ضرورت فعالیت و حمایت تشکل های دانشجویی از خواسته های اعتصاب کنندگان

عزیزالله جاغوری ۶:۰۱ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
ضرورت فعالیت و حمایت تشکل های دانشجویی از خواسته های اعتصاب کنندگان

alomاز زمانی که این کشور فلک زده به وجود آمده آنچه که در سابقه کاری زمام داران آن مشاهده می شود ظلم ، تبعیض و . . . است که به وفور می توان در کارنامه ی آنها مشاهده نمود .

ولی مدتی است در محافل دانشجویی مخصوصا شبکه های اجتماعی سر وصدای عجیبی پیچیده که ذکر بعضی  از آنها نه برای زمام داران و قشر فرهنگی این کشور ، بلکه برای موجود به نام انسان  نیز شرم اور است .

گذشته ی این کشور نیاز به یاد اوری ندارد همه از سینه حفظ اند . ولی آنچه که بسیاری را سر در گم ساخته حرف های اتو کشیده و فریبنده ی  قشر حاکم است . مردم فکر می کردند شاید بعد از این همه مصیبت ،جنگ داخلی و خارجی که بر ما تحمیل شد  و باعث از دست دادن عزیزان مان ، معلول شدن و بی سر پرست شدن بساری  گردید، بزرگان  این اب  و خاک به این نتیجه رسیده باشند که دست از مسایل قومی بردارند. در کشوری که با تنوع و ازدیاد قومی روبرو هستیم  راه عاقلانه این است ، راه ملت سازی را در پیش بگیریم .

از ملت سازی که خبری نیست بماند ، این دولت بسیار به شکل مرموز پیش رفته و  یک بار دیگر نظام قبیله گرایی خود را در قالب دموکراسی بر مردم تحمیل می نماید .http://jaghori2.persiangig.com/jaghori1/danishjoyan/1.jpg

حال که نظام فبیله گرایی فاشیزم  هنوز از خواب غفلت بیدار نشده است صزورت یاد اوری چند نکته ضروی به نظر می رسد  :

نکته اول :   طرف سخن ما آنهایی است که خود را در پشت این سیاست قرون وسطایی مخفی کردند :

حرف ما این است چشم تان را باز کنید .دنیا عوض شده ! ما نمی حواهیم این مطلب را به تفصیل وارد شویم  . امروز را با دیروز مقابسه نکنید  تا چه رسد به گذشته . قبول شان برای جامعه فاشیزم کاری مشکل است چاره ای هم نیست باید باور کرد . متد و روش های دیروز برای امروز کاربرد ندارد برای امروز باید طرحی نو در اندازیم  چاره ای جدید پیشه کرد .

نکته ای دوم : به روشن فکران مثل محمود کرزی که در جلسه خصوصی این حرف را زده  که پشتون در گذشته برای مردم  خدمت نکرده است – و ایشان انتظار نداشت دوستان نادان شان و یا رقیب های جدی شان ان را رسانه ای کند  – حتما گذشته شامل چند سال ریاست جمهوری برادرش نیر می شود.

حرف ما این است که شما خود را ناجی ملت پشتون می دانید باید برای این ملت فکر اساسی تر بکنید دیگر زمان واسکت انتحار رو به افول است  این مضمون حر ف حسابی  محمود کرزی است  در ادامه صحبت هایش  امده است . پس باید برای پوشیدن واسکت افتخار اسباب آن را اماده کنی .  و الا قدم گذاشتن در سکوی افتخار و جای بزرگان ، افتضاحی دیگر برای تان  ببار خواهد اورد.

اسباب بزرگی ،احترام به قوانین کشور  و حقوق انسانی وعدالت اجتماعی اسلامی شان پیشکش تان  باد . اینها  واژه هایی هستند که به شما کمک می کند  تا روند ملت سازی را از لحاظ فکری تمرین کنید  چون شناختی که  از شما برای  ما میسر است هنوز در مرحله ی  عمل فاصله ی  زیادی دارید .

اما نکته ای سوم : اما شما دانشجویان عزیز :  با انجمن دانشجویی کشور ودانشجویان که در دیگر کشور مشغول تحصیل هستند  ارتباط بر قرار کنید  هزاران دانشجوی دیگر در ولایت های کشور  و در کشور های مختلف داریم  آنها نیز  تشکل  هایی دارند  در این چنین موارد هماهنگ عمل کنید .

نکته چهارم : دانشجویان عزیز : ظلم که در گذشته براین قشر از هموطنان مخصوصا جامعه هزاره شده  است قابل توصیف نیست . قطعا نمی خواهید این ظلم ادامه  پیدا کند در این صورت :

۱  – در قدم اول شما نیازمند یک تشکلات بسیار حساب شده قوی هستید  که در چنین شرایط بتوانید خواسته های خود را به درستی مدیریت کنید .

۲ –  باید عاقلانه و مدبرانه وحساب شده گام برداشته وهماهنگی های لازم را باهمه رسانه های پر بازدید کشور داشته باشید .

۳ – همه به اندازه توانایی تان  دست به قلم ببرید . شما که حاضرید در تحصن ساعت ها  وقت تان را صرف کنید کمی وقت تان را در انعکاس مطالب وحوادث دریغ نکنید این  را  باید بدانید دنیای امروزی دنیای اطلاعات است  رسانه وقلم ،بزرگ ترین شیادان تاریخ را به زانو در می آورند .

۴ – در بعضی کشور ها محدودیت های برای شبکه های اجتماعی وجود دارد  که هر کس به راحتی نمی تواند از آن استفاده کند . در حال که در ان کشور هزاران دانشجو وتشکل های دانشجوی وجود دارد ولی از حوادث  ها نظیر اعتصاب شما بی خبرند . شما برای رساندن پیام تان تنها به شبکه های اجتماعی بسنده نکنید  مقاله های تان را وپیام تان را به سایت های پر بازدید وبدون محدویت ارسال نماید تا پیام تان بشتر انعکاس پیدا کند .

باید در عصر امروز خدا را شکر کرد  که هیچ عذر و بهانه  ای پذیرفتنی  از کسی نیست هر کسی به هر زبانی که  قادر است ظلمی که بر او رفته به تصویر بکشد و عاملان آن را به چالش .

پس حرف آخر  : اینکه با ظلم های قرون وسطایی مقابله کنید  یعنی راهی جز مقابله  با آنان نداریم  شما فکر کنید اگر ما از پس نظیر این نوع  فساد ها  واین ادم های به ظاهر تحصیل کرده شان بر نیایم فردا با افرادی واسکتی انحاری آنان  چه کار می توانم بکنیم . این را نیز بدانید که  حتما پیروز خواهید شد .

اینک شما وگزارش از بی بی سی :

اعتصاب غذایی ده‌ها دانشجوی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل در اعتراض به “تبعیض قومی” در این دانشکده وارد دومین روز خود شد.

معترضان در برابر ساختمان پارلمان افغانستان متحصن شده و مدعی هستند که رئیس و یکی از استادان این دانشکده با اعمال تبعیض قومی، مانع پیشرفت تحصیلی گروه‌هایی از دانشجویان می‎شوند.

حمیدالله محمدی، یکی از این اعتصاب‎کنندگان گفت: “ما خواستار برکناری این دو نفر هستیم و تا رسیدن به این خواست خود به اعتصاب غذا ادامه می‎دهیم.”

او افزود که دانشجویان حدود یک ماه قبل این مشکل را با وزارت تحصیلات عالی و نمایندگان شورای ملی در میان گذاشته و خواستار حل منطقی آن شده‎اند، ولی آنها توجهی نکردند و اکنون راه دیگری به غیر از اعتصاب غذا نمانده است.

علی‎محمد مبلغ، یکی دیگر از معترضان با اشاره به اینکه حدود یک ماه قبل نیز تعدادی از دانشجویان این دانشکده دست به تحصن زده بودند، گفت: “وزیر تحصیلات عالی به ما وعده داده بود که شما به کلاس‎های درستان بازگردید و ما مشکل را حل می‎کنیم که تاکنون این امر تحقق نیافته است.”

او افزود مقامات وزارت تحصیلات عالی وعده داده بودند که تا ساعت ۱۱ امروز با معترضان دیدار و مشکل را حل می‎کنند، ولی هنوز خبری از این افراد نیست و دانشجویان هم تا زمانی که به خواسته های خود نرسیده‌اند به تحصن ادامه می‌دهند.

در مقابل، عبدالرئوف گوهری، معاون امور دانشجویان دانشگاه کابل به بی‌بی‌سی گفت: “تحقیقات صورت گرفته و خواسته ‌های محصلان برآورده شده بازهم آنان (دانشجویان) قبول ندارند.”

او بدون توضیح بیشتر در این زمینه گفت که دانشکده خود را حق به جانب می‌داند و دانشجویان خود را، ولی به تعبیر او دست‎های “داخلی و بیرونی” در کار است.

تعدادی از نمایندگان شورای ملی هم امروز با حضور در محل اعتصاب، در صدد میانجیگری میان دانشجویان و وزارت آموزشهای عالی برای حل این مشکل بودند. ولی تلاش‎های آنها ظاهراً به نتیجه نرسیده است.

اعتصاب غذای دانشجویان در رسانه‌های همگانی افغانستان و شبکه‎های اجتماعی هم بازتاب گسترده‎ای داشته است.

1,177بازدید

کامنت بسته شده است.