بازار غُجور ظرفیت ها و کاستیها

مدبریت ۱:۳۵ ب.ظ ۶

بنام خدا

بازار غجور روزگاری تلخ و شرینی را به خود دیده است.این بازار در زمان پسا طالبان رونق بهتری یافته است از نظر موقعیت جغرافیایی به نظر می رسد دارای اهمیت ویژه ای باشد زیرا به دلیل نسبتا هموار هم استعداد توسعه و انکشاف در اطراف خود دارد و می تواند جمعیت و ساختامان های بیشتری را در خود جادهد و هم دارای نقضهای است در این نوشتار بر آنیم تا ظرفیتها و استعدادها و کاستیهای بازار غجور را به اندازه که در فکر و ذهن ما میرسد تحلیل نماییم . ابتدا به جهات قوت و ظرفیتهای این بازار غجور اشاره می کنم:

۱-   واقع شدن در چهار مسیر. همانگونه که میدانیم بازار غجور در مسیرهای مختلفی واقع شده است که می تواند این بازار را از بازارهای دیگر متمایز سازد از یک سو قرار گرفتن در مسیر بازار سنگ ماشه و بازار های اطراف از قبیل بازار بابه و ..که می تواند بر اهمیت و رونق آن بیفزاید و از سوی دیگر مسیر تازه تاسیس وُسه و علو دال و در ادامه راه مالستان و  از جانب سوم مسیر و سرک الیاتو و شغله و شش پرو ناهور و غزنی که مشاهده می شود چندین سرک از آن منشعب و یا به آن منتهی می شود این امر به نوبه خود به اهمیت و ویژهژه­ی منحصر به فرد این بازار می افزاید.

بازار غوجور

۲-    سطح نسبتا هموار افغانستان به دلیل کوهستانی بودن آن از جهات متعدد مشکلاتی را برای ساکنین این کشور به وجود آورده است و این امر در هزاره جات به شدت و سختی بیشتری همراست مناطق هزاره جات را کوهای سربه فلک کشیده زیادی احاطه کرده است و در تمامی این مناطق از داشتن زمینهای هموار که بشود هم زراعت نمود و هم شهری بنا نمود محروم است و این خود از محدودیتهای هزارجات می باشد بطوری که هم زمینهای کشاورزی در دامنه کوها انحصار یافته است و هم بازار ها. جاغوری که از این قاعده مستثنی نیست مردمش همیشه با سنگ صخره و کوه دست و پنجه نرم نموده است. بازار غجور از این حیث بطور نسبی سطح هموار دارد که ساختمان سازی را تا اندازه تسهیل نموده است که از این نظر هم دارای امتیاز می باشد.

۳-   استعداد توسعه و انکشاف در اطراف بعضی از بازار ها ممکن است سطح هموار داشته باشد اما برای توسعه و انکشاف استعدادی چندانی نداشته باشد اما بازار غجور از این نظر نیز تاحدودی دارای ظرفیت و توانمندی است به گونه ای که از جهات شمال و شمال شرق و غرب می تواند توسعه یافته بناها و جمعیت زیادی را پذیرا باشد به گونه ای که در آینده شهرک مقبول و خوبی باشد.

۴-   وجود دارالمعلمین. یکی از امتیازات بارز بازار غجور وجود دارالمعلمین است یک بازار وقتی می تواند بازار باشد که به علاوه داد ستد مالی و بازار اقتصادی داد ستد علمی نیز رونق داشته باشد بازار بی علم و دانش بازار مرده است بازاری که در آن فرهنک و دانش نباشد بازار بی روح است زیرا علم و آگاهی در جامعه انسانی همانند خون در رک موجود زنده است که در صورت توقف خون، حیات متوقف می شود از اینرو بازار متحرک و پویا است که در آن آگاهی و دانایی باشد و مردمش دنبال تحصیل و کسب معرفت باشد زیرا این علم است که به انسان توانایی می بخشد و او را قدرت مند می سازد به گفته شاعر : توانا بود هر که دانا بود *** زدانش دل پیر برنا بود.

دارالمعلمین

وجود دارالمعلین در بازار غجور یکی از امتیازات بسیار ویژه ای است که باید هم اهالی این بازار از آن به خوبی و به نحو احسن پاسداری نماید و هم این مرکز نقش ارزنده و مهمی خود را باید به زیبایی ایفا نماید دارالمعلمین سبب شده است که بیش از سه صد محصل و دانشجو از برادر و خواهر از جاهای مختلف اعم از منطقه و خارج از منطقه در آن جمع شده به فراگیری علم و دانش بپردازند انسانهای دارای معرفت و آگاهی و کمال گردند که در آینده هر کدام آنها معملی دلسوز، خبیر و متعهد و مسول وشایسته ای گردند و هر کدام شمعی باشند در آسمان علم و ادب، از اینرو بازار غجور هم باید قدر و منزلت خود را بداند که در دامن خویش صدها معلم می پروراند و هم قدر منزلت معلمین آینده را بداند زیرا که شان و منزلت علم و معلم و مربی آن قدر بلند است که خداوند برای ارج نهادن به علم و متعلم به ملایکه دستور داده است تا با لهای خود را زیر گامهای این قشر از جامعه بگستراند البته متعلمی که در مسیر الهی و اهداف خدایی باشد عبد شایسته خدا و در خدمت خلق خدا انجام وظیفه نماید.

۵-   وجود حوزه علمیه مدینة العلم. یکی دیگر از امتازات بازار غجور وجود مرکز علوم حوزوی است باید توجه داشت که در گذشته مرکز علمی مسلمانان دو عنوان نداشته است بلکه علوم مورد نیاز جامعه اسلامی و بشری در یک مرکز فرا گرفته می شده است ولی به دلیل رشد و توسعه علم و پچیده شدن زندگی اجتماعی و گسترش نیاز ها و تخصصی شدن علوم این دو حوزه از هم تفکیک شده است کما این که در میان علوم تجربی نیز به

1,578بازدید

۶ دیدگاه »

 1. علی میزان ۶, ۱۳۹۰ در ۹:۳۵ ب.ظ -

  چهارشنبه ۶ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۲۱:۳۵

  سلام اقای مومن زاده عزیز سپاس از گزارش های خوب تان
  یکی از خوبی ها و امتیازات مهم این بازار موجودیت میدان هوایی رسمی جاغوری در شمال این بازار است که شما در این مورد تذکر نداده اید . این میدان ثبت و راجستر وزارت هوانوردی است و انشا الله روزی برسد که این میدان اهمیت پیدا کند و بر امتیازات بازار غجور بیشتر بیفزاید .

 2. مقصودی میزان ۷, ۱۳۹۰ در ۸:۰۲ ق.ظ -

  پنجشنبه ۷ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۸:۲

  اولا به علی آقا که در بالا نظر داده اند سلام که مومن زاده را با غفوری اشتباهی گرفته اند.
  دوما به جناب غفوری سلام که زحمت کشیده و یک تحلیل و گزارش مفصلی از بازار غجور ارائه نمودند.
  آقای غفوری نکات چندی را که از نظر نوشتاری کمی نا مناسب می نماید در ذیل مورد توجه قرار دهید.

  ۱ – زیرا به "دلیل نسبتا هموار" هم استعداد توسعه و انکشاف در اطراف خود دارد.
  ۲ – و هم دارای "نقضهای" است
  ۳ – این امر به نوبه خود به اهمیت "و ویژهژه­ی" منحصر به فرد این بازار می افزاید.
  ۴ – در مقدمه گاهی به جمع نوشته اید و گاهی به مفرد : برآنیم ، تحلیل می نماییم ، "اشاره می کنم"

  به امید موفقیت هرچه بیشتر شما و به امید اینکه در آینده بیشتر برای ما بنویسید.

 3. یاسین حسنی میزان ۷, ۱۳۹۰ در ۹:۵۳ ق.ظ -

  پنجشنبه ۷ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۹:۵۳

  تشکر از گزارش جالب تان در مورد بازار یا به قولا شهرک غجور!
  درضمن به اضافه میدان هوائی یکی از امتیازات شان شهرک شهید مزاری است که ماسترپلان شان توسط تیم مهندسی وزارت شهرسازی انجام شده بود و به ولسوال جاغوری تسلیم شدو کلنک این شهرک در قسمت شرقی بازار غجور (سفید کوتل/ اسپی گردو) زده شده بود وقرار است که اعمار شود.
  و از قرار که شنیده ام داشتن برق ۲۴ ساعته آبی است که توسط اشخاص خیر از آبهای روان تولید میگردد.
  موفق باشی

 4. غفوری میزان ۷, ۱۳۹۰ در ۱۰:۲۰ ق.ظ -

  پنجشنبه ۷ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۲۰

  علی جان سلام البته این گزارش از بنده بود و از این امتیاز غفلت نمودم که از شما تشرک می نمایم با این تذکر خوب و ممنون از دقت تان در ضمن به مومن زاده نیز خسته نباشید می گویم این همکار خستگی ناپذیر و صبور(غفوری)

 5. مقصودی میزان ۹, ۱۳۹۰ در ۹:۳۳ ق.ظ -

  شنبه ۹ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۹:۳۳

  آقای غفوری سلام.

  رمز موفقیت انتقاد پزیری است. من انتقاد غیر عاقلانه ای نکردم فقط بعضی از اشتباهات انشائی و نوشتاری را یاد آور شدم.
  سانسور نظرات دید مارا نسبت به شخصیت حرفه ای شما خدشه دار می نماید.

 6. غفوری میزان ۱۲, ۱۳۹۰ در ۹:۱۸ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۲ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۹:۱۸

  بر ادر مقصودی سلام از تذکرات بجا و دقت تان ممنونم اما نسبت به اظهار نظر بنده در باره جنابعالی و یا سانسور بنده چیزی نمیدانم امید که در آینده نیز بنده را از انتقاد سازنده و توجهات تان بهره مند سازید.