تظاهرات جهانی علیه قتل عام هزاره ها – سویدن

مدبریت ۱۲:۵۲ ب.ظ ۲

گزارشی از تظاهرات  هزاره ها در شهر مالموی سویدن

هزاره ها در سویدن

روز شنبه اول اکتوبر ۲۰۱۱ ، شهر مالموی سویدن شاهد تظاهرات گسترده یی  بود که توسط هزاره های مقیم شهر های مختلف جنوب سویدن  راه اندازی شده بود .

تظاهرات  به همکاری  و ابتکار  بنیاد بابه مزاری  در سویدن  براه انداخته شده بود که حوالی ساعت ۳ بعد از ظهر  از گوستاو آدولف توریت  شهر مالمو اغاز گردید .  در نخست  خواهر صبیحه قائمی   در مورد پیشینه قتل عام هزاره ها در افغانستان و پاکستان  مقاله یی را  به زبان سویدنی  به خوانش گرفتند. 

سپس اقای علی قاسمی  به زبان فارسی  بیانیه شان را در مورد هدف  از برگزاری  راهپیمایی ،  پیشینه قتل عام هزاره ها در افغانستان ایراد نموده و ادامه نسل کشی هزاره  در پاکستان  را سازماندهی شده  توصیف نمود . قاسمی  اتحاد و همبستگی میان هزاره های سرتاسر جهان را  ضرورت  حیاتی شمرده و  کسانی را  که هزاره ها را به نام هزاره افغانستانی ، پاکستانی ، اروپایی و غیره تقسیم بندی میکنند دشمن ملت هزاره پنداشت  و اظهار داشت که  هزاره یک پیکر واحد است  و هیچ جدایی  از همدیگر ندارند.

پس از آن  شعار های  مرگ  بر ترورزم ، مرگ بر طالبان  ، ما خواهان  تامین  عدالت هستیم ،  قتل عام هزاره را در پاکستان متوقف کنید و ده ها شعار دیگر  به زبان های انگلیسی و سویدنی  توسط  اقای صفر اوماغ  ، خانم صبیحه قائمی  و شماری از جوانان با احساس شریک در تظاهرات  قرائت و توسط مردم  که شمار شان در حدود پنجصد نفر میرسید  همراهی میشدند.

در ادامه راه پیمایی  کودکان نونهال هزاره   در صف اول تصاویر از کودکان  یتیم را حمل میکردند که چشم براه پدران شان بودند .  در قسمت دوم  خانمها و در انتهای راه پیمایی  آقایان در یک صف طولانی  با شعار های کوبنده   تا میدان  مثلث ( تری انگل ) شهر مالمو  ادامه یافت .

در میدان  مثلت   نخست اقای اسمعیل سروری رئیس بنیاد بابه مزاری در سویدن ، بیانیه شان را به فارسی در مورد  وضعیت  کنونی هزاره ها در پاکستان ، و مروری بر پیشینه زنده گی هزاره ها دراین کشور  ایراد نموده و از جامعه جهانی  و سازمان ملل تقاضا نمود تا توجه جدی  در مورد توقف قتل عام هزاره ها  در کویته پاکستان و افغانستان را  روی دست گیرند .

در اخیر قطع نامه  پنج ماده یی  توسط  صبیحه قائمی به زبان سویدنی و  اقای محسن رضایی  به زبان انگلیسی  به شرح ذیل قرائت گردید .

۱ ــ ما ضمن اظهار همدردی  با بازمانده گان  قربانیان  کشتارهای هدفمندانه  هزاره های کویته  از مجامع  جهانی ، سازمان ملل ،  سازمان حقوق بشر ، اتحادیه  اروپا و ملت های شریف و بشر دوست جهان   تقاضا داریم که تا  دولت پاکستان را وادار سازند که از قتل عام و کشتار سازمان یافته هزاره ها در کویته  که در سایه سکوت و بی تفاوتی حکومت پاکستان انجام میشود  جلوگیری نماید .

۲ ــ از نهاد های بشر دوست جهان  به ویژه  سازمان ملل متحد  ، اتحادیه  اروپا و  اداره جهانی صلیب سرخ تمنا داریم  تا با بازمانده گان  قربانیان  کشتار بی رحمانه هزاره های کویته 
پاکستان  همکاری همه جانبه نمایند .

۳ ــ  ما از دولت مرکزی پاکستان  ، نهاد های مدنی ، حقوق بشر و هلال احمر  آن کشور  به ویژه دادگاه عالی  پاکستان  خواستار موضع گیری جدی  در قبال کشتارهای هدفمندانه  هزاره ها در کویته هستیم .

۴ ــ  ما از دولت پاکستان  و نها د های امنیتی  آن کشور میخواهیم  تا در برابر تروریزمی که بر پایه بنیاد گرایی و افراطی گری مذهبی به کشتار فجیعانه  هزاره های کویته می پردازند ، اقدامات جدی  و عملی نمایند . زیرا هزاره ها نیز شهروندان همان کشور اند و همواره در راه آبادی ان کشور و به ویژه شهر کویته تلاش های بی دریغ به خرچ داده اند .

۵ ـ ما خواهان صلح ، دیموکراسی  و عدالت بوده  و هرنوع خشونتهای نژادی  و مذهبی را در سرتاسر جهان  به شدت محکوم می کنیم .

تظاهرات  حوالی ساعت  ۵  بعد ازظهر  پایان یافت  و تظاهر کننده گان  وعده سپردند  که  برای  همبستگی ملی  و همدردی با  خانواده های شهدای هزاره  در کویته  همیش  در صحنه خواهند بود .

+;نوشته شده در ;یکشنبه دهم مهر ۱۳۹۰ساعت;۱۲:۵۲ توسط;علی قاسمی; |;

762بازدید

۲ دیدگاه »

 1. سیدعصمت الله نقوی میزان ۱۰, ۱۳۹۰ در ۱:۳۷ ب.ظ -

  یکشنبه ۱۰ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۳:۳۷

  شیعیان جهان متحیدشوید.

 2. ازره میزان ۱۰, ۱۳۹۰ در ۶:۲۱ ب.ظ -

  یکشنبه ۱۰ مهر۱۳۹۰ ساعت: ۱۸:۲۱

  اقای قا سمی زنده باشی با این گزارش اما هزاره ها این قدر زحمت میکشد ولی با بخش فارسی بی بیسی این گزارش را نمیدهد و یا به خبر نگار بی بیسی در جریان نمیگذارد و این تظاهراتهای جهانی یکی شان از بیبسی پخش نشده است .
  این یک نقض بزرگ ماست ….