اول دفتر به نام ایزد دانا

مدبریت ۵:۰۰ ب.ظ ۴

به نام خداوند مهربان و با سلام خدمت کاربران محترم!

عبدالله دانش هستم یکی از افرادی که در سنگماشه چشم باز کرده ام و تحصیلات ابتدایی ام را در آن سامان به پایان برده ام، ازسال ۱۳۶۸آواره دیار غربت شده ام دراین مدت هرچند حد اقل چهار بار به سنگماشه سفر کرده ام اما گویی سنگماشه مرا از یاد برده است هرچند که من همیشه به آنجا عشق می ورزم. چند صباحی پای درس های دینی نشسته ام و در رشته فقه ومعارف اسلامی و در مقطع دکتری از حوزه علمیه قم فارغ التحصیل شده ام. وضعیت جدید باعث شده است که در رشته جامعه شناسی نیز تحصیل کنم هر چند به طور رسمی فوق لیسانس(ماسترا) این رشته ی علمی هستم، اما به نظر خودم تا جامعه شناس شدن افرادی مثل من فاصله زیاد است. دوست دارم همیشه بخوانم وبنویسم و گرهی از جامعه ام باز کنم و گر نشد گره ها را بشناسم. به هیچ حزب سیاسی وفادار نیستم اما عدالتخواهی را درافغانستان هدف اصلی می دانم. من خود فرزند رنج وغربت وجنگ و و یرانی وآوارگی ام و از مظلومیت مردمم به خوبی آگاهم. هدفم از عدالتخواهی رسیدن انسان ها به درک حقوق  متقابل انسانی است.

آنچه دراین بخش به من واگذار شده است تهیه مطلب در باره منطقه سنگماشه است وبه نظرمن این کار بسی دشوار است، زیرا هدف از این کار بیان برداشت ها وتحلیل های آزاد نیست؛ بلکه هدف اصلی تهیه ی مواد خام و قابل اعتماد است که کاربران گرامی بتوانند بدون دغدغه از آن استفاده نمایند. واضح است که تهیه ی مطالبی با این ویژگی ها برای کسی که سال هاست خارج از سنگماشه زندگی می کند دارای محدودیت های زیادی است؛ اما دوستان لطف داشتند و بخش سنگماشه را علی رغم کاستی های فراوانی که در خودم می بینم به من واگذار کردند. تلاشم براین است که بتوانم به این هدف پاسخ مثبت دهم و در راستای اطلاع رسانی دقیق تر در کنار دوستانی قرار بگیرم که در باره ی سنگماشه مطلب می نویسند.

سخن دراین نیست که هرگونه توسعه درامر پژوهش نیازمند مواد دسته اول است، اما سخن دراین است که آیا ما می توانیم به این نوع اطلاعات دسترسی داشته باشیم؟ دلایل زیادی برای محدودیت دسترسی به اطلاعات دسته اول وجود دارد که

 • کمبود امکانات،
 • عدم وجود منابع وآثار در زمینه های مورد نظر به عنوان پیشینه،
 • عدم دسترسی به خود منطقه به دلیل دور بودن ما از آن،
 • کمبود فرصت کاری،

برخی از ا ین محدودیت ها می باشند.

اما مطلب مهم آن است که محدودیت ها باعث ترک اصل کار نخواهد شد، زیرا اقدام عملی حتی به طور حداقلی هم بهتر از ترک آن می باشد.

دراینجا بیان چند نکته حایز اهمیت است که می تواند به عنوان چارچوب اصلی این بخش مورد تأکید قرار گیرد:

 1. تلاش براین خواهد بود که مطالب براساس استاندارد های علمی ارائه شود، بنا براین تکیه بیشتر بر توصیف است تا زمینه اطلاعات دسته اول وخام فراهم آید.
 2. کوتاه نویسی دردنیای وسیع وسر درگم کننده انترنت اصل مهم دیگر به شمار می آید.
 3. ساده نویسی به دلیل تنوع مخاطبان از ارزش خاصی برخوردار است.
 4. از دوستانی که در زمینه موضوعات این بخش اطلاعاتی دارند صمیمانه تقاضای همکاری می شود
 5. آنگونه که در صفحه نخست سایت آمده است به دوستانی که مایل به همکاری دراین بخش باشند کلمه ورمز عبور برای مدیریت داده خواهد شد.
 6. نقد های مستدل باعث پیشرفت کار خواهد شد به همین دلیل از این نوع نقد ها استقبال خواهد شد.
 7. از نظر های پر مهر تان هم استقبال می شود وحتما از آن ها درپیشبرد کار ها استفاده خواهد گردید.
 8. دوستان داخل باید متوجه باشند که یک گزارش از منطقه ی آنها در سنگماشه ویا هرجای دیگر ویا یک عکس می تواند اطلاعات با ارزشی را برای سایت به ارمغان آورد هرچند که به نظر خود آنها کم ارزش باشند. لذا تقاضای من این است که این دوستان از فرستادن هر نوع اطلاعات به سایت حتما دریغ نورزند. 

+;نوشته شده در ;چهارشنبه دهم تیر ۱۳۸۸ساعت;۱۷:۰ توسط;مدیریت بخش سنگماشه – دانش; |;

841بازدید

۴ دیدگاه »

 1. حسن سرطان ۱۴, ۱۳۸۸ در ۱۲:۴۳ ق.ظ -

  یکشنبه ۱۴ تیر۱۳۸۸ ساعت: ۰:۴۳

  ای دانش غلد نصری!

 2. ا ح اسد ۱۱, ۱۳۸۸ در ۸:۳۴ ب.ظ -

  یکشنبه ۱۱ مرداد۱۳۸۸ ساعت: ۲۰:۳۴

  اری اینرا راست نگفتی سرسخت نصری هستی

 3. رئوف حوت ۲۸, ۱۳۹۰ در ۶:۳۱ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۸ اسفند۱۳۹۰ ساعت: ۱۸:۳۱

  از اینکه یک آخوند خود را دارای مقطع دکتری معرفی می کند اوج خودباختگی و خود فریبی را می رساند. کدام دکترا؟ چرا یک آخوند که سال ها نان ونمک امام زمان (عج) را خورده از هویت طلبگی خود این گونه برائت بجویید و خود را داکتر معرفی کند.
  آقای دانش یک مولوی است نه یک داکتر

 4. احمدی حوت ۲۸, ۱۳۹۰ در ۶:۳۵ ب.ظ -

  یکشنبه ۲۸ اسفند۱۳۹۰ ساعت: ۱۸:۳۵

  آقای دانش اصلاَ در دانشگاه درس نخوانده و حتی مدرک ماستری خود را از یک مرکز حوزوی بشدت سنتی به نان موسسه آموزشی امام خمینی اخذ کرده که از نهادهای حوزوی است.
  من نمی دانم که افراد مثل جناب دانش چرا از خود بیزار اند و تلاش می کنند خود را دانشجو معرفی کنند. در مجله جامعه فردا نیز همه طلبه هستند اما همه خود را دانشجو معرفی کرده اند. یک دروغ کلان نیز زده اند که مجله خود را که اصلا علمی هم نیست علمی-پژوهشی معرفی کرده است. چرا حقارت؟ چرا خود کم بینی؟ چرا خودباختگی؟ و…