توصیه هایی برای نوجوانان و جوانان #هزاره در غرب

مدبریت ۱۲:۱۱ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
توصیه هایی برای نوجوانان و جوانان #هزاره در غرب

kamتوصیه های واقعا دلسوزانه وعالی برای مهاجرین هزاره در غرب از طرف کامران میرهزار.
توصیه هایی برای نوجوانان و جوانان #هزاره در غرب
من این یادداشت را چند ماه پیش نوشته بودم و لازم می دانم با اندکی تغییر، آن را دوباره نشر کنم.
Kamran Mir Hazar
برخی از نوجوانان و جوانان عزیز هزاره که در کشورهای غربی پناهندگی خود را گرفته اند و یا هنوز پناهجو می باشند برای من پیام می فرستند و راهنمایی می خواهند که آنان برای مردم خود چه کاری کرده می توانند و در غرب چه رفتاری داشته باشند. من بسیار خوشحالم که این نوجوانان و جوانان ما در قبال سرنوشت مردم خود حساس هستند. برخی توصیه هایی که می توانم بکنم از این قرارند:
۱٫ در عین حالی که زبان مادری خود را فراموش نمی کنید، زبان کشوری که در آن هستید را بخوبی فرا بگیرید. زبان آموزی کلید اصلی ورود به جامعه جدید است.

۲٫ درس بخوانید. از فرصتی که دارید بخوبی استفاده کرده و درس بخوانید. در درس ها و کلاس های اجباری برای نوجوانان زیر ۱۵ سال حتمن شرکت کنید و اگر بالاتر از ۱۵ سال هستید، حتمن تمام فرصت های درسی را یافته و آن ها را دنبال کنید. شما می توانید هم وارد دانشگاه شده و تا بالاترین درجات تحصیلی پیش بروید و هم می توانید بسته به علاقه ی خود، در رشته های فنی موازی با دانشگاه بر توانایی خود بیافزایید.

۳٫ به فرهنگ و آداب و رسوم کشوری که در آن زندگی می کنید احترام بگذارید. بیاد داشته باشید که شما از جنگ و خشونت های جاری در فغانستان گریخته اید و لازم است که در جامعه ی نو، رفتاری داشته باشید که مورد قبول آن جامعه باشد. در جامعه نو به هیچ عنوان دست به خشونت نزنید. سعی کنید مشکلات خود را با گفتگو حل کنید و اگر دیگران مقابل شما با خشونت رفتار می کنند، به افراد و نهادهای مسئول مراجعه کنید و به هیچ عنوان خشونت را با خشونت پاسخ ندهید.
در مورد احترام به فرهنگ و آداب کشور میزبان به چند نکته به شکل مشخص برای نمونه اشاره می کنم:
• الف: شما باید بدانید که احترام به حقوق دختران و زنان یکی از پایه های اصلی زندگی در غرب می باشد. آزادی دختران و زنان در غرب، با زندگی جامعه ی غربی تنیده شده است. آزادی دختران و زنان در پوشش و رفتار، به معنای این نیست که آنان تن فروش هستند و با همه رابطه ی جنسی آزاد می توانند داشته باشند. دوستی با دختران و زنان در جامعه ی غرب امری عادی است و این به معنای این نیست که دختران و زنان با دوستان پسر/ مرد خود رابطه ی جنسی دارند. در غرب اصل بر برابری جنسی است. تقاضای ارتباط جنسی خارج از رابطه ی عاشقانه، یا رابطه ی زناشویی می تواند توهین تلقی شود. این را حتمن باید بدانید که جبر و زور در رابطه ی جنسی، تجاوز جنسی محسوب می شود و جرم بسیار سنگینی می باشد. این نکته را نیز باید تاکید کرد که ارتباط جنسی با کودکان بویژه کودکان زیر ۱۶ سال، جرم است و به زندان و جزاهای دیگر می انجامد.
بنابراین همیشه رابطه ی خود را با جنس مخالف، بر اساس احترام بنا کنید و توقع های جنسی غیر آداب رایج و غیر قانونی نداشته باشید.

• ب: نوشیدن شراب جزیی از فرهنگ غربی می باشد. در بسیاری از کشورهای غربی، شراب هنگام غذا نوشیده می شود. در کشورهای غربی در محافل دوستانه یا در رستوران ها و میخانه ها، نوشیدن شراب و سایر نوشیدنی های الکولی همچون آبجو و حتا مشروباتی که درصد الکول بالا دارند مانند ودکا معمول می باشد. اما در این مورد نکاتی وجود دارد که حتمن باید رعایت شوند. اول اینکه بصورت رایج، نوشیدن به اندازه ای نمی باشد که فرد نتواند خود را کنترل کند. اگر هم فرد نتواند خود را کنترل کند، افرادی از دوستان و نزدیکان وی هستند که بتوانند او را کمک کرده و به جای امن برسانند.
کودکان اجازه ی نوشیدن شراب و سایر نوشیدنی های الکولی را ندارند و نوشیدن در خیابان، پارک و …(بسته به قوانین هر کشور فرق دارد) برای همه ممنوع است. همانگونه که می دانید، کسانی که حتا مقدار کمی نوشیدنی های الکولی مصرف کنند، نمی توانند تا هنگام از بین رفتن اثر آن، رانندگی کنند.

به مورد رابطه ی جنسی و نوشیدنی های الکولی از این جهت بصورت مشخص اشاره کردم که عدم دقت در این موارد براحتی می تواند ضربه ی جدی به شما و دیگران وارد کند. اگر در این موارد می خواهید معلومات بیشتر کسب کنید یا اینکه مشکلی در زمینه دارید، حتمن با آموزگار، پرستار مکتب یا افراد مورد اعتمادی که مسئول هستند صحبت کنید. باید بدانید که سوال کردن در این موارد به هیچ عنوان جای شرم نیست، حتا در مکاتب در مورد این مسایل بصورت مفصل آموزش داده می شود.

۴٫ دوستان خوب برای خود از میان مردم همان کشوری که در آن زندگی می کنید بیابید. دوستان خوب می توانند هم به شما برای ادغام در جامعه ی جدید کمک کنند و هم با هم سرگرمی داشته باشید و هم در درس خود پیشرفت کنید. با دوستان خود چه دختر/ زن و یا چه پسر/ مرد با احترام برخورده کرده و نشان دهید که شما شخصیت مورد اعتماد می باشید و سعی کنید به اعتماد آسیبی نرسد.

۵٫ شاد باشید. از فرصت به اندازه کافی استفاده کرده و همراه با دوستان خود تفریح کنید و البته تفریح به اندازه ای نباشد که نظم روزانه ی شما را بر هم زند و مانع از برنامه ها و کارهای اصلی شود. وقتی می گویم شاد باشید و تفریح کنید به معنای این نیست که وقت خود را در جستجوی نوشیدنی های الکولی یا پیدا کردن کسی برای رابطه ی جنسی بگذارنید.
اگر با دقت به اطراف خود و فرصت های خود بنگرید، براحتی می توانید راه های سالم برای شاد بودن بیابید.

۶٫ ورزش کنید. خوشبختانه امکانات ورزش در اختیار دارید و با ورزش کردن اوقات خوبی را با دوستان خود تجربه کنید. من خود بارها شاهد بوده ام که نوجوانان و جوانانی که بصورت مرتب ورزش می کنند، هم سالم تر از دیگران می باشند و هم در درس موفق ترند. نمونه های زیادی از این نوجوانان و جوانان نیز هستند که وارد تیم ها و باشگاه های مسلکی/حرفه ای ورزشی شده اند و به موفقیت هایی نیز دست یافته اند.

۷٫ غذا و خواب مرتب و منظم داشته باشید و همراه با ورزش، سلامتی خود را تضمین کنید. یادتان باشد که سلامتی شما یکی از اولویت های اصلی می باشد. سالم باشید و سالم بمانید.

۸٫ اگر سن شما اجازه ی کار قانونی را می دهد، برای خود در کنار درس و تفریح و ورزش کار پیدا کنید. کار کوچک در کنار درس و ورزش و تفریح، به شما انگیزه بیشتر در جامعه جدید می دهد و هم احترام دیگران را کسب می کنید و هم پول بدست می آورید.

۹٫ با خانواده و فامیل خود در فغانستان، پاکستان یا ایران در تماس مدام باشید. آن ها را نگران نسازید و به آن ها اطمینان دهید که از دنیای غرب استفاده ی درست می کنید. اگر امکانات مالی بدست آوردید، حتمن به فامیل و خانواده خود کمک کنید تا آن ها کار و بار کوچکی را برای خود راه اندزی کنند.

۱۰٫ به دوستان خود از اصل و ریشه ی خود و از مردم خود و از فرهنگ دوستی و از صلح خواهی و از ظلم هایی که بر آنان رفته بگویید. به آن ها بگویید که هزاره هستید، افغان نیستید و هزاره ها چه وضعیتی در فغانستان داشته و دارند. به آنان تاکید کنید که ما مردم مخالف آموزش و به مکتب رفتن دختران و زنان نیستیم؛ ما طالب نیستیم و در کار کشت و قاچاق مواد مخدر نمی باشیم. با آن ها از پیکره های تاریخی بودایمان صحبت کنید و از جشن نوروزمان به آن ها بگویید. از وضعیت آب و هوایی و جغرافیای هزارستان به آن ها بگویید. به آن ها همچنین می توانید کتاب شعر ۱۲۵ شاعر شناخته ی شده از ۶۸ کشور جهان را معرفی کنید. یادمان باشد که هر کدام از ما نماینده و سفیر مردم خود می باشیم.

۱۱٫ شما جزیی از پیکر جامعه ی بزرگ هزاره هستید. باید در تمام فراز و نشیب ها همراه مردم هزاره باشید. برای اینکار باید خود را منسجم کرده و در برنامه های ملی در سطح کشوری که در آن زندگی می کنید و برنامه های بین المللی برای شناسایی مردم هزاره و وضعیت آنان اشتراک داشته باشید. بیاد داشته باشید که وطن نخست شما #هزارستان است و باید در وضعیت هزاره تغییر بنیادی بوجود آید و به نقض حقوق انسانی هزاره برای همیشه پایان داده شود.

شاد و سربلند باشید قومای نازنین من!

با احترام
کامران میرهزار  Kamran Mir Hazar

اگر با این توصیه ها موافق هستید، از شما می خواهم آن را با دوستان خود شریک کنید تا تعداد بیشتری از نوجوانان و جوانان ما آن ها را بخوانند. سپاس
عکس از تظاهرات شیرزنان هزاره در کویته ی پاکستان؛
این عکس را از این جهت مانده ام تا پیوند خود را با هزاره هایی که در فغانستان، پاکستان و ایران هستند از یاد نبریم.

391بازدید

کامنت بسته شده است.