بهره برداری از اولین پروژه ای بند برق آبی در جاغوری

مدبریت ۱:۰۸ ب.ظ ۱۲

سلام دوستان

اولین پروزه برق رسانی آبی که از پنچ ماه قبل کار آن آغاز گردیده بود امروز یک شنبه مورخه ۸/۸/۱۳۹۰ به بهره برداری سپرده شد .

این نیروگاه برقی در منطقه سیرتو خرکوش ولسوالی جاغوری با کمک مالی تیم بازسازی ولایتی کشور پولند توسط شرکت یسراء ساخته شده است .

کار این پروژه برق آبی با هذینه ۶۴ هزار دالر امریکائی به پایان رسید . و در آن توربین که با تولید ۴۰۰۰ کیلوات برق نصب شده  و در حدود ۳۰۰ خانواده از این برق مستفید گردیده اند .

بهره برداری از این نیروگاه کوچک برقی آبی با حضور مقامات محلی ولسوالی جاغوری طی یک مراسم خاص با قطع نوار افتتاح گردید .

آقای ظفر شریف ولسوالی محترم ولسوالی جاغوری در جمع حاضرین از شرکت یسراء قدر دانی نموده گفتند: امید که اهالی منطقه سیرتو در حفظ و نگهداری این نیروگاهی برقی تماما سعی شان را بنمایند.

آقای دگروال اسدالله خان قوماندان امنیه محترم ولسوالی جاغوری ، آقای نایبی مدیر معارف ولسوالی جاغوری ، معاون امنیت ملی ولسوالی جاغوری و جمع از علما و بزرگان قومی در افتتاح این پروژه اشتراک کرده بودند .

و از دست اندر کاران این پروژه و از تمام کسانی که در تلاش و تطبیق نیروگاه متذکره کار کرده بودند قدر دانی به عمل آوردند .

مصاحبه کوتان داریم با انجنیر هارون که کار پروژه  این نیروگاهی برقی آبی کوچک را  به عهده داشته اند .

جاغوری یک : آقای هارون شما بفرماید که کار این پروژه از چه وقت آغاز گردیده و کی به اتمام رسیده و چه وقت رسما به بهره برداری سپرده می شود ؟

آقای هارون : در اول سرطان ۱۳۹۰ کار این پروژه  شروع شد و قرار داد سه ماه بود و بخاطر بعضی از جنجال های که در داخل منطقه وجود داشت کارش کمی به تعویق افتاد و ما آن را تمدید نمودیم .

و ما در ۷ عقرب ۱۳۹۰ این پروژه را به پایان رساندیم و امروز که تاریخ ۸ عقرب ۱۳۹۰ است  پروژه را به مردم خوب منطقه سیرتو جاغوری تحویل داده شد .

جاغوری یک : آقای هارون شما بفرماید که هزینه مالی این پروژه چقدر بوده و چند مصرف شده است ؟

آقای هارون : هزینه این پروژه ۶۴ هزار دالر امریکائی بوده است و ۱۰ هزار دیگر نیز برای ترمیم جوی آب دوباره قرار داد شده است که جمعا ۷۴ هزار دالر امریکائی می شود و ما تا حالا حساب نه کردیم که چه قدر مصرف شده است .

جاغوری یک : آقای هارون  اگر در مجموع تمام ۶۴ هزار یا به قول شما ۷۴ هزار دالر در همچون پروژه ها مصرف شود به نظر شما چقدر منطقه را تحت پوشش خود قرار خواهند داد؟

آقای هارون : وقتی که قرار داد شده بود از جمله داینمو از داینمو های عادی ۸۰ کیلو وات بود که ما از داینموی اروپائی  ۱۰۰ کیلوات که اتومات می باشد در این پروژه استفاده نمودیم . وقتی که قرار داد کرده بودیم ۶۰ کیلوات برق بود و حالا ۶۵ کیلوات برق تولید می کند .و فعلا ۳۰۰ خانه را تحت پوشش خود قرار داده و در آینده افزایش خواهند یافت .

جاغوری یک : آقای هارون اگر همین ۶۴ هزار دالر در این پروژه مصرف نشده باشد و یک مقدار از این بودیجه باقی مانده باشد آن را چه کار می کنید ؟

آقای هارون : قرار داد این پروژه ها با شرکت های خصوصی است مانند پروژه های همبستگی ملی نیست که هر مقدار بودیجه قرار داد شده باید همان بودیجه مصرف شود و ما وقتی که قرار داد می کنیم منافع خود را نیز مد نظر داریم که در این پروژه چه قدر فایده می کنیم .

جاغوری یک : آقای هارون شما غیر از این جا جای دیگر نیز کار کرده اید ؟ و بودیجه که پی آر تی با شرکت قرار داد کرده است آیا پی آر تی از شرکت حساب گرفته که وقتی در آن جا اختصاص داده اند چون آن پول حق مردم است که چه قدر مصرف شده و چه قدر مانده است ؟ آیا شما تا حالا با چنین موضوع بر خورده اید ؟

آقای هارون : پی آر تی این محاسبه را نه می کند آنها صرف قرار داد می کنند مثلا اگر شما کار یک پل یا یک ساختمان یا هر چیز دیگر باشد آن را تکمل کنید خدا کند یک لک دالر را گرفته باشید و ۱۰ هزار دالر مصرف شود آنها تکملی پروژه را می خواهند .

جاغوری یک : شما گفتید تا حالا معلوم نشده که چه قدر پول در این پروژه مصرف کرده محاسبه نکرده اید و یکی از علت های که در این جا دیده می شود آن این است که پایه های برق تنها به یک  مسیر رفته است و طرف مرکز ولسوالی جاغوری و چهار طرف پایه ها نرفته است علت آن چه بوده است ؟ و آیا کار تان از این پروژه تمام شده است ؟

آقای هارون :خوب بلی تا حالا ما حساب نکرده ایم که چه قدر مصرف شده است و  همین قسم خود تیم پی آر تی سروی کرده بودند تا پایه ها کشیده شود ، اول تا لیسه نسوان فیضه قرار  بود کشیده شود .  وقتی مر

1,522بازدید

۱۲ دیدگاه »

 1. radi عقرب ۹, ۱۳۹۰ در ۸:۲۶ ب.ظ -

  دوشنبه ۹ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۲۰:۲۶

  khoda in mardom ra hedaiat kona anhai ki namishan resha shan ra bekanan 2 masalan ma dulat darem wolosswal darem paye barq baeyad az paloi sarak ter shawa zamin naki talai mardum basha
  (baqawll khoda beyamorz shah iran aghar naqsha roy dastam amad dastam ra qad kon naqsha ra pesh bebar)
  hala mardum basawad jaghori miguya ki zamin man ast in zamin ra magar madar tan zayda ha

 2. همزه عقرب ۱۰, ۱۳۹۰ در ۶:۱۱ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۰ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۶:۱۱

  سلام جناب مومین زاده تشکر فراوان از کزارشات . این اغای اسدالله قومندان امنیه ماشاالله نخودی هر آش است ! در حالیکه ایشان نظامی است و مسولیتی امنیتی دارد ولی ایشان در هر مراسم ربط و بی ربط در صف اول است عجب نظم و حکومت داری !!!

 3. رضا عقرب ۱۰, ۱۳۹۰ در ۹:۰۶ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۰ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۹:۶

  سلام
  برق سیر تو خرکوش که جا و زمین اش از سر معلم حنیف است حدود ۹ سال است که فعال بوده البته به شکلی از اول شام الی ساعت ۱۱:۳۰ شب که در در مجموع بخش از قریه های پیدگه، خرکوش، جاله و سنگ سورخ را برق میداد که ماهیانه هزینه های چارچ آن را جمع می کرد
  حالا این موسسه همان جا را بازسازی و ارتقا داده است بنا براین حق اولیت استفاده هم از آن منطقه است نه سنگماشه
  موفق باشید جناب آقای مومن زاده

 4. habib عقرب ۱۱, ۱۳۹۰ در ۹:۵۷ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۱ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۹:۵۷

  اصلا به نوع تولید برق و عمر دستگاه اشاره نشده و گفته نشده که برق از کی ها است…. عجب گزارش باحالی

 5. غمگین عقرب ۱۱, ۱۳۹۰ در ۱۰:۵۴ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۱ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۱۰:۵۴

  در جواب اقای همزه عرض کنم که شما راست گفتید مگر اصلاحات امنیتی زور گویی
  خلاصه کار های که مربوط یک قومندان امنیه میشود را درست انجام دادن در ضرفیت
  این طور ادم ها نیست چرا که میترسد … وهمان مثل معروف ما است که میگه (از بیکار شیشتو کیده دختر زیدو بهتره)پس حضور درین نوع مراسم ها جنبه خودنمایی دارد

 6. اکبری جان جاغوری عقرب ۱۱, ۱۳۹۰ در ۲:۲۵ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۱ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۱۴:۲۵

  مردم ما ارزش بیشتر ازینهارادارد به شرط که دیانت اصالت وبرادری خودراحفظ کنیم
  باورکن خدا هرکس را اندازه دل وجوربزه اش میدید.بناا متحد باشید جاغوریهاااااااااااا

 7. farid qasimy عقرب ۱۱, ۱۳۹۰ در ۶:۰۱ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۱ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۱۸:۱

  ba tashakor az aghaye momin zada ba in in gozarishati ghashangash. are agar mordomi jaghori yak zara beshtar az faham wa shoaori ki darad kar bigirad wa in taassobat wa nazar tangi hara kenar begzarad ba hazinayee $500,000 dolar mitanest tamami jaghri azin neamati khoda dadi ki be Zabuli inran mirezan hama mardom ra az nemati bargh bar khordar namayad thashakor

 8. آرمان عقرب ۱۱, ۱۳۹۰ در ۱۰:۵۱ ب.ظ -

  چهارشنبه ۱۱ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۲۲:۵۱

  آقای غمگین خدمت تان عرض شود اینکه: چه بهتر است که اول بروید سواد بیاموزید بعد بیایید چیزی بنویسد. نمیدانم بعضی مردم از اینگونه نوشته هایش چه سود می برند.اگر شما چیزی برای گفتن ندارید،پس چه ضرور که خود را اینقدر زحمت می دهید.های از بی سوادی!!!

 9. نوری عقرب ۱۲, ۱۳۹۰ در ۱۲:۱۹ ق.ظ -

  پنجشنبه ۱۲ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۰:۱۹

  واقعیت این است که بزرگترین مشکل هزاره ها درطول تاریخ همین فتنه واختلافات داخلی آنها ست.
  نمی دانم کی ما سرعقل می آییم ؟

 10. زمرد خان عقرب ۱۳, ۱۳۹۰ در ۱:۴۲ ق.ظ -

  جمعه ۱۳ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۱:۴۲

  سلام ده همه قومو.
  آقای نوری توره اصلی ره شمو گفتید،اوغو ای قوم ره امیتو دیده که ار غایت ای قوم ره اردم شهید مونه. بخدا ای قوم ره که مه دیدوم اگر صد دفعه دیگه ام قتل عام شونه اینا عبرت گرفتنی نیه که نیه،خدا ترس امزو اوغون بی پیر ره از سر ازی مردم کم نکنه.

 11. الفت عقرب ۱۳, ۱۳۹۰ در ۸:۰۳ ق.ظ -

  جمعه ۱۳ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۸:۳

  اقای همزه راست گفتی واقعا که اینها خودش رانخود هر اش جور کرده کار های را که دیگران زحمتش را کشیده به انجام رسانده اند اینها حضور پیدا میکند برای افتتاحش ما که نشنیدیم وندیدیم که اینها کدام کاری مفیدی انجام داده باشد همان اقای غمگین راست میگه از بیکاری خسته میشه بنده خدا ها

 12. مقصودی عقرب ۱۹, ۱۳۹۰ در ۷:۱۱ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۹ آبان۱۳۹۰ ساعت: ۱۹:۱۱

  خیلی عالی است . خدا کند که در بقیه جاهای جاغوری هم الگو برداری شود .
  به امید روزی که تمام جاغوری از برق آبی مستفید شود.