بازدید از میدان بزکشی (میدان هوایی جاغوری)

عزیزالله جاغوری ۱۲:۴۴ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
بازدید از میدان بزکشی (میدان هوایی جاغوری)

بازدید از میدان بزکشی (میدان هوایی جاغوری ) در جاغوری :0

امروز محترم جنرال مراد علی مراد معاون لوی درستیز کشور، محترم محمد امان حمیم والی غزنی، رئیس اوپراسیون وزارت امور داخله، جناب مبارز رئیس امنیت ملی غزنی، جناب ظفر شریف ولسوال جاغوری، سائر هیئت همراه و با مردم جاغوری رسمآ از این میدان بازدید به عمل آوردند .

این هیئت بلند پایه ظاهرا توسط تیم تخنیکی وزارت ترانسپورت و هوانوردی، (مصونیت پرواز) همراهی می شود . این تیم وظیفه دارد این میدان را جهت پرواز هواپیمایی مورد نظر (پکتیک ) بررسی نموده ونتیجه را اطلاع دهند .

هم چنین این هیئت را یک تیم تخنیکی ازوزارت دفاع بریاست جنرال مراد همراهی می کند کار این تیم  باز دید از پوسته های امنیتی قره باغ جاغوری گفته شده است .

در این اواخر ۱۰ پوسته امنیتی در دشت قرباغ، ایجاد شده وامنیت این مسیر را به عهده دارد  .

طبق معمول از دست دادن یک راس گاو حد اقل حاصل نوع این سفر ها در جاغوری است .

نوت:

 • میدان هوایی جاغوری بیش از آن که به میدان هوایی شباهت داشته باشد بیشتر به میدان بز کشی شباهت دارد . آنهم نه بزکشی به روش واقعی که این میدان گلی تاب انر ا نیز ندارد .
 • با این وجود ، خبر پر زرق برق آن در شبکه های اجتماعی ، ابروی برای هیچ یک از میدان هوایی نگذاشته است .
 • بیاید برای خود اگر احترام قایل نیستم احترام واژه وکلمات را حفظ کنیم . واژه های نظیر افتتاح ، میدان هوای ، بهره بر داری و …
 • آنچه حافظه تاریخی اجازه می دهد این میدان سه بار برای آغاز کار افتتاح شد که در ارشیف سایت موجود است قطعا برای راه اندازی ان حد اقل به شش بار افتتاح نیازمند است . اگر این باز دید را نیز افتتاح بدانیم باز ۵ افتتاح دیگر در راه است . بعد ازان معلوم نیست کدام جنبنده ای حاضر به نشستن روی این زمین گلی خواهند شده یانه . پس به این زودی جو گیر نشوید .
 • متاسفانه هیچ کسی اطلاعات عمومی را از میدان ونه ازنوع هواپیما ، ندارد و یا نمی دهد . نظیر اینکه : این میدان مساحت دقیق آن  چه مقدار است ؟ از روز اول قرار بود خامه ساخته شود یا پخته ؟ آیا پخته تبدیل به خامه شده و … ویا تا هنوز هزینه ان چه مقدار شده از چه منابع تامین شده است . یا مثلا  هواپیمایی پکتیک چه نوع هواپیمایی است ؟ اگر هواپیمایی عادی معمولی کوچک که از آن در مسافرت های هوای استفاده می شود آیا آنها حاضر است در میدان خاکی بنشیند ؟! هدف این است که این میدان هواپیمایی عادی نشست برخواست کند که مردم عادی از آن استفاده کند .  وگر نه هواپیمیایی خاصی مخصوص دولتی ها فکر نکنم این قدر صر صدا وگلو پاره کردن ها لازم باشد. بسیاری سوال در خصوص این میدان بزکشی (میدان هوای جاغوری  ) وجود دارد که بی پاسخ مانده است .
 • البته پاسخ برای بعضی پرسشها را دوست عزیزم جویا  ان را یافته که آن را با شما شریک می سازم .
 • میدان هوائی جاغوری بطول ۲٫۵ کیلومتر با بودجه تقریبا ۱٫۵ میلیون دالر آمریکائی ازطرف وزارت ترانسپورت و هوانوردی دوسال قبل به داوطلبی سپرده شد ، شرکت های زیادی دراین داوطلبی شرکت کردند که بعد از ارزیابی های تخنیکی ، اقتصادی اسناد ها ، اسناد دو شرکت ساختمانی ازطرف کمسیون ارزیابی ، واجد شرایط شناخته شده و به اداره ARDS فرستاده شد که متاسفانه دست های مافیا سبب شد تا این پروژه موقتا بحالت تعلیق درآید که بعد ازمدتی این داوطلبی لغو شد .
  تعلیق این پروژه بمدت یکسال ازیک طرف و غفلت مسئولین ازطرف دیگر سبب شد تا قسمتی از این بودجه به میادین هوائی دیگر بمصرف برسد و یا حیف و میل شود که درنتجه مسئولین وقت برای اینکه حد اقل کاری را کرده باشد و درآینده به آن افتخار کند باردیگر این میدانک هوائی را به داوطلبی گذاشت امانسبت کمبود بودجه این بار هم از عرض آن کوتا کرد و هم ازطول آن !
  بلی این به اصطلاح میدان هوائی تنها بطول ۸۵۰ متر و عرض ۷۰ متر با بودجه ۲۶ میلیون افغانی معادل تقریبا ۳۸۰ هزار دالرآمریکائی هموارکاری و جغل اندازی شده است و ما آنقدر ذوق زده شده ایم که انگار فردا تکت بگیریم و به جاغوری پرواز مینائیم و شاید خیلی ها چقدر ازین دولت بابت این پروژه ” میدان هوائی اش ” بدل تشکری و قدرنمائی نموده باشند !!
  چند نکته :
  ۱٫ دراین میدان هوائی نسبت کوتاه بودن طول خط پرواز ( رنوی ) هیچگاهی پرواز های ملکی که افراد مثل من را انتقال دهد صورت نخواهد گرفت !۲٫ این میدان صرفا برای طیاره خورد که تنها شرکت هوائی پکتیک این نوع طیاره ها را دراختیار دارد تامین پرواز مینماید که صرفا برای کارمندان موسسات است ، نه برای مردم عام !
  ۳٫ این میدان هوائی نباید سرک قره باغ – جاغوری را زیر بال نماید . اعماراین سرک و تامین امنیت آن بمراتب بهتر از این میدان است . باید تلاش نمائیم تا وزارت محترم فواید عامه هرچه زودتر این سرک را بصورت اساسی اسفالت نموده و نیزارگانهای امنیتی ، تامین امنیت نماید .
  ۴٫ باید تلاش گردد تا این میدان هوائی وسعت داده شود و زمینه پرواز برای طیاره های نسبتا بزرکتر فراهم شوه و مردم عام مستفید شوندگان آن بحساب آید .
  پ. ن : نکات ذکرشده را دلیل بر منفی گرائی ام نپندارید !
2,206بازدید

کامنت بسته شده است.