جاغوری و چند رویداد ی دیگر – مومن زاده

مدبریت ۱۱:۰۴ ق.ظ دیدگاه‌ها خاموش

بسمه تعالی تاسیس انجمن دانش آموزی در جاغوری

سلام و درود بی پایان خدمت همه دوستان خوبم

با چند رویداد از جاغوری در خدمت تان هستم

نخست  گزارش از  تاسیس انجمن دانش آموزی معارف در جاغوری   

به دنبال شکل گیری اتحادیه و انجمن  معارف  در  جاغوری  ، دانش آموزان جاغوری در یک اقدام خود جوش تصمیم به تاسیس انجمن دانش آموزی گرفتند  تا به وضع نه چندان خوب دانش آموزی سرو سامان ببخشند .

به گفته دست اندرکاران این انجمن  این انجمن محصول چندین  جلسات مقدماتی تمام مکاتیب جاغوری است  که امروز ما شاهد تاسیس آن هستیم .

این انجمن روز سه شنبه  مورخه۵  /۸ / ۸۸   طی محفل خاصی با حضور ولسوال جاغوری آقای عرفانی و نیز مدیر حقوق ولسوالی جاغوری و امام جمعه مسجد جامع حضرت رسول اکرم (ص) حاج آقای میرزای و باحضور تعداد  مو سفیدان شاگران مکاتب جاغوری در مسجد جامع مرکز جاغوری  اعلام  موجودیت کرد  و کار خود ر ا رسما آغاز کرد .

به گفته ی اعضای این انجمن ، در این محفل  قرار بود تعداد زیادی  از استادان و شاگردان از سراسر جاغوری حضور به هم رسانند اما به هردلیل  نمایندگان دانش آموزان  حضور شان در این محفل  کم رنگ و بدون حضور آنها  مخصوصا استادان و مقامات معارف برگذار شد . که حدث گمان های زیادی را در پی  داشت .  شنیده ها حاکی است  که انجمن معلمان معارف با تشکل دانش آموزی موافق نبودند  واز آنها خواسته بودند که شما در زیر مجموعه انجمن معلمان کار کنید  واز تشکیل نهاد مستقل خود داری کنید  ولی با شرکت نکردن انجمن معارف این ظن قوی تر شده وبه یقین نزدیگ گشت  .

 این جلسه ابتدا با تلاوت کلام الله مجید اغاز  شد وبعد از آن مقالات تحت عنوان ارزش علم توسط شاگردان قرائت گردید و سپس ولسوال جاغوری آقای عرفانی و مدیر حقوق جاغوری و امام جمعه و مسجد جامع حضرت رسول (ص) حاج آقای میرزای روی مواضع اصولی و قانون مندی یک نهاد سخنان را ارائه کرد   و آقای میرزای در ادامه سخنان خود افزود  از تمام شاگردان که ابتکار چنین انجمن را بدست داشته تشکر  کرده و یاد آور شد که باید در نهادینه ساختن چنین انجمن های هوشیارانه و با تدبیر حرکت نمایند و متوجه باشند که از احساسات پاک شان سوء  استفاده های نا معقول صورت نگیرد .

دانش آموزان با احساس مسولیت که دارند به وظیفه خودشان عمل کند  خدای نخواسته مجری دست های  پیدا پنهان نباشند  که در دراز مدت ضربه جبران ناپذیر بر پیکر چنین نهاد های وارد می شود  واز هویت واعتبار چنین مجموعه های دفاع نمایند  نگکذارند چنین مجموعه های پاک اسیب جدی بینید .

ایشان اضافه کرد . در تشکل چنین انجمن باید از اندیشه های استادان و روشن فکران استفاده شود و در راس آن آدم های روشن و با تجربه قرار داشته باشند و اگر این انجمن به هدف رشد ، تکامل و حل مشکلات در ایجاد هماهنگی در میان تمام شاگردان باشد قابل تقدیر است و در غیری آن ناکامی در مسیر دوام آن رو نما خواهد شد .

در تمام دنیا انجمن دانش آموزی وجود دارند  ومعلمان نباید این انجمن را حریف خود تلقی کند واز همکاری دریغ ورزند  . ودانش آموزان هم تا جایکه ممکین است با انجمن معارف همکاری داشته باشد واز آنها کمک بخواهند .

سخنرانان از تمام شاگردان و موسس این انجمن تقاضا نمودند  که با منطق و تجربه را سر لوحه زندگی خود قرارا داده  و به دور از هر گونه احساسات  در تشکل انجمن شاگردان معارف کار کنند تا مبادا در آینده نه چندان دور با شکست مواجه شوند . این مجلس با دعای  حاج آقای میرزای پایان یافت.  و همه در  نماز ظهر و عصر شرکت کردند .

همان طوریکه در جریان گذارش اشاره کردیم  اما واگر های زیاد این مجلس به همراه داشت که با همه آنها  در نوع خود اقدام شایسته بود که شاهد آن بودیم  ولی برای روشن شدن بیشتر اوضاع سراغ مسولین این انجمن رفتیم  تا از چند چون ماجرا بیشتر آگاه شویم

در همین زمینه با تعداد از شاگردان که عضو این انجمن بودند به  گفتگو و مصاحبه  نشستیم   که توجه شما را به آن جلب می نمایم :

ابتدا نزد  یکی از آنها رفتم  گفتم  مومن زاده هستیم   مدیر وبسایت جاغوری  و می خواهم گزارش را بمناسبت تاسیس انجمن دانش آموزان معارف جاغوری تهیه کنم .

لطفا شما  خود  را معرفی نماید ؟

بنام خدا اسم من محمد رضا   یکی از شاگردان لیسه استاد عبدالغفور سلطانی عضو انجمن دانش آموزان  معارف جاغوری هستم .

تشکر از معرفی تان و شما  بگوید که هدف  شما از راه اندازی این قسم انجمن چه می باشد ؟

تشکر از شما جناب آقای مومن زاده .  ممنون از زحمات  شما و خدمت شایسته شما .

ا راجع به سوال شما باید بگویم  این انجمن دارای اساس نامه است  اساس نامه را که ما ترتیب  داده ایم دارای چهار فصل و بیست هشت ماده می باشد و اهداف این انجمن تا حدودی این اساس نامه بیان شده   ولی چیزی که ماه در این فرصت کوتا می خواهیم خدمت تان عرض کنم  به طور خلاصه این است  . خلا ء وجودی  جایگاه انجمن دانش آموزی از خیلی وقت است که احساس می شد  مخصوصا از آن زمان که انجمن معارف به وجود آمد نیاز به یک هم چی انجمن بیشتر احساس می شد  در
همه  دنیا دانش آموزن از خود انجمن دارند  کشور ما افغانستان از خیلی جهات پس مانده است  مخصوصا در دنیای امروزی  زمینه کار های فردی به سر آمده  کارهای که اگر راه گشا باشد کار های گروهی  و جمعی است اگر در گذشته  نهاد دانش آموزی نتوانسته کاری انجام بدهند به این دلیل است که تشکیلات  نداشته . گذشته خودش یک تاریخ است هر انسان گذشته را باید درنظر داشته باشد تا   آینده بتواند تاثیر گذار باشد .  به همین خاطر ما یک اتحادیه را به نام انجمن دانش آموزان معارف جاغوری تشکیل داده ا یم .

تشکر  ، شما در مجموع از کل شاگردان جاغوری سخن به میان آوردید در حال که امروز ما شاهد تعداد  محدود از شاگردان در این محفل  بودیم یعنی خیلی از شاگردان در این مجلس حضور نداشتند  . علت عدم حضور آنها چیست؟

محمد رضا : بلی درست است ما با تمام نمانیدگان مکاتب و شاگردان جاغوری قبل از این مراسم جلسه های  داشتیم  جلسه های موفق هم  بود  اما اینکه چرا آنها در این مجلس حضور پیدا نکردند  هنوز دلیلش شان برایم واضح نیست  باید  در این زمینه رایزنی صورت بگیرد  وعلت عدم شرکت آنها مشخص شود   .

بلی تشکر بنظر شما  عدم  شرکت آنها معنایش عدم همکاری با شما نیست ؟  در حال که اگر شما بخواهید یک نهاد قدرتمند دانش آموزی  را بنیان گذاری کنید و یک مجموعه را بخواهید درست کنید به  توافق شاگردان مکاتب و استادان مکاتب نیاز شدید دارید  . با این وصف دلیل عدم شرکت آنها برای شما حیاتی خواهد بود  ؟

محمد رضا : آقای مومن زاده خدمت شما عرض کنم درست است  ولی به نظر ما  دلیل اصلی شاید مشکل اقتصادی باشد کمی بیش همه  ما  ودوستان ما با دسته پنچه نرم می کنیم   مثلا نه می توانند که از دور ترین نقطه جاغوری مانند بابه و  هیچه  ، ناوه انگوری ، چهل دختران ،پاتو و غیره  سری ساعت که ما برای آنها تعیین می کنیم برسند . بهترین شاهد  نمایندگان منطقه ناوه  بود که در آخرین دقایق جلسه  تشریف آوردند .

بلی تشکر از شما : عدم حضور در مجموع  مخصوصا حضور شاگردان دوره لیسه در جلسه شما آیا ضربه بزرگ به انجمن شما نه خواهند بود ؟

محمد رضا: خدمت شما عرض کنم که من مطمن هستم که در آینده همه آنها با ما هستند .

تشکر از معلومات شما دوست عزیز محمد رضا از لیسه سلطانی مرکز جاغوری

حال با دوست دیگر هم کلام می شویم دوست عزیز شما خود را معرفی بفرماید :

اسم من محمد حنیف  یکی از شاگردان لیسه سلطانی مرکز جاغوری و همچنین عضو انجمن دانشجویان جاغوری هستم .

تشکر از معرفی شما  : امروز شاهد برگزاری همین جلسه تحت عنوان معرفی انجمن شاگردان معارف جاغوری در مسجد جامع حضرت رسوال اکرم(ص) بودیم که خود شما هم یکی از شرکت کنندگان این جلسه بودید .  به نظر خود شما این  جلسته چطور بود؟ چه دیدید و چه شنیدید و هدف از برگزاری چلسه چه بود ؟

محمد حنیف: آقای مومن زاده خدمت با سعادت شما عرض کنم :  هدف از برگزاری جلسه در قدم اول این بود  که اعلان رسمی موجودیت بکنیم  واین پیام را به گوش هموطنان خود برسانیم . نتیجه که ما امروز از این جلسه گرفتیم بسیار نتیجه خوبی بود و سخنران که در این محفل سخنرانی کردند واز سخنان آنها استفاده کردیم  بکار بستن نکات یاد آوری شده بی تردید ما را در اهداف ما یاری خواند داد .

تشکر از  شما و بفرماید که شما اهداف انجمن را چطور ارز یابی می کنید ؟

محمد حنیف : درمجموع نه می توانیم که تمام ماده  های  و یا تمام اهداف که ما در نظر  داریم برای شما بگویم اما چند نقطه بسیار مهم را که مایان در نظر داریم آن عبارت از این است که :

 اولین هدف که مایان در نظر داریم اتحاد و ایجاد روابط بین شاگردان و قشر روشن جاغوری  . یعنی همراه یک دیگر ارتباط داشته باشیم و دوشا دوش با روحانیت جاغوری و دوشا دوش با دیگر نهاد های که در جاغوری حضور دارند  با همکاری آنها برای حل مشکل مردم جاغوری و محضوصا قشر معارف اقدام نمایم  واین هماهنگی از معلم و خود شاگردان باید شروع شود

تشکر از برادر بسیار عزیز آقای محمد حنیف جان از لیسه سلطانی مرکز جاغوری که معلومات خوبی برای ما ارائه نمودند .

همچنان بایکی از شاگردان لیسه عالی نور جاغوری مصاحبه دارم که ابتدا از ایشان خواستم خود را معرفی نماید .

محمد علی کوهزاد یکی از شاگردان لیسه عالی نور و هچنان عضو انجمن دانشجوان معارف جاغوری هستم .

بسیار تشکر از معرفی تان :  آقای کوه زاد شما هم عضو انجمن دانش آموزان معارف  جاغوری هستید شما بفرماید با توجه به تشکل انجمن معارف جاغوری چه نیاز به تشکیل انجمن دانش آموزی معارف وجود داشتند  ؟ شما چه قدر از  لحاظ  هم فکری با آنها در ساختار این انجمن شریک هستید   آیا در تشکیل این انجمن با آنها در مصلحت و گفتگو بودید ؟ آنها چه نظر داشتند موفق بودند یا مخالف ؟

محمد علی کوهزاد : دوست عزیز آقای مومن زاده خدمت شما عرض شود که بلی همان طور که خود شما گفتید که مثلا یک انجمن دیگر تحت نام انجمن معارف تشکل شده است بلی ما با آنها در گتفگو بودیم با همه آنها تا شاید رضایت آنها را جلب کنیم  .  قسم که مایان می خواستم  شاگردان جاغوری یک انجمن را تحت نام متعلمین جاغوری تاسیس کند .  که به همین منظور مایان  با این انجمن نشستم ، گفتگو کردیم  و آنها با مایان هم نظر  نه بودند.  و می گفتند که باید و شاید شاگردان با ما همکار باشد تحت همین نام و همین انجمن فعالیت داشته باشند .

حقیقت این است که جامعه ما هنوز  به جامعه ایده ال قرنها فاصله دارند وبه این راحتی وجود ومجودیت را که باعث خورده گیری های در زمینه کاری شان شود به این راحتی نمی پذریند  . یک دانش آموز به تنهای هیچ گاه به تنهای از از پس ایراد های که در نظام آموزشی وجود دارند بر نمی ایند  وبه همین دلیل سالهای سال با این مشکلات ها خو گرفته جرات مخالفت را ندارند . من فکر می کنم  همین مقدار که در زبان اعلام همکاری کلی کرده به فال نیک بگیریم . انتظار زیاد آن هم در جامعه سنتی ما انتظار به دور از واقع است .

تشکر ساختار یک انجمن از طرف متعلمین معارف جاغوری آیا خود جوش از طرف خود شاگردان است و یا اینکه از پشت پرده کدام گپ های دیگر هم وجود دارد و یا افرادی هستند که شمارا تحریک می کنند .

کوهزاد : آقای مومن زاده سوال خوب است  ظاهرا این دغدغه در سخنان  مدیر صاحب حقوق و دیگر سخنرانان  هم دیده می شد  آنها هم  سوال می کردند  که هدف تان از تشکیل این انجمن چیست؟ از کجا مطمن شویم که دست یا دستان ÷شت سری این قضایا نیست ؟

 در این باره باید بگویم که نه مایان اله دست دیگران هستم و  نه  هیچ گپ دیگر پشت پرده وجود دارد این انجمن مستقل است و این انجمن توسط افکار متعلمین معارف جاغوری ساخته  شده است و کم بود های که ما امروز در این محفل خود داشتم طبیعی است هر تشکل در آغاز کار از این قسم مشکلات ها داشته باشند ما در آغاز راه هستیم .  مشکلات های ما داشتیم  و این را ما ناکامی خود نه می دانم ما این را موفقیت خود می دانم

 همچنان دوستان ما گفتند که نماینده های دیگر مکاتب در این محفل حضور نداشتند و به خاطریکه مشکلات ها زیاد است مانند مشکلات راه ها و مشکل اقتصادی و غیره  و قبل از این مراسم ما چهار جلسه را دایر کرده بودیم در همه ان  چهار جلسه نمایندگان همه مکاتب جاغوری را با خود داشتیم و حالا عدم حضور آنها بخاطر همین بود که ما فکر می کنیم همچنان که نماینده های منطقه ناوه انگوری در آخرین دقایق برنامه تشریف آوردند .

تشکر  بهر صورت  مدیر عمومی معارف و مدیر صاحبان مکاتب مرکز باید حضور می داشتند پس آنها هم حاضر نبودن چرا و علت اش را شما چطور می بیند ؟

محمد علی کوهزاد : مومن زاده عزیز خدمت شما عرض کنم که متاسفانه آنها نیز امروز جلسه ی در مکتب لیسه سلطانی داشتند دیروز که ما اطلاعیه را به آنها دادیم آنها گفتن که فردا  ما هم یک جلسه داریم اگر جلسه ما زود  تمام شد به محفل شما نیز شرکت خواهیم کرد که متاسفانه آنها تشریف نیاوردند  چون که جلسه آنها برای خود شان مهم تر بوده   به این خاطر در جلسه ما حضور نداشتند .

تشکر شما بفرماید که این انجمن شما پشتوانه قانونی دارند  جایگاهی در قانون برایش تعریف شده است ؟ برای ثبت رسمی به کجا باید مراجعه کرد تا قانونی شود ؟

کوه زاد : خدمت عرض شود که  بلی این انجمن کاملا از حمایت قانونی برخوردار است این حق ما است قسم که در قانون اساسی افغانستان ذکر گردیده و در ماده ۳۵  انجمن های دانش آموزی پیش بینی شده است به اساس همان حق ما اقدام به تاسیس این انجمن کرده ایم و به  مسیر خود را ادامه می دهیم .

تشکر فراوان از آقای کوهزاد معلومات خوبی را برای ما ارائه دادید .

بازهم از دوست دیگر خواستم که خود را معرفی کند .

بنام خدا محمد بصیر ضیائی هستم یکی از اعضای انجمن معارف جاغوری.

تشکر از معرفی تان آقای ضیائی فقط نظر تان را می خواستم در مورد شکل گیری این انجمن ونظر شما چه است در مورد این قسم ا نجمن آیا موافق هستید ؟

بلی ما بسیار زیاد خوش هستم که همچون انجمن را دوستان تشکل داده است اساس نامه طبق میل خود شاگردان می باشد و توسط اعضای این انجمن تصویب شده است و درآینده ها شاید در کل مکاتب پخش شود و آن وقت همه شاید از آن  آگاه شود .

بلی تشکر شما بفرماید که چه ضمانت وجود دارد که شما بتوانید این انجمن را بصورت درست و اساسی مطابق همان ماده های قانونی  به پیش ببرید ؟

خدمت شما عرض کنم  اجرای به مفاد انجمن همت همگانی را می طلبد وما این را  بر خود لازم میدانم  و باید تمام شاگردان معارف جاغوری منسجیم باشند و در این ضمینه همکاری نمایند و با هم دیگر هم دلی خود را اعلام نمایم .

تشکر از آقای محمد بصیر ضیایی  که لطف نمودن معلومات را برای ما ارائه دادند.

مصاحبه آخر را با یک دوست دیگر از منطقه ناوه انگوری داریم و خواستم که نظرات اشان نیز داشته باشیم. و از ایشان خواستم که خود را معرفی نماید .

بنام خدا محمد حسین کریمی متعلم صنف یازدهم لیسه عالی شریفی حوتقول و همچنان عضو انجمن دانش آموزان معارف جاغوری می باشم .

تشکرآقای کریمی از معرفی تان  شما بفرماید که مواقیق هستید با این  انجمن ؟

آقای مومن زاده اولا تشکر از زحمت ها که شما می کشید و صدای مایان را به گوش همه مردم عزیز  در سراسر جهان می رسانید .

 راجع به سوال شما باید عرض کنم که موفقیت اش ضروری و لازمی است بخاطریکه روند تشکل چنین اجتماع خصوصا در وضعیت به هم ریخته معارف جاغوری چنین بر می آید که باید هر شاگرد به عنوان عضو معارف در چنین حالت  خود جوشی شرکت کنند به خاطر چه  ؟ به خاطر اینکه تشکل همچون انجمن یک از نیاز های دانش آموزان و یکی از اهداف شاگردان جاغوری است و ما می خواهم که با این ابتکار  یک انگزه جدید دیگر را برای شاگردان خلق کنم تا این که کسی کم بود کدام چیزی را در معارف جاغو

1,046بازدید

کامنت بسته شده است.