بیراهه روی‌های فیسبوکی

مدبریت ۱۰:۲۶ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش

بیراهه روی‌های فیسبوکیFB_IMG_1588620887034

۱. نمی‌دانم کمپاین ولایت شدن جاغوری در فیسبوک چقدر موثر بوده، ولی می‌دانم که برداشت‌های غلط و واکنش‌های بد بسیاری را افشا کرده است. بسیاری‌ها نوشتند ضرور نیست جاغوری ولایت شود چون سلطان محمود آنجا نرفته است. آیا هر ولایتی باید از صدقه قدم یک سلطان باشد و مشکلات اداری و مدیریتی و خدمت رسانی هیچ مطرح نیست؟ با ایجاد واحد اداری به مردم سهولت بدهیم نه اینکه با تحریک افتخارات کاذب رنج آنان را تسکین دهیم.
۲. این کمپاین، با کمپاین‌های مشابهی ولایت شدن این منطقه و آن منطقه و حتی ولسوالی و قریه، به چالش کشیده شد. این چالش‌ها را اگر از لحاظ سیاسی ببینیم کوته‌فکری و حماقت است، اما اگر آن ها را شوخی بدانیم نشان کج‌سلیقگی و عدم ظرافت است.
۳. بیراهه‌روی کم نداریم، اما نوع فیسبوکی آن بیشتر آلوده کننده است. چون در حکم نوعی اشاعه بلاهت است. چه بلاهت بالاتر از اینکه فکر کنیم ورس و پنجاب با جدا شدن از بامیان دیگر شریک افتخارات با میان نیست و جاغوری و مالستان و ناهور با ولایت شدن از زیر سایه سلطان محمود دور می‌شود و دایکندی با جدا شدن از ارزگان دچار خسران مبین شده است.
۴. هم ولایت دایکندی برای مردم مفید بود و سهولت نسبی ایجاد کرد، هم ولایت شدن غزنی باختری(جاغوری، مالستان، ناهور…) مفید، سودمند و حق مسلم این مردم است و هم اگر پنجاب و ورس روزی یک ولایت شود سنگی به صندوق بامیان اصابت نخواهد کرد. چنانکه ولایت شدن بهسود آن را از افتخارات نداشته‌ی میدان بی‌بهره نمی‌کند.
۵. و بالاخره باید فراموش نکنیم که بیراهه‌روی‌های فیسبوکی، تنها بیراهه‌روی نیست، بلکه سلیقه، طرز تفکر و قدرت تحلیل ما را نیز نشان می‌دهد.

استاد علی امیری

293بازدید

کامنت بسته شده است.