تقدیر از هنرمند

عزیزالله جاغوری ۲:۴۸ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
تقدیر از هنرمند

davood1تقدیر از هنرمند، حمایت از هنر، موسیقی و فرهنگ ملی/مردمی ماست؛ پس تا نغمهء داوودی هست با صدای سرخوش، زندگی باید کرد

متاسفانه افغانستان تبدیل به میدان انتحار و انفجار شده است؛ واقعه های تلخ که پی در پی حادثه می آورند و مرگ و مصیبت می آفرینند. بیزاریم از این همه صحنه های خشم و خون و خشونت؛ دریغا که آینده همچنان یک آرزو و رویایی انتزاعی صلح و امنیت، چیزی بیش به نظر نمی رسد؛ ولی هنوز امیدواریم، روزی این رویا به حقیقت خیر تبدیل شود.

“خوشحالی و لبخند”، “شاد زیستن و خندیدن” پس از صد ها غم، شاید آخرین گزینه های امید برای زندگی باشند؛ و شاید ” سرور و شادی” تبعدی ها و گم شده های دیرینه ی هستند که گاه گاهی پس از سالها انتظار، چه محتاط و خائفانه با دلهرگی بر لبان خشکیده و چهره های غمزده مردم جاری می شوند اما حیف ماندگار نیستند تا ساری شوند، اینجاست که در عصر ما، یک شکم سیر لبخند، یک میدان رقص و شادی کردن سالهاست قرنطینه شده اند و شاید افغانستان قرن و دهه هاست در وضعیت اضطراری “ماه حرام خنده و شاد زیستن” به کما رفته است. دریغا…! هر روز سرای غم آباد و شهر زندگی ویرانه می شود.
و خوشا:-
پس از مدتها انتظار لحظه های لبخند زدن و شادی کردن فرا رسیده است…! چه فرخنده و گوارا اگر از یک اتفاق خجسته و جشن باشکوه دریچهء روشنی آواز، شعر و موسیقی باز کنیم، در وادی فرهنگ و هنر با صدای زیبا، دمبوره ناب و غزلهای شیرین سرخوش، لحظه های زندگی را شاد و سرشار و سرزنده سپری نماییم.

وقتی جهان به دهکده ی تبدیل شده است، کشور های هم مرز، آغیل های خرد و کوچک بیش نیستند که با هم مرتبط و بخیه خورده اند
میزبانی این جشن باشکوه را آغیل بلجیم در شهر انتورپن به عهده دارد و اما فرصت خوبی فراهم شده است برای آغیل والای فرانسه، هلند، بریتانیا، جرمنی، اتریش و … که با حضور گرم و گسترده تان، این جشنواره هنر/دمبوره و فرهنگی/موسیقی را بزرگ و قشنگتر سازید؛ تا هم هنرمند محبوب و حنجره طلائی مردمی داوود سرخوش مورد تشویق و تقدیر قرار گیرد و هم هنر، فرهنگ و موسیقی فولکلور و ملی ما در کشورهای غربی مورد حمایت قرار گرفته برگ و ریشه گیرند و رشد و سبز نمایند
پس:
از ای آغیل ده او آغیل موری مو
پیش دوستو با دسته گل موری مو

با امید دیدار به تاریخ ٢٨ جنوری در آغیل بلجیم
پ.ن:-
آغیل = قریه، ده و دهکده
آغیل والا = هم قریه، باشندگان یک دهکده

Hafeez Khorram‎‏ ‏
735بازدید

کامنت بسته شده است.