اندوه او بی پایان است مراسم ختم حاج اقای محقق

عزیزالله جاغوری ۱:۰۶ ب.ظ ۴
اندوه او بی پایان است مراسم ختم حاج اقای محقق

اندوه او بی پایان است مراسم ختم حاج اقای محقق6

مراسم ختم و فاتحه خوانی حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا محقق مرحوم در مسجد زین العابدین در قم نزدیک بارگاه ملکوتی کریمۀ اهل البیت(ع) در چهارراهی چارمردان برگذار شد.حاج آقای محقق مرحوم که دو روز پیش در غربت و دور از وطن مالوفش که در فراق دوری آن می سوخت و روی به آن می خوابید، در شهر مقدس قم دارفانی را وداع گفته بود، امروز سه شنبه دوازده دلو مراسم فاتحه خوانی و ختم آن مرحوم برگذار شد.

در این مراسم که بسیاری از بزرگان، علما، روشنفکران، طلاب و دانشجویان به طور گسترده شرکت کرده بود، از ساعت سه تا پنج در مسجد زین العابدین قم ادامه یافت. خانواده، اقارب، دوستان، موسسه های فرهنگی، دفاتر آیات عظام، اهالی فرهنگ و هنر، دوستداران کتاب و کتاب فروشان، اهالی بازار، جمعی از مهاجرین و دوستان انصار و برادران ایرانی در این مراسم در سوک آن مرحوم نشستند. در این مراسم که در و دیوار آن پر از پارچه های عرض تسلیت و ابراز همدردی با خانواده استاد بود با تلاوت از آیات کلام خداوندی شروع شد. نخست قاریان محترم به نوبه قرآن خواندند. و دوستان در پی آنان به قرآن خوانی پرداختند و صدای زمزمه ملکوتی آن جان بخش فضای آسمانی مجلس ختم شد. درهمان ابتدایی مراسم دوستان و علاقه مندان آن مرحوم از سراسر کشور و قم و اطراف آن به جمع پیوستند که درمسجد جای برای نشستن تنگی می کرد. جوانان و دوستان فرهنگی آن مرحوم دست به سینه از فاتحه خوانان پذیرایی می کردند. در این مراسم پس از یک ساعت قرآن خوانی، مداح محترم آقای رضایی به مداحی اهل البیت (ع) پرداخت و در ضمن از حاج آقای محقق به روایت غم انگیزی یاد کرد. وی گفت که حاج آقا محقق از دوستان اهل البیت بود و همواره با عشق آن خاندان بزرگ می زیست. وی در تمام عمرش با کتاب های اهل البیت (ع) زندگی کرد و اگر کتابی گرد آورد نخست در پی کتاب های بود که در آن یاد از خاندان پیامبر باشد. با مداحی مداح، دوستان و علاقه مندان خاندان اهل البیت و دوستان حاج آقا در این مراسم به سختی گریستند.5

پس از مداحی مداح حضرت حجت الاسلام و المسلمین حاج آقا شیخ اسحاق اخلاقی نویسنده و مورخ وطن به سخنرانی پرداخت و از حاج آقا محقق به نیکویی یاد کرد. اخلاقی با بغضی در گلو گفت که آنچه ما را در این جا گرد آورده است، اضافه بر علم و معرفت و دانش دینی و دنیایی استاد محقق اخلاق نیکو و پسندیده ای وی بود که در آن سرامد همه ما بود. استاد اخلاقی یاد آور شد که حاج آقا محقق در سیر و سلوک عبادی، خوش خلقی، خداجویی و خدا پرستی و عبادت بی ریا زبان زد عام و خاص بود. وی به تمام معنا مرد مومن، یکتا پرست و خدا ترس بود که ترس معرفی از خداوندش او را همواره در رکوع و سجود واداشته بود. استاد اضافه کرد که محقق دین را تنها در عبادت نمی دانست بلکه همواره به خلق خدا نیز نظر داشت. وی همواره با خلق خدا زیست و در میان آنان بود و اکنون در میان ماست و در قلب ما جا یافته است. او تنها راه نجات خلق خدا را در عبادت معرفتی می دانست و از این رو در امر شناخت خدا و خلق خدا کتاب را برگزید و خلق را به خواندن و فرا گرفتن فراخواند. این دید وسیع دینی و دنیایی محقق بود که اکنون در داخل و خارج- در افغانستان، کویته- پاکستان و ایران برای وی مجلس ختم و یاد بود برگزار می کنند و از جاغوری و کابل گرفته تا اروپا و جهان دور و نزدیک از همه جا و همه کس با خانواده وی ابراز همدردی می شود که نشان از خوب و نیکو زندگی کردن محقق است که عمری با خدا و مردم زیست و چنین است که اکنون همه مشتاقانه برای وی دعای عاقبت بخیر و تسلیت برای خانواده وی دارند.

حاج آقای اخلاقی در حال سخنرانی

مورخ شهیر وطن حاج اقای اخلاقی در ادامه از مرگ گفت و توصیه کرد که نباید از مرگ ترسید و باید آن را یک پدیده طبیعی و خدایی دانست و مرگ را پایان زندگی نباید دانست. وی سپس از مرگ در کلام خداوندی گفت و تاکید خداوندی به مرگ که حتمی است را رموزی از بی خبری مخلوق از مرگ و خالق وی دانست. از مخاطبانش خواست که با مرگ به چشم اعلان سفر جهان دیگر روبرو شوند که روزی به سراغ همگان خواهد آمد. وی در ادامه از مرگ در سخنان پیامبر گرامی و امام شیعیان امام علی (ع) گفت و مرگ را از دید آن دو بزرگوار در همان راستای تاکیدی خداوندی دانست که نباید از آن غفلت کرد. در پایان وی از وفات پیامبر گرامی اسلام یاد کرد و آن را غم انگیز ترین غم پیروانش دانست و همین طور از وفات حضرت امام حسن مجتبی (ع) و امام رضا (ع) یاد کرد و با مردم لحظه ای در سوک آن بزرگواران نشست.

مراسم ختم حاج اقای محقق align=baseline src=”http://jaghori1.photoblog.ir/photos/resized-ja581291.jpg”/>

در پایان وی از مردم خواست که برای مغفرت و بخشش الهی حاج آقا محقق دعا کنند و یاد آوری کرد که استاد محقق در پایان عمر در کمال تنهایی و در پشت قفس آی سی یو جان داد در حالیکه نمی توانیست سخن بگوید و با بچه ها و دوستانش درد دل کند و اندکی حرف بزند. خدایش بیامرزد و او را با صالحان محشور گرداند.

مراختم حاج آقای محقق

پس از پایان ختم و فاتحه خوانی، مردم با ابراز یاس و تاسف مجلس را ترک کردند و دوستان خانواده محقق، بچه هایش را به خانه رساندند و با قرآن خوانی مجلس سوم وی را به پا داشتند و همراه با ابراز غم و اندوه برای رحلت عالم ربانی استاد محقق خودها را در غم وی شریک دانستند که خداوند وی را ببخشاید و غریق دریای بی پایان مرحمتش گرداند.

این هم گذارش از دوست عزیز و برادر محترم نویسنده خوب جناب اقای عارف جعفری بابه

کُلُّ نَفْسٍ ذائِقَةُ الْمَوْتِ … «هر نفسی مرگ را خواهد چشید».
مراسم فاتحه و یاد بود مرحوم حجت الاسلام والمسلمین حاج آقای محقق بابه در شهر مقدس قم برگزار گردید:
چند روزی است که حزن و اندوه بر قلب هایمان سنگینی می کند؛ زیرا که غربت ما باغروب هم نوا گشته مشعلدار بزرگ دانش،اخلاص،صداقت، پاکی و یکرنگی از میان ما رخت بربسته و در جوار قرب رحمت خداوند مسکن گزیده اند.
آری او راد مردی بود که در نوع خود کم نظیر بود، سوداهای بزرگ در سرداشت، اراده و همتش وصف نا پذیر بود ، از اخلاق و سجایایی والای انسانی برخوردار بود، قلب رؤوف و مهربانی داشت، از کوران حوادث و بد گردیشی های ایام سرفرازانه بیرون آمده به یک نوع حقیقت و زیبایی رسیده بود، نیروهای اهریمنی در مقابل عظمت و استواری شخصیت اونا چیز می نمود، جهان را زیبا می دید و سعی می نمود که برزیبایی آن بیفزاید، عشق گداخته ای در سینه داشت که لحظه ای اورا آرام نمی گذاشت و مرتب در حال سفر به دیارش بود، در هر کجا از خود رد پایی بر جا می گذاشت، از خدمت به خدا و خلق خدا لذت می برد، همه کارهایش رنگ و بوی خدایی داشت، بارها نهال دانش و کمال را در میان کشت زار طوفان زده ای جامعه اش غرس نمود تا روزی ثمرات شیرین و گوارای آن را به نظاره بنشینید.
اما دریغا که پیک باد پای اجل این گوهر گران بها را با روئیاهای بلندش از ما گرفت زیرا که افلاکیان نیز در او سهمی دارند.
آری نا باورانه باور کرده ایم که”حاج آقای محقق” دیگر در میان ما نیست اما مردم فهیم و قدر شناس ما امروز به شایستگی به خدمات او ارج نهاده، شخصیش را گرامی داشتند.
مراسم فاتحه و ختم قرآن کریم که از سوی بازماندگان و بستگان آن مرحوم تدارک دیده شده بود از ساعت سه تا پنج بعد از ظهر(۱۲/۱۱/۱۳۸۹)در مسجد امام زین العابدین(ع)برگزار گردید.
مسجد امام زین العابدین(ع)حال وهوایی خاصی داشت شور عجیبی بر پا بود قرائت کلام وحی توسط قاریان خوش الحان معنویت خاصی را ایجاد کرده بود، پارچه نوشته ها و پلاکارت ها دورتا دور مسجد را احتوا کرده بود و نشان از جایگاه والای مرحوم حاجی محقق در نزد مردم داشت.ساعت سه نشده، خیل عظیم از مشتاقان اعم از روحانی وغیر روحانی و مهاجر و انصار و اقشار مختلف، گروه گروه وارد مسجد میشدند و با قرائت فاتحه و ختم قرآن کریم استعلای روح آن مرحوم را از درگاه آمرزنده لایزال استدعا می نمودند.
همزمان با نزدیک شدن به آخر مراسم انبوه جمعیت بیشتر می شد، نهاد ها و سازمان ها و شخصیت های مختلف فرهنگی و دینی حضور بهم می رساندند و یا از راه دور ابراز همدردی می نمودند و مجری محترم جلسه آقای حیدری این همدردی ها را به اطلاع عموم می رساند.
شرکت نهاد ها و همدردی های که رسما اعلان شدند به قرار ذیل اند:
۱ـ نمایندگان دفتر حضرت آیت الله العظمی محقق کابلی
۲-نمایندگان دفترآیت الله العظمی فیاض
۳-نمایندگان دفتر آیت الله العظمی حکیم
۴ـ نمایندگان دفتر آیت الله العظمی شیرازی به سر پرستی آغازاده آیت الله شیرازی
۵-نماینده دفتر ایت الله صالحی کابلی
۶-نمایندگان حوزه علمیه خاتم النبیین کابل آیت الله محسنی
۷-مدرسه الهادی استاد محقق غزنوی
۸-مجمع علماء و طلاب جاغوری
۹ـ پیام همدردی مؤسسه علمی وفرهنگی قران و عترت کابل
۱۰ـ پیام همدردی جامعه امام صادق کویته پاکستان
۱۱-پیام همدردی مجتمع فرهنگی محمد منتظری کویته پاکستان
۱۲–پیام همدردی امام جمعه و مدرسه علمیه خاتم الانبیاء بابه جاغوری
۱۳-اتحادیه کتابفروشان و ناشران قم
۱۴–پیام همدردی و تسلیت استاد صادقی لوخک از کابل و…
حدود یک ساعت از شروع جلسه گذشته بود که مسجد مملو از جمعیت گردید ومردم اکثرا با نگاه به عکس های مرحوم حاجی محقق سرهای شان را به علامت افسوس تکان میدادند. فضایی سنگین و المناکی بر جلسه حاکم بود و این فضا زمانی عوض شد که در ادامه جلسه مداح اهل بیت آقای رضایی به مداحی و ذکر مصیبت اهل بیت پیامبر(ص)پرداخت .مردم با استفاده ازاین فرصت با گریه های بلند عقده های دلش را باز نمودند و ناگفته های زیادی را خطاب به روح حاج آقای محقق زمزمه نمودند.
در پایان م
راسم شخصیت نام آشنای فرهنگی و علمی کشور حجةالاسلام والمسلمین آقای استاد اخلاقی مشهد به ایراد سخن پرداختند و از مرحوم حاجی محقق به عنوان دوست دیرینه خود یاد کرده زندگی اورا الگو و سراسر از پاکی و معنویت توصیف نمودند ایشان در بخش دیگر از سخنان خود در باره حقیقت مرگ صحبت نموده آیات مختلف و فراوان قرآن کریم در باره مرگ را نشانه انذار وتوجه دادن به این حقیقت مهم توسط خداوند متعال دانیست و مطرح کردند که مرگ در بینیش اسلامی پایان زندگی نیست بلکه آغاز زندگی جدید است.جلسه باذکر مصیبت و دعای خیرحاج آقای استاد اخلاقی به پایان رسید و مردم با تأ ثر فراوان مجلس را ترک گفتند.روحش شاد و یادش گرامی باد.
عارف جعفری

+;نوشته شده در ;چهارشنبه سیزدهم بهمن ۱۳۸۹ساعت;۱:۶ توسط;  عارف جعفری |;

1,614بازدید

۴ دیدگاه »

 1. شوکت علی محمدی دلو ۱۳, ۱۳۸۹ در ۹:۳۰ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ بهمن۱۳۸۹ ساعت: ۹:۳۰

  با سلام به دوستان عزیز به ویژه جناب آقای رحیمی!
  رحلت نا بهنگام عالم وارسته و متخلق به اخلاق حسنه و دلسوز جناب آقای محقق را به دوستان عزیز به ویژه خانواده ایشان تسلیت عرض میکنم! یاد محقق زنده و روحش شاد!

 2. رجایی دلو ۱۳, ۱۳۸۹ در ۱۱:۰۲ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۳ بهمن۱۳۸۹ ساعت: ۱۱:۲

  سلام.
  تسلیت مجدد.
  آقای شریعتی در حفظ الهی باشی.

 3. یاسا دلو ۱۵, ۱۳۸۹ در ۹:۳۰ ب.ظ -

  جمعه ۱۵ بهمن۱۳۸۹ ساعت: ۲۱:۳۰

  این محقق کی بود؟؟

 4. افضلی دلو ۱۶, ۱۳۸۹ در ۳:۱۰ ب.ظ -

  شنبه ۱۶ بهمن۱۳۸۹ ساعت: ۱۵:۱۰

  Salam dostan man ham az janib khodam tasliyat megam khedmat khawadashan.in jenab Mohaqiq ki bod va chikar karda bod bray Jaghori ki ha la site jaghori1 aza grefta
  ???