به یاد علی هزاره و تمامی شهدای کویته

مدبریت ۱۰:۵۸ ب.ظ ۲

 به یاد علی هزاره  و تمامی شهدای کویته  

شهدای کویته

یک : فکر نمی کنم کسی در خارج از وطن مسافرت کرده  باشد ولی در کویته نرفته باشد . کویته در گذشته برای مردم ما تقریبا خانه اول اگر نگویم بی تردید خانه دوم به حساب می آمدند . این ارتباط تنگاتنگ بین مردم ما و شهرکویته  و دولت پاکستان به سالهای قبل از جدایی این کشور از هندوستان بر می گردد.  که زمینه تفصیل شان نیست . این ارتباط متقابل بین هزاره ها و دولت پاکستان تا سالهای قبل از پیدایش طالب به نیکی یاد می شد و به خوبی جریان داشت. ولی از روز پدید آمدن این پدیده شوم به نام طالب والقاعده نه تنها ارتباط بین این دو را تحت تاثیر قرار داد بلکه همه ارتباط بین دول واقوم و قبایل بین این دو کشور  حتی دستگاه امنیت خود دولت را  تحت تاثیر قرار داد و از  زیان آن بی نصیب نمانده است . این را در بی کفایتی درتامین امنیت در پاکستان به خوبی مشاهده می کنم . بگذریم .

دو : همانطوریکه قبلا نیز گفته بودم  سفر ۲۰ روزه ای امسال در کویته داشتم . کویته را شاید بعد از دو سال می دیدم . تغییرات قابل توجه  در ورودی شهرکویته توجه مرا جلب کرده بود. کوتل لک پاس که قریبا ورودی شهرنیز می باشد تونل زده شده و  مسیر،  تا داخل شهر به صورت اتوبان درست شده است.  که حال هوای دیگر به این شهر شلوغ داده است .

روزی برای دیدن دوستی در مسجد رود رفته بودم دوستم دوکان کامپیوتر داشت صحبت  خرید یک دانه موبایل به میان آمد . ایشان بلافاصله یاد آورشد که من یک دوست دارم بنام علی ایجنسی فوری به ایشان زنگ زد مرا معرفی کرد. من نیز راهی دوکان ایشان شده و خدمت ایشان رسیدم . با گفتن اسم دوستم علی فورا به یاد آورد.  به همکارش دیگرش سفارش کرد که گوشی مناسب را دراختیار من قرار بدهد . محمد علی هزاره دوکان موبائل در لیاقت بازار داشت . او فرد جوان ، زرنگ پر تلاش به نظرمی رسید  علی را می توان یکی از نمونه های جوان و نسل نو هزاره به حساب آورد . او به خوبی درک کرده بود فقر اقتصادی ضررش اگربیشتر از فقر فرهنگی نباشد کمترنیست . به همین دلیل با وجود که ۲۷ بهار از عمرش نگذشته بود او توانسته بود برای خود زندگی آبرومند دست پا کند و خار چشم برای دشمنان نیز شود .  بعداز یک کمی خوش بیش باعلی و گرفتن یکدانه موبایل نوکیا علی را ترک گفته راهی خانه دوست دیگر شدیم که شب درآنجا دعوت بودیم . هنوز برنامه افطار به پایان نرسیده بود که شخصی به یکی ازمهمان که گویا از دوستان علی بود زنگ زد خبری ربودن علی را به دوستش داد . علی  در تاریخ ۲۹ اگست توسط آدم ربایان از مسیر راه ربوده شد . ما نیز شدیدا متاثیر شدیم . وقتی از دوستان قضیه آدم ربایی در کویته جویا شدم . ظاهرا در این سالهای اخیر تا آنجای که حافظه ای دوستان  یاری می کردند این سومین مورد بوده که تا حالا اتفااق افتاده است . اولی شان در بدل پول آزاد می شود دومی شان نیز شخصی از بروی است و هنوز دراسارت است . سومی شان نیز محمد علی هزاره معروف به علی ایجنسی است. آن زمان هنوز قضیه روز قدس اتفاق نیافتاده بود مردم بعد از یک وقفه نسبی احساس راحتی می کردند . در میان مردم ساده اندیش و به اصطلاح پیش پای توغ ما و شما  داشت بازار خرید و فروش معاملات ملکی دوباره رونق می گرفت . همینکه قضیه روز قدس اتفاق افتاد ، بنگاه معاملات خبر از برهم زدن معاملات چند روز پیش گذشته را می داد . اینگار که این قضیه اولین قضیه بوده که در کویته اتفاق افتاده است . در حال که  ما بعداز شش جولای حادثه های متعدید داشتیم که هر کدام زنگ خطر برای ما بوده است .  در نتیجه هیچ کدام آنها به نفع ما تمام نشده است ما به راحتی به حساب دو دو تا چهارتا می توانیم به یک نتیجه منطقی برسیم  .

سه :  نتیجه که مامی توانیم بگیریم : این است که مردم هزاره به هردلیل تا به حال اقدام سنجدیده برای بقای خویش دراین کشور  انجام نداده است که بماند بلکه به خواطر مصارف های غیرمنطقی درساخت بلدینک ها و خانه های چند میلونی عرصه را برای غیر هزاره تنگ وتنگ تر و تحمل آنها را کم و کمتر کرده است. به همین دلیل  زمینه باچ خواهی هر روز بیش از روز دیگرفراهم می شود. دراین باچ خواهی ها متاسفانه  از رد پای خودی ها نمی توان به سادگی گذشت . چون  اطلاعات فرد رباینده بسیاردقیق است. این اطلاعات را نمی شود مگر اینکه از طریق  خودی های بی خودی  در اختیار آنان گذاشته شود. متاسفانه در هیچ یک مورد به خواطرنبود یک مرجع قوی که همه بتواند به آن اعتماد کند مردم هزاره نتوانسته به یک  تدبیر درست دست بزند حال این تدبیر چه یک اقدام پیشگیرانه باشد و یا یک اقدام تلافی جویانه . به هرتقدیر  یک خانه تکانی جدی در همه زمینه ها لازم است که امید وارم دلسوزان قوم ودانشمندان وآنهای احساس می کند از پس این کار بر می اید اقدام لازم را مبذول دارد .

چهار : از آن روز بعد دیگر علی را ندیدم  تا روز چهار شنبه ۷/۷/ ۱۳۸۹  مصادف با ۲۹/۹/۲۰۱۰  میلادی دوستی ازکویته به من ارتباط گرفت خبر شهادت علی را به من داد .  : محمد علی هزاره معروف (علی ایجنسی) توسط آدم ربایان به شهادت  رسید.!!!

این خبر براستی من  را سخت تکان داد . من ازانسان های که متفاوت زندگی می کند خوشم می اید 
. علی را دریک نگاه بچه لایق هزاره یافتم . علی  بعد از یک ماه اسارت ،  شب گذشته آدم ربایان در خانه محمد علی تلفون کرده و خواستار پول در بدل آزادی علی شده بودند. پدر محمد علی ساعت ۱۲ شب در جای که آدم ربایان گفته بوده پول را گرفته رفته تا زمینه آزادی پسر را فراهم سازد . شاید جمال زیبای علی را دوباره بیبیند . بعد از مدت طولانی آدم ربایان با گستاخی تمام و بدون پوشاندن صورت خود ظاهر شده و پول را می گیرد. وقتی پدر محمد علی در باره محمد علی سوال می کند در جواب می گوید: که بعد از ۲ ساعت محمد علی را برای شما می فرستیم.

 امروز چهارشنبه  صبح جنازه شهید محمد علی هزاره از منطقه گلی قمبرانی (نزدیک هزاره تاون) پیدا شده است . پدرش  علی را نه تنها آزاد ندیده بلکه جوان هزاره را با دست پای بسته به زنجیز ، با بدترین وضع شهید کرد بودند دیدند . از سرو وضع علی عزیز پیدا بوده که او تمام ماهی رمضان شب وروز  روزه دار بوده  و در این مدت یک ماه  آب و نان نیز به علی  نداده بودند.  علی عزیز ثمره ای  ۲۷ سال زندگیشان  ۲ دختر است .  یکی شان یک  ساله و دختر دومی  چهار ساله می باشند. دختر ها بیشتر بابایی و متکی به پدر هستند تا پسرها . معلوم نیست دراین مدت این دو کوچلوی نازدانه،  درغیبت و اسارت پدر چه کشیده باشد. و نمیدانم  مادر با چه زبانی غم فراق  و ندیدن پدر را به بچه هایش بگویند .!!!

 پنج : قصه علی ، قصه هزاران جوان هزاره ای  است که در این کره خاکی روزی در جاغوری به اسارت گرفته می شود  و روزی در کویته و روزی دیگر در ارزگان و روزی در در بهسود اتفاق می افتد . ظاهر متفاوت دارد ولی ماهیتا یکی است.  اینها دیگر هیچ جرم ندارد  جرم شان فقط این  است که هزاره است . برای کشتن یک جوان هزاره دلیل زیاد لازم ندارد . همین احساس کنی سرو گردن متفاوت دارد . و احساس دارد . درد دارد کمی متمایز ظاهر شده  است . کافی است .!!!  

آری ! امروز از طرف اتحادیه تاجران بلوچستان به خواطر بی کفایتی دولت و انزجار ازاین اقدام شوم  (هرتال) اعتصاب کاری اعلان شده است. اتحادیه تاجران بلوچستان طی یک بیانیه از تمام تاجران و دوکان داران خواسته است  که دوکان های خود را امروز باز نکند.

درعوض امروز چهار شنبه  دوستان علی در تدارک مراسم تشییع علی است که علی را درکنار  دیگر ازهمراهانش مثل یوسفی و… ملحق کند و او را تا جایگاهی ابدی اش همراهی نمایند . علی رفت تا آرام بگیرد اما نگران از وضع موجود ما.  نگران از نگرانی ما .  

شش : این قضیه در حال اتفاق افتاد که هنوز از داغ سه  جوان دیگر یک روز نمی گذشت . در کویته در تاریخ  ۲۸ /۹/۲۰۱۰: در اثر حمله تروریست ها ۳ نفر شهید و یک نفر دیگر  زخمی شدند.

این حادثه  روز سه شنبه مطابق ۲۸/۹/۲۰۱۰  اتفاق  افتاده است.  ظاهر، عبد الوهاب، احمد شاه  و معلم محمد علی که برای خریدن سبزی در هزارگنجی منطقه سریاب رفته بودند در برگشت به طرف مری آباد موتر شان مورد حمله تروریست ها قرار می گرد. در اثر تیر اندازی  ظاهر هزاره ، معلم محمد علی هزاره و عبد الوهاب شهید و احمد شاه هزاره زخمی شد است.   تروریست ها سوار بر موتر سایکل بودند که موفق به فرار می شوند. روز سه شنبه این شهدا درکنار  دیگر شهدا در بهشت زینب آرام گرفت.  

+;نوشته شده در ;پنجشنبه هشتم مهر ۱۳۸۹ساعت;۲۲:۵۸ توسط;مدیریت موج سوم ; |;

1,165بازدید

۲ دیدگاه »

 1. سید مهدی میزان ۱۵, ۱۳۸۹ در ۵:۰۵ ب.ظ -

  پنجشنبه ۱۵ مهر۱۳۸۹ ساعت: ۱۷:۵

  سلام خدمت برادر آقای رحیمی
  امید که سلامت باشید!
  چندی است که در کابل هستم و از اوضاع کویته خیلی با خبر نیستم!
  از خواندن این نوشتار خیلی متاثر شدم زیرا در وقت ربودن علی در کویته بودم
  خدا رحمتش کند و به همه جوانان عزیز درک اینکه در کجای دنیا هست و در کجا می روند عطا کند
  شهادت علی و ده ها علی گونه های دیگر تهدید جدی برای باشندگان هزاره در آن سرزمین می باشد که باید چه کار کنند؟؟؟؟؟ و مشغول انجام دادن چه کارهای هستند

 2. سمیع عطایی عقرب ۱۵, ۱۳۸۹ در ۸:۴۳ ب.ظ -

  شنبه ۱۵ آبان۱۳۸۹ ساعت: ۲۰:۴۳

  سلام…دوست عزیز.تحقیقی دارم در مورد آیین های نمایشی هزاره ها در افغانستان.. نیاز مند همکاری دوستان می باشم.. برای اطلاعات بیشتر به وبلاگ رحیم بیگ سر بزنید.
  ۲۱۶sua.blogfa.com