باشندگان بامیان طی گردهمایی خواستار ولایت شدن جاغوری، بهسود و دایزنگی شدند

عزیزالله جاغوری ۸:۲۲ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
باشندگان بامیان طی گردهمایی خواستار ولایت شدن جاغوری، بهسود و دایزنگی شدند

106باشندگان بامیان طی گردهمایی خواستار ولایت شدن جاغوری، بهسود و دایزنگی شدند
ظفرب امیانی – بامیان
شماری از باشندگان ولایت بامیان طی گردهمایی مسالمت‌آمیزی از دولت افغانستان خواستند تا ولسوالی‌های جاغوری، بهسود و دایزنگی به عنوان ولایات مستقل و تازه تأسیس اعلام گردد.
تجمع کنندگان خواستار تعدیل واحدهای اداری بر اساس معیار نفوس و مساحت جغرافیایی برخی ولسوالی‌های ولایات مرکزی افغانستان شدند.
اسماعیل ذکی رئیس دفتر شبکه جامعه مدنی افغانستان در ولایت بامیان و یکی از برگزار کنندگان این گردهمایی گفت “در ماده ۱۳۶ قانون اساسی افغانستان آمده است که واحدهای اداری بر اساس نفوس و جغرافیا شکل می‌گیرد، بر این اساس مناطق مرکزی افغانستان در سالیان گذشته در محرومیت نگهداشته شده با توجه به اینکه نفوس زیاد دارند و جغرافیایی وسیع دارد، ما خواستار تعدیل این واحدهای اداری به ولایات مختلف هستیم تا انکشاف متوازن و عدالت اجتماعی رعایت شود”.
معترضین همچنان خواستار انتقال لین برق ۵۰۰۰ کیلوولت از مسیر ولایت بامیان شدند و از حکومت خواستند تا در زمینۀ تطبیق پروژه‌های انکشافی عدالت و توازن در سطح کشور در نظر گرفته شود.
درهفته گذشته نیز شماری از باشندگان ولسوالی‌های جاغوری وب هسود خواستار تعدیل واحد اداری این ولسوالی به ولایت مستقل شده بودند.

‏‎VOA Dari

764بازدید

کامنت بسته شده است.