“تیر سه شعبه؟!”

مصطفی خرمی ۳:۳۱ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
“تیر سه شعبه؟!”
“تیر سه شعبه؟!”
****
در طول تاریخ خونبار تشیع روضه های خرافی، خردناپذیر، دروغین، جعلی و ساختگی بیشتر بدان هدف ساخته، پرداخته و به خورد خلق الله داده شده است، تا برای ایصال ثواب اشک بیشتری از چشمان عزاداران ستانده شود!
حتی برای ایصال ثواب روایت ها، احادیث و روضه های کاملا خرافی و خرد ناپذیر، در مورد “واقعه کربلا” ساخته، پرداخته و خوانده شده است، به گونه ای که امروزه این روضه های خلاف واقع و ساختگی در باور مردم به خوبی جا افتاده اند! گویی این خرافه خوانی های خردناپذیر، جز جداناپذیر از “انقلاب عظیم” کربلا بوده اند و اکنون از بدیهیات آن واقعه به شمار میروند!؟
گویی مردم به گونه ای به آن “خرافه خوانی ها” عادت نموده اند! زیرا به قول شهید مطهری تا روضه خوان از آن “زهرماری”ها با روضه قاطی نکند، هرگز موفق نخاد شد که از دیدگان مردم آودیده بیگیرد و اگر موفق به اشک آوری نشود; پس روضه خوان به ثواب نرسیده، چون موفق به گریاندن خلق نشده، مردم نیز به ثواب نرسیده و بهشت را کمایی نکرده اند! چون پلک شان به اندازه “بال مگس” هم تر نشده تا بهشت را کمایی نموده باشد! صاحب خانه و بانی نیز از خود متنفر گشته، گویی نذر اش قبول نشده و روضه اش نگرفته است!؟
1330386_167
****
این قلم همواره و سخت به پیراییش و ویراییش تاریخی از “انقلاب عظیم کربلا” از: خرافات، افسانه سرایی ها و دروغ پردازی ها و… معتقد بوده و در حد توان تلاش نموده: قلم زده! سخن گفته! دلیل آورده; مستند، مستدل و قناعت بخش استدلال نموده که “خرافه خوانان” وادار نماید تا به روضه های راست، واقعی و خردپذیر روی آورند، روضه را آنگونه بخوانند که اتفاق افتاده، چنان که خود می خواهند! و تلاش بسیار نموده تا “خرافی خواهان” را وادار نماید، ترک عادت کنند و به جای باور به روضه های ساختگی، افسانه ای، خرافی و خرد ناپذیر به روضه های حقیقی، درست و واقعی و خردپذیر بها دهند و کمی هم برای این “حقیقت مکتوم و غریب” آه و اشک و ناله سر دهند تا از مسیر درست، حقیقی و واقعی به ثواب گریه بر امام حسین(ع) و دیگر شهدایی واقعه خونبار کربلا، دست یابند!
****
سال پار، شبی “روضه خوان متخصص” با آواز گلگلی و سوزناک روضه آخرین لحظات حیات امام حسین(ع) را میخواند و مردم داشتند از گریه غش می کردند: “… سنگی به پیشانی حضرت اصابت کرد، خون چشمان مبارک را پوشاند، دامن مبارک ره بالا برد که خون از چشمان مبارک پاک کند، ای وای بیمیرم! ای وای … شیعیان حاضرید؟ بگم؟ (صدایی گریه مصنوعی اما با مهارت…) ای وای بیمیرم تیر سه شعبه ای بر سینه ای لخت آغا اصابت کرد که نوک آن از پشت مبارک نمایان… ای واوی بیمیرم آغا هر چند تلاش کرد نتوانست تیر ره از جلو خارج کند، دست برد به پشت مبارک و به یک ضربت تیر سه شعبه را از پشت خارج کرد!؟
در حالیکه صدایی گریه و ناله مردم سقف مسجد را به لرزه درآورده بود، اما اشک من جا به جا خشکید!؟
از خودم پرسیدم:
- چرا مردم زره ای فکر نمی کنند؟ آخر مگر باور پذیر است که تیر “سه شعبه” از پیش روی کشیده نشود و به راحتی آب خوردن از پشت سر کشیده شود؟؟
- به یقین روضه خوان و مردم نه چنین تیری را دیده اند و نه توصیف آن را شنیده اند! برای همین اصلا مفهوم “سه شعبه” فقط برای شان خطرناک بودن، کشندگی بیشتر و زجرآوری زیاد تری را تداعی میکند! برای همین، آه و اشک و ناله شان با شنیدن عنوان “سه شعبه” تا آسمان بالا می رود! وگرنه نباید با چنین دروغ شاخداری این چنین گریه ها و ناله های شان تا سرحد غش و بیهوشی اوج گیرد!؟
- شاید هم طبع خرافه پسند و افسانه خواه مردم ایشان را به سوی وهم و خیال برده که آن گونه احساسات شان طغیان کرده است!
- شاید وقتی احساسات طغیان میکند، خرد و عقل خود به خود تعطیل میگردد! شاید…!؟؟
****
دیروز در خانه ای برای صرف نذر دعوت بودیم، اتفاقا همان روضه خوان متخصص و همان روضه تخصصی و همان گریه ها و سیل اشک! اما، متأسفانه “مشک” اشک بی صاحب من حقیقت خواه ی خردگرا بازم خشکید!؟
پارسال به همین روضه خوان خصوصی و دوستانه تذکر دادم که قسمت کشیدن از پشت آنهم توسط خود امام در دم جان دادن از محالات است، با نگاه عاقل اندر سفیه گفت: در مقتل سید ابن طاووس نقل شده! به آرامی توضیح دادم: اول اینکه مقتل سید ابن طاووس وحی منزل نیست! دوم این مقتل در قرن هفتم با سده های متوالی فاصله از حادثه کربلا نوشته شده! سوم اینکه به احتمال زیاد منظور از کلمه پشت همان پشت و دم تیر باشد که حضرت با یک حرکت موفق شده آن را بکشد و…!؟ آن زمان گویی قانع شد و با تکان سر موافقت کرد اصلاحی بخواند! اما دیروز پس از تکرار دقیق مثل پارسال، باز با “قوش، قوش” یادآور شدم! باز همان استدلال و همان جواب و…!
اندیشیدم: او وظیفه دارد به دلخواه بانی تخصصی ترین روضه اش را بخواند تا همگان به ثواب اشک”بال مگس” برسند و وزن پاکت صاحب خانه نیز افزایش یابد!؟
توضیح لازم: لطفا توجه فرمایید که منظور در این نوشتار «انکار وجود تیر سه شعبه» نیست! بلکه «انکار خارج نمودن تیر سه شعبه» از پشت سر توسط امام از پشت مبارک خود امام است که  انجام چنین عملی در آخرین شرایط حیات توسط خود شخص محال است!
*******
م، خرمی
۶ محرم الحرام ۱۴۴۰
۲۶ سنبله ۱۳۹۷
673بازدید

کامنت بسته شده است.