انجمن اجتماعی- دانشجویی طلوع اندیشه طی برنامه ی”تشویقیه” ازاعضای ممتاز و فعال خود تقدیر کرد

عزیزالله جاغوری ۵:۰۱ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
انجمن اجتماعی- دانشجویی طلوع اندیشه طی برنامه ی”تشویقیه” ازاعضای ممتاز و فعال خود تقدیر کرد

101انجمن اجتماعی- دانشجویی طلوع اندیشه طی برنامه ی”تشویقیه” ازاعضای ممتاز و فعال خود تقدیر کرد .

همت بلند دار که مردان روز گار
ازهمت بلند بجای رسیده اند.
سپاس بیکران از هیات مدیره انجمن اجتماعی-دانشجویی طلوع اندیشه که برای رشد وارتقای نسل نخبه وفرهیخته جامعه قدمهای بس ارزشمند وبالای را برمیدارد.
گزارشی ازبرنامه دیروز جمعه ۹ میزان که توسط برادر عزیزم بسم الله برهانی تهیه وتنظیم شده است. محمد باقر رحمانی0b
…………
بنام خداوند توانا ومهربان
انجمن اجتماعی- دانشجویی طلوع اندیشه امروز جمعه ۹ میزان از اعضای ممتاز و فعال خویش طی برنامه ی”تشویقیه” تقدیر و تحسین کرد.
این برنامه که با حضور استادان دانشگاه، دکتر “حکمت” دبیر مجمع علما و طلاب جاغوری، مدیران مکتب های خصوصی کابل، بزرگان قومی، دانشجویان و دانش آموزان در تالار دانشگاه غرجستان برگزار شده بود، با تلاوت قرآن توسط آقای حیات الله “علی زاده” و با مجری گری خانم فاطمه “رضایی” آغاز شد و با پخش سرود ملی کشور صورت رسمی به خود گرفت.1
در شروع برنامه آقای ذبیح الله “علامه” در مورد اصل قرآنی” تغییر” به ایراد سخن پرداخت. ایشان با استناد از کلام خداوند، آغاز یک تغییر در راستای پیشرفت جامعه را، تغییر در نفس و خانواده و نتیجه ی این تغییر را اصلاح جامعه دانست. وی افزود که یکی از اهداف بلند پیامبران را اصلاح مردم و ایجاد تغییر در وضع زندگی آنان تشکیل می داد. آقای علامه بیان داشت: تغییر باید در زندگی فردی و اجتماعی به وجود آید و یگانه نظام در بین نظام های الهی و غیر آن(انسان ساخته) که بتواند پاسخگوی نیاز های فردی و اجتماعی باشد، نظام اسلامی است. ایشان در پایان سخنانش افزود: بین “دین” و عملکرد تفاوت وجود دارد و ما نباید هر عملی منتسب به دین را دینی بپنداریم.

در ادامه، فیدل “رحمتی” درکنار دکلمه ی شعر به صحبت های کوتاه درمورد موفقیت پرداخت. وی یکی از راه های مهم موفقیت را تعیین هدف دانست و اضافه کرد برای این که به هدف برسیم باید زندگی خود را فقط به هدف گره بزنیم.
مختار حسین “حیدری” استاد دانشگاه، نویسنده و فعال حقوق بشر که از سخنرانان اصلی برنامه بود صحبت های ارزنده ی در مورد “جامعه ی در حال گذار و مسوولیت دانشجو” در چهار محور ارئه کرد:
یکم: تعریف جامعه ی در حال گذار: جامعه ی در حال گذار به جامعه ی گفته می شود که در آن چارچوب های فکری طبیعی و قدیمی نمی تواند پاسخگوی واقعیت های سیاسی و اجتماعی باشد.
دوم: آیا افغانستان یک جامعه ی در حال گذار است؟2

آقای حیدری در پاسخ به این پرسش بیان داشت: در حال حاضر یک نوع تقابل بین دو دسته از عقیده های قدیمی و مدرن در افغانستان به وجود آمده است. نمونه ی زنده ی آن واکنش های عالمان دینی بامیان در برابر برگزاری جشنواره ی راه ابریشم به خاطر نزدیکی محرم است.
سوم: ویژگی های جامعه ی مدرن: ۱٫ تکلیف محوری در برابر حق محوری؛ نیروی سنتی همیشه در مورد باید ها و نباید ها می پردازند در حالی که جامعه ی مدرن از “حق” حرف می زنند. جامعه ی مدرن در باره ی حقوق شهروندی، حقوق رسانه ها، حقوق بشر، حقوق زن، حقوق طفل، حقوق کارگر و … سخن می زنند. ۲٫ تعبد در برابر استدلال؛ جامعه ی سنتی به همه چیز از بعد دینی و عبادی می نگرند؛ اما جامعه ی مدرن در برابر هر چیزی استدلال می کنند و از چرایی آن می پرسند. ۳٫ جمع گرایی در برابر فردگرایی؛ در یک جامعه ی سنتی افراد کوشش می کنند تصمیم جمعی بگیرند؛ ولی جامعه ی مدرن به انتخاب های فردی احترام قایل می شوند و به آن بیشتر اهمیت داده می دهند. ۴٫ نگاه انتسابی و انتخابی؛ سنت گراها قدرت را یک تحفه ی از طرف خدا می دانند و همیشه توجیه گران قدرت اند در حالی که در یک جامعه ی مدرن، قدرت از طریق انتخابات مشروع می شود و فرد در به قدرت رساندن یک شخص نقش کلیدی داشته و در برابر آن از صاحبان قدرت، مطالبه دارد. در این نوع اجتماع کسی که به قدرت می رسد باید توانایی دفاع از آزادی ها و حقوق افراد را داشته باشد. ۵٫ قالب در برابر محتوا؛ در جامعه ی سنتی فرم و نحوه ی انجام یک کار مهم است و قالب آن از قبل تعیین شده است. این قالب تقدس دارد؛ ولی در جامعه ی مدرن قالب ها کهنه می شود و مطابق شرایط زمانی ممکن است به قالب جدیدی نیاز احساس شود.3

چهارم: وظیفه ی دانشجو؛
دانشجو می تواند جامعه را از مرحله ی سنتی به مدرن تغییر دهد به شرط این که، ابتدا این تغییر را از خود شروع کند؛ زیرا در غیر آن موثریت خود را از دست خواهد داد. آقای حیدری در پایان، مطالعه و درس خواندن را از اساسی ترین وظیفه ی یک دانشجو برشمرد و افزود: “یک دانشجو نباید وقت خود را در عکس گرفتن با وزیر و کیل و … ضایع کنند؛ فرصت این کار ها زیاد است.”
در ادامه خانم مرضیه “حسینی” مدیر مکتب اندیشه‌ها سخنانی در مورد برنامه ریزی و رسیدن به هدف ایراد سخن کرد. وی از معلمان، استادان و محصلان به عنوان افراد موثر در ایجاد انگیزه نام برد. خانم حسینی علاوه کرد که باید ظرفیت فداکاری در وجود جوانان امروزی پیدا شود تا نسل های آینده زندگی راحتی داشته باشد. ایشان از قشر دانشجو خواست که هیچ گاهی در کنار رهبران خاین ایستاد نشوند وبا هر موضوعی آگاهانه برخورد کنند.
در جریان برنامه به آقای مهدی “صادقی” مدیر مکتب سخن وقت داده شد و شعر های زیبای را به دکلمه گرفت.
محمد جمعه”هدایت” از سخنرانان دیگر محفل در مورد (تعیین هدف و فرصت) صحبت کرد. در بخشی از سخنانش بیان داشت: “رسیدن به هدف بدون عزم جدی و برنامه ریزی دقیق ممکن نخواهد بود و استفاده ی بهینه از فرصت می تواند ما را در رسیدن به هدف کمک کند.”
در پایان برنامه، شعری توسط خانم فاطمه” محمدی” به دکلمه گرفته شد و به تعقیب آن پیام سپاسگزاری و گزارش مختصر از فعالیت های انجمن توسط آقای شریف” صالحی” به خوانش گرفته شد.
در فرجام، بخش دوم برنامه (اعطای تحسین نامه و تقدیر نامه) به مدیریت آقای خان محمد”بابایی” به پیش برده شد. در این بخش به دو نفر از اعضای فعال انجمن تقدیر نامه و به هفت نفر از ممتازان دانشگاه های کابل از جمع خواهران و برادران که مقام های اول، دوم و سوم را گرفته بودند و به هژده نفر از متعلمان ممتاز مکتب های خصوصی و دولتی کابل تحسین نامه جهت تشویق آنان تقدیم شد.4
این برنامه که به منظور تشویق از ممتازان برگزار شده بود با سخنان رییس انجمن، آقای نعیم “صبور” ضمن تبریک، تقدیر و سپاسگزاری ویژه از ممتازان، استادان، دانشجویان و دانشجویان و حاضران اختتام یافت. آقای صبور جوان فعال و خدومی است که در مدت نه چندان زیاد، فعالیت های چشم گیری داشته است و این بار از عضویت افتخاری انجمن سخن گفت. عضویت افتخاری یکی از دستاورد های انجمن است که به غیر دانشجویانی شوقمند به برنامه های انجمن داده خواهد شد.
نویسنده: بسم الله “برهانی”
عکاس: بابایی

707بازدید

کامنت بسته شده است.