تقدیر از مقالات برتر، هیئت علمی و همکاران اجرائی همایش زنان در افغانستان

مدبریت ۸:۵۷ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش

 بسم الله الرحمن الرحیم

همایش زنان

ستاد برگزاری همایش «زنان در افغانستان فرصت‌ها، چالش‌ها و راهکارها» در یک نشست علمی از مقالات برتر، هیئت علمی و همکاران اجرایی تقدیر به عمل آورد.

این نشست که در سالن شهید مطهری مجتمع آموزش عالی فقه برگزار گردید، بعد از تلاوت قرآن مجید توسط حجت الاسلام آقای غلام سرور اخلاقی، حجت الاسلام محمد اسحاق مهدوی دبیر اجرایی همایش به عنوان اعلام‌گر برنامه‌ها، از دبیر همایش حجت الاسلام والمسلمین آقای محمد آصف محسنی (حکمت) برای ایراد سخنرانی و ارائه گزارش از فعالیت‌های انجام شده و در دست اقدام ستادبرگزاری همایش دعوت به عمل آورد.

 آقای آصف حکمت، ضمن عرض خیر مقدم به اساتید، محققان و مهمانان برادر و خواهر، از کلیه‌ی شخصیت‌ها و نهادهای که در برگزاری همایش ستاد برگزاری را حمایت نموده بودند، تقدیر نمود. ایشان گفتند الحمد لله در کشور عزیز ما افغانستان، درگیری‌های قومی، نژادی و مذهبی و نبردهای مسلحانه جای خود را به تعاملات فرهنگی، رقابت‌های قلمی و پژوهشی داده است و فضای بسیار باز و مناسبی برای پژوهش و فعالیت‌های علمی فراهم شده است. ایشان به موضوعات پژوهشی زمین مانده‌، بخصوص در حوزه‌ی بحث زنان، در افغانستان اشاره نمود و بیان داشت که مسؤولیت‌های علما و محققان بسیار سنگین‌تر از قبل شده است.

آقای حکمت برگزاری همایش‌های علمی توسط محققان و نویسندگان را از نمونه‌های بارز فعالیت پژوهشی بر شمرد که در موضوعات مختلف توسط علما، طلاب و دانشجویان در سال‌های گذشته در داخل و خارج کشور برگزار گردیده است. دبیر همایش مشارکت وسیع و بی‌سابقه‌ی محققان برادر وخواهر از شهرهای مختلف افغانستان، ایران و برخی از کشورهای اروپایی در همایش «زنان در افغانستان؛ فرصت‌ها، چالش‌ها وراهکارها» را نشانه‌ی احساس مسوولیت نخبگان دینی و محققان دانست واظهار امیدواری کرد که همکاری اساتید و محققان با ستاد برگزاری همایش بیش از گذشته ادامه یابد. آقای حکمت با برشمردن اهداف و رویکردهای برگزرای همایش، به مهمترین فعالیت‌های انجام شده و مهمترین فعالیت‌های در دست اقدام ستاد برگزاری همایش اشاره نمود و یادآور شد: «تاکنون یکصد و پنجاه مقاله به دبیر خانه رسیده، چهار نشست علمی و تخصصی برگزار شده و چهار جلد از مجموعه مقالات در حدود دو هزار و سیصد صفحه برای چاپ فرستاده شده و دوجلد دیگر نیز آماده چاپ شده است. آقای حکمت چاپ اولین شماره از مجله نگاه و آماده سازی شماره دوم آن و همچنین برگزاری نمایشگاه از آثار زنان افغانستان و آثار مربوط به زنان افغانستان را که تاکنون دوبار برگزار شده است، از دیگر فعالیت‌های انجام شده برشمرد دبیر همایش در ادامه ضمن بیان فعالیت‌های انجام شده در شهرهای مختلف افغانستان زمینه را برای برگزاری نشست‌های علمی و همایش بین المللی در افغانستان مساعد دانست و از همه‌ی محققان و نخبگان تقاضای همکاری نمود. ایشان در ادمه از نحوه تقدیر از مقالات برتر، اعضای هئیت علمی وهمکاران اجرایی سخن گفت.

در ادامه حجت الاسلام مهدوی از رئیس مجمع علما مرکز و ولایات افغانستان حضرت آیت الله صادقی پروانی، آیت الله مهدی مزاری و حجج اسلام آقایان احمدعلی علیزاده دبیر پیشین مجمع علما و طلاب جاغوری و مدیر مسؤول سراج، افتخاری مسؤول استفتائات دفتر آیت العظمی محقق کابلی، اخلاقی جانشین ریاست دفتر معظم له، بکایی از معاونت پژوهش جامعه المصطفی العالمیه، اشعری نماینده سازمان فرهنگ وارتباطات اسلامی، در جایگاه دعوت نمود و از خواهران محترم در سه بخش مقالات برتر، اعضای هیئت علمی و همکاران اجرایی تقدیر به عمل آمد و خواهران لوح تقدیر و هدایای خویش را از دست مبارک ایشان دریافت نمودند.

در ادامه سخنران ویژه نشست جناب حجت الاسلام والمسلمین دکتر محمد اکرم عارفی به سخنرانی پرداخت ایشان ضمن تقدیر از دست اندرکاران برگزاری همایش، افزودند همایش زنان در افغانستان کار بسیار مهمی پژوهشی در مسائل زنان به حساب می‌آید

حجت‌الاسلام عارفی با استفاده از آیات قرآن مجید، به صورت مبسوط در باره‌ی اهمیت پژوهش از نگاه اسلام سخن گفت و تأکید نمود که قرآن مجید و پیشوایان دینی همواره بر پژوهش، تعقل و تدبر تأکید داشته اند و پیروان خود را همواره به تفکر و اندیشه ورزی دعوت نموده است. ایشان یادآور شد:.پژوهش‌هایی که برگرفته از احکام وحیانی و از روایات باشند از ارزش بیشتری برخوردار می‌باشند.

آقای عارفی ضمن ابراز خرسندی از پیشرفت‌های بزرگ و خیره‌ کننده‌ی که در عرصه‌ی پژوهش در افغانستان، بخصوص توسط علما و طلاب جوان به وجود آمده به آسیب‌‌های پژوهش در میان پژوهشگران افغانستانی اشاره کرد و افزود: در حوزه پژوهش هنوز کمبودها و آسیب‌هایی وجود دارد که باید به این آسیب‌ها بیشتر توجه کنیم و در پی آن باشیم که این کاستی‌ها را برطرف نماییم.

وی گفت: قلمرو‌سازی مصنوعی، دخالت دادن ذهنیت‌های قومی، حزبی و سیا
س

809بازدید

کامنت بسته شده است.