انفجار شدید در هزاره تاون و چند خبر دیگر

مدبریت ۸:۲۲ ب.ظ ۵

 

انفجار شدید در هزاره تاون – هزاره تاون از یک حادثه دیگر نجات یافت 

انفجار شدید در هزاره تاون - هزاره تاون از یک حادثه دیگر نجات یافت

۵-۱۱-۲۰۰۱: امروز شنبه حوالی ساعت ۳:۳۰ بعد از ظهر انفجار شدید منطقه هزاره تاون را لرزاند. فرد انتحاری که می خواست از یک شیله عبور نموده وارد منطقه هزاره تاون شود پایش لب شیله لخشیده منفجر شد. چون این منطقه مسکونی نبود هیچ  گونه خسارت و زیان در پی نداشت.

جایکه شخص انتحاری منفجر شد یک شیله کلان است که مرز بین هزاره تاون و اقوام دیگر می باشد. نزیک این شیله خانه های مسکونی هزاره ها اند و امام بارگاه امام محمد باقر نیز در نزدیگ این شیله می باشد. عکس این فرد انتحاری که از ناحیه سینه به بالا سالم مانده است در فیس بوک منتشر شده است و کاملا قابل شناسایی است. 

درگیری میان محافظین هزاره و چند تن از پشتون ها  

۴ نومبر ۲۰۰۱ : شب جمعه تقریبا ساعت ۱۱ شب صدای فائرنگ کلاشنکوف به صدا در آمد که تقریبا ۱۰ دقیقه ادامه یافت. بعد از تحقیق و پرس جو معلوم شد که دو عراده موتر که حامل تقریبا ۲۰ نفر پشتون بوده اند واقع در نیچاری کیمپ کوچه قدم علی متصل به علمدار رود با شعارهای رکیک و ضد مذهبی که می خواستند وارد علمدار رود شوند، محافظین هزاره مانع ورود آنها گردیدند. در اثر این درگیری دو جوان هزاره و پنج تن از طرف مخالف جراحت بر داشتند. این حرکت زشت ناشی از کچ فهمی آنها بوده اند. در همان شب پیش از نماز مغرب یکی از ملاهای آنها به نام قاری یاسین در منطقه خود آنها (کاسی رود) به قتل میرسد. اقارب و دوستان فرد مذکور بدون کدام تحقیق و برسی سراسیمه وار طرف علمدار رود در حرکت می شوند. خوشبختانه محافظین هزاره مانع ورود آنها شدند.

قابل ذکر اینکه، گروه جوانان هزاره راه های که متصل به منظقه هزاره نشین می شوند  ۲۴ ساعت مشغول حفاظت هستند.

 حمله راکتی طرف بس زائرین 

انفجار شدید در هزاره تاون - هزاره تاون از یک حادثه دیگر نجات یافت

 ۴ نومبر ۲۰۱۱: روز گذشته دو بس زائرین که از تفان طرف شهر کویته می آمدند مورد حمله راکتی و فائرنگ کلاشنکوف قرار گرفتند. خوشبختانه، کدام آسیب به سرنشینان نرسیدند. دو موتر پولیس که این دو بس را همراهی می کردند از صحنه فرار کردند. 

طبق مصاحبه صاحب این بس ، ساعت ۹ شب دو بس زائرین در منطقه میان غندی (نزدیک سریاب) رسیدند. طبق قانون، نیروی انتظامی محلی (لیویز) حفاظت بس را تحویل پولیس دادند  مگر پولیس تقریبا یک ساعت در آنجا بس ها را ایستاد کردند. بعد از سپری شدن یک ساعت یک موتر پولیس و موتر ضد گولوله پولیس پیشاپیش بس ها در حرکت افتادند. وقتیکه موتر ها نزدیک منطقه لک پاس رسیدند موتر های پولیس شروع به بازی کردن با بس ها شدند.  یک لحظه در پیش روی بس ها حرکت میکردند و لحظه دیگر از پشت سر بس ها حرکت میکردند و گاهی از بس ها فاصله میگرفتند. تعجب در اینجا است که دو طرف موتر ضد گلوله باز بود که نباید باز باشد. با رسیدند بس ها نزدیک دفتر هوا شناسی در منطقه سریاب، دو راکت طرف بس ها شلیک شدند که خوشبختانه فاصله میان دو بس زیاد بود کدام آسیب نه به مسافرین و نه بس وارد شدند. بلافاصله ، با سلاح خود کار طرف بس دومی فائرنگ شروع شد. از فائرنگ معلوم می شد که چهار نفر طرف بس تیر باران میکردند.  خوشبختانه و به فضل خداوند کدام آسیب جانی به زائرین نرسیدند. زائرین این دو بس از منطقه کوهات پاکستان بوده اند.

با شروع فائرنگ دو موتر پولیس از صحنه فرار کردند و بس ها را در مقابل تیرباران تروریستها تنها گذاشتند. اما در روز نامه ها این بیان را دادند که پولیس تقریبا برای بیست دقیقه با تروریستها مقابله کرده اند.

بس های زائرین بدون اسکورت و حفاظت نیروی پولیس و نیروی انتظامی محلی (لیویز) اجازه ندارد که سفر کند. پیش از سفر باید اجازه نامه از پولیس دریافت کند و زمان مسافرت را به اطلاع پولیس برساند. 

+;نوشته شده در ;دوشنبه شانزدهم آبان ۱۳۹۰ساعت;۲۰:۲۲ توسط;عاقلی – کویته; |;

1,060بازدید

۵ دیدگاه »

 1. حسین اتریش عقرب ۱۶, ۱۳۹۰ در ۱۱:۰۸ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۶ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۸

  با سلام ودرود عید قربان بر همه گان مبارک باد . دوستان گزارش عاقلی را مطا لعه نمودید وفهمیدید که اینبار شیله دلش به حال مردم مظلوم وبی توجه هزاره تاون سوخته وبه کمر انتحار کننده زده وپایش را لخشا نده . ولی اگر مردم هزاره تاون هوشیار نشو ند بار دیگر ممکن شیله هم به خواب رود وخدای نخواسته اتفا قی رخ ند هد . حتما ان انتحار کننده ملعون قصد داشته وارد بازار علی اباد شده خود را منفجر کند وعید مردم را خراب نماید . مردم باید همیشه متوجه حرکات دشمن باشند .. درود بر عاقلی عزیز با این گزارش مفصل

 2. rezai عقرب ۱۷, ۱۳۹۰ در ۵:۰۴ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۷ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۴

  khoda nalateshan konad
  wa in wahshi ha da chi fekrand ???? nalati khoda wa rasol bar inha
  wa inha amonai astan ki haram zada ba donya miaiyand

 3. نصیر عقرب ۱۸, ۱۳۹۰ در ۷:۵۰ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۸ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۷:۵۰

  به قول خواجه عبدالله انصاری: "نماز کردن زیاد کار پیر زنان است؛ روزه داشتن صرفه در نان است؛ حج رفتن تماشای جهان است؛نان دادن کار مردان است"
  همچنین گفته اند که : "کربلا رفتن یک بهانه بود کربلا درمیان خانه بود"
  درشرایطی که هزاران گرسنه در همان پاکستان و ازهمان شیعیان پاکستان وهزاره های پاکستان وجوددارد و روزگار سختی را از فقر و فاقه میگذرانند، سفرهای زیارتی چه معنی و معنویتی می تواند داشته باشد؟
  "آن شنیدی که حیدر کرار
  کافران کشت و قلعه ها بگشاد
  تا نداد دو قرص نان جوین
  هفده آیت خداش نفرستاد
  چه بگویم که ما هزاره ها چه میکنیم و به کدام ترکستان رهسپاریم؟ متاسفانه واقعیت هااگر گفته شود، سانسور میشود و به نشر نمی رسد؟ چه میدانم شاید این سایت هم …. میخورد!!! و به ایشان بدهکار است!!!

 4. عاقلی عقرب ۱۸, ۱۳۹۰ در ۵:۳۵ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۸ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۱۷:۳۵

  در باره زیارت و رفتن به ایران و کربلا زیاد کامنت داده می شود. زیاتر خلاف رفتن به زیارت و ایران و عراق رفتن است.
  اگر قضیه را سرسرکی نگاه کنی این موضوع به ذهن میرسد که مردم نباید پول خودش را مصرف کند به زیارت بیرود. ان پول زیارت را می توان بفقرا داد و ثواب زیارت را کسب نماید.
  چند نکته اگر در نظر گرفته شود می توان گفت که مردم باید بس ها و کاروان های زیارت نباید توقف شود.
  اول: چند سال قبل حتی یک دانه بس از مردم هزاره در شاهرا های همچون کویته – تفتان مجویز آمد و رفت نداشت. چونکه این مسیر بلوچ نشین است و تنها بس های بلوچها مجویز دارند که مسافر بری کنند. مردم هزاره باید در بس های بلوچها سفر می کردند.
  کاروان های زیارتی از اینکه خارج از خاک پاکستان سفر می کنند از این خاطر قانونا هیچ کس و اداره ای مانع سفر این بس ها نمی شوند. گرچند چند بار اقدامات از طرف مخالفین شده است تا مانع این بس ها شود.
  دوم: در میان این کاروان های زیارتی تعدادی زیاد مسافرین هستند که در این مسیر تجارت می کنند که بنام تپالی یاد می شوند. این تپالی ها با سرمایه بسیار کم می تواند خرچ خانه خود را پیدا کند. طبق یک آمار غیر رسمی بیش از یکهزار (۱۰۰۰) خانواده از همین تجارت تپالی نان و روزی خود را پیدا می کنند.
  سوم: مخالفین و دشمنان هزاره (هر کی باشد) مقصد شوم شان این است که هزاره ها را در محاصره اقتصادی قرار دهد. با هدف ترور و حملات راکتی طرف مسافرین هزاره می خواهد که هزاره ها از ترس نتواند به هیچ جای مسافرت کند.
  چهار: مسافرین و زائرین این کاروان های زیارتی تنها مردم هزاره نیستند. بلکه از تمام پاکستان شیعیان می آیند در شهر کویته و در بس ها و کاروان های زیارتی هزاره ها سفر می کنند. چرا که هزاره مورد اطمینان مسافرین هستند. بیش از ۵۰ بس هزاره ها در مسیر پاکستان – ایران – عراق – سوریه کار می کنند. اگر مسافرین غیر هزاره نمی بودند این همه بس کامیاب نمی شدند.
  با در نظر گرفتن این چند نکته می توان گفت که باید کوشش هزاره ها بر این باشد که بس های شان نباید از این مسیر توقف شود.

 5. احسانی عقرب ۲۰, ۱۳۹۰ در ۱۰:۴۶ ب.ظ -

  جمعه ۲۰ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۴۶

  باسلام بر عاقلی عزیز!
  من بیشتر با نصیر عزیز موافقم زیرا همان منافع اقتصادی در جاهای دیگرنیز خواهی نخواهی هست. خصوصا اگر ما تعصبات مذهبی را کنار بگذاریم منافع بسیار کلانتر از منافع مذکور بدست خواهد آمد دیگر بسهای ما نیاز به اسکورت پلیس نخواهد داشت.