اولین مسابقات والیبال میان دختران مکاتب جاغوری

مدبریت ۴:۰۹ ب.ظ ۹

سلام دوستان

اولین مسابقات والیبال میان دختران مکاتب جاغوری

 باز گزارش ورزشی از بانوان جاغوری در خدمت تان قرار داریم .  روز دوشنبه مورخه ۲۸/۶/۱۳۹۰ اولین مسابقات والیبال میان دختران مکاتب جاغوری به شکل تورنمینت برای دو روزدر لیسه نسوان شهدا مرکز سنگماشه برگزار گردید .

هدف از برگزاری این مسابقات برای تشویق بانوان در راستا ورزش از سوی سفارت امریکا راه اندازی شده بود . که در آن ۸ تیم ولیبال و دو تیم باسکتبال دختران اشتراک کرده بودند .

تیم ولیبال دختران تیم لیسه نسوان شهدا مرکز جاغوری ، تیم لیسه نسوان انگوری ، تیم لیسه نور ازمرکز ولایت غزنی ،‌ تیم فاطمه اشکه داود ،‌ لیسه شرینو ناوه نیرو ، تیم دارالمعلمین فیض محمد کاتب غجور، تیم شمس آبرده و دو تیم دیگر از ولسوالی مالستان که صرف نماینده آن حضور داشتند .

اولین مسابقات والیبال میان دختران مکاتب جاغوری

در بخش بسکتبال تیم دختران انگوری و تیم لیسه نسوان شهدا مرکز جاغوری باهم به رقابت پرداختند که در نتیجه به سود تیم بسکت بال دختران انگوری به پایان رسید .

 اما در بازی های ولیبال این دوره تیم شمس آبرده و تیم دارالمعلمین فیض محمد کاتب غجور برای مقام های سوم و چهارم به رقابت پرداختند. در نتیجه بازی به سود تیم شمس آبرده به پایان رسید .

اولین مسابقات والیبال میان دختران مکاتب جاغوری

برای کسب مقام قهرمانی ونایب قهرمانی تیم های فاطمه اشکه داود و تیم لیسه دخترانه نور ولایت غزنی به رقابت پرداختند . در نتیجه تیم فاطمه داود جاغوری سه ست بازی را به خود اختصاص داده و قهرمان این دوره گردید .  تیم لیسه نور غزنی در رده نایب قهرمانی قرار گرفت .

 با وجود که این نوع بازی ها و مسابقات گام ابتدائی در رشد و توسعه ورزش بانوان بحساب می آید.  اما این دختران ورزش کار می گویند که آنان از هیچ نوع امکانات ورزشی برخور دار نیستند .

نبود مربی ، جای مناسب برای ورزشکاران اناث ، نوع نگاه اجتماعی به ورزش زنان در جامعه سنتی در روند بهتر سازی ورزشکاران ، عدم توجه حکومت تا حال در بخش ورزش دختران افغان از موارد اند که می توان به عنوان یک چالش جدی مطرح کرد .

باز های روز دوشنبه که اسامی آنان ذکر شد بازی هایشان بسیار به سطح اتبدائی و غیر سیستماتیک بود . علت آن روشن است که دختران برای اولین بار با توب و میدان آشنا می شوند . و این آشنائی می تواند دختران علاقه مند به ورزش را با یک دور نمایی روشنتر از این ، به سوی میادین بین المللی جهت بخشد .

آمدن تیم ولیبال دختران از ولایت غزنی به جاغوری پیش آهنگی است که روحیه دختران ورزش کار در این ولسوالی را تقویت خواهند کرد.

تین قهرمان

تا اکنون لیسه نسوان شهدا مرکز جاغوری و لیسه نسوان انگوری از میدان های ورزشی نه چندان استاندارد برخوردار شده اند . که از سوی تیم باز سازی ولایتی ولایت غزنی ساخته شده است .

و آقای عاقلی که در ساخت این میدان ها و برگزاری این دوره بازی ها ولیبال تلاش کرده است می گویند : قرار است که در آینده های نزدیک لیسه شرینو داود ، دارالمعلمین فیض محمد کاتب غجور و یک میدان در ولسوالی مالستان از چنین میدان های ورزشی برخوردار شوند .

 اقای ظفر شریف ولسوالی محترم ولسوالی جاغوری استعداد ورزش کاران بانوان را ستایش کردند و آنان را برای بهبود ورزش تشویق نمودند .

همچنان دگروال اسدالله خان قوماندان امنیه ولسوالی جاغوری نیز ورزشکاران را مورد تشویق قرار دادند و از آمدن وحضور تیم بانوان ولایت غزنی در جاغوری قدر دانی نمودند .

 همچنان یکی اعضای تیم بانوان غزنی که به تازگی از کشور ایران آمد بودند به سایت جاغوری یک چنین گفتند :

سلام خود را خدمت تمام خوانندگان سایت جاغوری یک تقدیم میدارم بنده مدت چند ماه است که از ایران برگشتم افغانستان . و از این که در جمع بانوان ولسوالی زیبا جاغوری قرار دارم بسیار خوشحالم و تشکر می نماییم از مهمان نوازی همه بانوان و دختران جاغوری که از ما بسیار عالی پذیرایی نمودند .

ایشان در جواب سوال ما گفتند : از آنجای که منطقه جاغوری یک منطقه بسیار آرام ، زیبا ، با امنیت است و از آنجای که انتظارش میرفت ولیبال بانوان خیلی خوب نبود اما با آنکه بانوان جاغوری مربی نداشته اند باز هم بسیار خوب درخشیدند . و ما مقام قهرمانی را برای همه مردم جاغوری و تیم قهرمان تبریک عرض می نماییم . امید که جاغوری عزیز یک هست و یک بماند .

 بهترین بازگر این دوره بازی ها دختر با استعداد از تیم فاطمه اشکه که هم تیمی هایش را به مقام قهرمانی نایل کرده می گویند : علاقه که من به ورزش داشتم در این مسابقات شرکت کرده ام اما با تاسف که هیچ نوع امکانات و محل تمرین نداریم تا بتشر از این بازی کنیم .

 همچنان تیم های بسکتبال که یکی از بازی های معروف در جهان است طرف داران و بانوان تیم های بسکتبال نیز از نبود امکانات و روند بازی شک

1,701بازدید

۹ دیدگاه »

 1. پیام مردم سنبله ۳۰, ۱۳۹۰ در ۶:۵۹ ب.ظ -

  چهارشنبه ۳۰ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۸:۵۹

  این است صداقت و یک رویی!
  هزاره های حاضر در سالن مسابقات والیبال افغانستان و ایران، با صداقت ویک رنگی خود ازبس تیم قومی افغانستان را بافریادهای "افغان" افغان" شان تشویق کردند نزدیک سالن را ترکانده بودند. این درحالی بود که دولت تبعیضگرا و فاشیست حتی یک هزاره برای سمبلیک در تیم ملی جای نداده بود. درفدراسیون ورزش افغانستان نیز همچون کابینه ونظام اداری افغانستان تبعیض وقوم پرستی بیداد می کند

 2. جواد سنبله ۳۰, ۱۳۹۰ در ۱۱:۰۸ ب.ظ -

  چهارشنبه ۳۰ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۲۳:۸

  سلام را گزارشگر محترم جناب مومن زاده
  جای بسیار خوشی است که امروز جاغوری ما انقدر پیشرفت کرده اجازه ورزش به بانوان را می دهد.
  انشالله که روزی شاهد بازی خواهران جاغوری خود در تیم ملی کشور باشیم.

 3. حبیب وفا ازچین سنبله ۳۱, ۱۳۹۰ در ۹:۰۷ ق.ظ -

  پنجشنبه ۳۱ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۹:۷

  انشاالله که آغازخوبی برای مردم عزیز ما باشد .
  وظیفه تک تک ما تشویق خواهران مان درعرصه ورزش می باشد.
  بلخصوص ازمقامات عالی ولسوالی جاغوری تمنا می نمایم که درین مورید تلاش جدی نمایند.
  واقعا جای خوش حالی است که خواهران ما درین عرصه گام نهاده است
  پیش ازین ما شاهید چنین تفکر روشن و زیبا ازمردم و پدران مان نبودیم که به خواهران ما اجازه تمرین والیبال ,باسکیتبال و یا فوتبال را بدهند .
  موفقیت تیم فاطمه اشکه رابه تمام مردم داوود و همچنان برای اعضای تیم تبریک میگویم امید که برای همیشه موفق باشد.

 4. لیلا نبی زاده سنبله ۳۱, ۱۳۹۰ در ۱۱:۳۳ ق.ظ -

  پنجشنبه ۳۱ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۱:۳۳

  دست شما درد نکند آقای مومن زاده . چقدر خوب! آنجا دختران هم والیبال می کنند!!

 5. روست موگیم سنبله ۳۱, ۱۳۹۰ در ۱:۴۸ ب.ظ -

  پنجشنبه ۳۱ شهریور۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۴۸

  او بچه مومین زاده امی یک سوال ارغیتا ما ره مخره تو ده سری باکول تو راس بوگی
  ام عکسا ره تو از کجا مونی و گزارش شی از کجا مونی و چتور تو ارغیتا د وخت شی خود خو مرسینی . ما بسیار کلو تعجوب کیدم بخدا .

  توره دیگه تو یک دکان دار استه از کجا خبر موشی که ده فلان جای چیز کار موشه .
  از باکول تو نکد قدر تورای تو . یک توره دیگه ام موگیم او ای که ار وخت جواب مه دادی بیسه موگیم که ما کی استوم.

 6. مهدی میزان ۱, ۱۳۹۰ در ۱۲:۰۵ ق.ظ -

  جمعه ۱ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۰:۵

  سلام
  زنده باد کشور عزیز ما جاغوری انشاالله که از این به بعد فقط به فکر تشویق کردن دختران در عرصه ورزش های مختلف باشیم که روز این خوهران ما بتواند موفقیت های بیشتری را برای جاغوری زیبا بدست بیاورد.

 7. نصیری میزان ۱, ۱۳۹۰ در ۹:۵۰ ق.ظ -

  جمعه ۱ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۹:۵۰

  تشکر از مومن زاده؛ و سپاس و ستایش از جرئت و شهامت دختران جاغوری؛ موفق باشند!

 8. am t میزان ۲, ۱۳۹۰ در ۱:۱۹ ق.ظ -

  شنبه ۲ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱:۱۹

  بازم ولسوال ودارو دسته اش اینجا بود که؟
  آخه مگه اینا کار دیگه ای نداره؟…………لاالا اللا الله….شیطونه میگه………….

 9. فیض محمد فهیمی میزان ۳, ۱۳۹۰ در ۱۰:۲۳ ق.ظ -

  یکشنبه ۳ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۲۳

  باتشکر ازآقای مومن زاده که ازخبرهای جدید اطلاع رسانی می کند. امیدوارم خواهران ما درکنار ورزش ، تحصیلات و انجام تکالیف عبادی خویش رانیز به وجه احسن انجام بدهند ودرهر زمینه نام زیبای جاغوری رابلند و نیک نام نمایند .