بودجه سال ۱۳۸۸ افغانستان به شورای ملی رفت

مدبریت ۷:۲۴ ب.ظ ۱

بودجه سال ۱۳۸۸ افغانستان به شورای ملی رفت

Go to full articleوزارت دارایی افغانستان بودجه سال ۱۳۸۸ را به شورای ملی ارائه کرد، وزیر مالیه/دارایی افغانستان می گوید بودجه امسال ۳۵ درصد نسبت به سال گذشته افزایش یافته است.

انوارالحق احدی وزیر مالیه افغانستان که در نشست امروز مجلس سنا جزئیات بودجه سال ۱۳۸۸ را توضیح می داد، گفت مجموع بودجه سال ۱۳۸۸ تقریبا به ۹۵ میلیارد افغانی می رسد.

آقای احدی گفت بخش اعظم بودجه دولت به وزارت های دفاع، داخله/ کشور، آموزش و پرورش و اداره امنیت ملی اختصاص یافته است.

این در حالی است که بر اساس گزارشها شماری از وزارتخانه ها در سال جاری خورشیدی نتوانستند بودجه خود را به مصرف برسانند. آقای احدی گفت بیش از ۸۰۰ میلیون افغانی از بودجه امسال مصرف نشده و در نظر است به بودجه سال آینده منتقل شود.

وزیر مالیه، دلیل افزایش بودجه را گسترش فعالیت های برخی وزارتخانه ها و بلند رفتن مخارج آنان عنوان کرد.

انوارالحق احدی افزایش شمار سربازان ارتش و ماموران پلیس و همچنین معلمان مدارس را از عوامل عمده افزایش بودجه افغانستان خواند.

آقای احدی شمار دقیق نفراتی که به ارتش و پلیس افزوده می شود را مشخص نکرد اما گفت که در سال جدید بیش از ۱۲ هزار معلم دیگر در مدارس استخدام خواهند شد.

به گفته آقای احدی، در طرح بودجه سال آینده، بیش از ۶۰ میلیارد افغانی به وزارتخانه های دفاع، داخله و اداره امنیت ملی اختصاص داده شده، ۲۲۸ میلیون دلار به وزارت انکشاف دهات/ توسعه روستاها، داده می شود و ۱۸۲ میلیون دلار در برنامه های راهسازی به مصرف خواهد رسید.”

آقای احدی افزود: در بودجه جدید ۱۴۹ میلیون دلار به وزارت آب و برق و ۱۰۲ میلیون دلار به وزارت صحت/ بهداشت، اختصاص یافته و ۱۰۲ میلیون دلار نیز سهم وزارت معارف/ آموزش و پرورش است.

بر اساس این طرح، بودجه توسعه ای سال آینده بیش از هزار و صد میلیون دلار در نظر گرفته شده است.

آقای احدی می گوید بودجه توسعه ای سال جدید هزار و صد میلیون دلار پیش بینی شده و در حال حاضر دولت افغانستان حدود ۸۵۰ میلیون دلار از این بودجه را در اختیار دارد و بقیه آن را کشورهای کمک کننده در اختیار دولت افغانستان قرار خواهند داد.

وزیر مالیه افغانستان گفت بیشتر از نیمی از بودجه سال آینده خورشیدی از منابع داخلی این کشور تامین می شود.

+;نوشته شده در ;چهارشنبه شانزدهم بهمن ۱۳۸۷ساعت;۱۹:۲۴ توسط;مدیریت موج سوم ; |;

847بازدید

یک دیدگاه »

  1. کوروش دلو ۱۶, ۱۳۸۷ در ۷:۳۴ ب.ظ -

    چهارشنبه ۱۶ بهمن۱۳۸۷ ساعت: ۱۹:۳۴

    سلام.همیشه وهمه جااز مطالبتان که خیلی جالب است استفاده میکنم.ولی اولین باراست که نظر میدم.

    منتظر شما همشهری عزیز هستم.

    زنده باد وطن