«« به بهانه وفات مرحوم شیخ محمد عوض صادقی لومانی»»

مصطفی خرمی ۱۱:۵۵ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
«« به بهانه وفات مرحوم شیخ محمد عوض صادقی لومانی»»

«« به بهانه وفات مرحوم شیخ محمد عوض صادقی لومانی»»

بهانه: جناب محترم آغای نسیم جعفری با انتشار عکسی از مرحوم شیخ محمد عوض صادقی لومانی، در صفحه واتساب مجمع علما و طلاب جاغوری، از وفات ایشان خبر داده و در ادامه مختصری به زندگینامه ایشان پرداخته و وی را ملایی کامل، با سواد بالای آخوندی معرفی و مهمترین عامل کوچ همیشگی وی از جاغوری و سکونت در مناطق دیگر؛ به خصوص همکاری با رژیم داکتر نجیب الله را، به دلیل فشارهای خردکننده رقیبان همصنف وی(دیگر ملایان)در جاغوری ذکر نموده است؟! این گزارش خاطره ای جالبی از مرحوم صادقی را برای حقیر زنده نمود که حیفم آمد با دیگران شریک نسازم!

سفر به پلخمری: در تابستان سال۷۵ که به جشن سالگرد حزب وحدت اسلامی در بامیان باستان دعوت شده بودیم، پس از پایان مراسم های مختلف جشن و دیدار از آثار باستانی بامیان بخصوص دو بت بزرگ سلسال و شهمامه و نیز دیدار از بند زیبایی «بندامیر» و…، توفیق اجباری حاصل آمد که از مسیر دره شکاری (سرک شاهی سابق که پیش از راه اندازی مسیر کوتل سالنگ، تنها راه ارتباطی جنوب و شمال کشور بوده است)، عازم شهر زیبایی پلخمری شوم.

sadiqiدر منزل مرحوم مدیر جانعلی دولت شه، برای نخستین بار مرحوم شیخ عوض صادقی را ملاقات نمودم. مرحوم صادقی به گرمی از بنده استقبال نموده و برای حضور در شهر زیبایی پلخمری خوشآمد گفته و با اصرار زیاد شب بعد ما را به خانه اش دعوت نمود. در منزل مرحوم شیخ صادقی، صحبت ها در موضوعات مختلف سیاسی، اجتماعی، علمی و… تا پاسی از شب ادامه یافت. فردای آن شب، پیشنهاد نمود که به ملاقات «سید منصور نادری رهبر فرقه اسماعیلیه» برویم، پیدا بود که ایشان رابطه بسیار گرمی با «سید کیوو» داشته و تا کنون به خواست سید منصور، چندین اثر از آثار قدیمی فرقه  اسماعیلیه، از جمله کتاب مشهور «دعایم الاسلام» را ترجمه نموده است.

ملاقات با سید کیوو: با وجود اینکه از محل سکونت «سید کیوو» به شدت محافظت می گردید، ولی تمام زنجیرها بدون تلاشی همراه با احترام نظامی برای موتر حامل ما باز می شد! برخورد این گونه ای می رساند که مرحوم صادقی در میان ایشان یک چهره شناخته شده و بسیار قابل احترام است. «سید منصور نادری» شخصا از ما استقبال نموده و ما را به مهمان خانه خصوصی خودش راهنمایی نمود و… پس از صرف نهار شاهانه که تنها به افتخار ما سه نفر تدارک دیده شده بود، صحبت ها با صرف چای سبز تا نزدیک غروب، ادامه یافت و… .

سخن پایانی: صحبت های گیرا، دیدگاه سیاسی محکم به احقاق حقوق ملیت ها، اطلاعات تاریخی گسترده، آگاهی های فقهی بسیار از مذاهب مختلف، تسلط بر مباحث کلامی، به ویژه نظریه خاص وی در مورد ضرورت و لزوم تقریب میان مذاهب اسلامی و… از شناخت، آگاهی و تسلط وی در دانش های گوناگون دینی و سیاسی، حکایت داشت! بنده نمیدانم که اتهامات وارده بر مرحوم صادقی لومان تا چه پایه صحت داشته است!؟ اما، همان تهمت ها پیش زمینه بسیار منفی، از زمان کودکی در ذهن مان از مرحوم «صادقی» مشهور به «گوش منتی!؟» ترسیم و تصویر نموده بود! باید اذعان داشت، صادقی متهم با صادقی که بنده در آن سفر ملاقات نمودم، تفاوت آشکار داشت! اخلاق و برخورد بسیار عالمانه، دانش بسیار، مهمانی نوازی، مقام بالای اجتماعی ایشان در آن شهر و… برای حقیر بسیار جالب و خود حاکی از زندگی یک «عالم کامل دینی» بود.

روح اش شاد و غریق رحمت الهی باد.

م، خرّمی

۴ / ۴ / ۹۵

1,027بازدید

کامنت بسته شده است.