برگزاری نماز عید سعید اضحی در مسجد جامع قرآن و عترت

مدبریت ۲:۱۸ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

عید سعید قربان، بر تمام خدا جویان مبارکباد!

        مسجد جامع ( قران و عترت ) یکی از پر جمعیت ترین مساجد شهر کابل، صبح روز یکشنبه ، ۱۴/۸/۱۳۹۰ رأس ساعت ۸ صبح پذیرایی جمعیت انبوهی از نماز گزاران عید قربان بود.
این نماز، به امامت محترم استاد ( عبدالمجید رضوانی )  برگزار گردید. مردم ایمانی، با علاقه مندی فراوان ، لحظه های طولانی پیش از برگزاری نماز، در مسجد حضور یافته و در انتظار شروع بر نامۀ عید نشسته بودند.
      مراسم، با خوانش چند جملۀ دعایی توسط استاد افضلی آغاز گردید  و با گفتن تکبیرها و خواندن قنوت ها، با همکاری ( محمد بشیر محمدی ) یکی از طلاب قرآن و عترت، ادامه یافت.
پس از اتمام نماز، امام جماعت ، به ایراد خطبه¬های آن، پرداخت. در خطبۀ نخست، ضمن گفتن تبریک عید به تمام مسلمانان و به ویژه حاضران در نماز، سفارش خود را روی موضوع ( رعایت تزکیه نفس و تقوای الهی ) تمرکز بخشید و تأکید کرد : (( تقوای الهی ، وسیلۀ نجات از عذاب الهی و رستگاری ثمرۀ ارزشمند رعایت تقوا است))
در خظبۀ دوم ، آقای رضوانی به گوشه ای از مسایل اجتماعی پرداخت وبا بیان اندرزی، از امیر اندرز و بیان ، حضرت علی (ع) در نهج البلاغه مردم را به پنج نکتۀ بنیادین فراخواندند:
۱-    توحید در امید واری: خطیب نماز جمعه  گفت: (( امید بستن در زندگی را فقط خداوند یکتا شایسته است)) وی افزود: همواره باید بر (( یک )) مرجع امید بست و چشم دوخت، وآن مرجع یگانه همان خداوند یکتا است.
۲-    ترس فقط از عذاب الهی: خطیب این نماز ، ترس از عذاب الهی را یکی از ویژه گی¬های انسان مؤمن دانسته و گفت: انسان باید از عذاب الهی بترسد و از غیر آن جای هراسی نیست.
۳-    بی باکی در گفتن کلمه (( نمیدانم )) : آقای رضوانی ، به یکی از خصوصیات رفتاری در حوزۀ تربیتی جامعه، انگشت نهاد و گفت: از (( لا اعلم )) گفتن ، نباید باک داشت ! اگر از کسی چیزی پرسیده شود که او نمیداند، به راحتی بگوید :((نمیدانم)).
۴-    (( آموختن )) ننگ ندارد: وی در بیان این نکته، اشاره کرد: هیچ کسی نباید از آموختن، ننگ بخورد. انسان باید مسایل لازم خود را بی با کانه و به دور از هر گونه عیب دانستن سوال، بیا موزد.
۵-    صبر پیشگی: نکته پنجم و پایانی در صحبت استاد، سفارش تاکیدی وی را بر پیشه سازی (( صبر وبردباری )) در برداشت، وی خاطر نشان ساخت: در تمام سختی ها باید صبر پیشه کرد، چه اینکه جایگاه صبر در ادیان،بخصوص اسلام، همانند موقعیت سرنسبت به بدن است.
صبر و ظفر هر دو دوستان قدیم اند /  در اثر صبر، نوبت ظفر آید.
در اخیر، استاد افضلی ، عید را به حاضران تبریک گفته و از حضور خالصانه حضار در مراسم نماز عید قربان، قدر دانی کرد و ختم مراسم را  اعلام نمود. بعد از اتمام خطبه¬ها، مردم با شاد مانی در صف واحد قرار گرفتند و عید را به محضر اساتید ، روحانیون و طلاب مدرسه، با معانقه و در آغوش گیری هم ، تبریکات عید را نثار هم کردند. والسلام.

بخش گزارشی مجتمع

+;نوشته شده در ;چهارشنبه هجدهم آبان ۱۳۹۰ساعت;۱۴:۱۸ توسط;عبدالحمید رضوانی; |;

668بازدید

کامنت بسته شده است.