تظاهرات مردم جاغوری علیه آنچه … اجرای حکم از افسانه تا واقعیت

مدبریت ۶:۴۳ ب.ظ ۴۰

سلام دوستان

صد ها تن از مردم  ولسوالی جاغوری به شمول مردم ناوه انگوری اعم از علما ، موسفیدان ، جوانان امروز ۵ شنبه مورخه ۶ / ۷ / ۹۱ دست به تظاهرات مسالمت آمیز زدند. آنان با شعار های مرگ بر حامیان دروغین حقوق بشر و مدعی است  آنچه در جاغوری اتفاق افتاده یک توطئه است سر دادند .

این راه پیمایی مردمی  یه حمایت و آزادی چهارنفر عالم منطقه ناوه و به گمان آنها به دلیل توطئه بزرگ علیه دین در حال شکل گیری این است برگزار شده است .

ازطرف دیگر شاکیان این گونه اعمال ، آنچه اجرای حکم بالای صابره دختر ۱۶ ساله که به اتحام فساد اخلاقی جاری شده بود آن را داده گاه صحرای خوانده و از حکومت و مجامع جهانی درخواست داد رسی کردند . به همین منظور و برای تکمیل پرونده آن چهار عالم به اداره پلیس فرا خوانده شده برای تحقیقات بیشتر در اداره پلیس بسر می برد .

این چهار عالم که فعلا تحت تحقق سارنوالی ولسوالی جاغوری قرار گرفتند همچنان دوسیه های آنان در حال دوران می باشد .

مسیر تظاهرات از داخل بازار سنگماشه مرکز جاغوری به طرف مسجد جامع مرکز و از آنجا به طرف ساختمان جدید ولسوالی جاغوری امتداد پیدا کرده بود  . مظاهره گنندگان با شعار های لااله الله محمد رسول الله ، الله اکبر ، توطئه ضد دین است ساز نو آغاز کن و …. به مظاهره خود ادامه دادند .

صدا ها تن در مقر ساختمان ولسوالی جاغوری گرد هم جمع شدند به سخنان و آقای فیاض ریسی گوش داند . آقای ریسی در بالای موتر که بلندگو تظاهرات گران در آن جابجا شده بود قرار گرفته و در آغاز سخنانش از ۳۰ سال جنگ و خون ریزی که در تاریخ افغانستان هم درج است سخن گفت و دوران جهاد را از ارزش های دینی خواند و افزود : این مردم بخاطر حفاظت از دین و قران کشته ها دادند و امروز نیز همان روز فرا رسیده که مخالفت با علما با اتهامات و توطئه چینی که در واقع آقای ریسی آن را مخالفت با قران و دین عنوان نمود ، تکرار می شود .

اقای ریسی در میان صد ها مظاهره چی یاد آور گردید که این تظاهرات حمایت از آخوند ها نیست بلکه حمایت از دین می باشد .

آقای فیاض ریسی که از سخنرانان رسمی این تظاهرات بود در عکس المعل ، گزارش و تحقیقات هیئت کمسیون حقوق بشر در مسئله به اتهام شلاق زدن در منطقه اوتقول جاغوری از سوی علما آن را به شدت رد کرد و افزود :  این نسبت کاملا دروغ و اهانت به ساحات روحانیون می باشد و چنین محکمه صحرایی و جاری کردن حد از سوی علما و روحانیون صورت نگرفته و انچه که امروز در رسانه ها پخش شده شایعه بیش نیست .

آقای ریسی گفت : ما زمانی حقوق بشر می خواهیم که این حقوق بشر در مغایرت به ارزش های دینی نباشد در صورت که حقوق بشر مسایل دینی و اجتماعی را نادیده بگیرد ما با آن مخالف هستیم .

اقای ریسی که در جمع صدا تظاهرات گر سخنرانی می کرد حقوق بشر را متهم کرد که به علما توهین کرده است .

از سوی دیگر در اوایل همین هفته جمع از دانشجویان دانشگاه کابل نیز علیه آنچه که در جاغوری اتفاق افتاده دست به تظاهرات زدند و این عمل را محکمه صحرای عنوان کردند و گفته بودند که این عمل محکمه صحرایی است و به شدت عاملان آن را محکوم کردند .

آقای ریسی مظاهرات دانشجویان در کابل را محکوم کرد و آن را اغفال کننده و بدور از منطق خوانند. همچنان آقای ریسی که تکبیر مردم را با نشانه تاید صحبت هایش از ناحیه مردم نیز با خود داشت گفت : ما از مرگ نه می ترسیم و تا زمانیکه آن عده از علمایکه بخاطر اتهام اجرای حکم آزاد نگردد به تظاهرات شان ادامه می دهند. ما می خواهیم این مضاهره در همین جا خاتمه داده شود . دوسیه های متهمین نیز در همین جا متوقف و بسته شود .

در همین حال آقای میرزایی که از وی دعوت به دعای اختامیه این مظاهره شد ایشان از مردم به خواطر حمایت از دین تشکر کرد و نیز ولسوال جاغوری و قوماندان امنیه این ولسوالی را متهم به ترویج و حمایت فساد در جاغوری نمود.

آقای میرزایی از ولسوال جاغوری و قوماندان امنیه جاغوری تقاضا نمود که از مردم که تظاهرات کردند نه ترسند و در میان مردم بیایند . !

و در پایان راه پیمایی امروز که در راس آن علما ء جاغوری قرار داشتند قطع نامه ای به این شرح قراست شد .

قطعنامه : ۶/۷/۱۳۹۱

۱ : ما خواستار رهایی فوری علما دین بدون قید و شرط هستیم .

۲ ما این اتهام علیه روحانیت را به شدت رد نموده و آن را توطئه علیه متدینین و روحانیت می دانیم .

۳ : ما از مقامات رسمی دولتی در جاغوری با جدیت می خواهیم که توطئه گران علیه دین مداری ، روحانیت و عزت و شرف جاغوری را به پای میز محاکمه بکشاند .

۴: کتاب ما قران ، مکتب ما اسلام ، مذهب ما جعفری است و در این راه تا پای جان می ایستیم چنانچه در گذشته های ایستاده ایم .

۵: ما دین ستیزی و غرض ورزی را بنام مقدس حقوق بشر با جدیت محکوم نموده و خواهان مجازات دین ستیزان هستیم .

۶: ما حکومت خدمت گذار در راستای دین اسلام و ترویج فرهنگ ناب اسلام می خواهیم .

پس از پایان قطع نامه نشست میان علما ، بزرگان منطقه ، مقامات دولتی ولسوالی جاغوری آقای ظفر شریف ولسوال جاغوری ، دگروال اسدالله قوماندان امنیه و سارنوال جاغوری برگزار گردید .

که در این جلسه مردم و علما خواهان رهایی اقای رحیمی ،‌ شفایی ، روحانی و سعادت شد

3,899بازدید

۴۰ دیدگاه »

 1. چنگیزی میزان ۷, ۱۳۹۱ در ۶:۰۹ ب.ظ -

  جمعه ۷ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۸:۹

  سلام اقای مومن زاده.تشکر از گزارش ات . نکته های قابل تامل را بازگو کردید ولی در نهایت باورمند شدم که شما هم آخند تشریف داشتید،گرنه از این روحانیونی که دست همه شان تا مرفق به خون مردم رنگین است آن چنان با آب و تاب گزارش درست نمی کردید.قرار گزارش دقیق از داخل جاغوری در این هیا هو راه اندازی در حدود پنجاه نفر جمع بودند که همه از یاران این دغل بازان دینی بودند و بس. با صدای الله و اکبر و غیره ایشان را مردم همراهی کردند آهای مردم لعنت به جهالت و لعنت به جهالت. ندانستم که این شوری چه شوری بیکران دارد.

 2. غفوری میزان ۷, ۱۳۹۱ در ۶:۱۸ ب.ظ -

  جمعه ۷ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۸:۱۸

  برادر محترم مومن زاده با سلام و مانده نباشید.
  از محبت و عرض ارادت دوستان دل گیر نشوید زیرا ما عادت نکرده ایم که از کار کسی تشکر کنیم بلد هستیم نق بزنیم. از کسانی که ملیون ها دالر و … از بیت المال در دستش می باشد کسی نه می پرسد و نه اعتراضی دارد و اگر هم کاری انجام نمی دهد مورد نقد و انتقاد و حرف حدیث قرار نمی گیرد اما از کسانی که نه امکاناتی دارد و نه کسی به او اجرت و مزدی می دهد و نه در مملکت کاره ای است هزاران سخن نامربوط و نا مناسب تحویلش می دهند تا مزد کارش باشد. امید وارم که با حوصله مندی و بردباری به کارت ادامه دهی .

 3. شریف نجفی میزان ۷, ۱۳۹۱ در ۶:۲۰ ب.ظ -

  جمعه ۷ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۸:۲۰

  برای همه تان متعسفم. جاغوری عزیز در زیر دست کی افتادی که از طالبان و القاعده به شعور تر و از حیوان پست تر. جاغوری عزیز همشه نامت در سطح افغانستان عزیز و مردم تان دوستدار علم و صلح بودن. امروز زیر دست که افتاده ای؟ چند تا … که در …. مغز شان شستشو شده. هنوز شناخت از خود ندارد. دیگران به مریخ رسیدند. ما کجا رسیدم؟
  ای آخوند های پست اگر زیر دستم بییاند. خدا میدانه که چه خواهد شد.

 4. صادقی میزان ۷, ۱۳۹۱ در ۱۰:۳۵ ب.ظ -

  جمعه ۷ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۲۲:۳۵

  برادر عزیز مومین زاده واقع تمام جاغوریها ازشما تشکر وقدردانی مینماید شما بدون هیج گونه طمع وپولی خدمت بزرگی برای جاغوری ها نموده اید سایت شما با افتخار باید گفت که موفق ترین سایت وپوربیننده ترین سایت است واین افتخار شمارا بس است نسبت به طلب کاران صفر مقدار هرگیز ناراحت نشوید چون اگر انها مرد میدان باشد لا اقل یک شش پولی به شما کمک می کردند وبعد لب به اهانت باز میکردند پس ارزیش یک جمله نوشتن راهم ندارند خدا وند شمارا توفیق دهد که ملا حظات همه جانبه را داشته و شب وروز تلاش دارید تا جاغوری های دور ازوطن را به سوی خانه اش بر میگردانید ونمی گزارید که حب وطن را ازیاد برند تشکر بازهم تشکر از زحمات تان
  صادقی
  شهر مقدس قم

 5. فیاض میزان ۷, ۱۳۹۱ در ۱۱:۲۰ ب.ظ -

  جمعه ۷ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۲۳:۲۰

  سلام مومین زاده عزیز
  شما به کارتان ادامه بدهید موفق باشد

 6. Razmjo میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۱:۲۳ ق.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱:۲۳

  تنها شلاق زدن یک دختر خردسال هم نیست، موسیقی را هم حرام اعلام کرده بودند و تلاش کردند که مانع کنسرت هنرمندان درجاغوری شوند.
  فکر کنید که دمبوره زدن حرام است!
  یعنی ما حق ندارم که آثار فرهنگی خود را در جاغوری داشته باشیم چونکه ما مسلمان هستیم!
  پس عرب ها چرا میرقصند در حالکه آنها میراث دار اسلام اند؟

 7. علی میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۴:۱۶ ق.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۴:۱۶

  مومن زاده عزیز نامت کارت گذارشگری ات باعث سرفخری ماست توبعنوان یک انسان مومن وزاده شده درجامعه مومنه به گذارشگری صادقانه ات ادامه بده که ما جاغوریها خریدار انیم انانکه بساز پاپ میرقصند بگذاربیرقصند جامعه ما جامعه پاپی وکاتولیکی نیست جامعه ناب محمدیست که ازفحشا منکرات دروغگوی دروغبافی متنفراست ازنق زدن شان چیزی بدل نگیر مزدبیگیرشان نیستی تا جوابگویشان باشی

 8. بصیر عظیمی میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۴:۲۸ ق.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۴:۲۸

  سرفراز و با عزت باشی مومن ذاده عزیز دورد بر تو و زخمت بیکراند از حرف هایکه مفت از دهن بعضی ها خارج میشود دلگیر نشوید چون چند روز نان مفت در فرنگ خورده است نه مرد میدان است و نه کار اگر میدانستند دست اون اخند را میبوسد. همان بی شرف ها به ده ها دانشجو در بازار انگور تجاوز کردن مثل همین بی شرف که شلاق خورده را مردانه پوش میکردن در تایلوم و خرتزک برای فحشا می بردن از مردم شریف جاغوری تقاضا دارم که همه این پست ها را مجازات کند. حال یک مشت مفت خور دهن به یاوه گویی باز کرده نمیدانم اگر کسی از تجاوز به دانشجویان خبر نشر میکرد اینها چه میگفت

 9. حسن راستی-کابل میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۶:۲۲ ق.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۶:۲۲

  محترم مومن زاده! سلام و سپاس !!آنهم از سرعت اطلاع رسانی ات !! …….

 10. پارسا میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۷:۴۲ ق.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۷:۴۲

  مومن زاده معزیز کجایی چرا جواب مردم را در فیسبوک نه میدهی تا دهن کثف شان بسته شود !

 11. پارسا میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۷:۵۵ ق.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۷:۵۵

  .Zia Jaghouri ملا و ارباب همیشه منافع مشتر ک داشته و در شلاق زدن هردو قشر باهم بوده و حالاهم هر دو باید هم زمان بری بقای منافع شوم خود عربده بکشد

  ,,,,,,,,,,,,,,,,

  Golabeg Golabek آفرین به این گوسفند های جاغوری. پشتی ای چو پان هارا محکم بگیرید که شما را به چراگا های خوب خواهد برد

  ’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’

  Zakirhussain Danish به هرحال باید هردوی آن نظر به حکم شرعی اسلامی جزا داده میشد . این قانون جزا به صراحت ذکر گردیده است لذا دیگر قوانین را حقوق بشر نمی تواند اجرا کند

  ’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’

  Alex Mehdi Ba salaam khedmat-e Momen zade Aziz wa hama dostan-e Jaghori Sharif! zemn sepas wa tashakkur az doste khob-o por talash-e man aqii Momen Zada. 1- Aqai Momen zada Aziz jahani sepas az lotfe shoma, dar inke shoma bedon kodam chashm dashti ma ha ra az akhbar-e mantaqa agah mekonid hech shakki nest. 2- Momken ast bazi az dostan qazawate shan drost naboda wa ya kami ehsasti shodan moqe ke nazar dadan, az shoma entezaar nameraft alfaz-e rakik farang-o marang-o alqabe kazai mesle پس نظر شما دوست عزیز که از سری ناچاری به دولت فرنگ جا خوش کرده اید به این راحتی تسلیم شده اید یا شما دوست عزیز که القاب کذای به دروغ گرفته اید انتظار نداشته باشید که این مردم با همان باور های کذایی شما باشد از گفته شما پیروی کند . ممکین است نظری این ها متفاوت باشد. estefeda mekardid. Fekr mekonam in monsifana nabaashad ke hama ra ba yag sandan kobid ba khatere ke yag bande khoda dar moqe nazar dadan/inteqad kardan ehsasati bodan!! peroz bashid

  سلام دوست عزیز
  تشکر از لطف همه دوستان

  به نظرم این خیلی واضح است که منظورم همان دوستان است که در ایمیل ویا در فیسبوک حرف کذای زدند

  هیچ کس همه دوستان را که در خارج زندگی می کند نگفتند این خیلی واضح است من پاسخ کسانی را گفتم که حرف کذای را زدند چیزی که عوض دارند گله ندارد .

 12. پارسا میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۷:۵۸ ق.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۷:۵۸

  Rasikh Rahmat مردم نباید در دفاع از چند تیکه داران بلا شود بلکه باید برخلاف همین ملاها و دیگر فساد ها برخیزد و آواز بلند کنند. اگر سکس فساد است رشوت و جریمه های خود سرانه نیز فساد است

  ’’’’’’’’’’’’’’’’’’’
  Mohammad Hassani مومن زاده عزیز سلام بسیار گزارش جالب و جواب منطقی دادید برای انعده که در بزرگ نمایی این خبر ناخود اگاه همگام شده بودند. یک عده هستند زود احساساتی میشود بدون اینکه به اصل قضیه فکر کند. این داستان شاید بخاطر منحرف کردن افکار مردم در باره قتل شکیلا بوده باشد….

  ’’’’’’’’’’’’’’’’’’
  Rahmatullah Ayazi درود! دختر و یا پسر هردو پیشینه خوبی ندارند…. اما محکمه صحرائی را جرم است.

 13. پارسا میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۷:۵۹ ق.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۷:۵۹

  ’’’’’’’’’’’’’’’’’’
  Rahmatullah Ayazi همین موتر موتر بچی میرزاخان است که در شراب و لوچکی و بی بندباری و بد ماشی شهره شهر است. اما باید واقعیت هار ا دید…. منتظر نباشیم تا یک بار دیگر انانیکه مسلمان بودن شان معلوم نیست … دوراره سر مردم کلمه بخوانند… حال انکه خود شان همواره از هر دعوا مبا لغ هنگفتی را در یافت میکند…. نگذاریم که محکمه صحرائی در اینده به یک فرهنگ تبدیل شود
  ’’’’’’’’’’’’’’’’’’’
  Rahmatullah Ayazi همین موتر موتر بچی میرزاخان است که در شراب و لوچکی و بی بندباری و بد ماشی شهره شهر است. اما باید واقعیت هار ا دید…. منتظر نباشیم تا یک بار دیگر انانیکه مسلمان بودن شان معلوم نیست … دوراره سر مردم کلمه بخوانند… حال انکه خود شان همواره از هر دعوا مبا لغ هنگفتی را در یافت میکند…. نگذاریم که محکمه صحرائی در اینده به یک فرهنگ تبدیل شود
  ’’’’’’’’’’’’’’’’’’’
  Yahya Alizadah مومین ذاده من نمی دانیم در زمانی که تمامی میدیا ی جهان این خبر را نشر کردن شما کوجا بودین که عینیواقعت را برای مردوم گزاریش میکردین هالا که این اخوندای … از کده شان پیشی مان است ان عمل کرد زیشت شان راه توطئه می دانید درزمن در زمانی که این اخوندای …از کنسرت عباس نشات و اریف شاداب خلو گیری کردن هم شما خودی تانره به بخیالی زدین به هرحال محکمه صحرای محکوم است … !!
  ’’’’’’’’’’’’’’’’’
  Gghulamnabi Rahimi زمستان رفت سیاهی اش به ذغال ماند آنچه که گفته همه اش دروغ بود این کارکسانی بود هدف شان ترویج فساد وبی بندو درجامعه است دامن زدن باین مسایل فتنه ونفاق درمیان مردم است کسی که این تبلیغات را براه انداخته خودش نیز باآن دختر وپسر دستش دریک کاسه است خواستند آبروی مردم شریف ناوه را ببرندکه بحمدالله آبروی خودشان رفت بااین کارمیخواستند مردم ناوه رارسواکنند که خودشان رسوامیشوند

 14. پارسا میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۸:۰۲ ق.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۸:۲

  ’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’’
  Ali Alizadeh Angosht intiqaad roi hamdeegar gozaashtan kari ra bajai nakhahad rasand, biyaeed az yak dareechai buzurg tar, durust haman qismi ki an jiryaan gozarish shoda ast ba sathi mantiqawi nigah koneem. Ta jai ki man aqai mominzadah ra mishnasam eshaan na padarash mullah, na padar kalanish wa na khodash hamee mullah ha! Mominzadah yak shakhs fa-aal bain-al jameaa mast ki dar hadisai ki attifaaq auftada roi abroi Jaghori beshtar fikr mikonad ta inki ba khatar ruswaa sakhtan chand taa akhond abroi yak millat shareef ra borda bashad. Muhakimai sahrahi ya tanbeh yah dukhtar dar jaghori yak janbai seyasi wa bain-almilali ra ba khood girifta ast, bedoor az shak mardoom sulh parwar wa shareef jaghori hamesha yak olgoo wa aftikhar awar dar sathi afghanistan boda wa hast, pass bina-an sawal injast, dar tool tarikh taan chand baar az iftekhrat dast aword ha wa talash wa koshish wa ya az qoorbani sangeen ki in mardoom dar raah sulh dada ast dar akhbaar farsi bbc wa ghaira akhbaar dakhili wa khariji ba in jideyat shinidaeed! Chara farsi bbc az aftikhrat ma chasm pooshi mekoonad, bawar koonin chinin hawadisi ki dar jaghori ettifaaq ofta ast har rooz dar aksareyat khana hai pashtun ha attifaq me oftad, wa imrooz dar tool tareekh chinin attifaaq dar jaghori oftada mardoom kor korana az dunbal kasani rawan ast ki ba gharaz seyasi shan poshti badnami jaghori ba bahanai chicin hawadisi girifta ast. Beyaeed marddom chashm hai taan ra ba haqiqat ha baaz koonin

 15. پارسا میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۸:۰۳ ق.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۸:۳

  ’’’’’’’’’’’’’’’’’
  dar yag kishvari ki zindagi mekonim bayad baqanonis ehteram dashta bashim pas ma ba taliban chi farqi darem taliban ki lackai nangi jahani .ast

  ’’’’’’’’’’’’’’’’’
  Taher Salehi marg bar in nokarane … khoda konad ki inha be sazaye khod berasa ki diga jorat nakona kasira dar moqabile mardoom shalagh bizana
  )

 16. پارسا میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۸:۰۵ ق.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۸:۵

  مومن زاده معزیز امیدکه جواب این کور دلان بدهی با اجازه شما مه یک جواب از طرف خودم دادم . موفق باشی نور چشم همه هستی

 17. لیاقت علی افتخاری میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۹:۳۷ ق.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۹:۳۷

  دل گیر نشوید از این چرندیات آدمهای معدود، جناب مومن زاده.

 18. sakhi میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۹:۵۶ ق.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۹:۵۶

  من نمی دانم که این داکانداران دین تا چه وقت میتواند مردم را ازحقایق دور نگهدارد، متن گزارش و قطع نامه این بدکاران را بیبینید کلمه ، دین ، مذهب و ملا مترادف استفاده شده است ، اگر دین مانند این اخند ها باشد پس گله نکنید که چرا یکعده از دین فرار میکند .
  سخی

 19. norway میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۱۱:۴۲ ق.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۱:۴۲

  شما خیال میکردید این زن بد کاره تازه که دختر نبوده به حکم شلاق محکوم شده است .کاری بد شده یعنی بیشتر مجال برای فساد اخلاقی براین زن بد کاره داده میشد تا جوانهای مردم را بیشتر الوده میساخت . در ضمن ایا اگر این دختر و یااین زن دست گیر شده به کابل روان میکرد داد گاه به اصطلاح انها شهری صورت میگرفت ایا محا کمه عا دلا نه صورت میگرفت . هر گز ! ایا محا کمه صحرای در نوع خودش یک نوع توهین به ملیت جاغوری نیست .چرا دها اختلاصگر و جنایت کاری که در خود کابل هر روز صورت میگرد دولت فاشیست کرزی محا کمه شهری شان نمیکند و چرا قاتل شکیلا در با میان هم محاکمه شهری نمیشود . قانو ن فقط دربین مردم هزاره اجرا میشود و تازه اگر در لشکری هم جنایت با لا تر ازین شود فرق نمیکند چون پشتون است وبس

 20. ن میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۱۲:۴۳ ب.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۲:۴۳

  بالاخره دست طالبان از پس پرده ی شلاق زنی در جاغوری نمایان گشت

  با گذشت زمان ماهیت و نیت های پلید و بیگانه پرستانه ی نیروهای ضدمردمی، مخالف آزادی و زن ستیز، روشن و آشکارتر می گردد. در این راستا اخیرا شیخ …. مهم ترین مهره ای که در سازماندهی اقدام خودسرانه و ضدقانونی برپایی محکمه ی صحرایی در جاغوری ایفای نقش نموده است، طی صحبتی تلفنی با یکی از مسوولین کمسیون حقوق بشر، از هماهنگ بودن طرحش با طالبان
  پرده برداشت و اعلام داشت که تا یکی دو سال آینده طالبان بر منطقه و بخش اعظم کشور مسلط خواهد شد. وی همچنین طرف مقابل خود را تهدید نمود که در آن زمان با تمامی کسانی که با اقدام شرعی!! وی مخالفت کرده اند، برخورد جدی خواهد نمود و این عناصر که به قول وی «کافر» و «مرتد» شده اند را با پشتیبانی نیروهای طالبان که واقعا اسلامی می باشند!! و مجری شریعت هستند، سنگسار می کنیم.

  آیا واقعا می توان از طالبانی که آن همه ستم، جنایت و کشتار در حق مردم ما انجام داده اند، به بهانه ی اجرای نمودن شریعت طرفداری نمود؟

 21. zakir danish میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۱:۳۸ ب.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۳:۳۸

  zenda bad momen zada aziz tashakur az ainke mara dar jeryan haqeq qrar daded

 22. قاسم اطلس ازدانمارک میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۲:۳۰ ب.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۴:۳۰

  سلام خدمت جناب مومن زاده!
  اقای مومن زاده!به معذرت ازاینکه عفت کلام اگرپایین امد معذورم بداریدشماغصه آدم یاوه گونباشید چی گفته ومیگویدوچی پیام به فسبوک شمافرستاده است به قول معروف که می گوید"که دان خلق دروازه شاراست وازچل چل سگ آب دریامردارنموشه "حالا همان حرف است وبس،ما ازکارهای شما بی نهایت وسپاس گذاریم وقدردانی می کنیم مامردم خوب بلدیم که همیشه نقد کنیم ویاوه گوی باشیم حرف های که کسی برای شما زده باشد اوحرف های محدودکسانی به شخصیت است شما به کارها خوب تان ادامه بدهید مامدیون شما هستیم وخواهیم بود.حرف ها زیاد است نمی شود به یک کامنت اینجاخلاصه کردواقعیت چیزدیگراست،امروزهمه چیز به دست چندجوان فسبوکی افتاده که چرندگویی خودلذت می برند ویادرپی شهرت اند واقعه که به حوتقول جاغوری اتفاق افتاده بودآنقدربزرگ نبود که بزرگ کردند.
  درودبیکران برزحمت های شما.

 23. حمیدالله میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۴:۰۳ ب.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۶:۳

  اگریک حدازحدودالهی جاری شودچنان منفتی درجامعه داردمانندکه چهل روزباران برزمین ببارد(حدیث شریف)
  ببینیدبرادران اگربرضدفسادوبی بندوباری نهی ازمنکرنشودچه وضعیت درجامعه پیش خواهدآمد،کسانیکه خارج رفته اندمیدانندکه فامیل وخانواده اش اینجاست اگرخدانخواسته مسئله بدی برایشان پیش بیایداوراضیست که کسی درحریم حرمت خانواده اش تعرض کند.علماءبنظرم ۱۰ سالست سکوت کرده وتماشامیکندکه وضعیت به کجامیرودوقتی ناامنی ناموسی رایج وشایع شودوبدعت امرعادی شوداذاظهرالبدع فللعالم ان یظهرعلمه والافلعنته الله علیه بنظرم علماءبه تنگ آمده که ازخودحرکت نشان داده است تابی نظمی سراسری نگرددوکمی بی بندوبارهاازخودحساب ببردکه جاغوری شهرهرت نیست که بقول اون برادرزن لباس مردانه پوشیده وماشین سوارشده توت خوری برود.علماءازاین حبس وبندنمی ترسد،هرکاری خلاف شدکس حق نداردچیزی بگویدکه بلافاصله گفته میشودشماآخوندهاجنگ کردید.گرچندبنده سخنگوی آخوندانیستم ولی اینرامیدانم که وظیفه علماءخطیراست.

 24. سرور میزان ۸, ۱۳۹۱ در ۱۱:۲۳ ب.ظ -

  شنبه ۸ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۲۳:۲۳

  از برخی افراد تعجب می کنم تا هنوز دو کلمه نوشتن را بلد نیست و به جای متاسفم متعسفم می نویسد و از علم و فرهنگ گپ می زند و چیزهایی از قلم و دهانش بیرون می شود که شنیدنی و و خواندنی نیست. از ان طرف ان قدر ادعا دارد که همه را به باد ناسزا می گیرد.
  برادر من اگر جاغوری هستی و به جاغوری بودنت افتخار می کنی باید بازبان و قلم زیبا اعتراض کن و بنویس و نظر بده. ولایات و ولسوالی های دیگر جاغوری با فرهنگش می شناسند و این اذبیات کذایی را در فضای مجازی ببینند استفراغ می کنند.
  به گمانم اکثر دوستان از قضیه که در حوتقول جاغوری اتفاق افتاده است خوب خبر ندارند و این مساله از نوشته ها و نظریات شان معلوم می شود. به نظر من تا قضیه خوب برای تان روشن نشده است به کسی و کسانی ناسزا نگوئید و هیچ کس را متهم به این و آن نکنید.

 25. حسین میزان ۹, ۱۳۹۱ در ۱:۰۹ ق.ظ -

  یکشنبه ۹ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱:۹

  با سلام ودرود خدمت مومن زاده ای عزیز
  واقعا دستتان درد نکند از زحمات که میکشی گذارشهای که نشر میدهی
  حرفای خوبی زدی واقعا تحلیل واقع بینانه کردی
  منم به این باورم که این قضیه را بیش از اندازه بزرگ کرده اند!
  که می توانیم حدس بزنیم که چی جریانهایی وچی اشخاصهایی پشت این قضیه در بزرگ جلوه دادن آن هست آن افراد ها وجریانها باید این خصوصیت هارا دارا باشند:
  ۱ نسبت به دین و مکتب ومذهب ما اعتقادی ندارند یا حد اقل بی تفاوت هستند
  ۲ نسبت به مردم جاغوری بغض و عداوت دارند یا حد اقل خوشبین نیستند
  ۳ هرقدر به دین ودینداری وروحانیت توهین شود آنان خوشحال تر می شوند
  ۴ اهل تحلیل وتفکر نیستند ومعمولا تقلیدی واحساساتی حرف می زنند
  مردم وجوانان ما باید هوشیار باشند آب به آسیاب دشمن نریزند
  ما خیلی چیزای مهم تر از این قضیه داریم که زمین مانده باید به فکرآنها بود
  نه انکه به فکر چیزای که دیگران برای ما درست کرده وما را مشغول کرده تا علیه هم دیگر حرف درست کنیم ویگدیگر رامتهم کنیم
  اولا اصل قضیه ازاصل ته ندارد یا حد اقل مشکوک
  ثانیا بفرض وجود نیاز به جارو جنجال رسانه ای ندارد ومی شود در خود منطقه بدون جارو جنجال حل کرد
  ثالثا اگر واقعا هم چی قضیه بوده وفسادی صورت گرفته باشد وبرای آن بکعده از علما ثابت شده باشد وبفرض که آنان حکم جاری کرده باشد ( که فعلاخود اجرای حکم یک شایعه است به اثبات نرسیده ) باز خارج از دستور دین وقانون اسلام نیست
  گرچه بخاطر بعضی ملاحظات سیاسی خوب بود از طریق مراجع قانونی مورد برسی قرارمیگرفت
  اما کسانکه دلش بحال این دختر فاسد میسوزد! اگر از طریق مراجع قضای دولتی مورد پیگری قرار میگرفت ممکن بود روز گارش سیاه میکرد ومجازات سنگین تری را برایش در نظر می گرفت!
  به امید بیداری وهشیاری بیشتر جوانان ما

 26. roooos ghoyy میزان ۹, ۱۳۹۱ در ۳:۵۰ ق.ظ -

  یکشنبه ۹ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۳:۵۰

  سلام دوستان فقط دعا کنید دوباره یک رجیم و هشیتر از طالبان برسران مردم بیارد که هم این … مانند را نابود کند و هم این ادام های بی عقل //// چی طالیب باشد چی نباشد در انجا انسانیت وجود ندارد یک تعداد فاشیست حرام خور اعلان هم می کند که ما حقوق بشر نمی خواهیم … چرا که حقوق بشر به … هم میگه ادم به مظلوم هم میگه ادم ///

 27. امیری میزان ۹, ۱۳۹۱ در ۸:۰۹ ق.ظ -

  یکشنبه ۹ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۸:۹

  سلام عزیزان خبرونظرهای کامنت راخواندم ای کاش مایک حکومتی میداشتیم که براستی وبرمبنای واقعیت عمل میکردند!هزاران تروریست جانی وقاتل که بافداکاری جان سربازان دستگیرمی شودبعدازمدتی چپن بشانه اش انداخته وآزادمی گردد.صدهاجانی ودزدومتجاوزبناموس وعفت مردم همچنین است!درواقع مردم مایوس شده وبدکاران هم خیلی جری،این شلاق زدن بدون دلیل وبرمبنای خصومت نبوده،اگردولت فاسدکه درفسادخودرکوردزده است یک امرشرعی رااجرامیکرد،هیچ متجاوزگستاخ نمیشد!جوانان مانبایدطرفدارفساداخلاقی باشند،زیراخودشان عفت ووجدان ناموسی وایمان دارند؟

 28. rooo ghoy میزان ۹, ۱۳۹۱ در ۵:۰۰ ب.ظ -

  یکشنبه ۹ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۰

  salam momien zadah aziz
  ma dill man khosh bud ki jaghori 1 rassanh betaraf ast wali motasfanah inturi nabud dahand boy akhondy midehad waqieyan motassfam bakhater az rajim taraf dari mikonid
  ki sallahast mardum ra bh jahallat burda wa sarghardan kardan

 29. اسمعیل میزان ۹, ۱۳۹۱ در ۷:۴۲ ب.ظ -

  یکشنبه ۹ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۹:۴۲

  حمایت و پشتوانی دانشجویان و اروپاییان از این دختر و خانواده ی بدکاره آن که برای پیر و جوان ناوه معلوم است جز اینکه زمینه ی ترویج فساد بیشتر دختران هزاره که عمر را در عفت و پاکدامنی زیسته بودند ثمره نخواهند داشت . و افتخار بزرگ آنان قضیه ی چهل دختران است. و گرم نمودن بستر بازار و دکانداری و بی حیایی و تن فروشی نبوده و حمله نمودن آنان به زبان گویایی جاغوری اقای مومن زاده خود نوع از افسار گسیختگی است.
  مردم جاغوری بیاییم یکبار با گرایش مان به … آبروی خود را بردیم و چندی ها را به تیغ طالب به کشتن دادید. بس است هرچه فکر می کنید باشید و به نماینده گی از مردم مسلمان و مومن جاغوری چنین یاوه گویایی را بس کنید. شرمتان باد. همه دروغ می گویید از مردم حوتقول بیایید واقعیت را بپرسید بیایید زمینه را برای نشر فلمهای سکس در اطراف دریا و هر کوه و کمر فراهم نسازید . همین رشد علمی فرهنگی مردم ما را بس است. پشتاز بودن در عرصه سکس و همجنس گرایی افتخار دیگران باشد بهتر است.

 30. غلام حضرت میزان ۱۰, ۱۳۹۱ در ۳:۵۲ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۰ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۵:۵۲

  فقط اگر بچه را هم دره میزد خوب حالا همکلاسی ها ما در دانشگا میگه که شما نوکر پیسه هستید. بچه که پول داد خلاص شد دختر که پول نداشت دره زده شد. پس باید قانون بالای هردو تطبیق میشد.

 31. ازره میزان ۱۰, ۱۳۹۱ در ۶:۱۱ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۰ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۸:۱۱

  برادر .تو سط پول در همه کشورهای اروپایی هم میتواند یک مجرم زندانی شدن خودرا بخرد . نه تنها در افغانستان در تمام ممالک دنیا این در قانون شان وجود دارد .

 32. حمید رجایی میزان ۱۰, ۱۳۹۱ در ۷:۲۴ ب.ظ -

  دوشنبه ۱۰ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۹:۲۴

  با
  تشکر از برادر مومن زاده بابت اطلاع رسانی وخدمت به هموطنان اما بهتر است
  این اطلاع رسانی بی طرفانه باشد وما هم یاد بګیریم به عقاید همدیګر احترام
  بګذاریم واګر نظر دوست ی مخالف نظر ما بود فوری به او انګ بی دینی و اسلام
  ستیزی نزنیم بلکه عاقلانه و کارشناسانه با او به بهث بنشینیم این همه سال
  به سر و کله همدیګر جه باقلم چه با قدم زدیم بس است امید است دوستان شکیبا
  تر با شند
  اما اګر ما قانون اساسی افغانستان را قبول کرده ایم چرا باید به این تیکه
  داران دین اجازه بدیم که چنین حیثیت ما ویک دختر ی که هنوز به سن قانونی
  برای مجازات نرسیده و از کجا معلوم است که اورا فریب نداده اند وه یا به او
  تجاوز نکرده اند.در حالیکه طرف مقابل حتی داشتن رابطه را قبول ندارد وما
  فرض را بر این میګزاریم که حتی این دختر این کار را خود خواسته و با اراده
  کامل انجام داده است این مجریان دادګاه های صحرایی چطور به خود شان اجازه
  میدهد شخصیت یک دختری را این طور ترور کنند و با زندګی و اینده او بازی کند
  ایا اګر این دختر دختر یکی از همین تیکه داران دین و مذهب بود باز هم با
  او همین کار را میکردند یا یک حدیث جعل انشا می کردند و راه فرار ‍‍‍‍یدا
  میکردند چنانچه ما بارها دیده وشنیده ایم.بس است تحجر بس است وابس ګرایی
  بیاید عقلانه و عادلانه رفتار نماییم . به امید روزی که ما به حقوق همدیګر
  احترام بګذاریم و عقل وشعور خود را با دنباله روی از این میراث داران جهالت
  عرب زیر سوال نبریم و اجرای قانون را واګذار کنیم به مجریان قانون به
  امید ان روز

 33. Hadi Australia میزان ۱۱, ۱۳۹۱ در ۵:۰۸ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۱ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۵:۸

  چیزی که عیان است اینست که اگر دختر … همین کار را میکرد
  هیچ کاری نمی شد.
  به نظر من این ملا ها بأید در حضور مردم اعدام شود
  تا درسی برای دیگر ان شود.

 34. نصیر میزان ۱۱, ۱۳۹۱ در ۱۱:۴۳ ق.ظ -

  سه شنبه ۱۱ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۱:۴۳

  چیزی که در این میان پوشیده مانده اینکه آیا این جرم، شرعا اثبات شده یانه؟ در فقه اسلامی برای اثبات این جرم، تعبیر خاص "کالمیل فی المکحله" ذکر شده که سه مرد یا چهار زن، متهمین را در حال عمل و فعل زنا ببینند؛ طوریکه "سرمه چوب را در سرمه دانی" میبینند. در غیر آن ثابت نمیشود و حد جاری نمیگردد. آیا آقای رحیمی، حاکم شرع هست؟ ثانیاً شاهدان عینی، دختر و پسر را در حال فعل با اوصافی که در بالا ذکر شد، دیده اند؟ صرف بودن دختر پسر در یک خانه یا یک محل خلوت، حتی زیر یک لحاف، حتی برهنه و باهم، دلیل اثبات جرم نمیشود و حد زنا (صدتازیانه) جاری نمیگردد. ادعای مردم، ممکن است از روی عناد صورت گرفته باشد. یا دختر با اجبار اعتراف به زنا کرده و کدام قصدی بر پسر داشته یا پسر قصدی بر بدنام کردن دختر داشته؛ در هرحال، اثبات زنا که موجب اجرای حدود شود، خیلی مشکل است. به همین خاطر باید گفت که این محکمه کاملا صحرایی بوده و با وجود محکمه و قاضی رسمی دولت، رحیمی خطای بزرگی مرتکب شده و نه تنها عفت و حرمت دختر و پسر بلکه از تمام مردم جاغوری را لکه دار کرده است!

 35. از اوتقول میزان ۱۱, ۱۳۹۱ در ۱۲:۰۶ ب.ظ -

  سه شنبه ۱۱ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۲:۶

  سلام جاب اقای نصیر

  توضیحات شما کاملا درست اما قضاوت ونتیجه گیری تان کمی سطحی با توضیحات که دادی از شما بعید بود .

  دوست عزیز در این موارد و نظیر آن تا در منطقه نباشی و محل حادثه نباشی نمی توانی به نتیجه برسی .

  در مورد فرد مذکور شاید مناسب نبود زیاد توضیح داده شود که کارش به کجا رسیده به حدی که دیگر مردم …. شاید به همین دلیل آقای مومن زاده در گذارش شان آنچه در بین مردم شهرت یافته آن را به دلایلی یاد اوری نکرده است .

  بسیار ملاحظات دیگر بوده که اگر همه آن ذکر می شد مطمنا خودت برای تنبیه چنین فردی استین بالا می زدی .

  حال به دلایل بعضی مسایل که داستان توضیح داده نشده منصفانه نیست که به قضاوت غیر عادلانه بپردازی .

  در گزارش واضح احتمالات بیان شده است . بلی داستان اثبات از همان قرار است که شما فرمودید که البته سخت گیری اثبات چنین مسایل دلیل دارد که جای توضیح شان نیست وخودت واقفی .

  در مورد شخصی عاقل بالغ اگر چنین اقرار کند آنهم از روی آزادی که هر فرد آزاد است هر کسی خواست انجام بذهند . این بخش را حکم شان نفرموده اید؟ .

  اجبار زور جنون در کار نبوده فرد مورد نظر عاقل تر متمدن تر ابدیت تر تر تازه تر ازمن تو خودش را می داند .

  دوست عزیز قضیه کوچک بزرگتر دیگر نیز در این منطقه اتفاق افتاده چون رسانه ای نشده من وتو بی خبریم . اگر در ان روز مسببین ان قضیه ها ادب می شد ما شاید شاهد این نوع قضیه ها نبودیم دیگر کارد به استخوان رسیده است وسایل ارتباط حمعی نظیر تلفن جیبی امان را از مردم بریده . مردم دهاتی که یک روزه نمی دانست که تلفن را ازکجایش صحبت کند در فاصله رمانی کوتا آن را در اختبار دارد .
  تنبیه در هر دین برای شخص که با مقدسات یک جامعه بازی کند در نظر گرفته شده است . منتها بحث در نحوه نتبیه راه های تنبیه است که ظاهرا اخوند های کم تجربه را دوباره اربابان سابق و قمندان های امروزی بازی داده است نقش بیش در این کار اشخاص متدین ولی ساده ویا احیانا قلدر منطقه داشته است . از طرف نیز کسترش نشر اطلاعات وعواقیب این کار در این حد پیش بینی نمی کرده است به این دلیل به چه کنم چه کنم افتاده است .

 36. ازجاغوری میزان ۱۲, ۱۳۹۱ در ۷:۴۰ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۲ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۷:۴۰

  فرض کنید دختر بدکار بوده ماکه نمی دانیم وتنهاخدا می داند اما این آخوندهایی که اورا زده اند خیلی آدمهای درست وصالح بوده اند همه سروته یک کرباسند … جاغوری مثل درختی است که کرم ازدرون خورده وبه زودی می افتد اگراسیب شناسی نشود .ماجرای دسته گی اختلاف امپراتوری های روحانیون درسنگماشه افت تحصیلی دانش آموزان واخیرا ماجرای کنسرت همه از بی فرهنگی جانوران اجتماعی جاغوری حکایت می کند

 37. جاغوری میزان ۱۲, ۱۳۹۱ در ۹:۳۷ ق.ظ -

  چهارشنبه ۱۲ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۹:۳۷

  اکثریت برادران جوان ازروی احساسات مینویسد در احساسات منطق تحت تاثیر قرار میگیرد . کمی تا مل داشته باشید . گیرم این دختر هر چه بوده اگر غزنی فرستاده میشد فتوایی غرای محمدی سنی مذهب . این دختره را هزاره گفته ایلا دادنی شان بود هرگز . به بهانه مختلف شلاق / زندانی بعدش هم رشوه و دها مسله دیگر .

 38. محمد باقر سعیدی میزان ۱۶, ۱۳۹۱ در ۵:۰۶ ب.ظ -

  یکشنبه ۱۶ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۷:۶

  مومن زاده عزیز تا همیشه سالم و سرفراز باشی.

  متأسفانه تعدادی لوچک،بی بندوبار، اراذل، اوباش،فاسد،بی شخصیت،بی سواد، بی مسئولیت،بی ناموس،بی اراده و بی همه چیز سالهاست که نام جاغوری را در تمام جهان ننگین کرده اند.

  آخر یک دختر فاحشه ای روسپیگر که در ملأ عام به روسپیگری و فساد جنسی خود اعتراف و حتی افتخار می کند نباید مجازات شود؟

  متأسفانه عقلا و بزرگان هم در برابر این لوچک بازیهای حرامزاده های بی ناموس سکوت می کنند.

  عزیزان بخدا کشور های غربی به خاطر فاحشه گری و لوچک بازی و هوسبازی پیشرفت نکرده اند.

  حقوق بشر هم به معنی حمایت از فاحشه، زناکار، تن فروش، زنا ده و زنازاده، رسوا، خائن به شوهر، خلافکار و… نیست.

  جاغوری فرزندان فرزانه وپاک بسیار دارد که برازنده ای جاغوری و مایه ای افتخار جاغوری وجاغوریهاست. بیایید آنان را بزرگ کنیم و از پاکان و خوبان خود حمایت کنیم تا جاغوری تبدیل به استرالیا شود نه اینکه به استرالیا و… فرار کنیم.

  اگر امکانش هست نظر این حقیر را به عنوان " نظر یک خواننده" در متن سایت معتبر و وزین تان نشر نمایید. تشکر.

 39. میرحسین واحدی میزان ۲۲, ۱۳۹۱ در ۶:۳۰ ب.ظ -

  شنبه ۲۲ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۸:۳۰

  من هم مجازات این زن بد کاره را تحسین می کنم
  شنیده ام … آیا کسی اطلاع دقیق دارد؟

 40. حمید میزان ۲۶, ۱۳۹۱ در ۷:۰۰ ب.ظ -

  چهارشنبه ۲۶ مهر۱۳۹۱ ساعت: ۱۹:۰

  به
  اقای سعیدی
  جناب سعیدی کسی نګفته که جلوی این به بند وباری جنسی نباید ګرفته شود بلکه
  همه دوستان به اتفاق ارا ګفتند که دادګاه صهرایی نباید تشکیل میشد و چنین
  مجازات وحشیانه ای نباید اجرایی میشد بلکه از طریق مراجع قانونی هر چند
  فاسد این کار را میکردند این یعنی احترام ګذاشتن به قانون
  و این نتیجه ای احترام ګذاشتن به قانون است که ما شاهد پیشرفت روز افزون
  کشور های غربی هستیم
  ودوم اینکه غربی ها خیلی وقت است که دین را از سیاست وامورات اجتماعی کشور
  هایشان جدا کرده اند ودین و دینداری فقط در حصار کلیسا یا مسجد …..
  محصور شده اند و جای جولان در کوچه و خیابان ندارد
  در ضمن اګر به این تیکه داران اجازه داده شود هر کاری دلشان میخواهد بکند
  به زودی برای اتاق خواب های مردم نیز تصمیم بګیرند