جاغوری‌نوشت (۴)

عزیزالله جاغوری ۱۰:۰۹ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
جاغوری‌نوشت (۴)

جاغوری‌نوشت (۴)FB_IMG_1588281674785
_______
در طول ۱۹ سال گذشته، حکومت محلی جاغوری حکومت‌داری نکرد، کوچک‌ترین کاری برای مردم انجام نداد، میلیاردها دالر کمک جامعه جهانی به افغانستان سرازیر شد، اما حکومت محلی جاغوری یک پروژه کوچک را هم برای مردم جذب نتوانستند، زیرا اصلا به فکر خدمت نبودند، بلکه تا توانستند مردم را چور و چپاول کردند، ولسوالی جاغوری را به عنوان سرای شهزاده نام گذاشته بودند، زیرا کارمندان و مسئولین محلی جاغوری چنان رشوت از مردم خورده‌اند که هرکدام به غول‌های اقتصادی تبدیل شده‌اند.

کاش آن‌ها به رشوت‌خوری از کارهای حقوقی و اداری اکتفا می‌کردند، بلکه سر مردم راه‌جوری کرده و به بهانه‌های مختلف پول‌های هنگفتی از مردم می‌گرفتند، از تذکره‌های غیابی ده‌ها هزار افغانی و تا ۱۵۰ هزار افغانی هم رشوت گرفته‌اند. یک دعوای حقوقی که به خاطر یک چیزی که ۱۰ هزار افغانی ارزش داشته است، دو طرف را سر لج آورده و از هر طرف دعوا لک‌ها افغانی رشوت گرفته‌اند.

بگذارید خاطره‌ای را بگویم، چند سال پیش، موترم را پیش یک مستری بردم تا موبلین‌اش (روغن موتور) را تعویض کند، در حین تعویض روغن موتر، مستری رو به من کرد و گفت حاجی صاحب تازه به جاغوری آمده‌ای؟ (من کلاه و لباس سفید و کت مشکی داشتم، مستری خیال کرده بود که از عربستان آمده‌ام)، گفتم بلی، گفت یک نصیحت برادرانه برایت بکنم دیق نمی‌شوی؟ گفتم نه، بلکه خوشحال می‌شوم، گفت: اگر کدام زن و دختر تنها و بدون مرد را در مسیر راه دیدی سوار موتر نکن، زیرا آن‌ها با افرادی از ولسوالی همدست هستند، در کمین کسانی است که تازه از خارج آمده باشند، در مسیر راه قرار می‌گیرند و می‌گویند که ما را هم تا فلان جای برسان، وقتی سوار شد به همکاران خود پیام و آدرس می‌دهند و آن‌ها با رنجر راه موتر را می‌گیرند و می‌گویند یا این قدر پول هنگفت بده یا تو را به جرم ارتباط با این خانم بازداشت و آبروی تان را می‌بریم. وقتی تحقیق کردم متوجه شدم که آن مستری راست گفته و تعداد زیادی از جوانان طعمه و جیب‌شان خالی شده است.

اگر کسی با دیگری جنگ می‌کرد و از روی عصبانیت می‌رفت به ولسوالی شکایت می‌کرد، باغ حکومت محلی جاغوری گل می‌کرد، چون برای شان‌ طعمه آماده شده بود و هر دو طرف را چور و چپاول می‌کردند، حتی اگر شاکی در اثر پادرمیانی اهل قریه از شکایت خود صرف نظر کرده و رضایت می‌داد، باز مسئولین محترم برای پس‌دادن عریضه او بیش از ده هزار افغانی مطالبه می‌کردند. خیانت حکومت محلی جاغوری را هیچ وجدان سالم منکر شده نمی‌تواند، آن‌ها در زمان کرزی چوکی را به چندین هزار دالر خریداری می‌کردند و بعد از طریق چپاول مردم، جیب‌های شان پر از پول می‌کردند.

گذشته از این‌ها، کار کابینه ولسوالی جاغوری، حکومت‌داری نبود، آن‌ها تمام روز و ایام را به شرکت در فاتحه، ختم قرآن کریم، منده‌نباشی حاجی، منده‌نباشی کربلایی و مهمانی سپری می‌کردند، جالب اینجاست که مردم هم خوشحال بودند که کابینه‌ی ولسوالی در مراسم آن‌ها کابینه‌بست شرکت می‌کنند و هیچگاه برای‌شان سوال خلق نمی‌شد که آیا وظیفه کابینه ولسوالی، حکومت‌داری است یا شرکت در فواتح، منده‌نباشی حاجی و….

اکنون که در ماه رمضان قرار داریم، پولیس‌های جاغوری از این ماه بهترین استفاده را می‌برند و هوتل به هوتل می‌گردند تا مردم را به جرم روزه‌خواری گیر انداخته و جیب آن‌ها را خالی کنند.

ادامه دارد….

نسیم جعفری

73بازدید

کامنت بسته شده است.