“با روزه داران دیار دور!”

مصطفی خرمی ۸:۰۱ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
“با روزه داران دیار دور!”

“با روزه داران دیار دور!”
****
فتاوای فقها، درباره روزه و نماز در مناطق شمالی و قطبی!
****
الف – حضرت آیة الله العظمی محقق کابلی
س- در کشور اروپایی هستیم که روزش حدوداً ۲۳ ساعت و شبش یک ساعت می‌شود. بعضی دوستانم در جایی است که شش ماه روز و شش ماه شب است. حکم روزه و نماز چیست؟
جواب: بسمه تعالی، بر اساس طلوع و غروب همان جا روزه بگیرید و نماز بخوانید. اگر قدرت ندارید که روزه بگیرید کسانی که قبول نشده اند هر نه روز قبل از ظهر به مقدار بیست و دو و نیم کیلومتر از شهر خارج شوید، افطار کنید و برگردید و تا شب روزه نگیرید و قصد اقامت ده روز نکنید و تا نه روز، روزه نگیرید و روز نهم دوباره همین کار را تکرار کنید و بعدا در فصل های مناسب روزه را قضا کنید. و اگر قبول شده اید و ساکن هستید هر روز قبل از ظهر به مقدار بیست و دو و نیم کیلومتر از شهر خارج شوید، افطار کنید و برگردید و تا شب روزه نگیرید و بعدا در فصل های مناسب روزه را قضا کنید.139503191112108587886764
س – در کشور نروژ، جایی که شش ماه روز و شش ماه شب است مسلمانان روزه و سایر تکالیف خود را چگونه انجام بدهند؟
جواب- باید اوقات فرایض کشور‌های همسایه را در نظر بگیرند که از نظر ساعت شبانه روزی حالت عادی دارد.
س – محل زندگی بنده یکی از شهرهای شمالی سوئدن است و در حال حاضر شب واقعی نداریم و فقط هوا کمی تاریک می‌شود و ما در اینجا بین نماز شام و صبح، طبق راهنمایی سایت مسجد امام علی(ع) استکهلم، فقط ۲ساعت یا کم‌تر فاصله می‌گذاریم؛ حالا با توجه به نزدیک شدن ماه مبارک رمضان، ما باید ۲۲ساعت روزه بگیریم یا شرایط دیگری دارد؟»
جواب- «در فرض سوال، راجع به نماز مشکل ندارید امّا راجع به روزه، اگر قدرت دارید روزه بگیرید و اگر نمی‌توانید، مسافرت کنید و قصد اقامت ده روزه نکنید؛ اگر قدرت روزه‌گرفتن ندارید و نیز نمی‌توانید مسافرت کنید، در این صورت به کشورهایی که شب و روز معتدل دارد هجرت نمایید (محقق کابلی، پایگاه اینترنتی).»
*****
ب – حضرت آیة الله العظمی فیاض
عده‌ای از مسلمانان در کشورهای شمال اروپا مانند نروژ، سوئد و فنلاند سکونت دارند. در بعضی از فصل‌های سال ۲۲ ساعت روز و ۲ ساعت شب است. بعضی در مناطق قطبی دارای روز یا شب طولانی بیش از ۲۴ ساعت هستند و گاهی به چند ماه هم می رسند. مسلمانانی که در این مناطق زندگی می کنند، چه تکلیفی نسبت به نماز و روزه دارند؟
جواب – تکلیف این اشخاص این است که نماز صبح شان را بعد از طلوع فجر و نماز ظهر و عصر را بعد از زوال و نماز مغرب و عشا را بعد از غروب شرعی بخوانند. و درباره روزه شان، قبل از فجر از خوردن و آشامیدن خودداری نمایند تا بعد از غروب شرعی.
تکلیف اشخاص قطبی نیز این است که اگر برایشان ممکن است از آن مکان به مکانی که دارای شب و روز واقعی است مهاجرت کنند٬ در غیر این صورت نماز و روزه شان را طبق نزدیک ترین کشوری که دارای روز و شب متعارف می باشد انجام دهند.
*****
ج- به نظر آیت الله سیستانی، مکلف در این مناطق باید نمازش را طبق اوقات خاص آن بخواند؛ امّا نسبت به روزه، اگر توان روزه‌گرفتن در ماه رمضان دارد، بر او گرفتن روزه ماه رمضان واجب است و اگر توان روزه‌گرفتن در ماه رمضان ندارد، ادای روزه از او ساقط می‌شود و قضای آن بر او واجب است و اگر توان انجام قضای آن را نیز ندارد، باید به جای هر روز یک مد طعام فدیه به فقیر بدهد (حسینی سیستانی، توضیح المسائل، مسائلی در باره نماز و روزه، ص۶۱۵، مسأله۸۸ و طباطبایی یزدی، العروة الوثقی مع تعلیقة السیستانی، ج۲، طرق ثبوت هلال، ص۴۶۱، مسأله۱۰، تعلیقه۲۲۰).
*****
د- آیت الله العظمی موحدی نجفی
س- مسلمانانی که در مناطق نزدیک به قطب زندگی می‌کنند که معمولا در برخی از فصول سال کاملا شب و در برخی دیگر کاملا روز و هم چنین در برخی فصول سال ساعات روزش بسیار کم «مثل دو ساعت» و در بعضی از ایام سال ساعات شبش کم است. حکم روزه و نماز این‌ها چگونه است؟
جواب – مکان‌هایی که شب یا روزش چندین ماه باشد بنابراحتیاط به مقدار ساعت روز کشور دیگری که شب و روز متعادل دارد مانند مکه معظمه به نیت روزه امساک کند و همچنین نماز را نیز بر اساس همان کشور متعادل بخواند. اما کشور‌هایی که ساعات روزش بسیار طولانی می‌باشد نماز را بر اساس ساعات روز همان کشور بخواند و روزه را نیز چنین عمل کند. مگر اینکه روزه گرفتن در روز طولانی حرجی باشد، در این صورت بر اساس میزان ساعات روز کشور متعادل مانند مکه معظمه امساک نماید.
*****
طاعات و عبادات تان قبول حضرت حق !
*****
چهارم رمضان المبارک۱۴۳۹
م، خرمی

403بازدید

کامنت بسته شده است.