تظاهرات و قهرمان‌سازی «کودکانه» در جاغوری!

عزیزالله جاغوری ۷:۳۰ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش
تظاهرات و قهرمان‌سازی «کودکانه» در جاغوری!

تظاهرات و قهرمان‌سازی «کودکانه» در جاغوری!Screenshot_۲۰۱۹۰۲۱۱-۱۰۴۰۱۴_1

امروز شنبه (۲۰ دلو ۹۷) عده‌ای با استفاده از کودکان در جاغوری تظاهراتی به راه انداخته و حمایت خود را از یونس رمضانی قوماندان امنیه جاغوری اعلام کردند. انها با شعار «قهرمان را تبدیل نکنید» خواهان باقی ماندن اقای رمضانی در پست قوماندانی امنیه جاغوری شده بودند.

تعداد اشتراک کنندگان زیاد نبود و همانظور که در عکس پیداست به زحمت به ۵۰ تن می رسد. اما نکته جالب اینجاست که بدنه اصلی راهپیمایان را کودکان تشکیل می‌دهد. از نظر قانونی کودکان زیر هژده سال تحت سرپرستی والدین قرار داشته حقوق مدنی خاص خودشان را دارد. از این رو هرگونه سمت و سو دادن آنها برای بدست آوردن منافع شخصی یا سیاسی فرد یا افرادی خلاف قانون بوده و ممنوع است. در اینکه این اطفال به صورت خودجوش به راهپیمایی نیامده اند، شکی نیست ولی بدون شک کسانی که این کودکان را به راهپیمایی گسیل کرده اند، عملکردشان ناپخته و بچه‌گانه است.

سوال اینجاست که چه کسانی و با چه نیتی چنین تظاهرات «کودکانه‌ای» را به راه انداخته اند؟ کسانی که این تظاهرات تاریخی را به ره انداخته اند، چه نفعی از این نمایش می برند؟ پاسخ به این سوالات تا حدودی مشخص است؛ جاغوری جای خوبی برای داشتن منصب دولتی است. از این رو تقلا برای ماندن در مناصب دولتی در جاغوری در صورت به ثمر نشستن آن ارزش دارد. اما چرا تظاهرات و چرا اینقدر عجیب و غریب؟ این حرکات چقدر مفید است و چقدر ممکن است بر تصمیم گیری مسؤلین تاثیر داشته باشد؟ بدون شک این تظاهرات از نگاه هماهنگی، و شرکت کنندگان و شعارهای آنها همراه با بی‌«چمرسی» برگزارکنندگان آن در تاریخ جاغوری جایگاه بلندی خواهد داشت!

قهرمان نامیدن اقای رمضانی در این تظاهرات قابل تامل است. همه می دانند که آقای رمضانی به عنوان فرمانده پولیس ولسوالی جاغوری معاش می گیرد و وظیفه‌اش حمایت از مردم و تامین امنیت منطقه است. از این رو کمترین انتظاری که از ایشان داریم این است که در قبال پولی که از دولت می‌گیرد، به وظیفه اش عمل کند. پولیس جاغوری در حوادث اخیر فعالیت خوبی داشت و نمیدانم که دقیقا چند تن از سربازان پولیس در دفاع از مردم شهید شدند. اگر چند عملکرد پولیس در جریان حمله طالبان به جاغوری تا هنوز به صورت بی طرفانه بررسی نشده است. این مساله را مردم محل از نزدیک دیده اند و آنها می توانند در این مورد قضاوت کنند. در هر صورت از فعالیت پولیس ملی در حوادث اخیر جاغوری قدردانی می کنیم. اما سوالی که پیش می آید این است که اگر کسی که به وظیفه اش عمل کند، قهرمان است؟ فرض می کنیم که اقای رمضانی اگر به وضعیت رسیدگی نمی کرد و مقابل طالبان ایستادگی نمی کرد، چکار باید می کرد؟ آیا نباید از قوماندانی امنیه جاغوری انتظار داشته باشیم که در مقابل دشمنان مردم بایستد؟

همانطوری که پسران زیر هژده سال از نظر قانونی کودک به شمار می روند، رفتار و انتخاب‌های آنها نیز از نظر قانونی بدون تایید سرپرست به رسمیت شناخته نمی شود. از این رو قهرمان سازی این کودکان هم هیچ کاری را از پیش نمی برد و جز مبتذل شدن این موضوع فایده‌ی دیگری ندارد. از سوی دیگر آنهایی که از کودکان برای پیش‌برد منافع شخصی و سیاسی خود استفاده می کنند، باید در مقابل این عمل غیرقانونی شان پاسخگو باشند.

تظاهرات حق مسلم مردم است و قانون اساسی کشور حق آن را برای مردم به رسمیت شناخته است. اما اگر بحث پرستیژ و وجهه گردهمایی ها را از آن بگیریم، راهپیمایی ها هم تبدیل به مساله بی‌ارزشی خواهد شد.
امیدوارم که برگزار کنندگان این راهپیمایی، در تظاهرات‌های بعدی این مسایل را در نظر بگیرند.

#جاغوری_انلاین

نوت :

نکات که مانده :

۱- راد مند صاحب ولسوال محترم جاغوری باید توجه داشته باشد که در باره چه موضوعات تظاهرات بشود یا نشود باید تامل شود .

۲- بیرون امدن مردم در خیابان برای دولت وهم برای مردم هزینه داشته باشد .

۳- مسولین منطقه هزارستان باید یک هزاره باشد اگر از جاغوری باشد یا نباشد ، نباید زیاد مهم باشد .

۴- حال اگر فردی هم کارنامه خوبه داشته به چه منطق این فرد باید همیشه باشد . مگر در جاغوری ادم قحطی امده است ! باید ادم ها بیاید برود افراد مناسب تر جای ان را بگیرد .

مطالب اگر احساس می کنید مانده شما در نظرات اضافه کنید ممنون.

220بازدید

کامنت بسته شده است.