انتخاب بهترین مقاله در میان شاگردان مکاتب بابه

مدبریت ۸:۵۰ ب.ظ ۱

سلام دوستان با گزارش از منطقه بابه در خدمت تان هستیم .

بابه

بابه در غرب سنگماشه با فاصله ۱۸ الی ۲۰ کیلو متری موقعیت دارد . مردم بابه ، مردم معارف پرور و علم دوست هستند که امروزه توانسته اند خیلی از دانش آموزان و محصلین شان رتبه های ترقی را پیموده به مراکز اموزشی عالی راه ییدا کرده است و بعضی نیز فارغ نخصیل شدند مشغول خدمت هستند  .

دیروز جمعه با جمعی از دوستان  جهت اشتراک در محفل که به مناسبت انتخاب بهترین مقاله در موضوع اسلام شناسی که در میان شاگردان چند مکتب بابه از سوی انجمن گفتگو با جوان ، برگزار گردیده بود راهی این منطقه شدیم . البته در تابلوی این مراسم چیزی دیگر نوشته شده بود  سیمنار علمی به کمک سازمان اجتماعی آگاهی و برابری افغانستان و انجمن گفتگو با جوانان . 

راه هایی پر پیچ  خم را در یک ساعت چند دقیقه طی کردیم  ما می خواستیم هرچه  زودتر به این مراسم اشتراک نماییم  ولی گودال های که در این مسیر وجود دارد مانع سرعت موتر ها می شود . مسیر بابه با توجه به اهمیت آن ، متاسفانه مورد توجه جدی قرار نگرفته است این مسیر اگر بگویم یکی از خراب ترین مسیرهای جاغوری است مبالغه نکرده ایم . این مسیر نسبتا هموار است ولی اگر درست شود یکی از بهترین مسیرها ها خواهند شد . این مسیر علاوه بر مسیر اصلی مناطق مختلف جاغوری  که در حاشیه این مسیر قرار دارد و مناطق قابل توجه نیز میباشد راه موصلاتی مهم جاغوری به والسوالی دایچوپان ارزگان و مناطق هیچه ، شیرداغ و … می باشد. اگر این مسیر جاده مناسب داشته باشد مراکز بازار مرکز و بابه از روتق بیشتر برخور دار خواهند شد . پس باید روی راه های موصلاتی مهم توجه جدی شود . 

در مسیر راه بابه دو دانه پول نیز در سال جاغوری ۱۳۹۰  اعمار گردیده است .  یکی در منطقه آب سنگ سراخ  و یکی دیگر هم در دراز قول بابه که قبلا تردد کنندگان در این دو نقطه بخاطر سیل و آب ها فصلی ساعت ها گیر می ماندند  اما با اعمار این پول ها نسبتا مشکلات کمتر شده است . بهرصورت ساعت ۱۰:۰۰ قبل ازظهر مقابل مدرسه خاتم الانبیاء ، در منطقه زیبا- در دامنه یک کوه بنام کوه بلند و در دشتی وسیع ، بنام دشت منبر ، از موتر پیاده شدیم .

دوستان منطقه از ما پذیرایی خوبی به عمل آوردند. داخل مسجد شدیم . این بار از مقامات دولتی خبری نیست صرف آقای محمد یوسف نایبی مدیر معارف ولسوالی جاغوری ، آقای حسن رضا یوسفی آمر اجرائیه معارف ولایت غزنی ، آقای رحمت الله شارح ریس انجمن علمی و فرهنگی ، جمع از اساتید مکاتب بابه ، و شاگردان مکاتب ذکور و اناث ، تعداد از مردم محل در جلسه حضور داشتند.  انتظار می رفت حضور موسفیدان و روشنفکران منطقه در جلسه پر رنگ تر باشد اما ما شاهد این حضور نبودیم .

لحظه داخل مسجد بودیم مراسم با تلاوت چند از کلام الله مسجد آغاز گردید  سپس اعلان سر برنامه در جایگاه قرار گرفتند و حضور مهمانان را در جلسه خوش آمدید گفتند. بعد  موضوع برنامه را  اسلام شناسی اعلان داشتند .

چهارده تن از شاگردان بابه و نواحی آن در این مسابقه اسلام شناسی اشتراک کرده بودند . آنها یکی یکی در جایگاه قرار گرفته و فشرده از مقاله شان را به تحلیل گرفتند.  داوران سخنرانی ها را از ابعاد مختلف ، انتخاب موضوع ، ادبیات ، روش سخنرانی ارزیابی می کنند تا در اخر بهترین ها را اعلان نمایند .

چهارده تن ازاشتراک کننده گان برای ۵ دقیقه وقت داشتند نا محتویات مقاله شان را در طی یک سخنرانی ارائه کنند که دختران نیز در این برنامه سهم خوبی داشند .

اسلام شناسی یک بحث فلسفی و علمی و تحقیقی می باشد ونیاز است تا برای ارائه ی مطالب تحلیلی وقتی کافی در اختیار باشد . با آن هم مسابقه سخنرانی تحت عنوان اسلام شناسی میان شاگردان مکابت بابه آغاز خوب برای رشد استعداد و توان مندی شاگردان در مورد ترویج فرهنگ مطالعه و کتاب خوانی محسوب می شود .

و چنین برنامه ها شاگردان مکاتب را وا دار و بیدار می سازد که در زمینه مضامین مکتب و دروس خویش باید تحقیقات علمی داشته باشند .

برگزاری مسابقات سخنرانی در بابه از سوی آقای نایبی مدیر معارف ولسوالی جاغوری قدر دانی شد .  آقای نایبی که در این مراسم سخن می گفت  : علم و دانش را اولین گام  رسیدن به تکامل خواند .

وی افزود : علم است که میتواند دانش آموزان را مصدر خدمت برای وطن خودش  قرار دهند . همچنان اقای نایبی در مورد معارف ولسوالی جاغوری سخنان را ارائه نمود گفتند : باید مردم جاغوری در کیفیت معارف تلاش وهمکاری نمایند همان طوری که در کمیت معارف همکاری داشته اند .

اما آقای نایبی این را نگفت که مسؤلین خود معارف و چوکی نشینان کاح سف

1,224بازدید

یک دیدگاه »

  1. عنایت عقرب ۹, ۱۳۹۰ در ۲:۳۹ ب.ظ -

    دوشنبه ۹ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۳۹

    گزارش خوبی بود.برای تان ارزوی موفقیت میکنم