جاغوری‌نوشت (۳)

عزیزالله جاغوری ۷:۳۵ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
جاغوری‌نوشت (۳)

جاغوری‌نوشت (۳)FB_IMG_1588093960542
_________
حکومت محلی جاغوری را در طول ۱۹ سال گذشته یک باند مافیایی در اختیار داشته‌اند، این باند مافیایی که متشکل از افرادی در درون حکومت محلی ولسوالی و برخی از ارباب‌های بیرون از ساختار رسمی حکومت محلی‌اند، به دسته‌ای خاصی تعلق ندارند، بلکه افرادی از همه‌ی دسته‌ها در این باند، عضویت داشته و دارند.

اما این باند مافیایی برای حفظ حکومت محلی با شیطنت از مطرح‌کردن مسائل دسته‌ای و قول و قریه‌ای، احساسات مردم را تحریک و از احساسات آن‌ها در جهت رسیدن به اهداف شوم‌شان بهره جسته‌اند، آنچه که جای تأسف است این است که متأسفانه بسیاری از جوانان ما فریب ترفند آن‌ها را خورده و می‌خورند و در دام آن‌ها افتاده و می‌افتند؛ لذا گاهی مسائل دسته‌ای را مطرح کرده و می‌کنند که در غائله‌ی اخیر نیز شاهد این امر بودیم.

این باند مافیایی، جز به منافع شخصی و چور و چپاول به فکر هیچ چیز دیگری نیست، حتی افراد دسته و قریه خود را بیش از دیگران چاپیده‌اند، اینکه ولسوال از فلان دسته، قوماندان از فلان دسته، مدیر اجرائیه از فلان دسته، مدیر حقوق از فلان دسته، مدیر معارف از فلان دسته و… بوده‌اند، چه گلی به سر دسته‌ی شان زده‌اند که دیگر دسته‌ها از آن محروم مانده‌اند؟ همه‌ی دسته‌ها از دست آن‌ها متضرر شده و مورد چور و چپاول قرار گرفته‌اند و چه‌بسا هر کدام از آن‌ها دسته‌ی خود را بیش از دیگران متضرر کرده و چپاول کرده‌اند.

پس بیایید مسائل دسته‌ای را کنار بگذاریم و خیانت‌ها، فساد، ظلم و… این باند مافیایی را بررسی و آشکار کنیم؛ زیرا این‌ها به همه‌ی دسته‌ها و کل جاغوری ضربه زده‌اند، نه اینکه به دسته‌ی خاص سود رسانده باشند و دسته‌های دیگر را متضرر کرده باشند. خائن، است فرقی نمی‌کند که به کدام دسته تعلق داشته باشند و خائن به همه خیانت می‌کند و اگر به دسته‌ی خود بیش از دیگران خیانت نکند، قطعا کم‌تر خیانت نکرده و نخواهند کرد.

در قسمت‌های بعدی خیانت‌های حکومت محلی جاغوری را بررسی و کوتاهی و یا همراهی مردم با آن‌ها را نیز مورد ارزیابی قرار خواهیم داد، زیرا مردم به جای نطارت بر آن‌ها و ایستادگی در برابر خیانت‌ها و فسادهای این باند مافیایی، سکوت اختیار کردند و حتی آن‌ها را با چپن‌دادن، رشوه‌دادن، مهمانی‌کردن و… تشویق و همراهی کردند. عمر حضور تعدادی از این‌ باند مافیایی در حکومت محلی جاغوری به اندازه عمر پادشاهی ظاهرشاه می‌رسد، گویا چوکی حکومت محلی مال پدری آن‌ها است که هیچگاه تبدیل نمی‌شوند.

ادامه دارد ….

نسیم جعفری

75بازدید

کامنت بسته شده است.