بازگشایی صد و بیست پنجمین شعبه کابل بانک در جاغوری – آغاز کار …

مدبریت ۱:۵۷ ب.ظ ۱۸

به نام خدا

سلام دوستان عزیز امیدوارم در هرکجای این کره خاکی هستید صحتمند و سرحال باشید .طاعات و عبادات قبول درگاه حق انشاء الله

امروز شنبه مورخه ۶/۶ /۱۳۸۹ یک رویدادی دیگری مردم سنگماشه را به خود مشغول کرد. بازگشایی کابل بانک و آنهم بسیار نا هماهنگ و بدون برنامه ی خاص. کابل بانک از سال قبل قرار بود که در جاغوری بیاید . بالاخره بعد از مدتها انتظار امروز به طور رسمی و باحضور مقامات رسمی مدیر ساحوی کابل بانک و برخی از نامزد های انتخاباتی ” فرصت طلب” بازگشایی شد.  قرار بود که این بانک هفته ای پیش شعبه ی ولسوالی جاغوری را افتتاح کند اما به دلایل نامعلومی ،  این کار به درازا  کشید و بالاخره امروز و به قول کارکنان این بانک به طور غیر مترقبه ای این کار اتفاق افتاد.  در  مراسمی عده ای  زیادی از مردم و شاگردان مکاتب شرکت کرده بودند. حضور دانش آموزان در این مراسم با توجه به ساعات رسمی درسی آنها سوال برانگیز بود .  وقتی  این موضوع را از دانش  آموزی پرسیدم جواب داد که درسها به علت نبود معلمین و شرکت آنها در مراسم بازگشایی تعطیل شده است !!!.

 مراسم امروز با  کلام الله مسجد توسط آقای واعظ زاده آغاز شد . سپس آقای ظفر شریف ولسوال محترم ولسوالی جاغوری ضمن خیر مقدم به مهمانان گفت : به جا است که یک خبر را خدمت تان عرض کنم وآن اینکه میدان هوای که چند سال قبل در زمان عنایت الله قاسمی وزیر ترانسیپورت ایجاد شده بود  خودم به شکل خامه افتتاح کرده بودم و حالا برای تان می گویم تمام کارهایش برای بخته شدن  تمام است و به زودی پوخته کاری خواهندشد.  و این موضوع را به این خاطر عرض کردم که کابل سر مایه گزاری زیاد برای شرکت هوای پامیر کرده است و امید میرود که کابل بانک در این راستا نیز همکاری بیشتر داشته باشند تا راه ارتباطی هوای نیز فراهم گردد  . بعد حجه الاسلام اقای میرزایی سخنرانی  کردند . و از انجا که بلندگویی در محل موجود نبود اغلب سخنان ایشان قابل فهم نبودند ولی واژگانی همچون اسلام و بانکداری اسلامی لندن استرالیا را از لابلای صحبت ایشان قابل درک بودند. بعد از سخنان ایشان که با دعای خیر پایان یافت؛ مسئوولین ولسوالی و مدیران بانک با حضور در جلوی درب بیرونی به نوبت سخنرانی کرده و با قطع نوار ساختمان بانک به طور رسمی افتتاح گردید.

    اقای شفق از مدیران کابل بانک در سخنرانی خود حرفی  برای گفتن نداشت جز تعریف از دولتی های جاغوری وحرف های تکراری و اینکه  بگوید که مردم جاغوری معارف پروراند و من خوشحالم از اینکه در جمع روشنفکران جاغوری آمده ام و خدمات بانکی را بازگشایی می کنم. مدیر کابل بانک در بخشی از سخنان خویش سخن به تمجید از  کارکنان ولسوالی گشود و از اینکه افتخار حضور در کنار  کارکنان خدمتگذار، زحمتکش و متعهد ولسوالی جاغوری دارد اظهار سپاس کرد . ساختن افغانستان؛ رشد معارف و… مطالب دیگری بود که در سخنان این مدیر بانک جای داشت. از او گپ خاصی در مورد بانک و بانکداری و… نقش این کلبه ای جادوی در اقتصاد مردم شنیده نشد.

     حضور کابل بانک  و هر بانک دیگری در منطقه ی جاغوری بسیار ارزشمند است. حداقل سودی که می توان از این بانک انتظار داشت امنیت سرمایه ای است که مردم قبلا آنرا در راههای پرخطر جاغوری باخود حمل می کردند و حالا این اطمینان وجود دارد که با واریز مبالغ پولی خویش  در این بانک راحت تر در کشور مسافرت کنند. کابل بانک به عنوان یکی از بانک های بزرگ کشور شعبات زیادی در سراسر افغانستان دارد.  و صد و بیست پنجمین شعبه ی آن را امروز در جاغوری افتتاح کرد.

 ساختمان این بانک در سنگماشه و در پیش روی مسجد جامع قرار دارد و مسئولین بانک آنرا از نظر امنیتی مورد بازبینی قرار داده و وضعیت آن را بهتر ارزیابی می کند . بیشتر کارکنان بانک را افراد محلی تشکیلی می دهند و شاید همگی آنها از سنگماشه  و اطراف باشد .

در صحبتی که با آقای شفق داشتیم در مورد دلیل حضور این بانک در جاغوری پرسیدم. اقای شفق اصرار مسئوولین ولسوالی را ، از دلایل عمده ی خود برای داشتن شعبه ای در جاغوری عنوان کرد و اضافه کرد گقت : در برنامه ای  کاری انها به این زودیها مکانی به نام جاغوری وجود نداشت.  ایشان مشکل عمده ی فرا روی بانک را حمل و نقل و وضعیت جغرافیایی منطقه عنوان کرده و افزودند که برای هر پرواز به جاغوری ناچار است که دوصد هزار افغانی مصرف نماید که خود شعبه ی جاغوری را در زمره ی  پرهزینه ترین شعبات بانک در سراسر کشور قرار می دهد. شفق اضافه کرد که برنامه ی خاصی برای بازگشایی شعبات دیگر بانک در جاغوری ندارد و البته استقبال مردم از  برنامه های بانکی را از شرایط توسعه ی این بانک برشمرد. اقای شفق همچنین از برنامه هایی برای پرداخت قرضه های  کوچک پنجاه هزار افغانی یکی تا نیم میلیون افغانی برای مردم خبر داد که این خود می تواند  مسرت بخش باشد. ولی تا اجرایی شدن این وعده هم راه زیادی وجود دارد.

rtl align=center>

     در نخستین روز کار رسمی این بانک در جاغوری؛ بانک عملا مشکل داشت و هیچ نوع خدمتی برای مشتریان ارایه  نداد. دلیل این کار شاید مشکلات فنی باشد. کارکنان بانک باید در  محل  کار کت و شلوار و نکتایی داشته و کارت هویت خوش را در پیش سینه ی شان آویزان نمایند. چند شعبه ی  بانک  ” صراف افغانی” نامگزاری شده بود که وقتی معنای آن را از کارکنان بانک پرسیدم جواب دادند که چون لغت جایگزین دری آن را نداشته اند مجبور شده اند که از این اصطلاح استفاده کنند. اما با تحقیق متوجه شدم که شعبات مذکور محل پرداخت و دریافت پول افغانی اند!!.

   مردم نظر خاصی در مورد حضور این بانک در منطقه نداشتند. اما صرافان و حواله داران معروف بازار سنگماشه همگی در  مراسم حضور داشتند. حضور آنها تا حدودی برای مردم حاضر در محل جالب بود و زمزمه هایی از نارضایتی حواله داران از حضور بانک در میان مردم وجود داشت. اینکه این بانک چگونه می تواند بازار کار حواله داری را کساد کند و اینکه حواله دار ها چه چاره هایی برای رقابت خواهند اندیشید؛ موضوعی است که به زودی معلوم خواهد شد. ظاهرا مردم جاغوری به سیستم های سنتی حواله داری اشتیاق بیشتری دارند و کابل بانک برای اینکه بتواند در منطقه کامیاب شود باید کارهای زیادی انجام دهد زیرا وجود ادارات دولتی با کاغذ پرانی زیاد و بوروکراسی حاکم بر آن این ذهنیت را میان مردم رشد داده که بازگشایی حساب و برداشت و واریز پول حتی در بانک های خصوصی هم مانند دیگر  ادارات باید مراحل سخت و طاقت فرسایی را به همراه دارد. اضافه بر آن نداشتن آشنایی مردم با این نوع خدمات خود ممکن است که زمان زیادی را برای توفیق این نوع خدمات در میان توده ی مردم در برگیرد.

خبر دیگر اینکه

کار سنگ کاری داخل  بازار سنگماشه نمیه کاره تمام شد

کار سنگ کاری داخل بازار سنگ ماشه که قبلا همراه موسسه دی او اس (S.D.O ) قرارداد شده بود کاراش نمیه کاره به پایان رسیده بود  و برای ادامه کارش دوباره توسط یک شرکت دیگر قرار داد شده و چند روز قبل توسط مقامات جاغوری رسما افتتاح شد.

به گفته ظفر شریف ولسوال محترم ولسوالی جاغوری بودجه قرارداد این پروژ ۵۴ هزار دالر امریکایی می باشد واز غرب بازار که  از پل آب ممدک است شروع و الی مقابل ساختمانی ولسوالی جاغوری ختم  می شود .

آقای ظفرشریف اضافه نمود گفت : قرار است که یک میدان (چوک ) در مقابل آشانه سمر واقع غرب بازار سنگماشه ساخته شود که خارج از این بودجه سنگ کاری می باشد .

تا گزارش بعد التماس دعا خدانگهدار همه شما

مومن زاده مرکز جاغوری زیبا .

+;نوشته شده در ;شنبه ششم شهریور ۱۳۸۹ساعت;۱۳:۵۷ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

1,928بازدید

۱۸ دیدگاه »

 1. ازره سنبله ۶, ۱۳۸۹ در ۹:۴۷ ب.ظ -

  شنبه ۶ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۲۱:۴۷

  مومن زاده برار سلام . زنده باشی احوالات خوب بود . سیلکو برار- جاغوری خلاصه نمیشود به بازار سنگی ماشه ! تو خبر نگار با احساس استی با ظفر شریف گب بزن سوال کن که مردم انتظار بیشتر کار دولت نه بلکه جامعه جهانی دراد . یک بند اب بند برق و سرک های دیگه از قبیل زاردلو و جنده انگوری بادش سنگیماشه و…

 2. نازیه سوئدن سنبله ۷, ۱۳۸۹ در ۱۲:۰۹ ب.ظ -

  یکشنبه ۷ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۱۲:۹

  سلام بلدی مومن زاده عزیز و مدیر محترم و دیگه دوستا !
  تشکر روزه و نماز از شو مو ام قبول شونه
  او مومن زاده بیرار نه تو و نه دیگو پور سان مونه که نازیه زنده یه یا ……
  خو خیره غریبو ام خدا دیره .
  بخشیش باشه ما د یک سفر رافته دوم
  مومن زاده جان تشکر خدا تو ره خیر بدیه غدر خوش شدوم تشکر از گزارش زیبا شوم
  خوشال شدوم که یک چیز نو د جاغوری زیبا امده .
  و خدا کنه که مردم و قومای گلیم از شی استفاده کنه .
  به امید سر بلندی تمام قومای گلیم بامان خدا .

 3. ناروی سنبله ۷, ۱۳۸۹ در ۳:۰۶ ب.ظ -

  یکشنبه ۷ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۱۵:۶

  سلام به اقای مومن زاده !
  گزارش تان مفید و درعین حال امید وار کننده است . زنده باشی

 4. عبدلاحد فیاض سنبله ۸, ۱۳۸۹ در ۱:۳۷ ق.ظ -

  دوشنبه ۸ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۱:۳۷

  سلام خدمت اقای مومن ذاده تشکر ازاطلاع رسانی به وقفه شما شادکام با شید

 5. عارف مقصودی سنبله ۸, ۱۳۸۹ در ۳:۱۲ ب.ظ -

  دوشنبه ۸ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۱۵:۱۲

  این نازیه فکر میکنم که از همون هزاره های کویته گی است که جاغوری را اصلا ندیده. از لحجه اش پیدا است.
  بازهم ازش تشکر که همین قدر احساس دارد

 6. خونسرد سنبله ۸, ۱۳۸۹ در ۶:۲۶ ب.ظ -

  دوشنبه ۸ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۱۸:۲۶

  نکنه که نازیه بچه باشد.

 7. روده کش سنبله ۹, ۱۳۸۹ در ۱:۳۲ ق.ظ -

  سه شنبه ۹ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۱:۳۲

  سلام لالیم آقای مومن زاده
  باید عرض کنم
  از همین خبر که نشر کردی خوشم آمد : ممنون
  مسلی خبر نگاران باتجربه وری نوشته کرده بودی . آفرین
  اومید وارم که همیشه به همین رویش ادامه بدهید
  انشالله.
  روده کش

 8. yahia tabesh سنبله ۹, ۱۳۸۹ در ۸:۵۷ ق.ظ -

  سه شنبه ۹ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۸:۵۷

  sallam brader azez nasrullha man yahya az sabs joup paen hastam amedwarm kh khob bashi yushkour az khdamad kh dar sid jaghori 1 anjam medhi wqghan qbell qader hast yahya az toronto canada
  yahia tabesh: agr lotf khoned taswer az sabsjoub dar sid be andaze ltf mekhoni

 9. امینی سنبله ۱۰, ۱۳۸۹ در ۲:۲۲ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۰ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۲:۲۲

  فرزندان آگاه و با احساس جاغوری عزیز سلام .
  واقعیت اینست که ولسوالی بزرگ و باجمعیت صدهاهزار نفری و مردم شریف و دانش دوست جاغوری در نهایت محرومیت و مظلومیت از طرف باند حاکم قرار دارند با این کارها که بانک را برای چپاول بیشتر پول و دسترنج مردم افتتاح می کنند هیج دردی از مردم دوانمی شود.
  تا ما از شر ولسوالان بی سواد و دروغگو و بی اراده ی مثل ظفرشریف نجات پیدانکنیم به عزت و رفاه شایسته ی مردم مان نمی رسیم . این آدم در روز افتتاح این شعبه با کما ل نادیدگی و ذلت از باند خائن تعریف کرد و مردم بیچاره را به خبرهای پوچ و دروغ تلخ و ناخوش فریب داد .
  فرزندان هوشمند جاغوری بیایید کمی فکر کنیم چرا سرک جاغوری و مالستان و دایه با جمعیت نزدیک به یک ملیون هنوز پخته نشده ؟؟؟؟؟؟؟
  چرا مردم ما از برق و تلفن دولتی بکلی محرومند در حالیکه در قندهار ۱۱ روز پیش ۷۰۰ میکروسکوپ برای دانش آموزانش که قبلا دارای لب تاب شده بودند توزیع شد؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  چرا برای مردم بی زمین جاغوری به عنوان یک شهروند افغانستان در مناطق حاصلخیز جنوب زمین توزیع نمی شود ولی برای کوچی که از مستی دیوانگی می کند زمین و پول توزیع می کند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  چرا ریاست معارف غزنی برای مردم هزاره داده نمی شود ؟؟؟؟؟
  تاکی ما از دشت قرباغ در وطن خودمان با هزاران نگرانی و اضطراب و تهدید عبور و مرور کنیم ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  چرا جاغوری با ۲۰۰۰۰۰نفوس یک ولسوالی است و اندر با فقط پنج هزارنفوس یک ولسوالی ؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  صدها چرای مهم دیگر؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  باید توقع مردم شریف و متمدن خودر ا از دولت بالا ببریم که آگاهانه و عزتمندانه رأی بدهند و حقوق شهروندی خودرا بشناسند و از دولت طلب کنند.
  من خاک پای مردم صادق وزحمتکش جاغوری ام و برای مردمم عزت و آرامش و رفاه آرزو دارم . موفق باشید.

 10. حوتقولی سنبله ۱۰, ۱۳۸۹ در ۲:۲۶ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۰ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۲:۲۶

  جناب امینی گل گفتی و در سفتی واقعا حرف دل مردم مظلوم و بیچاره ی جاغوری راگفته ی خداوند خیرتان دهد مردم ما باید ازدولت حقهای اساسی شان را طلب کنند.

 11. فاضلی سنبله ۱۰, ۱۳۸۹ در ۱۲:۳۶ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۰ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۱۲:۳۶

  مومن زاده جان ممنون خیلی قشنگ گزارش داده بودی.
  اما در باره ی نظر آقای امینی بنده هم تأیید می کنم ولی گمان نکنم به این زودی شعورسیاسی مردم ما که قبل از این از دولت انتظار قتل عام و نابودی را داشتند عوض شود و انتظار بازسازی برابر با دیگر مناطق را داشته باشند. ولی روشنفکران ما بازهم با امید واری و درایت مردم غریب مان را با حقوق کامل و برابر شهروند ی شان روز بروز بیشتر و بیشتر آشنا کنند تا بجایی برسد که مردم با اطمنان و جدیت از دولت بخواهد که برای آنها بند برق ، تلفن خطی ارزان ، کشف معادن جاغوری، سهم گیری در ادارات دولتی ولایت ، توزیع زمینهای بایر به بی زمینهای شان ، راههای حمل و نقل پخته و با کیفیت و ……. بخواهند
  آقای امینی مثل اینکه فراموش کرده مردم ما هنوز همان مردم دهاتی و ساده و بی تجربه هستند که تجربه ی شهری و هوشیاری و توقع مناسب از دولت ندارند و هرگز به عقل شان نمی رسد یعنی عقل شان باور نمی کند خودرا با پشتونها صاحب حق برابر بدانند و اگر بیبینند آنها از زمین و مزارع حاصلخیز و پهناور برخوردارند اینها هم هوس زمین و جایداد در افغانستان بکنندو … بخاطر همین کسانی مثل ظفرشریف هنوز هم در جاغوری می توانند خودرا بعنوان ولسوال بر مردم ساده و صادق و کم توقع جاغوری تحمیل کنند در حالیکه هیج کاری مناسب شأن مردم برای شان انجام نداده و در مسایل اساسی ولایت غزنی اصلا نقش ندارد. فقط از خوشحالی منفجر می شود که ولسوال شده دیگه به چیزش که این مردم تا چه اندازه محروم و رنجدیده اند.

 12. اسد الله دانشور از کابل سنبله ۱۰, ۱۳۸۹ در ۱۲:۴۱ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۰ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۱۲:۴۱

  ای با با ظفرشریف بیچاره اصلا در باغ نیست از او این انتظارات که شما می گویید خواستن خرمن کفتن از یک بچه ی نادان است. ظفربیچاره یک موتروان یا خرسواراست دیگه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 13. خادم حسین سنبله ۱۰, ۱۳۸۹ در ۱۱:۴۹ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۰ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۲۳:۴۹

  راستی می گویند کابل بانک ورشکست شده است. مواظب باشید پولهای مردم ساده و صادق مارا در این نفسهای آخرش غارت نکنند. زودتر تحقیق نموده نتایج را در صفحه ی اول سایت بگذارید.

 14. رضا حیدری سنبله ۱۱, ۱۳۸۹ در ۱۲:۰۹ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۱ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۰:۹

  حالا که کابل بانک ورشکست شد مردم دور افتاده ی جاغوری را غافلگیر کرد. خداکند زودتر به مردم اطلاع دهید که به دام شان گرفتارنشود.

 15. ازره سنبله ۱۱, ۱۳۸۹ در ۳:۰۹ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۱ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۱۵:۹

  لالی امینی سلام .
  یکدفه نو شته مونی که ولسوالی با صد هزار جمعیت و در پاین نو شته مونی دوصد هزار اگه در جای که پشتوها ویا تا جیکا باشه امیگب را بشنوه دروغ بور موشی .
  قرار که من شنیدم ولسولی جاغوری با بیش از سصدو پنجا هزار جمعیت میباشد . اما برار گل از احساس پاک که در باره ازره خو دری یکدنیا از تو تشکر مو نوم .

 16. امینی سنبله ۱۱, ۱۳۸۹ در ۸:۰۹ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۱ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۲۰:۹

  لاله قن ازره جان ده کجا نوشته کدم صدهزار ؟؟؟؟
  لطف نموده با دقت بیشتر بخوان . صد هزار است یا صد ها هزار؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  موفق باشی گلم

 17. ازره سنبله ۱۱, ۱۳۸۹ در ۹:۲۳ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۱ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۲۱:۲۳

  امینی لالی باز خوبه که کد امزی سایت ده پیش تو استه یالی جور کدی صدها هزار . به هر حالش زنده باشی . اولش صد بود .

 18. غفور سنبله ۱۴, ۱۳۸۹ در ۲:۱۳ ق.ظ -

  یکشنبه ۱۴ شهریور۱۳۸۹ ساعت: ۲:۱۳

  هوشـــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــدار!
  خبــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــردار!

  این خبر حقیقت دارد که کابل بانک ور شکسته شده است، پس عجله نکنید