانستند به این محل ها مراجعه واراء خود را به صندوق بیندازد .

برای سنگماشه مرکز جاغوری لیسه استاد عبدالغفور سلطانی برای مرد ها انتخاب شده  و  مکتب دخترانه نسوان شهدا  برای رای دهی زنان وخانم ها انتخاب شده بود  که یک نفر مرد هم اجازه نداشت که داخل ساختمان این مکتب شوند.

 امروز شنبه نزدیک های ظهر برای چند چون ماجرا رفتیم به دفتر  ساحوی یو ناما تا از روند  شمارش آراء اطلاعات حاصل نمایم . تا این لحظه از ۳۶ صندوق  تعداد ۱۵ صندوق  حساب شده و باقی اش تا عصر امروز تمام خواهد شد.

تا امده شدن عکس ها و  لیست های تمام نامزد ها  همه شما دوستان را به خداوند بزرگ می سپارم

سلام مجدد دوستان عصر رفتم دفتر یو ناما اما شماریش ادامه داشت نتایج که تا به حال به دست آمده : 

 داکتر رمضان بشر دوست با ۵۰۵۵۵ رای  در صدر قرار قراردارد و حامد کرزی ۳۰۰۰ در مقام دوم است  و داکتر عبدالله ۱۲۰۰ در جایگاه سوم قرار دارد .  نتایج شورا ولایتی فعلا دقیق معلوم نیست منتظر گزارش مکمل ما باشید. خدانگهدار همه شما

منبع :  جاغوری ۱

نوشته شده توسط حبیب سروری در شنبه سی و یکم مرداد ۱۳۸۸

+;نوشته شده در ;یکشنبه دوازدهم اردیبهشت ۱۳۸۹ساعت;۲۰:۳۱ توسط;مدیریت وب سایت ; |;

1,039بازدید

کامنت بسته شده است.