بوی بهار می اید

مدبریت ۱۰:۰۰ ق.ظ ۳

بسم تعالی

زمستان در جاغوری

بوی بهار می آید  

صمیمانه ترین سلام هایم را خدمت همه  دوستان و خوانندگان خوب سایت جاغوری یک تقدیم می دارم ! امید وارم درهر جای از این دنیایی پهن آور خوب خوش خرم و سالم باشید عذرم بپذیرید از اینکه به علت سرما خوردگی نتواستم با شما عزیزان در تماس باشم آرزو می کنم در پناه حق تعالی بوده باشید . انشاء الله

این روز ها جاغوری کدام خبر خاص نیست که خدمت شما دوستان به عرض برسانیم . زمستان هم دارد بخیر خوبی می گذرد بوی بهار می اید . به قول معروف “یالی حوت بل زده ” دیگه فصل سرما رو به اتمام است .

مردم می گویند”شکر خدا  شک آو بورشده! “زمستان امسال در جاغوری از جهات قابل توجه بود . چیزی که پیرمردان آن را بی سابقه توصیف می کردند این بود که  “زمستان و فصل سر ما باشد اما حال وهوای آن مانند فصل پایزباشد  سردی کم را شاهد باشیم . در حال که حدودا ۳۰ سال قبل ” ۱۳۵۰ تا ۱۳۶۰ “زمستان جاغوری؛ زمستان طاقت فرسایی بود. زیرا در این فصل از سال علاوه بر برف گاها چند متری سرمای زیاد را نیز باید متمحمل می شدیم در این وقت از سال  بیکاری نیز به اوج خود می رسید . از سوی دیگر سرما و برف هر گونه فعالیت اقتصادی مخصوص  کار و بار زمین و یا کشاورزی را مختل می کرد. در حال زمستان امسال مدتی را بدون برف وبا هوای پایزی سپری کردیم  وچند مورد برف سنگین نیز مانع فعالیت های اقتصادی بازاریان بجز از چند روز نشد  .  از اینرو در گذشته  زمستان ضربه ای محکمی است بر پیکره ی جامعه ی دهاتی جاغوری که خود تحلیل جداگانه لازم دارد .

زمستان در جاغوری

در هفته که گذشت بارش های نسبتا خوبی به صورت تر برف و باران های پراکننده داشتیم . در زمستان امسال  فقط یک یا دو  بار برف سنگینی بارید که مردم مناطق سرد سیر تر محبور می شدند مسیر های تردد وسایل نقلیه ی شان را خود جارو کنند.

آخر های زمستان در جاغوری

امروز یکشنبه هوای جاغوری نسبتا گرمتر می باشد و نرمک نرمک برف نیز می بارد  و مردم نیز  هم همانند سالهای قبل  آمادگی های خرید سال جدید ونوروز را می گیرند و این روز ها بازار مواد اولیه و همچنان مایحتاج نوروزی رونق بشتر دارد . که این جم چوش را  می  توان در بازار ها جاغوری  به خوبی مشاهده کرد . خریدن نوروزی به یک نوع رسم و رواج “کار اجباری ” در جاغوری مبدل گردیده است حال دیگه برای بعضی مثل اطفال و یا عروس شرینی شده ها فرق نمی کند که چیزی در دست داشته باشی یا نداشته باشی باید نوروزی را آماده کنی. چشم هم چشمی ها خود نیز مشکل را دو چندان کرده است . جامعه ای نیمه شهری مکافات مضاعف خودش را دارند .انصافا برای یک تعداد کسانی که عروس شرینی شده دارند شاید خریدن نوروزی آن هم بخاطر گران بودن قیمت های  اجناس کار بس دشوار باشد . اگر نوروزی را مانند سرمایه داران آماده نکنند دیگه مگر داماد آن طرف ها پیدا نشود والا باید به سوالهای پیدا پنهان کرده ونکرده مواجه می شوی  مثلا  “فلانی آن و این” را آورده بود . چرا از ما این قسم است و از کی چه کم داریم آن وقت بیا جمع کن .!!!

از تورنمینت های نوروزی هم خبر نیست حال آنکه سالهای گذشته  یک ماه قبل از نوروز جام ها ولیبال و فوتبال در جاغوری برگزار می شد .گفت و شنود های فراوان میان مردم صورت می گیرد . مردم می گویند بخاطر بی توجهی  و کم کاری امیریت والمپیک جاغوری  است که تا حالا  جام ها برگزار نشده است .

بهر صورت همانطور که این روز ها دلهای همه بهاری  است ، از بارگاه ایزدمتعال تمنا دارم که در بهار و سال جدید ۱۳۹۰شاهد یک افغانستان آباد و آرام  وسال کاملا بهاری  باشیم. انشاء الله . چند قطع عکس از سیمای  زمستانی جاغوری خدمت شما دوستان و عزیزان دور از وطن آماده کردم  خدمت شما عزیزان به عنوان هدیه مقدمه بهار تقدیم میداریم .  امید وارم که شما عزیزان دور از وطن را به حال هوای گذشته انداخته و ما را نیز از دعای خیر تان محروم نفرماید  .

تاگزارش بعد التماس دعا خدانگهدار همه تان

مومن زاده مرکز جاغوری زیبا

+;نوشته شده در ;یکشنبه پانزدهم اسفند ۱۳۸۹ساعت;۱۰:۰ توسط;مدیریت مرکز – مومن زاده; |;

1,685بازدید

۳ دیدگاه »

 1. اکبری حوت ۱۵, ۱۳۸۹ در ۴:۲۵ ب.ظ -

  یکشنبه ۱۵ اسفند۱۳۸۹ ساعت: ۱۶:۲۵

  مومن زاده عزیز سلام.

  بسیار ممنون از گزارش خوب شما و از عکسهای که گزاشته اید و ما را به یاد روزهای خوب گزشته انداختید.
  منتظر گزاشهای بعدی شما هستیم. شاد و بهاری باشید

 2. فهمیده حوت ۱۶, ۱۳۸۹ در ۸:۵۸ ق.ظ -

  دوشنبه ۱۶ اسفند۱۳۸۹ ساعت: ۸:۵۸

  مومن زاده گرامی سلام.
  تشکر وسپاس از گزارشدهی خوب شما. فقط نفهمیدم " یالی حوت بل زده " یعنی چه ؟
  منتظر گزارشات بعدی شما هستیم

 3. ناروی حوت ۱۶, ۱۳۸۹ در ۹:۳۱ ق.ظ -

  دوشنبه ۱۶ اسفند۱۳۸۹ ساعت: ۹:۳۱

  سلام اقای مومن زاده !
  تشکر از گزارش خوب و جالب تان ! زحمات تان در واقع قابل ستایش است .