جاغوری ها و عقلانیت سیاسی :

عزیزالله جاغوری ۵:۵۲ ب.ظ دیدگاه‌ها خاموش
جاغوری ها و عقلانیت سیاسی  :

jaghori1جاغوری ها و عقلانیت سیاسی  :

برسی عملکرد سیاسی  هزاره ها در کل ، و جاغوری ها بالخصوص در دوران دموکراسی گرچند رضایت بخش نبوده  ولی این روند با دو نگاه قابل ارز یابی است .

نگاه اول مربوط می شود به  بزرگان این مردم . و آنهای که خود را به هرنحوی برگرده ی این مردم سوار می بیند . در این که آنها بد عمل کرده است جای شک نیست . جاغوری بخش از این سر زمین معامله است . در این سر زمین بیش از هر چیز منافع جیب شخص اهمیت دارد . همه مسایل از این نگاه مورد ارزیابی قرار می گیرد . بزرکان جاغوری بد بختانه معامله گر های خوبی نیز نیستند ، بیشتر این  معامله گران به بهای ناچیز خود را می فروشند . یعنی دیگران هم توجه به جیب خود دارد وهمه به خواسته هایی مردم اهمیت می دهند. ولی بد بختانه بزرگان و معامله گران مردم جاغوری که به هر نحوی خود را بر سری سفره ای دولتی رساندند فقط به جیب مبارک توجه کردند و مردم بکلی از یاد شان رفتند.

نگاه دوم نگاه مردم است تا انجایی که به مردم مربوط می شود بسیار عاقلانه عمل کرده است . برعکس بعضی نوشته های دوستان که آن را دوام سیاست انزوا گرایی نامیدند .

این دوست می نویسد :

در انتخابات ریاست جمهوری قبلی فهمی درستی ازقاعده ای بازی سیاسی نداشته وبجای توجه خردمندانه به کاروان پیروز تمام توانش را در پای چاق شدن احساسات خود قربانی نموده اند وحتی کار بجای رسیده بود که هیچ کس جرئت نداشتن نامی از کاندید برنده اقای کرزی برده وهمگی رای خودرا درصندوق سوخته وباطل اقای بشردوست سرازیر نموده اند ودیدیم که رئیس جمهور وقت درحین مطالبات برحق بسیار با صراحت اعلام نمود که جاغوری ها باید مطالبات خودرا ازاقای بشردوست داشته باشند!.
این نوع استدلال بسیار سطحی عوام فریبانه است  :  این نوع استدلال بیشتر از حلقوم کسانی بیرون می اید که  خود را پیش فروش کرده و الان حرفی برای بادارانش ندارد که تحویل دهند .

دوست عزیز : بسیاری از مسایل را ، هر کس به این سادگی قادر به فهم آن نیستند . که اگر می بود این همه بد بختی نبود . با گذشت زمان ، بسیاری کسانی که به بشر دوست و افکاری او رای دادند پشیمان نیستند و هر چه زمان می گزرد طرفداران بیشتر پیدا می کند . برای اینکه چیزی از دست نداده اند .

برعکس ان عده دوستانی به دنبال برادر طالب ، جناب کرزی خان ، دویدند طالب کرزی نیز تا لب دریا آن ها را بردند تشنه برگردانند . خوب است کمی از حال آنها با خبر شوی . این کینه ها مال کاسیه لیسان کرزی است که از دست رای دادن به بشر دوست چه کینه ها که به دل ندارند . چون هر زمان چیزی برای جیب مبارک خواستند همان جواب را شنیدند .

دوست عزیز : اگر استدلال شما اساس داشته باشد ما نباید در انتخاب بعدی که اکثر به کاندیدای  پیشتاز رای دادند مشکل داشته باشیم و باید تا امروز همه مشکلات مان حل می شد پس کجا است ؟ چرا نشد ؟!!! می گفتی رای اینهم رای ؟!!!

ایشان با اشاره به دور دوم انتخابات می نویسد :

در دور بعدی ریاست جمهوری هم متاسفانه جاغوری ها نه توانستن از موقعیت بسیار مناسب خود در جهت خواسته های منطقی اش بهره جویند . پیدایش موقعیت زاویه دار با دوجناح قدرت و تحمل بیشترین قربانی وخسارت انسانی در جنبش روشنایی نتیجه ای تلخی است که درتاریخ سیاسی این مردم ثبت گردیده است .

ما که از متن بالا چیزی دست گیرم نشد ؟  مثلا جاغوری ها به غیر از رای دادن به کاندیدای پیشتاز چه کار می کردند که نکردند ؟!!!  و ربط دادن این کار به جنبش روشنایی را نیز متوجه نشدم . شما که تا به حال استدلال می کردید که نباید جاغوری ها آرای شان در یک صندوق بریزند . در آن وقت نیز استدلال بیشتر روی این مسئله بود که چون برنده قطعی معلوم نیست ، تا زمانیکه رد پای تقلب باشد  آراء چه قدر تاثیر کذار است ؟!! به همین دلیل اتفاقا مردم جاغوری ذیرکانه نیمه نصفی به هر دو کاندیدا رای دادند که تا درصورت برنده شدن دیگر این مشکل پیش نیاید . که  البته رای عبدالله بیشتر بود . با این حال ، بد بختانه دیدم که باز به غیر اینکه جیب خلیلی و محقق و کاسیه لیسانش چرب شود چیزی به نام مردم جاغوری ما که ندیدیم . پس چرا به انتخاب عاقلانه مردم تن نمی دهید وان را سر زنش می کنید .

دوست عزیز : مشکل کسانی که به هر نحوی دست در کیسه دارند این است که نمی خواهند باور کند که مشکل در این کشور  نه رای مردم است و نه تعدد ولسوالی ها  و نه حتی ولایت شدن جاغوری .

بلکه مشکل در این کشور ، تفکر فاشیستی است که نمی خواهند برای مناطق مرکزی کاری صورت بگیرد.  مشکل در اراده است . اراده برای کار در مناطق مرکزی وجود ندارد . حال دیگر فرقی نمی کند  که ولایت باشی مثل دای کندی یا ولسوالی باشی مثل جاغوری !!!.

باری اگر تفکر ضد جاغوری گری در تفکر معامله گران هزاره باشد آن وقت کار سخت تر خواهند شد و به همین دلیل است که جاغوری و ولایت نشدندش ، بیش از آن که ازدست فاشیست ها نالید ، باید از تفکر پوسیده ی کثیف این معامله گران خود ما نالید . در این صورت  بازم اگر هزاران تیکه شوی فرقی به حال تان نخواهند کرد !!!

تعدد ولسوالی جاغوری ، ولایت شدن جاغوری را به فراموشی خواهند سپرد  .شما یک نگاه به تقسیم اداری مناطق هزارستان بیندازید بیبیند آن وقت می بینید که مناطق هزاره ها را چه زیرکانه تکه تکه کرده ، هرکدام شان را به یکی از مناطق پشتون نشین وصل نموده است که هیچ همخانی ندارد . براستی از درک این مطلب هم عاجزی ؟!! .

خود بینی نباشد در شعور مردم و عقلانیت مردم جاغوری نباید ذره ای شک کرد .  این مردم درست فهمیدند و علیه تبعیض سیستماتیک با تمام جان ایستاده اند . دلیل این شعور ،  شماتت بسیاری از کودن ها را –  که می گویند : برق از بامیان می رود ۴۵ نفر شما جاغوری ها شهید می دهید – به حساب نفهمی آنها گذاشته و به عقلانیت و به شهیدان مان افتخار می کنیم و به خود می بالیم که  سهم بزرگ از عدالت خواهی را در عمل و با ازدست دادن بهترین عزیزان مان بدوش داریم و ان را نهادینه می کنیم. مردم جاغوری قدرت تشخیص درد را دارد . درد ما ولایت شدن نیست  هزارستان ، ولایت بنام داکندی دارد  چه گلی به سری آن ولایت زده است . درد ما برق هم نیست درد ما فرق است که بسیاری هنوز این را نفمیده اند . درد کل مناطق هزارستان درد جاغوری است این را در عمل جاغوری ها نشان داده است .

یک خطر از عوامل معامله گران و یا احیانا آنهایی که برداشت درست از واقعیت ندارد این است که مردم جاغوری را مثل دوران ولایت شدن جاغوری فریب دهند . بعضی ضعیف نفس ها را با طتمع زر و زور قانع ساخته و تفاله آن ها را بخورد مردم بدهند . این ترس جدی است . باید در مقابل این نوع ادم های به ظاهر صلاح ایستاده شویم . نگذاریم مردم را به معامله بگیرند .

بیاید از عوام فریبی دست برداریم  . ما باید تلاش کنیم  تفکر فاشیستی از بین برود  . این دولت فاشیست در بهترین وضعیت در طول چهاره سال برای مناطق مرکزی کاری نکرد  . سهم مناطق هزارستان و جاغوری از ۱۳۰ میلارد کمک جهانی کجا است ؟!!! کسی برای این همه سوال ها پاسخ دارند ؟!!! تا این تفکر فاشیستی باشد تعدد ولسوالی و تکه تکه کردن آنها راه حل نیست .

این همه خیمه شب بازی ها برای سوار شدن معامله گران کثیف ، این بار با حربه ای جدید تری به نام تعدد ولسوالی در راه است . تا از این طریق هم فاشیست ها به مقصد خود رسیده و هر تکه ای از مناطق مرکزی را به یک منطقه ی پشتون نشین دیگر وصل نماید و هم ضمینه ی معامله گران کثیف را برای مردم سواری دیگر اماده نمایند  .

پس اگر کمک به حال این مردم نمی توانید از سر زنش این مردم دست بردارید و به یخن بزرگان ومعامله گران بچسپید وبه آن یاد اور شوید که دیگر این مردم به شما سواری نخواهند داد . و ما و شما نیز بیایم با تحلیل های عوام گرایانه  زمینه  مفتکی ، مردم سواری معامله گران کثیف را ، فراهم ننمایم .

2,851بازدید

کامنت بسته شده است.