براستی دوست عزیز شما در رابطه با این پیمان استراتژیک میان دولت افغانستان و آمریکا چه فکر می کنید ؟

مدبریت ۱۱:۳۰ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

این روز ها در محافل علمی و سیاسی کشور بحث پیمان استراتژیک میان دولت افغانستان و آمریکا داغ است . پیمان که لوی جرگه در باره سرنوشت آن باید تصمیم بگیرد.

مقام های وزارت داخله کشور می گویند که تدابیر خاص امنیتی برای برگزاری لویه جرگه عنعنوی – که قرار است به تاریخ ۲۵ ماه عقرب جاری  یعنی ۵ روز دیگر در خیمه لویه جرگه در کابل برگزار گردد – گرفته شده است  .

 صدیق صدیقی، سخنگوی این وزارت در نشست خبری به رسانه ها گفته است که پلان امنیتی برای تامین امنیت این جرگه به طور مشترک از سوی نیروهای پولیس، اردوی ملی و امنیت ملی تهیه و به اجرا گذاشته شده است.
بر اساس اطلاعات داده شده از سوی رسانه ها ، قرار است لویه جرگه عنعنوی با حضور بیش از دو هزار نماینده از اقشار مختلف افغانستان برگزار گردد .

موضوعات سوالهای که در محافل هموطنان معمولا مطرح می شود این است  که ایا امضا چنین پیمان به نفع افغانستان است ؟ اگر نیست پس چرا افغانستان در چنین موقع تن به چنین پیمان می دهند هدف امریکا از طرح چنین پیمان چیست ؟ 

در یک جمع بندی می توان نظرات این محافل را به دوسته تقسیم کرد

 بعضی می گویند ما در چنین شرایط راهی جز امضاء این پیمان نداریم  و چون عملایا طالب و یا این پیمان را انتخاب کنبم . از بین بد و بدتر ، بد را انتخاب کرده ایم .  

ولی عده معتقدند که ما در چنین شرایط سخت هم نیستم. این پیمان باعث خدشه دار شدن هویت جمعی و ملی و اسلامی ما است و نباید چنین ییمان امضاء شود .

با توجه به متن این پیمان استراتژیک یا بقول ، اعلامیه همکاری و … 

براستی دوست عزیز شما چه فکر می کنید ؟ 

آیا جز دسته ای اول هستید که می گویند ما راهی جز امضاء این پیمان نداریم و یا جز دسته دوم  هستید که می گویند امضاء این پیمان باعث خدشه دار هویت ملی و .. می شود نباید صورت بگیرد  و یا اصلا نظری بهتر دیگری  دارید ؟ منتظر نظرات شما خوبان می مانیم  والسلام

 اعلامیه همکاری دراز مدت استراتژیک و توسعه همکاری

بین جمهوری اسلامی افغانستان و ایالات متحده آمریکا

بخش اول : مقدمه
از فروپاشی رژیم طالبان در سال ۲۰۰۱ میلادی بدینسو ، دولت جمهوری اسلامی افغانستان ( افغانستان ) و دولت ایالات متحده آمریکا ( ایالات متحده ) برای مقابله با تهدیدها علیه صلح و امنیت از نزدیک با هم همکاری نموده و به مردم افغانستان کمک نموده اند تا یک آینده امن ، دموکراتیک و موفق را برای خویش طراحی کنند. در نتیجه ، اکنون افغانستان در جهت اتکا پایدار به خود در امور امنیتی ، حکومتداری ، توسعه اقتصادی و اجتماعی و روابط منطقه ای سیر می کند .
با تاکید بر اراده مشترک شان برای تحقق آرزوی مردم افغانستان به منظور ایجاد یک دولت با ثبات و مستقل ، که بر اساس قانون اساسی افغانستان و ارزشهای مشترک دموکراتیک ، به شمول احترام به حقوق اساسی و آزادی های تمام مردان و زنان استوار باشد ، افغانستان و ایالات متحده ( طرف ها ) تعهد می کنند تا همکاری های دراز مدت خویش را در ساحات مورد علاقه متقابل تقویت نمایند که این همکاری ها شامل تحکیم صلح ، امنیت و مصالحه تقویت نهادهای دولتی ، حمایت از توسعه اقتصادی و اجتماعی افغانستان در دراز مدت و تشویق همکاری های منطقوی می باشد .
همکاری میان افغانستان و ایالات متحده بر اساس احترام متقابل و اهداف مشترک استوار بوده بخصوص اینکه ، آرزوی مشترک برای زندگی در صلح و تقویت مساعی جمعی جهت دست یافتن به منطقه ای که دارای همگرایی اقتصادی منطقه ای ، عاری از القاعده و وابستگان آن ( تروریستان بین المللی ) بوده و هیچگاه پناهگاه امن برای دهشت افگنان بین المللی نباشد.

بخش دوم : دورنمای مشترک برای افغانستان در ۲۰۱۵ و بعد از آن
طرفین بر این باورند که :

در سال ۲۰۱۵ بیش از ده سال پس از کنفرانس بن و تصویب قانون اساسی ، افغانستان تهداب مستحکمی را برای گرفتن مسئولیت کامل حاکمیت ملی ایجاد کرده و به مسیر خودکفایی در ساحات امنیت ، حکومتداری ، توسعه اقتصادی و اجتماعی و روابط منطقه ای پایدار در حرکت است . ایالات متحده آمریکا و افغانستان همکاری دوجانبه دراز مدت و مستحکم را ایجاد نموده اند که متضمن منافع مشترک و امنیت پایدار افغانستان و توسعه اقتصادی درازمدت پس از سال ۲۰۱۵ می باشد.
تداوم حاکمیت ملی و تامین تمامیت ارضی افغانستان به رهبری نیروهای امنیتی افغان در سراسر این کشور که از ظرفیت و توانایی مقابله با تهدیدات داخلی برخوردارند با حمایت قوی و دراز مدت دوجانبه ایالات متحده و همکاری دراز مدت ناتو – افغانستان تضمین گردیده و تداوم می یابد . در نتیجه مساعی مشترک افغانها با جامعه جهانی از ۲۰۰۱ بدینسو ، در سال ۲۰۱۵ القاعده هیچگونه حضور عمده در افغانستان نخواهد داشت که بتواند حملات بزرگ را در داخل و خارج از سرحدات افغانستان راه اندازی نماید . شورشیان طالبان به وسیله ابزار سیاسی و نظامی بطور فزاینده تضعیف شده تا نتوانند تهدیدی برای از بین بردن حکومت افغانستان باشند . ممکن است افغانستان از
طرف شورشیان مسلح با تهدیداتی مواجه باشد اما این تهدیدات توسط نیروهای امنیتی افغان قابل اداره و نیروهای افغان همکان مهار آن را خواهند داشت . تعداد محدودی از نیروهای ایالات متحده آمریکا بر اساس دعوت دولت افغانستان با هدف حمایت نیروهای امنیتی افغان برای پیشبرد عملیات ضد تروریستی باقی خواهند ما و حضورشان بر اساس ” موافقتنامه حقوقی حضور نیروها ” تسجیل خواهد شد .
از نظر سیاسی ، در سال ۲۰۱۵ افغانستان به تاسی ازقانون اساسی خویش که انعکاس دهنده یک جامعه کثرت گرا می باشد ، باقی مانده و توسعه نهادهای دموکراتیک افغانستان کماکان ادامه خواهد داشت . رقابت احزاب و گروههای عمده برای رسیدن به قدرت دولتی دیگر از طریق استفاده از شورشیان مسلح صورت نگرفته ، تعدادی از آنها از طریق ادغام مجدد در سطوح محلی و تعداد دیگر از طریق مصالحه در سطوح بالا شامل پروسه سیاسی افغانی خواهند شد . نهادهای حکومتی افغانستان در تمام سطوح ، پاسخگوی نیازمندی های اقتصادی و ملکی مردم افغانستان بطور فزاینده بوده و خدمات عمده را به آنها عرضه می دارند .

این تلاشها مستلزم سعی دوامدار مبنی بر ارتقاء ظرفیت تحت رهبری حکومت افغانستان با همکاری ملل متحد ، همکاران دوجانبه و نهادهای افغانی می باشد . نهادهای حکومتی افغان فعالانه از حقوق تمام شهروندان خویش به شمول زنان ، در مطابقت با قانون اساسی افغانستان و مکلفیت های بین المللی و حقوق بشری ، حراست و احترام می نماید . ایالات متحده آمریکا و افغانستان روابط دیپلوماتیک سنتی ( عادی ) دوجانبه خویش را از طریق نمایندگی دیپلوماتیک در کابل و مراکز عمده در شهرها پیش خواهند برد .
از نظر اقتصادی در سال ۲۰۱۵ افغانستان بطور فزاینده در مسیر توسعه پایدار ، پیشرفت و ارتقای سطح زندگی قرار خواهد داشت . اقتصاد با سرعت ثابت رو به رشد بوده فرصت های اشتغال در حال گسترش ، سکتور مالی سالم و عواید حکومت رو به افزایش خواهد بود . پیشرفت زراعتی افغانستان تداوم داشته و کشور در مسیر مصونیت غذایی قرار خواهد داشت . افغانستان جمع آوری و اداره منابع عامه به شمول منابع طبیعی خویش را به تأسی از نظام شفاف و حسابده و متکی بر نورم های بین المللی و اصول اساسی قانون گذاری ایجاد کرده که بیانگر پیشرفت اقتصادی و خودکفایی مالی می باشد . ایالات متحده آمریکا به اهداف افغانها در قمست رسیدن به خودکفایی و رفاه از طریق توسعه منابع اساسی بشری بعد از سال ۲۰۱۵ حمایت می نماید . مساعدت های ایالات متحده آمریکا و جامعه بین المللی از حالت کمک به منظور اعاده ثبات به حالت کمک به تحقق توسعه پایدار تغییر خواهد کرد .
در بعد منطقوی ، افغانستان در سال ۲۰۱۵ مساعی خود را جهت تقویت همکاری های منطقوی و با درک نقش تاریخی و مهمی که منحیث پل ارتباط بین آسیای مرکزی و جنوبی ، خاورمیانه و خاور دور دارد ، تسریع نموده و روابط استراتژیک خود را با همسایگانش به شمول پاکستان بهتر می سازد . فعالیتهای دوامدار دوجانبه و چند جانبه دیپلوماتیک همسایه های افغانستان چتر حمایتی برای دورنمای مشترک ما بوجود آورده ، در راستای کاهش مداخلات خارجی کمک نموده ، اصول عدم مداخله و احترام به حاکمیت ملی را تقویه و اتحاد اقتصادی و سیاسی افغانستان را در منطقه سهولت می بخشد . پروسه صلح به رهبری حکومت افغانستان مورد پشتیبانی منطقه و جامعه بین المللی قرار خواهد داشت .

بخش سوم : حراست و گسترش ارزشهای مشترک دیموکراتیک
۱ – طرفها معتقدند که تعهدات افغانستان به ارزشهای دیموکراتیک و حقوق بشر عنصر اساسی مشارکت و همکاری های دراز مدت شان می باشد .
۲ – طرفها بر اهمیت مرکزی ارزش ها و اصول مندرج در قانون اساسی افغانستان که در لویه جرگه تاریخی جنوری سال ۲۰۰۴ میلادی تصویب گردیده اند ، تاکید نموده افغانستان تعهد خویش را به حکومت مبتنی بر ارزشهای دیموکراتیک و کثرت گرایی ، با حفظ تنوع سیاسی ، اجتماعی ، قومی و جغرافیایی تجدید می نماید .
الف : افغانستان تعهد می نماید که بدون در نظرداشت تفاوت جنسیتی ( جندر ) قومی و یا اعتقادات مذهبی ، قوانین را بالای تمام شهروندان به صورت مساوی تطبیق نموده و حقوق و آزادی هایی را که برای تمام افغانها در قوانین افغانستان تضمین گردیده مراقبت می کند . افغانستان همچنین تاکید می نماید که hc حقوق بشری و سیاسی ( افراد ) بر اساس قانون اساسی و وجایب بین المللی به شمول میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی را رعایت و از آن حمایت کند .
ب : افغانستان بیش از پیش تعهد می نماید تا انتخابات معتبر و فراگیر مطابق با قانون اساسی و قانون انتخابات را برگزار نموده و با حمایت ملل متحد اصلاحات دقیق انتخاباتی را روی دست گرفته ، از کمک و همکاری ایالات متحده برای تطبیق این اصلاحات استقبال می نماید .
۳ – افغانستان مصمم است تا ظرفیت و کارآیی نهادهای دیموکراتیک به شمول اقدامات ملموس جهت حفظ استقلال هر سه قوای دولت و حمایت از توسعه جامعه مدنی فعال به شمول مطبوعات آزاد را تقویت بخشد .
۴ – با در نظر داشت قانون اساسی افغانستان و مکلفیت های بین المللی ، طرف های تعهد می نمایند تا نقش و سهم اساسی زنان را در جامعه افغانی برای اینکه آنها بتوانند از حقوق اقتصادی ، اجتماعی ، سیاسی و سایر حقوق بشری شان بهره مند شوند ، افزایش دهند .

بخش چهارم : تسریع امنیت پایدار
۱ – افغانستان و ایالات متحده آمریکا تعهد می نمایند تا در مقابل تهدیدهای شناسایی شده ی مشتر
ک به خصوص تروریسم بین المللی – به همکاری امنیتی و دفاعی خویش بر اساس توافق دوجانبه ادامه دهند .
۲ – طرفها بر حمایت قوی خویش از مساعی صلح و مصالحه به رهبری افغان ها که بر اساس توصیه های لویه جرگه مشورتی صلح در جون سال ۲۰۱۰ ، تاکید می ورزند .
الف – پی آمدهای روند صلح در برگیرنده آن افراد و نهادهایی خواهد شد که ارتباط شان را با القاعده قطع نموده از کاربرد خشونت در مقابل دولت افغانستان منصرف شده ، قانون اساسی افغانستان به شمول حراست از حقوق زنان و مردان را بپذیرند .
ب – افغانستان تعهد می نماید که در تمامی طرز العملها و نظرات مربوط به صلح و مصالحه احترام به ارزش های قانون اساسی افغانستان را در نظر بگیرد .
۳ – به منظور تقویت امنیت و ثبات منطقه و همچنان برای بلند بردن هر چه بیشتر سطح توانایی افغانستان در راستای حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی در برابر تهدیدها ، دولت افغانستان از نیروهای نظامی ایالات متحده دعوت به عمل می آورد تا به عملیات کمکی خود برای تامین ثبات و امنیت مناسب ، مساعی مجاز بین المللی برای مبارزه علیه مواد مخدر در چارچوب قطعنامه ۱۹۴۳ شورای امنیت سازمان ملل متحد و سایر قطعنامه های مربوطه ادامه دهد .
۴ – افغانستان همچنین از حمایت و مساعی دراز مدت ایالات متحده آمریکا در عرصه آموزش ، تجهیز ، مشوره و همکاری با نیروهای امنیتی افغانستان بعد از دوره گذار به رهبری توسط افغان ها نیز استقبال می نماید تا بدینگونه بتواند مستقلانه به تامین امنیت و دفاع از خود پرداخته و این تضمین بدست آید که دیگر تروریسم بین المللی هیگچاه جهان را از خاک افغانستان مورد تهدید قرار نمی دهد .
الف – حمایت های یاد شده باید : (۱) کمک به ایجاد توانایی های مناسب برای مقابله با رشد تهدیدات مورد توافق دوجانب علیه ثبات افغانستان باشد (۲) { این کمک ها } باید در چارچوب افغانی مورد حمایت جامعه جهانی ارائه شود (۳) در ادامه تلاش هایی باشد که افغان ها را قادر می سازد تا یک ساختار امنیتی که خود توانایی تقویت و نگهداری آن را داشته باشند ایجاد کنند و (۴) ظرفیت نهادهای امنیتی افغانستان را تقویت کند .
ب – طرفها از کشورهای عضو ناتو می خواهند تا در قسمت ارتقای ظرفیت نیروهای امنیتی افغان پس از سال ۲۰۱۴ از طریق عملی نمودن اقدامات مشخص مطابق به مندرجات اعلامیه ناتو و حکومت جمهوری اسلامی افغانستان در مورد همکاری دوامدار که در نوامبر ۲۰۱۰ در اجلاس لیزبن امضا شده است ، به افغانستان کمک نمایند .
۵ – در هماهنگی با هدف اجرا و رهبری عملیات امنیتی توسط نیروهای امنیتی افغانستان در تمام ولایات پس از سال ۲۰۱۴ و در راستای عملی ساختن ” اعلامیه همکاری دوامدار میان ناتو و جمهوری اسلامی افغانستان ” مصوب اجلاس سران کشورهای ناتو در لیزبن ، نوامبر ۲۰۱۰ ، ایالات متحده خود تعهد می سپارد تا حضور نظامی خویش در افغانستان را کاهش دهد .
۶ – افغانستان تعهد می نماید تا دسترسی مداوم نیروهای ایالات متحده به تاسیسات افغانستان را در صورت لزوم از هر دو طرف در جریان مبارزه علیه تروریسم بین المللی ، آموزش نیروهای امنیتی افغان ، عملیات ضد مواد مخدر و سایر ماموریتهایی که جانبین مشترکا برای تامین منابع امنیتی مشترک تعیین می نمایند ، را فراهم سازد .
الف : در هماهنگی با چارچوب پروسه انتقال و برداشتهای مربوط به آن ، ایالات متحده تعهد می نماید تا انتقال مدیریت تاسیسات زیر اداره اش را به افغان ها بسپارد .
ب : ایالات متحده بر احترام کامل خود به حقوق مردم افغانستان تاکید می ورزد . این کشور مجددا تصریح می دارد که در پی ایجاد تاسیسات دایمی نظامی در افغانستان و یا حضوری که کشورهای همسایه افغانستان را تهدید کند ، نمی باشد.
ج : ایالات متحده همچنین تعهد می نماید که از قلمرو و یا تاسیسات افغانستان منحیث نقطه آغاز حملات علیه کشورهای دیگر استفاده استفاده نمی نماید مگر اینکه مسئله حق دفاع از خود در مطابقت با قوانین بین المللی مطرح باشد .
د : در همکاری با حکومت افغانستان و بر اساس مشوره و طرزالعملهای قبول شده متقابل ، نیرو های ایالات متحده کماکان دارای آزادی عمل برای اجرای عملیات نظامی ، به شمول عملیات ضد تروریستی و ضد مواد مخدر می باشند .
ذ : طرفها براین باور و آگاهی می باشند که ” قرارداد ” منعقده میانشان در رابطه با موقعیت حقوقی کارمندان نظامی و ملکی ایالات متحده مربوط به وزارت دفاع آن کشور در افغانستان در رابطه با مساعی آنها برای مبارزه با تروریسم و کمک های ملکی و انسانی ، آموزش ها و تمرینات نظامی و فعالیتهای دیگر ( در سال ۲۰۰۳ ) و همچنین قراردادها و تفاهمات دیگر قابلیت اجرایی دارند .
طرف ها با در نظرداشت طرزالعملهای داخلی خود مصمم هستند تا گفتگوها را برای تجدید نظر در قرارداد ” موقعیت حقوقی نیروهای ایالات متحده در افغانستان ” در سال ۲۰۱۴ آغاز نموده و مجددا تصریح می نمایند که در سال ۲۰۱۵ حضور نیروهای آمریکایی در افغانستان بر اساس موافقتنامه ” موقعیت حقوقی نیروهای ایالات متحده در افغانستان ” تنظیم گردد .
۷ – ایالات متحده مجددا تصریح می دارد در صورتی که افغانستان ظرفیت کافی را از خود نشان داده و یک چارچوب حقوقی مسئولانه را برای حفظ و مراقبت از زندان ها و توقیف خانه به وجود آورد ، این کشور برای انتقال مسئولیت تاسیسات مربوطه به افغانستان متعهد می باشد . ایالات متحده همچنان تعهد می نماید که به تلاش های آن کشور برای کمک به تقویت یک سیستم اصلاحی مصون و امن مبتنی بر ارزشهای انسانی با افغانستان همکاری نم

770بازدید

کامنت بسته شده است.